Mazda 323 BG (1989-94) Marş Basmıyor

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Merhabalar bugün arabanın yağ filtresi, aks körüğü ve motor kulağını değiştirdik. Aracın aküsü iyiydi. Şu ana kadar hiç birşey olmamıştı birşey de açık kalmadı akşam işimiz bitti marş bastık ve marş basmadı. Sonra vurdurduk direk çalıştı. 30 dakika gittikten sonra seyir halinde kontağı kapatıp boşta marşa bastım ve araç yine çalışmadı.
Benim elim araçla uğraşırkenn bir yere mi çarptı bilmiyorum kontrol ettim bulamadım. Nerelere bakmam gerektiğini veya akıl sunabilcek olan varsa sevinirim yarın pazar yola çıkmamız lazım ve sanayi kapalı kendim halletmek zorundayım. Ben aküde bir sorun olduğunu sanmıyorum bu arada kısmıyor çünkü elektrikleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Marş motoru dönüyor ve motor ateş almıyor mu? Marş motoru hiç çalışmıyor mu?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Aynısı başıma geldi kapının önünde bastım marşa sorun yok. Benzinliğe geldim benzin aldım tık dedi kaldı ne marş dönüyor ne başka bir şeyler aktif oluyor(farlar vs açılıyor) pompacılar vurduralım filan dese de kenera çekip arkadaşımı aradım takviye ile çalışıyor ama marşla çalışmıyor. Akü değiştirerek sorun çözüldü. Şase durumları veya marş motorunla alakalı olsa araba hiç tepki vermez. takviye ile deneyin çalışıyorsa aküyü ölçtürüp değiştirin. Geçmiş olsun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aynısı başıma geldi kapının önünde bastım marşa sorun yok. Benzinliğe geldim benzin aldım tık dedi kaldı ne marş dönüyor ne başka bir şeyler aktif oluyor(farlar vs açılıyor) pompacılar vurduralım filan dese de kenera çekip arkadaşımı aradım takviye ile çalışıyor ama marşla çalışmıyor. Akü değiştirerek sorun çözüldü. Şase durumları veya marş motorunla alakalı olsa araba hiç tepki vermez. takviye ile deneyin çalışıyorsa aküyü ölçtürüp değiştirin. Geçmiş olsun
@Otomotivci sende de Durum böyleyse, öncelikle şarj dinamosunun aküyü şarj edip etmediğini ölçtürün.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Marş motoru dönüyor ve motor ateş almıyor mu? Marş motoru hiç çalışmıyor mu?
Marş motorundan tık sesi bile gelmiyor. Dönmüyor tepki yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sağolun. İşte kontak açıyom kırmızı ışıklar yanıyor marş basıyom tık sesi bile yok sanki marşa elektrik gitmiyor. Daha önce aküsü bitik birkaç arabaya takviye yapmadan önce bakmıştım onda marş basınca tüm lambalar kısılıp kalıyordu. Bende böyle saliselik bir kesme yapıyor sadece oda sanırım ateşleme bobininin elektrik çekmesinden. Kısılmıyor yani lambalar. Yarın komşunun şahinle falan bir takviye denerim ama. Mantıklı gelmiyor akünün birden intihar etmesi sizdeki gibi, kutup başları sağlam akü inci marka ve yeşil ışık yanıyor.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Marş motorundan tık sesi bile gelmiyor. Dönmüyor tepki yok
Marş motoruna, tornavida sapı ile hafif şekilde bir kaç kez vurmayı ve sonrasında marş yapmayı dene, eğer çalışırsa marş motorunun otomatik sorunu vardır, gelen kabloları kontrol et temas etmeyen kablo olabilir. Ayrıca; marş motoru kömürleri de bitmiş olabilir.

Bu sorunları aştıktan sonra, akünün şarj olup olmadığını da kontrol etmekte fayda var. ;)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Marş motoruna, tornavida sapı ile hafif şekilde bir kaç kez vurmayı ve sonrasında marş yapmayı dene, eğer çalışırsa marş motorunun otomatik sorunu vardır, gelen kabloları kontrol et temas etmeyen kablo olabilir. Ayrıca; marş motoru kömürleri de bitmiş olabilir.

Bu sorunları aştıktan sonra, akünün şarj olup olmadığını da kontrol etmekte fayda var. ;)
Vurmayı düşünmüştüm ama yukardan göremedim nazlıyı yarın bir altına yatıp denerim. Otomatik sorunu dediğiniz röle falan mı oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vurmayı düşünmüştüm ama yukardan göremedim nazlıyı yarın bir altına yatıp denerim. Otomatik sorunu dediğiniz röle falan mı oluyor.
Marş motoruna ilk hareketi vererek motora çalışma emrini veren ve geri durduran zımbırtıya marş motorunun otomatiği denilmekte... :)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Marş motoruna ilk hareketi vererek motora çalışma emrini veren ve geri durduran zımbırtıya marş motorunun otomatiği denilmekte... :)
Anladım marş motoru üzerindeki kontaktan bahsediyorsunuz inşallah basit birşey olmuşturda yapabiliriz. Sağolun ilginiz için :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Anladım marş motoru üzerindeki kontaktan bahsediyorsunuz inşallah basit birşey olmuşturda yapabiliriz. Sağolun ilginiz için :)
En basit olacak arıza, marş motoruna giden kabloların yerinden çıkmış olmasıdır, eğer marş basınca tık sesi geliyorsa bu ihtimal bence ortadan kalkar ve o zaman da; en iyi ihtimalle marş motorunun sökülüp bakılması gerekir. ;)

