LTFT Değerinin Değişmemesi

osen

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Merhaba arkadaşlar, 2005 model Mazda 3 aracımda subap değişiminin ardından 1000 km benzin ile kullanım sonrası LPG de tekrar kullanmaya başladım. Tabi önce LPG yol ayarı yaptırdım. Tam o sıralarda ELM327 cihazım geldi. Tabi hemen @MutluTEKİR hocamın konularını okuyarak Torque Pro ile LTFT / STFT değerlerini loglamaya ve grafiklerini incelemeye başladım. STFT değerlerini incelediğimde yüksek devirlerde +-5 aralığında gezerken 2000 devir civarlarında bu değerin +15 i de geçtiği görülüyor. Araç fakir karışımda da olsa sonuçta değerler normal loglanmış gözüküyor. Fakat iş LTFT'ye gelince değişiyor. LTFT değerinde 3 depo LPG de kullanmama rağmen en ufak oynama olmadı, hep sabit 14,8 değerinde. Sanki bu değere sabitlenmiş gibi fakat grafiğinden de görüleceği gibi en ufak bir oynama olmuyor. Torque de ölçümünü yaptığım sensör "Fuel Trim Bank Long Term" olanı. Şuana kadar bunun LPG ayarından olacağını düşünmüştüm ama bugün benzinde de birkaç km gittiğimde LTFT yine 14.8 de sabitti. Burda ki sorun nerden kaynaklanıyor olabilir? ELM327 cihazından şüphelenerek başka bir LPG'li araca taktım ancak düşündüğüm olmadı, o araçta LTFT değerleri düzgün değerlerde ve belli aralıklarda değişim gösterdi ne 14.8 gibi yüksek bir değer gösterdi ne de bu değer gibi sabit kaldı.

44739
44740
44741
44742

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
aracın fakirde tamamen.
ltft o yüzden değişmiyor.

osen

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tekrar bağlattım ayar yaptırdığım prins servisine durumu ilettim bir sorun gözükmüyor dedi ama müsait olunca birde önerilen başka bir prins servisine gideceğim bakalım o ne diyecek

msansertekin

Sessiz
Araç Markası
2003 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz- Liftback
Ltft, haritanın geneline göre bir değer belirler kendine. Şu anda tüm değerleri %14.8 açmış durumda beyin. Çünkü gaz ayarınız fakirde kalmış.

Ltft, bir kaç km benzinde gitmekle çok fazla oynamıyor. Uzun süredir ltft yüksek ise, düşmesi zaman alır. Akü kutupbaşını çekip bekledikten sonra (teyp kodu falan ister mi bilmiyorum , ortalama tüketimler de gidiyor) ecu'yu sıfırlarsanız, ltft en baştan başlayıp gene 14.8'e gelecektir.

%14.8 ltft ile soğuk motorda sabahları ilk marşta benzin kokusu duymanız olası. Çünkü oksijen sensörü ısınmadan yakıt kumanda edemez. %15 zengin marş alacak motor.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Ben 2006 Mazda 6 2.0 ve 2014 Mazda 3 1.5'de denedim. STFT ve LTFT değerleri sürekli değişiyor. LTFT değerleri tabiki uzun dönem ortalaması ve o anki koşullarda ECU'da kayıtlı uzun dönem ortalamayı gösteriyor. Ancak kesinlikle sabit bir değer yok, aracın durumuna göre sürekli değiştiğini gözlemledim. 2005 kasa Mazda 3'e sahip başka bir arkadaş denerse kesin bir fikir sahibi olabiliriz. %14.8 oldukça fakir bir karışımı gösteriyor.

osen

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Benzindeki LTFT değerini birkaç km giderek incelemiştim bu yüzden değişmemiş olabilir, bu yüzden ilk işim bir miktar benzinde gidip 14.8 oranın azaldığını/değiştiğini görmek olacak, bundan sonra ise işini bilen bir Prins ustasına gidip yol ayarı yaptırmak olacak. Ancak LTFT değerini sıfıra indirip gitmek gerekli mi bilemedim, sonuçta iyi bir ayar yapıldıktan sonra zaten LTFT zamanla sıfıra yakın bir değere gelmeyecek mi? Aracın düz yolda gidişinde bir performans kaybı görmüyorum ancak gerçekten rampa çıkış performansını beğenmiyorum, bunun etkisinin olduğunu düşünüyorum.

