LPG Sorunları Hakkında Sorular - Cevaplar

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hangi LPG kiti takılmalı?

Hangi usta iyiyse bulunulan şehirde o ustanın taktığı kit taktırılır.
Örnek veriyorum Karabükte hem brc hem prins yetkili servisi olan yer ayarın A sından anlamıyor. Sırd ayar nedeniyle ankaraya gidiyorum. Prins yerine atiker obd2 kit taktırmış olsaydım ayar kablosunu kendim alır kendim ayar yapardım fakat lanet prinsin kablosu 650 tl. Yazılım bulmak sıkıntı. Kaliteli olabilir, ama destek de önemli.

Bu ayar olayını anlamak mümkün değil ne ayarı bu?Bir kere yapılınca neden tekrar tekrar yapılıyor ki?

İşte bu bakış açısı yüzünden motorlar uzun vadede subap yakıyor.
OBD2 kitler olsa ayarı motorun ecusu ile iletişim kurarak simüle ediyorlar ve sınırlar dahilinde tutuyorlar. Fakat OBD2 olmayan kitler değişen hava koşulları, mevsim koşulları, gündüz gece sıcaklık farkı, uzun yolda rakım farkı gibi sebeplerle değişen hava yoğunluğu sonucunda motor içindeki hava-yakıt karışımı da değişmekte. Bu da motorun ecu sunun değerlerini yükseltmektedir. (Bakınız STFT, LTFT)
Bir diğer koşul da, OBD2 olmayan kitlerin ayarı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, eninde sonunda çok küçük değerler motorda birikiyor ve topyekün bir büyümüş hata teşkil ediyor. Bu nedenle de mevsimsel değişimlerde değişen değerler, ayarlama ile düzeltilmelidir.
Bir diğer hata ise, kendilerini usta zannedenlerin araç dururken rölantide ayar yapmalarıdır. Rölantide yapılan ayar aracın yüksek devirlerindeki ihtiyacı bilemez. Yüksek devirlerde fakir kalmaya sebep olur ve de bu silindir içi sıcaklığın artmasını sağlar, uzun vadede de subap sıkması ardından subap yanması...

Ayar yapılmazsa ileride ne olur? Açacağınız konu başlığını yazayım: "Aracım lpg de sıkıntısız çalışıyor, ama benzinde tekliyor." ya da "Aracımda benzinde çalışmıyor, ama motor ısınıp lpg ye geçince hiç bir sıkıntı yok, neden"... Bu sorunlar başlamamışsa bile aracınızın gidişi iyi olsa bile, ayarları bozuk olabilir. Bunun için de motorların hatalara toleransına teşekkür edin.

Mazda 3 aracımda Prins silverline var. Kablo alamıyorum çünkü fiyatı çok pahalı. Karabük'teki ustacık rölantide bir şeyler yaptığını sandı daha da fakirleştirdi. Bu işten anlamadığını anlayınca karışımı zenginleştirdim. Fakat yine de fakir karışmmış. Ankara'daki ustama gidince %170 gerektiğini söyledi ve şu an stft +-%7 ltft değerleri de +-%2.5 arasında.

OBD2 kitler yalan mıdır?

Her ne kadar ustalar OBD2 olayı yalan dese de ben deneyimlediklerime ve gördüklerime inanırım. :) Ankara'nın geçidinde de deniz seviyesinde de yazın da kışın da limit değerler içinde tutuyordu hep değerleri. LPG kiti kendim taktırmış olsaydım şimdiki aracıma yine aynı ustama atiker obd2 yi taktırırdım.

Prins gibi kaliteli kitlerin ayara ihtiyacı yoktu, ihtiyacı varsa da zaten arıza ışığı yakar, niye uğraşalım ki bunlara?

