Mazda 3 BL (2009-13) Manuel Şanzıman Yağ Değişimi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bir süredir aklımdaydı, debriyaj baskı balata serviste değişimi sonrası 60K km oldu. Havaların da soğumasıyla kasis girişlerinde 2 den 1 e düşüşlerde eskiye nazaran biraz zorlanma hissetmeye de başlayınca değiştireyim dedim. Aks keçesi değişimi yapılırken eksilen yağı tamamlayan arkadaşa özellikle sorup, belirtmeme rağmen elinde şanzıman yağı olarak 75W90 olduğunu sonradan öğrenince de daha fazla bekletmek istemedim. Kitapçığa göre "WSS-2MC200-D2" 1.75-1.80 litre yağ konulması gerekiyor. Bu onayı karşılayan Castrol syntrans fe 75W olarak 2 litre aldım.

Her ne kadar şanzıman yağı ömürlük, değişime gerek yok görüşüne sahip olanlar olsa da. Önceki aracımda 2 den 1 e düşmeyen aracımın şanzıman yağı değişimi sonrası 3 den 1 e bile çok rahatlıkla geçişini yaşadığım için 2 litre yağı değiştirmek en fazla yağ masrafı zararı olur. Ufak tefek işçiliklerin bir çoğunu kendim yaptığım için bu miktarı da çoktan amorti etmiş oluyorum zaten.

Değişim için alt muhafazayı tamamen söküp almak gerekiyor. Boşaltma için motorun sol tarafına bakan boşaltma vidasını 8 lik alyan anahtar ile söküp yağı boşalttık. Çıkan yağ oldukça koyu renk ve kaba boşaldığında 1.8 litreden fazla geldi gözümüze. İş bitiminde boşalan kapları tekrar doldurarak ölçtüm, 1.8 litre yerine 2.3 litre civarında yağ konulmuş. Muhtemelen klasik yöntemle yağ girişinden yağ çıkana kadar yağ basılmış. Tekrar dolumu 1.8 litre olarak yaptım.

49698

49694

Boşaltma tapası alt noktada sol tarafa bakan alyan civata.

49695

Doldurma tapası; ön tarafa, radyatöre bakan alyan civata.

49696

Dolum pompamız olmadığı için enjektör baktım. 200-250ml enjektör bulsaydım enjektörle basacaktım yağı ama bulamayınca pratik çözüm girişe hortum ve huni ile yukarıdan yağ basmak oldu. Kap haznesindeki değeri gözleyerek 1.8 litre yağ ekledim. Çıkan yağ boşaltma kabında görünüyor, yeni konulan yağ da hortum içinde seçiliyor. Açık renk ayçiçek yağı gibi sarı bir yağ.

49697

Değişim toplam 35 dk sürdü. Motor yağ ve filtrelerin değişmine az kaldı, işi bölüp hafifletmek adına öğle paydosunda hallettim yine. Akşam fazla deneme yapamadım henüz ama ilk izlenim 2 den 1 e düşüşler rahatlamış kesinlikle. Bir de eksik diye tamamlanan 75w90 yağ ve çıkan fazla yağı da görünce iyi ki değişmişim dedim.

Wildboytam35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Geçen aylarda ben de şanzuman yağı değişimi için bir kaç tamirci gezdim, manuel araç şanzuman yağı değişmez dediler ben degistirmek istediğimi belirmeme rağmen değiştirmediler.
En son tanıdık bi opel tamircisine gittim abi bu yağ bu araba değiştirelim dedim ve yağı değiştirdik.
2011 m3 benzin 103bin km.

Üst Alt