Mazda 3 BK (2003-09) Bagajdan Gelen Tıkırtı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Burada bahsettiğim tıkırtı sesinin sebebi bagaj eşiğindeki plastik parçanın altında bulunan sacın sağ tarafındaki parçasının (ses sağ taraftan geliyordu zaten) puntası atmış ve araba esnedikçe orası gıcırtı yapıyormuş.
Tespit ettik ve sesi giderdik.
Aldığımdan beridir bulamıyorduk.
Benzer ses olan arkadaşlar oraya bakabilirler.
Touring bk kasa aldığımda o bölümün bu şekilde sıkıntı oluşturma potansiyelini fark ederek bi muhabbet esnasında anlatmıştım, ama hangi ortamda hatırlayamadım. :rolleyes:

* * *

Bagaj amortisörleri kısa olduğu için mecburen sert açılım yapıyor, bağlı menteşelere ve zemine bu sertlik fazla geliyor. Bagajı açarken tutup açmak, kapağı kendi hareketine bırakmamak kişisel bir önlem olabilir, ben öyle kullanmıştım.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Sesin geldiği kısım fotoğraftaki kısım.Orasını ilk önce bağlantı yerlerini dayson ile sağlamlaştırdık,daha sonrasında ben poliüretan köpük ile içerideki boşluğu doldurup bir daha ses yapmaz hale getirdim.
Ayrıca üç yıldır bütün uğraşlara rağmen bulamadığımız bu sesi bulan sanayideki ustalara çırakları ile birlikte 7 kişiye yemek ısmarladım :)

Not: Fotoğraflarda bagaj zemininde görünen yalıtım malzemeleri.Geçen yıl yapmıştım elimde kalan fazlasını da bagaj zeminine öylesine yapıştırmıştım.

Ekli dosyalar

• IMG-20220622-WA0034.jpg
    IMG-20220622-WA0034.jpg
    267.2 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20220622_121404.jpg
    IMG_20220622_121404.jpg
    323.1 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20220622_121340.jpg
    IMG_20220622_121340.jpg
    404 KB · Görüntüleme: 49

sinan7474

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Arka plastik pandizot kısmı söktüğünüz zaman aşağıdaki gibi sac birleşim noktalarındaki puntaların atmış olacağını göreceksiniz metal tıkırtı sesi buradan kaynaklanıyor. 2004-2009 BK kasa için yazıyorum. Kaportacıya giderseniz halleder. Esneme ile zamanla atıyor puntalar.

Ekli dosyayı görüntüle 25850
Merhaba benim aracımda da büyük ihtimal burda bir sıkıntı var ses geliyor ancak pandizot kısmını sökmeye çalışacağım sökme işlemi kolaymi bunun için bir video varmı internette yardımcı olurmusunuz ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba benim aracımda da büyük ihtimal burda bir sıkıntı var ses geliyor ancak pandizot kısmını sökmeye çalışacağım sökme işlemi kolaymi bunun için bir video varmı internette yardımcı olurmusunuz ?
Bagaj amortisörleri işlevini yitirdiyse onlar da tıkırtı yapar aklınızda bulunsun.

sinan7474

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Bagaj amortisörleri işlevini yitirdiyse onlar da tıkırtı yapar aklınızda bulunsun.
Bagaj amortisorlerini sıfır taktım arka iki amortisör ve takozlar değişti Z rot değişti ses kesilmedi bugun sesin kesin ordan geldiği kanısına vardım iki arkadaş arkaya oturduk sesi dinledik pandizotun altından geliyor tıkırtı

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Başlığı her gördüğümde içimden gelen "Kedidir o, kedi..." yazma isteğini bu defa engelleyemedim :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sökme işleminde çok zorlandığımızı hatırlamıyorum, kolayca sokersiniz bence

Üst Alt