Ayara gerek yok demeleri kadar saçma bir şey yok. Aracımın gidişi iyiydi vs ama elm327 ve torque ile kontrol ettiğimde stft %10 dan aşağıda değildi, ltft ise almış başını gitmiş %14 lerdeydi. Ama görünürde sıkıntısı yoktu. Böyle kullanmaya devam etsem nolurdu? Subapları sıkıntılı Mazda 3'üm 40bine varmadan subap yakardı fakir karışım yüzünden.
Aynı olayı Karabük'teki Prins yetkili servisinde yaşadım. (Bakınız Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3 başlıklı konum 6. sayfası) Aynısını söyledi ışık yaktı mı? Yok yakmadı dedim, o zaman Prinse ayara gerek yok, kaliteli kit bu. Nasıl bir kafadır? Nasıl bir mantıktır?

Ankara'da şaşmazlarda Quattro Garage'da Bekir usta sorunumu çözdü, ltft de stft de olması gereken değerlerde, hatta 2bin devirden sonra birazcık da zengin karışıma ayarladı. Varsın biraz fazla yaksın ama subap yakmasın çünkü. Prins in ayar kablosu ve programında lisans gerektirdiğinden ayarı ücretli yapıyorlar. Fakat Bekir usta yolda aracı zorlayarak ayar yapıyor, sonra da bin git hiçbir şey yaşanmaz uzun süre.

Bir üstteki mesajımda da dediğim gibi, "Motorun bazı hataları tolere edebilmesi, onun sesinde, gidişinde sıkıntısının olmaması; her zaman iyi çalıştığı, sıkıntısız olduğu anlamına gelmez."

"Bir lpgde sıkıntı yaşayan daha, LPG zararlıdır."

Ben de başka bir yorumda bulunayım. :)
Bir araç ona bakmayanın, hor kullananın, bakımlarını aksatanın elinde mındar olacağına, aracının kıymetini bilenin altında varsın gitsin lpg takılsın.
Lpg ile olan sıkıntıların ustalardan kaynaklandığını düşünüyorum, hatta eminim. Montaj hatalarını düşünmezsek (ustanın beceriksizliği), 2-3 sene sonra ortaya çıkmaya başlayan sorunlara çözüm bulamayacak o kadar çok ustacık var ki. Abdullah eğer 3. ayda attıysan usta montajı ya hatalı yapmıştır, ya da ayarı tutturamamıştır.

Kuzenim aracını satmadan evvel ara sıra gaz kokusu duyuyordu. Zonguldakta baktırmadığı yer kalmadı, kimse sorunu bulamadı.
Geçen gün ben regülatörden ses geliyor diye gittim Karabük'tekine Prins kaliteli kit abi regülatörü ses yapmaz diye kestirip attı. İşte bu "halledelir abi,sıkıntı olmaz abi" diye konuşan tiplerden uzak durmak gerekiyor.

Bu tür sorunları düşünerekten önceki aracıma yarisime atiker obd2 taktırmıştım. Olur da bir şey olursa tüm herşeyi baştan değiştirirm, sıfırlarım diye. Tekleme, çalışmama, vs durumla da karşılaşsaydım enjektör ve regülatörü hemen değiştirirdim.

Çünkü arabaların parçaları gibi lpg sistemindeki parçaların da bir ömrü var.

Benim aracım, lpg kitim fazla yakıyor, çok kötü bir sistem mi bu?

Fazla yakma konusuna katılmıyorum. Subap yanmasının sebepleri arasında yüksek devirlerde lpg ile benzindeki avans oranının farklılığı sonucunda lpg yanarken egzos subaplarına ısıl yük bindirmesi ve ayarının fakir ayarlanarak silindir içi sıcaklığı çok fazla artırmasıdır.Ama bunun yanında bir miktar zengin bırakılırsa fazla yakabilir, fakat silindir içi sıcaklığı olması gereken değerde kalır. Subap masrafıyla erken karşılaşmaktansa bir miktar fazla yakması taraftarıyım ben.

-------------
Lpgnin hava yakıt oranı 15.6, buna göre ayarlandı benim sistemim doğru mu?