Kablolar yerli yerindeyse; bence iki ihtimal kalıyor geriye, marş otomatiği ve marş kömürleri... 323'lerde çok tecrübem yok, motorun ve marş motorunun konumu nerede bilmiyorum, kolayca sökülen yerdeyse diğer işlemlerin her aşaması kolay denilebilir... Değilse işçiliği arttıran şey marş motorunu yerinden sökmek oluyor. En azından Mazda 626'larda bu durum böyle maalesef.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz. :)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
En basit olacak arıza, marş motoruna giden kabloların yerinden çıkmış olmasıdır, eğer marş basınca tık sesi geliyorsa bu ihtimal bence ortadan kalkar ve o zaman da; en iyi ihtimalle marş motorunun sökülüp bakılması gerekir. ;)

Kablolar yerli yerindeyse; bence iki ihtimal kalıyor geriye, marş otomatiği ve marş kömürleri... 323'lerde çok tecrübem yok, motorun ve marş motorunun konumu nerede bilmiyorum, kolayca sökülen yerdeyse diğer işlemlerin her aşaması kolay denilebilir... Değilse işçiliği arttıran şey marş motorunu yerinden sökmek oluyor. En azından Mazda 626'larda bu durum böyle maalesef.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz. :)

Hocam bugün baktım tık sesi geliyormuş kaputu açınca fark edebildim araca takviye yaptık yine çalışmadı aküsünü ölçtük 12.60 volt çıktı. Otomatik denen parçaya vurdum birşey değişmedi. Daha sonra tüm fişleri sırayla söküp temizledim. Şasede gevşeme gördüm onuda onardım. Ama marş motorunu sökmeye yeltenmedim büyük ihtimal kömür veya otomatik, içindeki elektromıknatıs tam çalışmadığı için marşa elektrik geçişi olmuyor çünkü içinde bir kontak var. Tık sesi geliyor ama heralde sadece kömür sıkıntılı, vurdurarak bursaya geldim şükür yarın baktırcaz. Bu arada 323 de emme manifoldu altında kalıyor marş motoru el girmiyor altda da direksiyon merkezi ve aks engel oluyor.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Elektrikçiye gittik bursa gürsuda adam marş motorunu sökcez 100 lira işçilik geriye parça ne çıkarsa diye söktü baktı bende izliyordum kömür vardı ama ben nesi var diyince, bunlar özelliğini yitirmiş dedi 35tl ye kömürler alındı. Sonra aküsünde denedi çalışınca arabaya taktı. Fakat araba da çalışmadı sonra marş motoruna bir röle bağlıydı onun soketlerden kısa devre yaparak çalıştırdı. Sonra kontağın soketlerine baktı kontağın starter kablosunun yenisini çekti röleye bağladı. Araba o zaman çalıştı. 2 saat uğraştı 100 lira işçilik 35tl parçaya para gitti. Şimdi memnun kaldım fakat sizlere sorum işçilik ücreti fazla mıdır ? Kömürlerin özelliğini yitirmesi olayı gerçek midir ?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Elektrikçiye gittik bursa gürsuda adam marş motorunu sökcez 100 lira işçilik geriye parça ne çıkarsa diye söktü baktı bende izliyordum kömür vardı ama ben nesi var diyince, bunlar özelliğini yitirmiş dedi 35tl ye kömürler alındı. Sonra aküsünde denedi çalışınca arabaya taktı. Fakat araba da çalışmadı sonra marş motoruna bir röle bağlıydı onun soketlerden kısa devre yaparak çalıştırdı. Sonra kontağın soketlerine baktı kontağın starter kablosunun yenisini çekti röleye bağladı. Araba o zaman çalıştı. 2 saat uğraştı 100 lira işçilik 35tl parçaya para gitti. Şimdi memnun kaldım fakat sizlere sorum işçilik ücreti fazla mıdır ? Kömürlerin özelliğini yitirmesi olayı gerçek midir ?
İşçilik normal.
Benzer bir durum bizim ustanın bir müşterisinde görmüştüm. Akü sağlam, marş motoru sağlam ama araç marş basmıyordu. Usta marş motoru gereğinden fazla akım çektiği için marş basmıyor demişti. Araya bir röle koydu araç marş aldı.
Kömürün özelliği koybolmaz. Biter, biterse marş motoru içindeki kolektöre iletemez. Sizin kömürler gereksiz değişmiş gibi ama olsun 1 senede bitecekse şimdi 5 sene marş motoru kömürü sorununuz olmaz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşçilik gayet normal ki, adam sorunu çözüme kavuşturmuş, senin araçta marş basmayınca, bu marş motoru bitmiş, git yenisi al da diyebilirdi Allah korusun... Kömürün değişmesi, Hakan'ın dediği gibi iyi olmuş, en azından marş motoru ile ilgili kafan rahat olur... Geçmiş olsun. Bilgilendirme için teşekkürler. :)

usabuncu

1998-Mazda 323P BA - Kermit
Araç Markası
1998-Mazda 323P BA
Araç Renk ve Tip
Petrol Yeşili-Hb

Merhaba benim araçta haftasonu marş basmamaya başladı. Bugün izmir menderes'te bir oto elektrikçiye götürdüm. Marş kollektörü arıza yapmış, açmışken kömürlerini de yenilediler. İşçilik 100 TL + 180 TL malzemeler tuttu.

Üst Alt