Mazda 626 GE (1991-97) Manuel Şanzıman Yağı Önerisi

Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
1998 626 sedan
390.000 km.deki 93 model GE kasa Mazda 626 hb. manuel Şanzıman aracın Şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Yağ değişimi için bilmeniz gereken bişey var mıdır. Yag cida değiştirmek te sıkıntı olur mu.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
390.000 km.deki 93 model GE kasa Mazda 626 hb. manuel Şanzıman aracın Şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Yağ değişimi için bilmeniz gereken bişey var mıdır. Yag cida değiştirmek te sıkıntı olur mu.

Usta'nız varsa ustanıza değiştittirirseniz daha sağlıklı olur.

IMG_5617.JPG

En kaliteli yağlardan biridir.

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
1998 626 sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
75 90 motul var. Ondan almayı düşünüyorum. Ancak 3 litrelik yok. 1 litrelik 3 tane alacağız. N11 den. Fiyatı 39*3=117 sizce nasıl. 2.7 litre alıyormuş.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu fotoğrafı paylaştıktan sonra benim de dikkatimi çekti de bir bildikleri vardır elbet dedim. @Oğuzhan ın uyarısından sonra daha da ikilemde kaldım. Yağı yağcıdan ben almıştım, acaba yanlış yağ isteyip satıcıdan, ustanın da dikkatinden mi kaçtı, doldururken bakmadı mı diye düşündüm. Bunun üzerine ustama mesaj attım, benim getirdiğim yağ böyle böyleymiş, yanlış almış olabilirim belki diye. Onayladı, sıkıntı yok dedi.
Bu ikilemde kaldıktan sonra konuyu her ne kadar kısıtlı olarak internette araştırsam da kesin bir bilgi bulamamıştım. Bugün ustama tekrardan bir kaç soru sordum "neden atf II koyduk, orijinali bu mu, bir zarar verir mi?" diye.
Özetle şunları söyledi:
Kendi araçlarında da bu yağı kullanmakla beraber benim bordo guzuya da 20 bin km önce bu yağdan koymuşlar. İleriye dönük bu nedenden kaynaklı bir arıza şimdiye kadar yaşamamışlar. Bu yağ orijinal yağdan daha yumuşak olduğu için vites geçişleri rahatlıyormuş ki ben iki aracımda da bunu hissettim. Ha bir de çok yıpranmış araçlara atf koymuyorlarmış. Daha ince olduğu için kaçırma yapabiliyormuş.
Sözün özü, öneri olarak söylemiyorum, garanti de vermiyorum, illa ki koyun da demiyorum ama 626'arda bu yağ sıkıntı yapmıyormuş. Diğerlerini bilemem tabi. ;)

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben manuel şanzımana atf konulduğunu ne gördüm ne duydum abi. Zaten kitapçıktan bakarsan otomatik şanızman için atf normal şanzıman için 75-90 yazar. 2+2 4 bazı şeyleri yeniden keşfetmeye gerek yok. Sana tavsiyem bir an önce 75-90 tam sentetik yağ ile değiştirmen. Tamam vites geçişleri rahatlıyor ama aşınma ne durumda? Atf ve dişli yağları çok farklı şeyler. Ben ilk gördüğümde şok oldum valla benim direksiyon sistemine koyduğum yağ bu.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Dediğin doğru kardeşim, kitapçıkta da önerilen yağ tablosu şu şekilde:

IMG_5734.JPG
IMG_5736.JPG

Ustalara güvendiğim için ve tekrar tekrar sormama rağmen sıkıntı olmaz dedikleri için çok kötü sonuçlar olacağını düşünmüyorum ama yine de ileriki günlerde değiştiririm dediğin gibi... Çıkanı da direksiyon hidroliği kutusuna dökerim artık... :p

Yine bazı marka ve modellerde manuel şanzımana atf koyulduğunu gördüm, hatta servislerde dahi bunun uygulandığını okudum bu arada. Hepsi üst üste gelince de kafam karıştı şuan vallahi. :(

Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
1998 626 sedan
Motul 75 90 siparişi verdik. 22 tl. De indirim aldık. Artık onu da yagciya veririz. Ustalar yada usta hissedenler hep bişey olmaz diyorlar. Şanzıman yagina da gerek yok diyorlar. Araç 390.000 olmuş. 40.000 km.dir bende. Belki de hiç değişmedi. İnsaAllah faydası olur. Gerçi sıkıntı yok geçişlerde.

Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
1998 626 sedan
Şanzıman yağını değiştirdik. Çıkan yağ bayağı bir koyu renkliydi. Vites geçişleri biraz yumuşadı.

Ekli dosyalar

• IMG_20170919_092317.jpg
    IMG_20170919_092317.jpg
    589.1 KB · Görüntüleme: 108

Üst Alt