Mazda 323 BA (1994-98) Mavi Duman Atmasının Sebebi Nedir?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Aracım da ilk marşta 5 10sn mavi gri tarzı duman atıyor ve sonra kesiliyor. Forum da konulara baktım duman lastikleri genel de sorun çıkartıyor diye anladım. 5 6bin devir yapınca aracı boşa alınca hafiften duman atma var sanırım bu doch motordan kaynaklanıyor belki başka sebebi vardır fikri olan aydınlatırsa sevinirim. Aracın yağını yeni değiştirdim filtresini de değiştirdim 3litre civarı yağ koydu sanırım usta. 2bin km yol yaptım sabah yağ çubuğuna baktığım da F çizgisinin altına düştüğünü gözlemledim. Koyduğu yağ da sanırım iyi bir markanın yağı değildi ama 10/40dı. İlk marş da ve yüksek devirde(vites boştayken) niye duman atar aydınlatırsanız sevinirim.
Not:Aracım baskı balatası bitmeye yakın 2. Vitesde 80 90ı çok rahat görüyor. Ekspertiz raporuma göre motor durumum %90

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Geçmiş olsun. Eksiltme oranına bakılırsa ve eğer ki herhangi bir yerde kaçak yoksa aracınız fazla miktarlarda yağ yakıyor. Verdiğiniz 2000 km’de 1 litre değeri azımsanamayacak bir ölçü.
Yüksek devir çevirirken duman atması bunun bariz göstergesi. Bu durumu aracınızı rampa aşağı kompresöre sokarak deneyebilirsiniz. Ortalama bir viteste hiç gaza basmadan rampadan inin ve sonrasında aracı boşa alıp gaz pedalına basın. Arkada bir duman bulutu göreceksiniz. Yalnız subapların değişimiyle bu problem her zaman çözülmüş olmuyor. Bazen bu yaştaki araçlarda yüksek ihtimalle motorun bir kısmı sağlamlaştırılırken alt kısmı zayıf kalıyor ve segmanların da daha işlevsiz çalışmasına neden oluyor. Böylece segman değişimine de gidilmek zorunda kalınıyor.
Motor testinde aracın güç değerinin yüksek çıkması yağ yakmadığı anlamına gelmez. Her yağ yakan araç çekişten düşecektir gibi bir durum söz konusu olamaz. Kaldı ki bu testlerin de güvenirliliği tartışmaya açıktır.
Yağın kalitesi şu durumda çok fark yaratmaz. En kaliteli yağı koysadınız yine eksiltme yapacaktı belki sadece miktarında biraz değişiklik olurdu. Fakat daha kalın vizkozitedeki ve tam sentetik yağları deneyerek gözlem yapabilirsiniz.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun. Eksiltme oranına bakılırsa ve eğer ki herhangi bir yerde kaçak yoksa aracınız fazla miktarlarda yağ yakıyor. Verdiğiniz 2000 km’de 1 litre değeri azımsanamayacak bir ölçü.
Yüksek devir çevirirken duman atması bunun bariz göstergesi. Bu durumu aracınızı rampa aşağı kompresöre sokarak deneyebilirsiniz. Ortalama bir viteste hiç gaza basmadan rampadan inin ve sonrasında aracı boşa alıp gaz pedalına basın. Arkada bir duman bulutu göreceksiniz. Yalnız subapların değişimiyle bu problem her zaman çözülmüş olmuyor. Bazen bu yaştaki araçlarda yüksek ihtimalle motorun bir kısmı sağlamlaştırılırken alt kısmı zayıf kalıyor ve segmanların da daha işlevsiz çalışmasına neden oluyor. Böylece segman değişimine de gidilmek zorunda kalınıyor.
Motor testinde aracın güç değerinin yüksek çıkması yağ yakmadığı anlamına gelmez. Her yağ yakan araç çekişten düşecektir gibi bir durum söz konusu olamaz. Kaldı ki bu testlerin de güvenirliliği tartışmaya açıktır.
Yağın kalitesi şu durumda çok fark yaratmaz. En kaliteli yağı koysadınız yine eksiltme yapacaktı belki sadece miktarında biraz değişiklik olurdu. Fakat daha kalın vizkozitedeki ve tam sentetik yağları deneyerek gözlem yapabilirsiniz.
Motorumun üst bloğunda sanırım kaçak var genellikle orası ıslak oluyor ama yağ değişimi yaparken ustanın yağı eksik koyması ihtimali de göz önünde bulunduruyorum. Yağı koyduğu gibi çubuğu çekti baktı. Yağ filtresi değiştiğin de yorumlarda yarım litre daha konulmasın da fayda var diye okudum yanlış anlamadıysam. Bayır aşağıya dediğiniz gibi sorunlar olmuyor çok fazla uzun yol yapıyorum. Sadece aracı ilk çalıştırmam da ve vitesi boşa alınca arka arkaya 5 6 bin devire getirince yapıyor

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@domestos Araca eksik yağ konmasından kaynaklanmış eksiltme. Filte + yağ değişimi 3l az gelmiş motora. Sorunu çözdüm konuyu kitleyebilirsiniz :harika:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@domestos Araca eksik yağ konmasından kaynaklanmış eksiltme. Filte + yağ değişimi 3l az gelmiş motora. Sorunu çözdüm konuyu kitleyebilirsiniz :harika:

Yağ seviyesini gözlemlemeye devam etmekte fayda var. Konunun kilitlenmesine gerek yok, aynı veya benzer sorunu olanlar için kullanmaya devam edilecektir. :) Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler.

AbdulSamet

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.8 GLX
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
232xxx bin km de 1.8 aracımda yüksek devirlerde mavi duman yanık kokusu ve yağ eksiltme vardı. Sübap keçelerini değiştirmek istedim 2000₺ gibi fiyata çıkar dediler, kimi usta motor bitik dedi hayli çok üzdü bu durum beni alalı daha 3 ay oluyor. Çoğu yerde yere göğe sığdıramadıkları
Daha doğrusu yağın özellikleri ve yapısını göz önünde tutarak Mobil 10-60 Full sentetik yağ kullandım. 4lt 230₺

Duman atma kısa sürede kesildi yanık kokusu yok.
Performans açısından şunu eklemek istiyorum

Hız limitlerini zorlamak değil sadece farkı anlatmak için;

-Yağ değişimi yapılmadan önce

2. Vites 7bin devir çevirdiğimde 80Km derken canı çıkıyordu ( o kadar sıkıştırmaya normal )

+Yağ değişimi sonrası

2. Vites 5.5 devirlerde 80Km

Bir yağ bu kadar mı etkili olur.

Baskıyı değiştirdikten sonra dilerseniz motor sesi ve yürüyen için kısa video ekleyebilirim.

AbdulSamet

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.8 GLX
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Mart ayı sonu ve Temmuz ortasına kadar olan süreci eklemek istiyorum.
Kullandığım yağ performans için birebirdi
Ankara’da şehir içi kullanım azda olsa arada bi gıdıklayıp devirli kullandığımda oldu. Ne mavi duman ne eksiltme herhangi bir sorun yoktu, ta ki , uzun yola çıkana kadar.

1200 km yakın yol yaptım 110-125 arası yolunu bulunca belki azıcık bişey daha,
Ancak maalesef eksilme bariz belli oluyordu..

Yani yağ kullandım motor rektefiye den yırttı demek değil.. ilk deneyimle araçtaki performans beni hayli mutlu ettiği için sanki yağ koyunca motor yenilemişİm kıvamında yazmışım yorumumu
232xxx bin km de 1.8 aracımda yüksek devirlerde mavi duman yanık kokusu ve yağ eksiltme vardı. Sübap keçelerini değiştirmek istedim 2000₺ gibi fiyata çıkar dediler, kimi usta motor bitik dedi hayli çok üzdü bu durum beni alalı daha 3 ay oluyor. Çoğu yerde yere göğe sığdıramadıkları
Daha doğrusu yağın özellikleri ve yapısını göz önünde tutarak Mobil 10-60 Full sentetik yağ kullandım. 4lt 230₺

Duman atma kısa sürede kesildi yanık kokusu yok.
Performans açısından şunu eklemek istiyorum

Hız limitlerini zorlamak değil sadece farkı anlatmak için;

-Yağ değişimi yapılmadan önce

2. Vites 7bin devir çevirdiğimde 80Km derken canı çıkıyordu ( o kadar sıkıştırmaya normal )

+Yağ değişimi sonrası

2. Vites 5.5 devirlerde 80Km

Bir yağ bu kadar mı etkili olur.

Baskıyı değiştirdikten sonra dilerseniz motor sesi ve yürüyen için kısa video ekleyebilirim.

Üst Alt