msansertekin

Sessiz
Araç Markası
2003 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz- Liftback
Benzindeki LTFT değerini birkaç km giderek incelemiştim bu yüzden değişmemiş olabilir, bu yüzden ilk işim bir miktar benzinde gidip 14.8 oranın azaldığını/değiştiğini görmek olacak, bundan sonra ise işini bilen bir Prins ustasına gidip yol ayarı yaptırmak olacak. Ancak LTFT değerini sıfıra indirip gitmek gerekli mi bilemedim, sonuçta iyi bir ayar yapıldıktan sonra zaten LTFT zamanla sıfıra yakın bir değere gelmeyecek mi? Aracın düz yolda gidişinde bir performans kaybı görmüyorum ancak gerçekten rampa çıkış performansını beğenmiyorum, bunun etkisinin olduğunu düşünüyorum.
Düz yolda kapalı döngü bölgesinde çalışıyor motor. Sürekli olarak oksijen sensöründen bilgi alıp karışımı düzenliyor. O yüzden ayar çok kötü olsa bile beyin zaten bunu düzeltiyor. Fakat gaza yarısı civarından fazla basılırsa, motor açık döngü bölgesine geçip karışım kontrolünü bırakıyor. Ne geliyorsa onunla devam ediyor. İşte bu bölgede karışım yanlış ise, çekiş düşüklüğü gözlemlenir.

Ayarcının kolay çalışması açısından LTFT nin sıfır olmaması daha doğru.

osen

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Bugün bayram dolayısıyla yola çıkacağımdan ve filtre değişimi yaptırmam gerektiğinden(bakım uyarı ışığı yandı) daha önce yol ayarını yaptırdığım Prins servisine tekrar gittim. Bu arada Prins Silverline kiti takılı olduğu için filtre değişimine 200 TL ödedim. Gitmişken daha önceki yol ayarından memnun olmadığımı ve rampalarda çekişin düşük olduğunu ilettim. Ayrıca LTFT değerinin de 14.8 de olduğunu tekrar söyledim. Kendi OBD cihazını takarak inceledi ve 14.8 değerini oda gördü. Öncekine göre daha uzun bir yol yaptırarak ayar yaptı. Rapma çıkışı daha iyi oldu ve asıl önemlisi 14.8 den kurtuldum diyebilirim. Çünkü artık LTFT değeri rölanti hariç 5-7 arası değerlere düştü. Tabi bu yaklaşık 150-200km mesafedeki değişimi, belki belli bir kullanımdan sonra daha iyi bir değere gelecek. Yani araç sizlerinde belirttiği gibi gerçekten fakir karışımdaymış ve LTFT bu sebeple değişmiyormuş. Sizlere tavsiyem gaz ayarını gerçekten ayar yapmayı bilen bir ustaya, bu ayarlardan iyi anlayan bir ustaya gitmeniz. Benim gittiğim Prins yetkili servisi ancak tüm servisler bu işi iyi bilmiyor sanırım. Çünkü aynı yerde 3 farklı usta denedi yol ayarını ki bunlar yılların ustası, ancak 3. kez araba gitmiyor dememle zorla daha iyi bir ayara yaklaşıldı.