Bu arada ustanız 15.6 AFR ye ayarlamış olabilir, fakat bunun geçerli olabilmesi için motorun yazılımına da müdahale edilmesi gerekir. Sonuçta motor hala yakıtın benzin olduğunu sanıyor ve kendi standart ayarlarında bırakılması bu stft,ltft değerlerinin bozulmaması için de önemli.15.6 ya ayarlandıysa motor fakir karışımda sanarak kendisini sürekli düzeltmeye çalışacaktır, bu da ileride sıkıntılara yol açabilir. Bir de güç ihtiyacınızın olduğu gaza fazla bastığınızda da bu oranı koruyarak içeride fakir karışım oluşturuyor olabilir. Dediğim gibi birazcık fazla yaksın ama zengin karışım oluşsun içeride görüşündeyim.
---------------------

Aracım sabahları motor soğukken hemen çalışmıyor, 2.-3. marşta çalışıyor, gün içinde ve motor sıcakken motor çalıştırıldığında sorun yok, Neden kaynaklanır?

Bunun sebebi 2 sorundan kaynaklanabilir. Ya hatalı gaz ayarı sonucu motorun stft ve ltft değerleri o kadar bozulmuştur ki, ilk başlangıçta motor boğulmaktan ötürü başlayamıyordur, ya da lpg regülatörü ömrünü tamamlamış ve enjektörler yoluyla yanma odasına gaz sızdırıyordur. Bunun sonucunda da ilk marşta motor boğulur ve çalışmıyordur.
Neden kaynaklandığını anlamak için öncelikle aküyü resetleyeceksiniz. Akünün eksi kutup başını çıkartıp kontak açıp fren pompalayıp aracın sistemindeki statik elektriği de boşalttıktan sonra 3-5 dakika bekleyin, ardından kutubu yerine takıp motor soğukken aracı çalıştırın. Bu aşamayı sabah yaparsanız ya da akü eksi kutbunu akşamdan söküp sabaha kadar da bekletebilirseniz de olur. Marş almakta zorlandığı durumlarda bunu yapmanız gerekli.
Bu işlem sonrasında araç ilk marşta kolayca çalıştı mı? Çalıştıysa sorun hatalı lpg ayarının motor beynindeki stft, ltft değerlerini bozmasından kaynaklıdır.Eğer yine zorlandıysa bu sefer lpg sistemini kapatmanız gerekli. Lpg tankındaki valfi kapatarak bir süre benzinde kullanın. Düzelme olursa regülatörünüzün değişmesi gerekir.Yine düzelmediyse motorun ateşleme sisteminde bir sorunu aramak gereklidir. Bujiler, ateşleme bobinleri ile işe başlanır. Sorun bulunamadıysa subapların da kontrol edilmesinde fayda vardır, zira lpg kullanan araçlar er ya da geç subaplarını yakacak ve değişmesi gerekecektir.

Stft, Ltft ayarları nasıl öğrenilebilir görmek için ELM327 & Torque Pro başlıklı konudan görebilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık güzel bilgiler... :) Benim jeton şimdi düştü; sanırım benim sistem fazla yakıyor... Durum yukarıdakiler gibiyse de; varsın yaksın... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler Mutlu faydalı bilgiler. Ezbere iş yapan ustalardan bende hiç haz etmiyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sıvılaştırılmış petrol gazları; yüksek basınç altında sıvı hale getirilir. Üzerinden basınç kalkar kalkmaz buharlaşır. LPG gazı ham petrolden veya doğalgazdan üretildikten sonra kullanılıncaya kadar basınç altında tutulur.

LPG kullanan otomobillerin yakıt depoları LPG gazını 1,4-16 kg/cm[SUP]2[/SUP] basınç altında tutulacak şekilde sağlam ve sızdırmaz yapılmıştır. Yakıt deposundan karbüratöre (veyaz benzin püskürtmeli motorlarda emme manifolduna) gelen yakıt borusu üzerinden bir basınç regülatörü vardır. Bu sayede karbüratöre gelen LPG gazının basıncı düşürülür. Karbüratör girişinde LPG basıncı atmosferik basınçtan biraz düşük olur. Gazın basıncı düşürdüğü anda, kolayca buharlaşır. Bu nedenle sıvılaştırılmış petrol gazında buharlaşma veya uçuculuk sorunu yoktur.

