LPG’li Araçların Kapalı Otoparklara Kabul Edilmesi İçin Çalışmalara Başlandı

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kapalı otoparkların gerekli altyapıya sahip olmaması sebebiyle LPG’li araçların girişi 1996 yılında yasaklanmıştı. 20 yılı aşkın süredir devam eden yasak nihayet son buluyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmalarıyla kapalı otoparklar, AB standartlarında havalandırma ve emniyet sensörleriyle donatılarak LPG’li araçlara uygun hale getirilecek.

LPG’li araç sahiplerinin “haksızlık” olarak nitelendirdiği yasak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in LPG’li araçların kapalı otoparklara kabul edilmesi gerektiğine dair düşüncesini açıklaması ile değişim sürecine girdi. LPG’li araç sahipleri ve LPG sektöründe faaliyet gösteren firmalar şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, üç bakanlığın ortak yürüttüğünü duyurduğu çalışmanın tamamlanmasına odaklanmış durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2019 yılı Ocak ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre trafiğe kayıtlı 12 milyon 437 bin 250 adet otomobilin yüzde 37,8’ini oluşturan 4 milyon 703 bin 163 araç LPG kullanıyor.

Kaynak: Motor1

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Gerçekten bu kural uygulamada da geçerli miydi ki şimdiye kadar? :oops:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İstanbul Akasya AVM’ye LPG nedeniyle almamışlardı beni. Açık alana park ettim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Biz buna özgürlük diyoruz :D

43127

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2012 yılında, dönemin Tüm Otogaz Montajcıları Dernek başkan yardımcısı Faruk Sevgili ile muhabbet esnasında, bu sorunun yakın zamanda giderilmesi için büyük mesafe kaydedildiğini söylemişti... Yıl olmuş 2019 :utan:

Türkçe Mealen "daha çok bekleriz"

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
7 yıldır İstanbul'da LPG li araç kullanıyorum.
100 den fazla kez avm otoparkına girdim.
Sadece 1 kere Profilo AVM otoparkına sokmadılar, onda da güvenlik bana sordu var deyince sokmadı, yok desem girerdim büyük ihtimal.

Simit tip, depodan dolum ve yedek lastik olmayınca anlayamıyorlar :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Kapalı otoparklar bir yana katlı otopark denilen pencere yada duvar gibi etrafı sarılmayan yerlerde bile " lpg li araçlar giremez" tabelası var. Girişte ve otopark içinde güvenlik olsa da halen bir çok yerde "araçlarınızda değerli eşya bırakmayın" levhaları oluyor. Ben stepne taşımam aradan girerim diyorsanız gayet rahatlıkla bir çok yere girilebilir veya başım ağrımasın canım sıkılmasın derseniz verirsiniz valeye rahat rahat alışverişinizi yaparsınız.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Valla ben benzine alıp giriyordum. Gazın sıkışıp patlaması kadar tüpü ağzına kadar dolduramıyoruz maalesef :p şaka bir yana ben iptal ettirdim sadece giriş bağlantısı var diyordum giriyordum. Bursa’da ki AVM’lerin çoğunda otopark sorunu var iyi olur bu yasa

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
gaz havadan daha ağır olduğu için sızan gaza yere çöküyor, sigara izmaritini yer attın mı olay bitmiştir :D AVM otoparkları da dahil olmak üzere otoparkların çoğunda havalandırma yukarda oluyor ve sızan gazın tahliyesi olmuyor. Yani uzun lafın kısası Sigara Öldürür. :D

Üst Alt