Alınık Mazda 2 1.3 Go

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Merhaba arkadaşlar eşime şöyle 2,3 ay içerisinde küçük bir araba almak araştırmasına girdim. Colt, spark, modüs, suzuki swift, splash, yaris derken şöyle mazda 2 aracı görünce bir fikrinizi alayım dedim Mazda / 2 / 1.3 / Go / orjinal + 60.000 km + mazda 2 +1.3 benzinli + hasarsiz sahibinden.comda - 573859553 linkteki aracı bilen var mı tavsiye edililirmi 1,2 yeri vakumlu düzeltilmiş (ilerde sıkıntı yaratırmı) henüz ayrıntılı konuşmadım ama yukarıdakilerle karşılaştırınca hangisini önerirsiniz. Lpg uyumu mazda 3 gibi sanırın ilerde sorun oluşturur ama. Tavsiye si olan varsa sevinirim teşekkürler.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Segment ve fiyat olarak kıyas yapılırsa fiyat olarak paranın tam karşılığı değiller ama ihtiyaç bu yönde şekilleniyorsa en doğru tercih olur...

Honda ve Toyota ile piyasa gibi faktörler göz önüne alınırsa geride kalabilir belki ama fiyat olarak uygun olduğunu ifade edebilirim. Benzinli olması ve düşük kilometresi avantaj bence.

@Attiwolf
@yakup
@wolfolky

Mazda 2 kullanıcıları olarak daha doğru bilgiler verebilir belki.

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Segment ve fiyat olarak kıyas yapılırsa fiyat olarak paranın tam karşılığı değiller ama ihtiyaç bu yönde şekilleniyorsa en doğru tercih olur...

Honda ve Toyota ile piyasa gibi faktörler göz önüne alınırsa geride kalabilir belki ama fiyat olarak uygun olduğunu ifade edebilirim. Benzinli olması ve düşük kilometresi avantaj bence.

@Attiwolf
@yakup
@wolfolky

Mazda 2 kullanıcıları olarak daha doğru bilgiler verebilir belki.
Teşekkürler Veli bey, 1 aydır a ve b sınıfı araç takip ediyorum temiz ve az km araçlar inanın 40 bin tl az olanı yok gibi modüs ve spark, colt birde bu aracı buldum ki mazda 2 lerde çoğu 40 bin tl üstünde. Baktığım modeller arasında lpg uyumlu olanlar da var ana illa gönlüm mazda diyor ama bakalım bu araçtaki düzeltme??? nasıl mazda 2 1.3 aradındaki en mantıklı araç bu ilanlardaki.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Araç güzel görünüyor lakin düzeltmeler neden yapılmış, kazamı nedir öğrenmek lazım. Km si düşük olmasına rağmen neden 40bin TL değil fiyat insan düşündürüyor. Eğer problem yoksa fiyattada pazarlık yapılarak alınabilir.

LPG uyumu sıkıntısız ama M3 lerdeki sübap sorunu bunda da var.

1.3 motor için birşey diyemeyiceğim ama benim sattığım 1.5 ile LPGde 74 TL ile 340 km gidiyordum.

Genel olarak güzel araçlar şehir içinde çok kullanışlı.

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç güzel görünüyor lakin düzeltmeler neden yapılmış, kazamı nedir öğrenmek lazım. Km si düşük olmasına rağmen neden 40bin TL değil fiyat insan düşündürüyor. Eğer problem yoksa fiyattada pazarlık yapılarak alınabilir.

LPG uyumu sıkıntısız ama M3 lerdeki sübap sorunu bunda da var.

1.3 motor için birşey diyemeyiceğim ama benim sattığım 1.5 ile LPGde 74 TL ile 340 km gidiyordum.

Genel olarak güzel araçlar şehir içinde çok kullanışlı.
Henüz sahibi ile görüşmedim ayrıntıyı ve fotoğrafları şasi sorgusunu yaptırabilirim bu hafta . Şehir içi için düşünüyorum. Yılda 6.7 bin km yapılacak. Daha sonrası pazarlık. Düşünüyorum. Görüşleriniz için teşekkürler.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Merhabalar hocam, öncelike fiyatı uygun geldi bana. Kendi aracımı satıp üstüne 5bin daha koyup alasım geldi desem yeridir. Ama aracın yakıtı ilanda söylendiği gibi çıkmayabilir. Bence aracın yürüyeninde sıkıntı yoksa kaportadaki tamir boya gibi şeyleri çok dert etmeyin, ucuza alın ucuza satın, siz ne kadar dikkat etseniz bile park halindeyken gelip çarpıyorlar, aracın değeri her halükarda düşüyor.