Bütan sıvı halden gaz haline propandan daha yüksek sıcaklıkta geçer. Bütan gazı atmosferik basınçta 0 °C sıcaklıkta kaynadığı halde –ki 0 °C sıcaklığın altında gaz haline dönüşemez- propan atmosferik basınçta -42 °C sıcaklıkta kaynar. Bu nedenle propan üzerinde bütandan daha fazla basınç uygulamak gerekir. Onun için mümkün olması halinde propan oranının yaz LPG’sinde düşük, kış LPG’sinde ise yüksek tutmak gerekir. Nitekim bazı ülkelerde yazın %30 propan, %70 bütan kullanılırken, kışın tam tersi yapılıp %70 propan, %30 bütan kullanılmaktadır. Bu demektir ki Türkiye’de yazın da kışın da yaz ayları için uygun olan LPG kullanılmaktadır. Bir başka deyişle Türk LPG’si kış aylarında buharlaşma için uygun değildir ve ilk çalışma problemi çıkarma ihtimali yüksektir.

Propan yüksek oktan sayısına sahiptir ve egzos emisyonları düşüktür. En önemli üstünlüklerinden birisi metana göre daha kolay sıvılaştırılabilmesidir. Örneğin 21 °C sıcaklıkta 110 kPa basınç altında sıvılaştırılabilmektedir. Bu özelliği nedeni ile daha kolay sıvılaştırılarak depolanabilmektedir. Sıkıştırılmış petrol gazı, yüksek basınç altında saklanır. Sıvılaştırılmış petrol gazının oktan sayısı 103-105’dir. Oktan sayısının yüksek olması rağmen enerji yoğunluğu petrole göre, kütlesel olarak %11, hacimsel olarak %33 daha azdır. Setan sayısı düşük olduğu için dizel motorlarında kullanılmaya uygun değildir.

Sıvı yakıt yerine gaz yakıt kullanıldığında, emilen karışım içinde gaz yakıt daha fazla hacim kapladığından volümetrik verim ve güç belirgin olarak düşer. Bu güç kaybı 103-15 gibi yüksek oktan sayısına uygun olarak dizayn edilmiş motorlarda giderilebilir.

Motorun sıkıştırma oranı, yakıtın oktan sayısına uygun olarak, 10,5-11’e yükseltilebilir. Emilen dolgu hacmi artacağından emme sistemi uygun şekilde değiştirilebilmelidir.ayrıca ateşleme avansı ve kam ayarı uygun şekilde yapılmalıdır.

Propan yakıtlı taşıtların hızlanma ve soğuk havalarda kullanım kabiliyeti benzin yakıtlı taşıtlara göre daha iyidir ve düşük egzos gazları emisyonu sağlar. Propan yakıtlı taşıtlarda buji ömürleri, yağ filtresi ve yağ kullanım ömrü daha iyidir.

Prof. Dr. Ali Sürmen Hoca'nın Motor Termodinamiği adlı kitabından alıntıdır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
ellerine gözlerine sağlık

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Elinize sağlık. Güzel bilgiler.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Neden hala LPG'li araç üretilmiyor? Benzin+lpg olarak var, ama sadece LPG ile çalışan araç neden yapmıyorlar? Bu kadar mı sakat iş LPG?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Halbuki lpg li motor için çok fazla değişiklik yapmaya da gerek yokken.
Belki aşınmayı artırdığından olabilir ama en Azından fabrikasyon lpg takılı olsa. Dünyada lpgye talep az olmasına bağlıyorum ben. Dünyada lpg kullanan kaç ülke var ki? Türkiye, Polonya, biraz İtalya, hollanda, Almanya ile İngiltere o kadar. Adamların asgari ücreti 1500-2000 euro benzini 1.5 euro. Bizim 1000 tl benzin 4.5 tl...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şöyle benzetme yapayım belki dolaylı ama durum aynı sanki...

Mazda Türkiye benzinli motor ise; Mazda forumları LPG sistemi oluyor...

Yani; hiç bir zaman bir birinin yerine diğeri ikame olunamaz...

;)

Tepetaklak üzerinden, Facit ile gönderildi !! :p

spider35

Sessiz
Araç Markası
2000-toyota corolla ot
Araç Renk ve Tip
bej-sedan
selamlar mutlu bey ;zaman zaman toyota forumunda da takip ediyorum paylaşımlarınızı ;gerçekten çok faydalı konularda aydınlatıyosunuz bizleri teşekkürler....bende toyotadan mazdaya terfi edeceğim sanıyorum gibi;

MAzda 3'e uzun süre en az 4-5 yıl binmeyi planlıyorum ve mecburen LPG ile kullanacağım.....bu durumda ;oldu da subapları erittik ;motor açıldı gereken parça değişimleri yapıldı motor toplandı; şimdi aracımız tamamen eskisi gibi olacak mı???

yoksa fabrika çıkış performansı-özelliklerinde bazı eksiler yaşanacak mı??? bu konuda görüşleriniz nelerdir?

maytalman52

Katılımcı
selamlar mutlu bey ;zaman zaman toyota forumunda da takip ediyorum paylaşımlarınızı ;gerçekten çok faydalı konularda aydınlatıyosunuz bizleri teşekkürler....bende toyotadan mazdaya terfi edeceğim sanıyorum gibi;

MAzda 3'e uzun süre en az 4-5 yıl binmeyi planlıyorum ve mecburen LPG ile kullanacağım.....bu durumda ;oldu da subapları erittik ;motor açıldı gereken parça değişimleri yapıldı motor toplandı; şimdi aracımız tamamen eskisi gibi olacak mı???

yoksa fabrika çıkış performansı-özelliklerinde bazı eksiler yaşanacak mı??? bu konuda görüşleriniz nelerdir?
bu konuyla ilgili adem ustanın yazdığı konular var forumda. Subap konusu bir şehir efsanesi bakımlı düzenli kullanıldıgında cok uzun süre kullananlar var 160 bin km yapan var hala sıkıntı yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk günkü ekipman neyse aynısı oluyor... :)

Tepetaklak üzerinden, Facit ile gönderildi !! :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Üyelerimizin dedikleri gibi ve benim daha önceki söylediklerim gibi 4bin devrin üstüne lpg ile çıkmaz ve yolda güzel bir ayar yapılmışsa bir sıkıntı olmaz uzun süre

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yetkili servis, orijinal fabrikasyon ekipmanları takıyor, özel servis ise yan sanayi diye tabir edilen malzemeyi kullanıyor fiyat bu yüzden farklı çıkıyor... Neticede bütçe meselesine dönüşüyor... 1100 TL'ye yaptıran biliyorum...

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
bende 3 - 4 kez oldu diyelimki kırmızı ışık yanıyor ayağımı gazdan çekince kendi halinde giderken lpg bitti benzine geç uyarısı veriyor nedendir acaba arkadaşlar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bende 3 - 4 kez oldu diyelimki kırmızı ışık yanıyor ayağımı gazdan çekince kendi halinde giderken lpg bitti benzine geç uyarısı veriyor nedendir acaba arkadaşlar

Benzine geçip bir süre sonra lpg'ye aldığında da aynı şeyi yapıyor mu abi, yoksa lpg ile yola devam ediyor mu?

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benzine geçip bir süre sonra lpg'ye aldığında da aynı şeyi yapıyor mu abi, yoksa lpg ile yola devam ediyor mu?

yaptıktan sonra benzine geçip birkaçyüz metre sonra lpg ye alınca geçmedi fakat durup stop ettikten sonra lpg de çalışıyor

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Lpg'nin bitmediğinden eminsen geçiş anahtarında sorun olabilir, baktırmak gerekir...

1500-2000 devir civarında yapıyor yani 1000 devir üstünde yapıyor nazilli ye gidip baktırmalı zaten usta da gelsin demiş şimdi görüştüm

Üst Alt