45167
45168

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugün bayram dolayısıyla yola çıkacağımdan ve filtre değişimi yaptırmam gerektiğinden(bakım uyarı ışığı yandı) daha önce yol ayarını yaptırdığım Prins servisine tekrar gittim. Bu arada Prins Silverline kiti takılı olduğu için filtre değişimine 200 TL ödedim. Gitmişken daha önceki yol ayarından memnun olmadığımı ve rampalarda çekişin düşük olduğunu ilettim. Ayrıca LTFT değerinin de 14.8 de olduğunu tekrar söyledim. Kendi OBD cihazını takarak inceledi ve 14.8 değerini oda gördü. Öncekine göre daha uzun bir yol yaptırarak ayar yaptı. Rapma çıkışı daha iyi oldu ve asıl önemlisi 14.8 den kurtuldum diyebilirim. Çünkü artık LTFT değeri rölanti hariç 5-7 arası değerlere düştü. Tabi bu yaklaşık 150-200km mesafedeki değişimi, belki belli bir kullanımdan sonra daha iyi bir değere gelecek. Yani araç sizlerinde belirttiği gibi gerçekten fakir karışımdaymış ve LTFT bu sebeple değişmiyormuş. Sizlere tavsiyem gaz ayarını gerçekten ayar yapmayı bilen bir ustaya, bu ayarlardan iyi anlayan bir ustaya gitmeniz. Benim gittiğim Prins yetkili servisi ancak tüm servisler bu işi iyi bilmiyor sanırım. Çünkü aynı yerde 3 farklı usta denedi yol ayarını ki bunlar yılların ustası, ancak 3. kez araba gitmiyor dememle zorla daha iyi bir ayara yaklaşıldı.

Ekli dosyayı görüntüle 45167
Ekli dosyayı görüntüle 45168
Yan sanayi filtre mi takıldı ?
Candan otogaz firması prins için
Yansanayi 150 tl
Orjinal 250 tl fiyat vermişti

osen

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Ankara da 8 farklı Prins Servisine filtre fiyatı sordum, tabi asıl amacım diyafram için fiyat almaktı pahalı olduğu için hepsine sormak istedim. Verdikleri fiyatları sizlere de paylaşayım, 31.05.2019 tarihinde alınan fiyatlar:

Servis
Orjinal Filtre
Yan Sanayi Filtre
Yol Ayarı
Memduh Usta​
300 TL​
Yok​
150 TL​
Sait Usta​
300 TL​
Yok​
100 TL​
Kayra Otogaz​
300 TL​
200 TL​
100 TL​
Teknogaz Otogaz​
200 TL​
Yok​
50 TL​
Turkuaz Otogaz​
200 TL​
Yok​
50 TL​
Quattro Garage​
300 TL​
Yok​
150 TL​
Mocan Otogaz​
200 TL​
Yok​
Filtre+ Yol ayarı 250 TL​
Asil Group(Distribütör)​
200TL​
Yok​
?​

Arkadaşlar bu fiyatların çoğunu telefonda aldım, birkaçına da uğradım. Ben yakın olduğu için Teknogaz Otogazda değiştirdim. Filtreyi açarken gördüm orjinal Prins kutusundaydı ve filtre üzerinde seri numarası gibi prins logosu gibi ibareler var. Zaten iki filtre değişiyor biri regülatör girişinde olanı, diğeri sensörün takıldığı büyük filtre. Bu büyük filtrede Prins'in logosu ve seri numaraları gibi bilgiler var. Benim değiştirdiğim yer şöyle bir bilgi verdi önceden filtreler 300 TL idi ancak indirim yaptılar şuan 200 TL dedi.

Bu arada Filtre Bakım zamanının ve uyarı ışığının km bazlı değil de LPG'nin aktif olduğu süreye bağlı olarak hesaplandığını öğrendim. Yani araç LPG'de çalıştığı sürece bakım zamanı işliyor, zamana göre ortalama km hesabı yapılmış. Filtre uyarı ışığı yanınca da birkaç yerden aldığım bilgiye göre 1000 km sonra kendini benzine geçiriyormuş. Fakat bir form sitesi üzerinde okumuştum sanırım 2000-3000 km sonra benzine geçer yazmışlar.
Sanırım bu zaman/km durumuna göre değişecektir.

msansertekin

Sessiz
Araç Markası
2003 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz- Liftback
Ustaları, aracın ayarının kötü olduğuna ikna etmek zor. İlla arıza lambasının yanmasını bekliyorlar. Ellerinden gelse otomatik kalibrasyon yapıp yollayacaklar.

osen

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
keşke otomatik kalibrasyon olsa da ustaya bırakmasa LPG sistemi, ayarını kendi yapsa :D

Üst Alt