Ben 2 senedir araca sahibim. -14 derecede bile tek marşta beni üzmeden çalıştı, yolda bırakmadı çok şükür. Araç çok güçlü değil, yakıtı da mükemmel değil. 86 beygiri anca 6500 devirde veriyor, yani koltuğa hiç yapıştırmıyor. Yakıta bir şey diyemiyorum, tamamen kullanımla alakalı. Şehir içi alt sınır 6,5lt, üst sınır da 10lt diyebilirim.Aracın kronik sorunları arasında aklıma gelenleri sizinle paylaşayım.

Arabadaki tüm camları kontrol edin, eğer camlardan bir ya da bir kaç tanesi yavaş inip kalkıyorsa cam motorunun kömürü bitmektedir. Bu motorlar 2 sene önce çıkmacılarda 250-350TL arasındaydı. Ben Aliexpressten sıfır almıştım.

CD çaların çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Lastiklerin yeni olup olmadığını kontrol edin. Aracın fren pedalı üstlerde az, altlarda çok fazla kavradığı için acemilikte yanlışlıkla ani fren yapılabiliyor ve asfalt da kötüyse bu durumlarda direk ABS devreye giriyor ve araç normalden daha uzun mesafede duruyor haliyle. Lastikleriniz veya balatalarınız kötüyse bu sıkça karşılaşabileceğiniz bir durum ne yazık ki. Fakat yokuş aşşağı giderken özellikle tozlu ve sıcak asfaltlarda yine başınıza gelebilecek bir sorun. Özellikle şehir içi kalitesiz asfaltlarda çok ani frenden kaçınmak lazım.

Bagaj kapağı düğmesini bir kaç kere kontrol edin. Düğme dışarda kaldığı için tazyikli yıkama sırasında içine su alabiliyor. Bu da düğme kontaktörlerinin paslanmasına ve düğmenin az çalışmasına, zamanla hiç çalışmamasına neden olabiliyor.

Debriyaj pedalının altındaki yay, yazın sıcak havalarda genleşip, pedala bastığınızda "çıt çıt" diye ses yapıyor. Aracın güvenliğine herhangi bir sorunu yok sadece ses çıkıyor. Avrupada pedal grubu geri çağırılıp değişmiş ama ülkemizde böyle bir uygulama olmamış.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhabalar hocam, öncelike fiyatı uygun geldi bana. Kendi aracımı satıp üstüne 5bin daha koyup alasım geldi desem yeridir. Ama aracın yakıtı ilanda söylendiği gibi çıkmayabilir. Bence aracın yürüyeninde sıkıntı yoksa kaportadaki tamir boya gibi şeyleri çok dert etmeyin, ucuza alın ucuza satın, siz ne kadar dikkat etseniz bile park halindeyken gelip çarpıyorlar, aracın değeri her halükarda düşüyor.

Ben 2 senedir araca sahibim. -14 derecede bile tek marşta beni üzmeden çalıştı, yolda bırakmadı çok şükür. Araç çok güçlü değil, yakıtı da mükemmel değil. 86 beygiri anca 6500 devirde veriyor, yani koltuğa hiç yapıştırmıyor. Yakıta bir şey diyemiyorum, tamamen kullanımla alakalı. Şehir içi alt sınır 6,5lt, üst sınır da 10lt diyebilirim.Aracın kronik sorunları arasında aklıma gelenleri sizinle paylaşayım.

Arabadaki tüm camları kontrol edin, eğer camlardan bir ya da bir kaç tanesi yavaş inip kalkıyorsa cam motorunun kömürü bitmektedir. Bu motorlar 2 sene önce çıkmacılarda 250-350TL arasındaydı. Ben Aliexpressten sıfır almıştım.

Lastiklerin yeni olup olmadığını kontrol edin. Aracın fren pedalı üstlerde az, altlarda çok fazla kavradığı için acemilikte yanlışlıkla ani fren yapılabiliyor ve asfalt da kötüyse bu durumlarda direk ABS devreye giriyor ve araç normalden daha uzun mesafede duruyor haliyle. Lastikleriniz veya balatalarınız kötüyse bu sıkça karşılaşabileceğiniz bir durum ne yazık ki. Fakat yokuş aşşağı giderken özellikle tozlu ve sıcak asfaltlarda yine başınıza gelebilecek bir sorun. Özellikle şehir içi kalitesiz asfaltlarda çok ani frenden kaçınmak lazım.

