Mazda 626 GF (1997-02) Marş Motoru Sorunu ve Tamiri

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Herkese hayırlı sürüşler arkadaşlar.
Geçenlerde memlekette iken aracım durduğu yerde marşa basınca tık sesi geldi ve çalışmadı.İlginç bir şekilde takviye yapınca çalıştı.Ondan sonra bir süre bir problem çıkmadı.Sonra geçenlerde birgün yine aynısını yaptı ve yine takviye ile çalıştı.En son dün yine aynı şekilde yaptı.Çalışmadığı yerde cihaz ile ölçüm yaptık akü değerleri normal çıktı.Bir iki yere danıştıktan sonra sorunun büyük ihtimalle marş dinamosu otomatiği veya kömüründen olduğunu söylediler.Bitlis'te telefonla görüştüğüm bir elektrik ustası da aynı şeyi söyleyerek gel yaparız dedi ve çıktım gittim.Yeri bayağı zor olan marş dinamosunu çıkardı ve daha önce muhtemelen hiç sökülmediğini söyledi.Kömürleri kontrol etti iyi dedi ve otomatiğin bozulduğunu ve değişmemiz gerektiğini söyledi.Kendi elinde olan aynı marka (Mitsubishi) marş otomatiğini taktı.Tabi bu arada lambası patlamış olan arka camın oradaki fren lambasına yeni lamba taktı ve o lambanın takıldığı yer dişleri kırıldığı için yerine geçmiyordu onu plastik kelepçe ile güzelce sabitledi oraya.Tabi bu arada dinamo sökülmüşken bakımı,temizliği, yağlaması da yapıldı.
Maliyet:
40 tl marş dinamosu otomatiği
40 tl işçilik
Toplam 80 tl.
5f912acf1f393d80513cbff147d8441a.jpg
b01946f9684e356e8d6ee84ecd5b0e02.jpg

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Marş motorunun yeri gerçekten çok ters yerde hocam. İşçilik olarak hiç bir şey alınmamış gibi olmuş. Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kafamı kurcalayan şey; normal marş ile çalışmayan motorun, takviye ile hangi mantıkla çalışması oldu. :rolleyes:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Guzunun bir yeri daha yenilenmiş oldu.
Sıkıntı yaşamadan güzel günlerde kullanmak dileği ile..bilgilendirme için teşekkürler.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkese teşekkür ederim arkadaşlar.İlk aldığım kış aylarında özellikle ilk çalıştırmalarda çalıştıktan sonra marş kısa bir süre takılı kalıyordu ve ben bunun için zaten marş motoruna baktırmayı düşünüyordum.Hatta kışın Antep'te ilk bakımını yaptırdığımda Suriyeli usta sökmeye başladı ama akşam olduğu için ve parça lazım olursa akşamdan dolayı bulamayacağımız için vazgeçmiştik.Bu zamana kısmetmiş.

Diğer bir durum ise:
Bayram tatilinde lpg de klima açınca stop etmesinden dolayı Maraşta Lpg ciye gittiğimde lpg beyni arızalı çıktı ve daha önce kullanılmış arıza yapmış ve tamir edilmiş bir beyin (fbr marka) taktırmıştım ve gayet güzel çalışıyordu.Hatta çekiş olarak falan araba bayağı canlanmıştı.Yakıt olarakta önceden anormal derecede düşük (15 Kr) yakarken yakıt normale dönmüştü.
Marş motoru yapılırken akü söküldüğü için muhtemelen ayarı bozulmuş olacak ki Bitlis ten elektrikçiden çıkıp ilçeye gelirken araç lpg de aşırı derecede silkelemeye başladı.Onu da dün Tatvan a bir lpg ciye giderek uzun uğraşlar sonucu (kablo ayarlama, doğru yazılım bulup yüklemeye çalışma, doğru yazılımı yükleyemeyince Tatvan'dan Maraşa teamviewer ile bağlanıp Maraştaki ustanın yazılımı yükleyip bağlantıyı yapması) bağlantı yapıldı.Ayar verildi şu anda iyi çalışıyor çok şükür.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun, fiyat olarak bedava desem yeridir. Ben de benzer bir problem yaşamış, telefonda destekle takviye olmadan aracı çalıştırmıştım. Bu arada ondan da bahsedeyim, tarif edildiği gibi kontak açıldığında tık diye ses geliyor çalışmıyorsa sorun %99 marş motorundan çıkabiliyor. Bu durumda bir kişi elinde ufak bir çekiçle marş motoruna 5-6 defa tık tık vurup bir kişi de 1-2 defa marşa basarsa araç çalışıyor. Ben de bu şekilde çalıştırdım ama çekiç yoktu, tornavidanın sap kısmını vurarak çalıştırmıştım.

Sorunu yaşadıktan birkaç gün sonra bakım ve gerekli tamir için guzuyu bıraktım, akşamında tamir edilmiş şekilde aldım. Fiyatınız bedava resmen, ben 3 katına yakın ödeme yaptım ve sorunum çözüldü mü? Hayır. :mad: Yaptırmadan önce 1-2 defa yaşadığım problemi yaptırdıktan sonra da 1-2 defa yaşadım. O ara aküyü kurcaladığımız için bağlantı kablosunda anlık bir temassızlık tespit edince marş motoru üzerinde durmadım. Ta ki kuzenimin düğün gecesi araç çalışmayana kadar. Tık sesi ve sonrası marş almayınca benim sigortalar attı. :mad::mad::mad: 3-5 denemeyle çalıştırıp ertesi gün soluğu ustanın yanında aldım. Burada belki anlatılmaz ama sizinle ''canımın sıkkınlığını'' da paylaşmış olayım. Henüz bir çözüme kavuşmadık, çözüm için bakış açısı, ilgi vs de hoşuma gitmedi. Yolda kalmayı bekliyorum şu anda.

