Mazda 3 BK (2003-09) Lpg Montajı, Manifolda Çapak Kaçma ve Hava Alma Sorunu

kraker35

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet arkadaşlar aracı bir tamirciye gösterdim, Hondacı bir arkadaş. Motorun arka tarafında bir müşür var direksiyon müşürü dedi onla oynadı ve ses kesildi ancak direksiyon dönünce tekrar yapar dedi. Çapak kaçması ile ilgili bir şey değil bu, Araca tüp takıldığı için basınçla alakalı bir sıkıntı var dedi. Basıncı düzenleyen bi valf varmış onun temizlenip ayar yapılması lazımmış. Mazdalarda bu durumun sık olduğunu söyledi. Şu anda motor normal gibi sizce bu basınç valfini ayarlatmalı mıyım?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Evet arkadaşlar aracı bir tamirciye gösterdim, Hondacı bir arkadaş. Motorun arka tarafında bir müşür var direksiyon müşürü dedi onla oynadı ve ses kesildi ancak direksiyon dönünce tekrar yapar dedi. Çapak kaçması ile ilgili bir şey değil bu, Araca tüp takıldığı için basınçla alakalı bir sıkıntı var dedi. Basıncı düzenleyen bi valf varmış onun temizlenip ayar yapılması lazımmış. Mazdalarda bu durumun sık olduğunu söyledi. Şu anda motor normal gibi sizce bu basınç valfini ayarlatmalı mıyım?
kendisi yapamıyormuymuş o usta.eğer sıkıntı onda ise ayar yaptırın tabi.

Ilgaz-p

Katılımcı
bu durum da gösteriyor ki araç lpg montajında bir sorun var, basınçla ilgili problem zaten aracın hava alması ve basıncın düşmesi, sorun araç nereden hava alıyor,
1- acaba enjektörlerden bir tanesi arızalı sürekli açık kaldığı için basıncı geri veriyor,
2- hortum bağlantıları kontrol edilmesli ya yırtık hortum var ya da gevşek
bende başka bir lpg ustasına aracı gösterin gerekirse lpg hortumlarını kontrol ettirin hatta değiştirin,
lpg sisteminde manifold basıncını ölçmek için manifoldu bi yerden deliniyor bu genellikle boğaz kelebeğinin hemen arkası oluyor, orada da kaçak olabilir?

kraker35

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
bu durum da gösteriyor ki araç lpg montajında bir sorun var, basınçla ilgili problem zaten aracın hava alması ve basıncın düşmesi, sorun araç nereden hava alıyor,
1- acaba enjektörlerden bir tanesi arızalı sürekli açık kaldığı için basıncı geri veriyor,
2- hortum bağlantıları kontrol edilmesli ya yırtık hortum var ya da gevşek
bende başka bir lpg ustasına aracı gösterin gerekirse lpg hortumlarını kontrol ettirin hatta değiştirin,
lpg sisteminde manifold basıncını ölçmek için manifoldu bi yerden deliniyor bu genellikle boğaz kelebeğinin hemen arkası oluyor, orada da kaçak olabilir?
O zaman başka bir Lpg ustasına da göstermek de fayda var

kraker35

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Herkese merhaba, araçtaki motorun dengesiz çalışma sebebi çapakla ilgili değilmiş. Montajı yapan arkadaş benzin enjektörünü takarken enjektörlerden birinin contasını yıpranmış olduğundan tam oturtamamış ve motor oradan hava alıyormuş. Başka bir LPG’ci arkadaş çözdü. Contaları değiştirdik sıkıntı ortadan kalktı. Bu arada yardımları için tüm garajcılara teşekkür ederim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Herkese merhaba, araçtaki motorun dengesiz çalışma sebebi çapakla ilgili değilmiş. Montajı yapan arkadaş benzin enjektörünü takarken enjektörlerden birinin contasını yıpranmış olduğundan tam oturtamamış ve motor oradan hava alıyormuş. Başka bir LPG’ci arkadaş çözdü. Contaları değiştirdik sıkıntı ortadan kalktı. Bu arada yardımları için tüm garajcılara teşekkür ederim.
Geçmiş olsun, güle güle kullanın.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB

geçmiş olsun hocam, iyi günlerde kullanın...

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
geçmiş olsun.durum düzelmiş sevindim.
en güzeli de sorunun çözülmüş olup forum da paylaşmış olmanz.aynı sıkıntıyi yaşayan arkadaşlara ışık tutmuş olacak bu bilgiler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun, lpg montajının önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Özellikle bk kasada emme manifoldu sökülmeden rast gele enjektör hortumu için delik deliniyor. Silindire yakın yerden delmek için Kelebeklerin üzerine enjektörleri bindiriyorlar kelebek devre dışı kalıyor. Başka bir konuda ayrıntılı bahsedeceğim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hava alma sorunu olduğu aşikardı ama nereden... :) Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler.

Gönlümden geçen, ustanın teşhisinin doğru olmasıdır ancak; manifold kısmının sert plastik türü malzemeden üretilmiş olduğu gözümün önüne gelince, yanma odasına kaçan çapakların belirtilen sorunu oluşturacağını "mantıken" tahmin etmiyorum. Bence sistem bir yerlerden hava alıyor... o_O

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geçmiş olsun...

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Sorunun ortadan kalktığına sevindim.

Üst Alt