Bagaj kapağı düğmesini bir kaç kere kontrol edin. Düğme dışarda kaldığı için tazyikli yıkama sırasında içine su alabiliyor. Bu da düğme kontaktörlerinin paslanmasına ve düğmenin az çalışmasına, zamanla hiç çalışmamasına neden olabiliyor.

Debriyaj pedalının altındaki yay, yazın sıcak havalarda genleşip, pedala bastığınızda "çıt çıt" diye ses yapıyor. Aracın güvenliğine herhangi bir sorunu yok sadece ses çıkıyor. Avrupada pedal grubu geri çağırılıp değişmiş ama ülkemizde böyle bir uygulama olmamış.
Bu değerli bilgiler için teşekkürler, forum candır, kullanmasını bilene.

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Gerçekten de çok önemli bilgiler. Kaporta resimleri gördüm. Görmeden zor bir karar sahibi ile iletişim halindeyiz hayırlısı.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Havalar ısınınca bu debriyaj pedalı sesi benim 626'da da başladı. Bir ara baktıracağım ben de.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hayırlı nasipler

2009+ Spark düşünülürse az da olsa tecrüberimi söyleyebilirim

İlandaki Mazda 3 göre fabrika verilerini baz alırsak performansı bir tık düşük kalıyor (M2 122 nm tork, Spark 111 nm)

Yakıt tüketimi M2 te göre ortalama 1 lt daha düşük,

30 (+/- 1000 TL) binli bütçelere boyasız orjinali bulunabiliyor,

Benim araştırdığım kadarıyla Spark'larda subap erime olayı yokmuş. Motoru Daewo tarafından üretiliyor,

M2 hiç sürmedim yol tutuş, yalıtım nasıl bilmiyorum ama Spark'ın yol tutuşunu direksiyon tepkisini ben beğendim, yalıtım çok iyi değil ama B segment bir araca göre fena değil 110-120 ile giderken içeriye çok fazla motor sesi gelmiyor,

Kabin içi malzeme kalitesi çok kaliteli değil. Benim aracım 2010 model, torpidosunda çatlama patlama soyulma yok ama M2'nin iç malzeme kalitesi daha iyidir diye tahmin ediyorum. Spark'ın tavanının yüksek olması da ferahlık veriyor. Çoğu kez 4 kişi uzun yola çıktık yolcular memnundu halinden.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Mazda2'nin en büyük eksisini yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. İşten güçten anca vakit bulup siteye girebildim.

Aracın motor hacmi 1349cc diye geçtiği için maalesef MTV'de 1.3-1.6 vergi sınıfına giriyor ve senede 290TL vergi ödeyecekken 563TL vergi ödüyorsunuz. Rakamlar değişmiş ya da yanlış olabilir fakat arada neredeyse 2 kat bir fiyat farklı oluyor. Ha bu sizin kararınızı nasıl etkiler bilmiyorum ama belirtmek istedim.

Aracın yol tutuşunu başarılı buluyorum. Sürüşü çok keyif veriyor. Trafikte kalmadığım zamanlarda yüzümü güldürmeyi başarabilen bir otomobil. Keyif almak için yüksek hızlara çıkmanız da gerekmiyor. Araçta yalıtım ise yok denilebilir. Süspansiyonları biraz sert kalıyor. Ama iç hacmi özellikle arka koltuklarda Polo ve türevlerinden daha geniş. Ben boyum itibari ile koltuğu en geri noktasında kullanıyorum. Benim arkama 180cm boy 100kilo bir birey sığabiliyor. Ben LPG ile kullanmıyorum ama forumda uzun süre LPG ile kullanıp satıp M3 alan bir üyemiz vardı. Sağolsun bana da yardımları dokundu. Zaten atmosferik motor olduğu için LPG'nin pek sorun çıkaracağını sanmıyorum. Ama aracın yedek parçaları biraz pahalı. Her parçacıda bulamıyorsunuz. Ben internetten alıyorum genellikle. Bir de ucuz 20TL'lik bujiler M2'ye pek uymuyor diye bir söylenti var. Fabrika iridyum buji öneriyor, seti 250TL civarı idi geçen sene. Değişim aralığı ise 120bin km(Kaynak: El kitabı). Fakat servisler 60binde değiştirmeye çalışıyor. Dikkatli olmak lazım. Trigeri kayış değil zincir diye biliyorum. En azından yetkili servis öyle söyledi, bu da bir masraf kalemini azaltıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin inşallah. :)

:kkk:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt