Mazda 3 BK (2003-09) Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
2020 Ağustos ayında aracımı satın aldığımda motor ikaz lambası yanıyordu. Test cihazında fakir karışım uyarısı veriyordu. Bujileri vs değişmeme rağmen belli bir km sürüşten sonra ışık yine yanıyordu. En son AFR ayarı yaptırdım yaklaşık bir ay geçti ve arıza lambası hiç yanmadı. Yani bu ikaz lambasının sürekli yanması kader değil çözümü var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2020 Ağustos ayında aracımı satın aldığımda motor ikaz lambası yanıyordu. Test cihazında fakir karışım uyarısı veriyordu. Bujileri vs değişmeme rağmen belli bir km sürüşten sonra ışık yine yanıyordu. En son AFR ayarı yaptırdım yaklaşık bir ay geçti ve arıza lambası hiç yanmadı. Yani bu ikaz lambasının sürekli yanması kader değil çözümü var.
Lpg ile arıza ışığı düşman kardeşlerdir... :) dikkat edilmesi gereken bu düşmanlığı savaşa çevirmemektir... Yani, lpg'li aracın dilinden anlayıp ona göre davranmaktır.

* lpg'de arıza ışığı yanar deyip olayı kadere bağlamak ve ışığın sebebini bilmemek ayrı

* yanan ışığın sebebini bilerek çözümü için uğraşmak ayrıdır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir dönem gündem olan durum olmuşsa sıkıntı, ışığın yanmasını engelliyorlardı diye hatırlıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Her zaman derim hava filtresi buji lpg filtresi değişip afr ayarı yapılacak diye. Hadi geçmiş olsun.

Ama gel görki satarken acımandan rakam yazanlar, nedense o ışığa rakam ayıramıyorlar. (bazı kısaslar hariç gördüklerim için geçerlidir.)

Afr yi kime yaptırdınız ne kadar üçret ödediniz en son 150tl idi sonrada artmış fiyatlar diye duydum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir dönem gündem olan durum olmuşsa sıkıntı, ışığın yanmasını engelliyorlardı diye hatırlıyorum.
Art niyetliler için geçerli
Usta için söndür gitsin.
Araç sahibi için söndür gitsin
Bide şu var : abi gazı kıstım az yakar, ışık ondan yanıyor muayene giderken gel hallederiz

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Ben uzun yıllar manuel 323 kullandım. Arabamın bütün detaylarına hakimdim. 2009 model Mazda 3 hatcback aldığımda ilk dikkatimi çeken motor ikaz lambası oldu. hemen araştırdım. Düzcede yaşıyorum. Araba sabit dururken/ hareket etmeden yaptığımız ayarlarda randıman alamıştık. Sonrasında otoban testinde anladığım kadarıyla arabanın benzinde çalışma şekli lpg sistemine de ayar olarak uygulandı. Zavoli marka lpg modülü var. 100 tl ücret ödedim. bir daha arıza ışığı hiç bir şekilde yanmadı.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlMerhaba arkadaşlar 220 bin km 'deki mazda 3 aracim önce 4 silindir atesleme arizasi verdi ve Bursada yolda kalmıştım.1 ve 4.bobinler yer değiştirildi sonra 3.silindir aynı arızayı verdi.Kompresyon testinde 2 ve 4 te değer yaklaşık 15 bar 1 ve 3.silindirlerde 14 barın biraz altında çıktı.Arıza lambasının dışında epey sarsıntılı çalışma var.Stop etme geç calisma yok.Sadece sogukken çok az bir rolanti dalgalanmasi var.Kitapciktaki orijinal kodlu iridyum bujilerden aldım henüz denemedim.Sonrasında bobinlerin degismiyle devam etmeyi düşünüyorum.Ya da direk subap degismine mi gideyim kompresyon oranları değişimi mi işaret ediyor.Teşekkür ederim şimdiden.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlMerhaba arkadaşlar 220 bin km 'deki mazda 3 aracim önce 4 silindir atesleme arizasi verdi ve Bursada yolda kalmıştım.1 ve 4.bobinler yer değiştirildi sonra 3.silindir aynı arızayı verdi.Kompresyon testinde 2 ve 4 te değer yaklaşık 15 bar 1 ve 3.silindirlerde 14 barın biraz altında çıktı.Arıza lambasının dışında epey sarsıntılı çalışma var.Stop etme geç calisma yok.Sadece sogukken çok az bir rolanti dalgalanmasi var.Kitapciktaki orijinal kodlu iridyum bujilerden aldım henüz denemedim.Sonrasında bobinlerin degismiyle devam etmeyi düşünüyorum.Ya da direk subap degismine mi gideyim kompresyon oranları değişimi mi işaret ediyor.Teşekkür ederim şimdiden.
14-15 bar normal değerler diye hatırlıyorum.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar malesef orijinal buji ve yan sanayi bobin değişimi de çözüm olmadı sarsıntı baya azaldı cekiste bir miktar düzeldi ama arıza lambası tam lpg ye geçiş esnasında yanmaya devam ediyor.Sanırım subap degisimine gideceğiz.Burada üst kapak revizyonu dahil ortalama 2 bin lira işçilik fiyat verdiler.Şimdi sormak istediğim subap değişimi için hangi paçaları almam gerektiğidir.Ankara ya da başka bir ile gidecek zamanım yok malesef subap degismini burada yaptıracağım.