Ben aynı şeyi 2 kere yaptırmaktan hiç mi hiç hoşlanmam. Tekrar arıza veriyorsa yaptırmanın alemi yok çünkü. 2 defa kontrol edilip 1 defa yapılmalı. Normalde sakin bir insanım ama 2. kez aynı yerden problem yaşarsam çok farklı bir insan olmaya başlıyorum.

Bu nedenle tercihlerimde değişikliklere gitmeye başladım artık.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayırlı olsun, fiyat olarak bedava desem yeridir. Ben de benzer bir problem yaşamış, telefonda destekle takviye olmadan aracı çalıştırmıştım. Bu arada ondan da bahsedeyim, tarif edildiği gibi kontak açıldığında tık diye ses geliyor çalışmıyorsa sorun %99 marş motorundan çıkabiliyor. Bu durumda bir kişi elinde ufak bir çekiçle marş motoruna 5-6 defa tık tık vurup bir kişi de 1-2 defa marşa basarsa araç çalışıyor. Ben de bu şekilde çalıştırdım ama çekiç yoktu, tornavidanın sap kısmını vurarak çalıştırmıştım.

Sorunu yaşadıktan birkaç gün sonra bakım ve gerekli tamir için guzuyu bıraktım, akşamında tamir edilmiş şekilde aldım. Fiyatınız bedava resmen, ben 3 katına yakın ödeme yaptım ve sorunum çözüldü mü? Hayır. :mad: Yaptırmadan önce 1-2 defa yaşadığım problemi yaptırdıktan sonra da 1-2 defa yaşadım. O ara aküyü kurcaladığımız için bağlantı kablosunda anlık bir temassızlık tespit edince marş motoru üzerinde durmadım. Ta ki kuzenimin düğün gecesi araç çalışmayana kadar. Tık sesi ve sonrası marş almayınca benim sigortalar attı. :mad::mad::mad: 3-5 denemeyle çalıştırıp ertesi gün soluğu ustanın yanında aldım. Burada belki anlatılmaz ama sizinle ''canımın sıkkınlığını'' da paylaşmış olayım. Henüz bir çözüme kavuşmadık, çözüm için bakış açısı, ilgi vs de hoşuma gitmedi. Yolda kalmayı bekliyorum şu anda.

Ben aynı şeyi 2 kere yaptırmaktan hiç mi hiç hoşlanmam. Tekrar arıza veriyorsa yaptırmanın alemi yok çünkü. 2 defa kontrol edilip 1 defa yapılmalı. Normalde sakin bir insanım ama 2. kez aynı yerden problem yaşarsam çok farklı bir insan olmaya başlıyorum.

Çok haklısın Can, bir defa yap temiz yap, kafamda o sorun bitsin.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Kontak termiğinde problem olmasın abi?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kontak termiğinde problem olmasın abi?
Kontak termiğinde problem olsa anahtarı kastırınca çalışması lazım ama test ettiğimde anahtarı kastırmak çözüm olmamıştı, daha önce de çalıştırırken marş motoruna tıklatma yapmıştım. Yine de olasılık dahilinde kontak termiğine de bir bakalım. İnşallah sorun oradadır da aynı şeyi 2. kez yapmadan çözüm buluruz. :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende yaptırdıktan sonra şu ana kadar herhangi bir sorun olmadı.Zaten önceden de 3 defa öyle yapmıştı.Marş otomatiği yeni olduğu için ilk çalışmadaki marş sesi daha ince gelmeye başladı.
Diğer bir konu ise; benim araçta plakalığın orada ortada kamera(önde ekranı olmadığı için kullanılmıyor) kenarlarında sensör olan birşey var ama burada bulunan sensörler günlük kullanımda çok fayda vermiyor.Bende onun yerine normal bir sensör alıp tampon üzerine taktırmayı düşünüyorum.Ustaya sordum sensörü alıp gelsem işçilik ne alırsın diye.Cevap olarak 50 tl ye yapacağını söyledi.Bir fırsatta onu da yaptıracağım inşallah.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende yaptırdıktan sonra şu ana kadar herhangi bir sorun olmadı.Zaten önceden de 3 defa öyle yapmıştı.Marş otomatiği yeni olduğu için ilk çalışmadaki marş sesi daha ince gelmeye başladı.
Diğer bir konu ise; benim araçta plakalığın orada ortada kamera(önde ekranı olmadığı için kullanılmıyor) kenarlarında sensör olan birşey var ama burada bulunan sensörler günlük kullanımda çok fayda vermiyor.Bende onun yerine normal bir sensör alıp tampon üzerine taktırmayı düşünüyorum.Ustaya sordum sensörü alıp gelsem işçilik ne alırsın diye.Cevap olarak 50 tl ye yapacağını söyledi.Bir fırsatta onu da yaptıracağım inşallah.

Park sensörü mü taktıracaksınız? Eğer park sensörü taktıracaksanız 1-2 saatinizi harcayın paranız cebinizde kalsın.

Mazda 626 GE (1991-97) - Park Sensörü Montajı

Üst Alt