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Merhaba arkadaşlar malesef orijinal buji ve yan sanayi bobin değişimi de çözüm olmadı sarsıntı baya azaldı cekiste bir miktar düzeldi ama arıza lambası tam lpg ye geçiş esnasında yanmaya devam ediyor.Sanırım subap degisimine gideceğiz.Burada üst kapak revizyonu dahil ortalama 2 bin lira işçilik fiyat verdiler.Şimdi sormak istediğim subap değişimi için hangi paçaları almam gerektiğidir.Ankara ya da başka bir ile gidecek zamanım yok malesef subap degismini burada yaptıracağım.
Merhabalar konu yakın tarihli olduğu için soruyorum , sübap değişimini yaptırdınız mı? Benim aracımda da benzer sorunlar var.

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Bende de katalitik verim eşiğin altında diyor ama sanırım bu sıkıntı afr ayarı ile düzelmez bı kaç kez söndürdük ama yine yandı... Katalizör temizliği ile çözülür mü bilmiyom ama aracın gidişi çekişi iyi

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Benim aracımda da bu arıza yanıyor. Aracımın çekişi vs gayet iyi fakat sabah soğuk olduğu için tamamen ısınmadan yola çıkmıyorum. Devir hareketi gözlemliyorum. Bünde bir stop ediyor dururken de. Samsun a yolum düştüğü zaman bakacağım bu soruna.

Hado63

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Merhaba aracım 2006 model otomatik vites Mazda 3 aracımda marş vurunca hava filtresi kısmında pat pat pat şeklinde bir vuruntu sesi geliyor ve hareket halinde iken aracımı sarsarak pat sesi artıyor arabada bayılma oluyormuş şeklinde bir hâl alıyor araba ve araba gaz yemiyor sanki durduğumda ise araba aşırı derecede sarsılıyor ve motor ikaz lambası yanıp sönüyor durmadan nedenini bilen var mı acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba aracım 2006 model otomatik vites Mazda 3 aracımda marş vurunca hava filtresi kısmında pat pat pat şeklinde bir vuruntu sesi geliyor ve hareket halinde iken aracımı sarsarak pat sesi artıyor arabada bayılma oluyormuş şeklinde bir hâl alıyor araba ve araba gaz yemiyor sanki durduğumda ise araba aşırı derecede sarsılıyor ve motor ikaz lambası yanıp sönüyor durmadan nedenini bilen var mı acaba
Patırtı varsa, sistem hava alıyor olabilir. Ateşleme bobinlerinde ve ateşleme sisteminde sorun olabilir.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9

Aracı o halde kullanmayın, masrafınız artabilir. En yakın mazdanın dilinden anlayan bir ustaya gidin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bandırma da tanıdığı olan var mı Mazda ustası

Bandırmada Mazda ustası tanıdığı olan var mı
Bandırma veya Balıkesir'de tavsiye edilmiş usta yok, karşıya geçip Adem Usta'ma gidebilirsin, komple genel bakım ile kafan rahat eder bence.

www.mazdaekinci.com

* * *

Yakın çevrende usta bulursan tavsiye edebileceğin, aşağıdaki konuya yazıver.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim arabayı YouTube atıp ordan link olarak paylaştım izlerseniz daha iyi anlarsınız hocam
Arıza kodu düşüyorsa sisteme cihaz ile bakılması lazım, ateşleme sistemi ile lpg bileşenlerini kontrol edilmeli. Bu şekliyle kullanmayın.

Hado63

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Arıza kodu düşüyorsa sisteme cihaz ile bakılması lazım, ateşleme sistemi ile lpg bileşenlerini kontrol edilmeli. Bu şekliyle kullanmayın.

Adem ustayı öneriniz üzere aradım sağolsun yardımcı oldu ateşleme bobininlerinden biri çalışmıyor

Adem ustayı öneriniz üzere aradım sağolsun yardımcı oldu ateşleme bobininlerinden biri çalışmıyor
Sizede ayrıca teşekkürler

Üst Alt