Mazda 3 BL (2009-13) LPG Dolum Ağzının Benzin Kapağı İçine Alınması

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçen gün hem aracımın altında olan dolum ağzına pompacıların çok zor ulaşması nedeniyle, hem de yeni yönetmeliğe uyum sağlamak için dolum ağzını benzin kapağı içine aldırdım.
Önce takılı olan dolum ağzını olduğu gibi yuvaya oturtmayı denedik. Fakat pompa otursa da kilit sisteminin ucu kapak üstündeki boyaya değiyordu. Bu da dikkatli olmayan pompacıların boyaya zarar verebileceği gerçeğini doğurdu. Sonradan avrupa dolum ağzı ve dönüştürücü aparat kullanarak montaj yapıldı. Aracımın benzin kapağı ile davlumbaz arasında 2 sac olduğundan ötürü sacın önüne ve arkasına 2 somunla sıkıştırılamıyordu, bu nedenle dolum ağzı ayağa konuldu, bu ayak da sac vidasıyla kapak içine sabitlendi.
Gerisi ise kolaydı zaten, bakır boru alınıp alttan dolandırılıp tanka bağlandı.
Fikir olması nedeniyle paylaşıyorum. Aparat takılı halde benzin kapağı kapanıyor olması çok güzel oldu.

Proje, tadilat, evrak vs gerektirmiyor. Bana 100 tl'ye maloldu. Lpg dükkanına gittiğimde bomboş olması nedeniyle uğraşabildi usta. Yoksa boş vakitte gel diyip gönderiyordu.

Aparatsız hali.
WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(3).jpg WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(4).jpg

Aparatlı hali.
WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(1).jpg WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(2).jpg WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05.jpg

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun. Bu artık zorunlu bir uygulama sanırım. Seneye muayene yaptırmadan önce benim de yaptırmam lazım bu işlemi. Aparat sabit durmazsa, bu aparatı bizim mi taşımamız gerekir yoksa pompacılar LPG dolum işlemi için kendileri mi takıp dolduracaklar?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı olsun. Bu artık zorunlu bir uygulama sanırım. Seneye muayene yaptırmadan önce benim de yaptırmam lazım bu işlemi. Aparat sabit durmazsa, bu aparatı bizim mi taşımamız gerekir yoksa pompacılar LPG dolum işlemi için kendileri mi takıp dolduracaklar?

Zorunlu değil. Eski yönetmelik zamanında lpg takıldıysa alınması gerekmiyor. Yeni yönetmelik zamanında takıldıysa ya tampona ya da benzin kapağı içine konulması gerekiyor.
Aparatı sen taşıyorsun hocam, lpg alırken kendin takarsın, sonra içeriden ödeyip gelesiye kadar zaten pompacı da sökmüş oluyor demişti Ediz hoca.

güle güle kullan mutlu güzel olmuş:harika::harika:biran önce bizim de yaptırmamz lazım artık
Sağolasın Mustafa. Yaptırırsın bir an evvel inşallah.

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Zorunlu değil. Eski yönetmelik zamanında lpg takıldıysa alınması gerekmiyor. Yeni yönetmelik zamanında takıldıysa ya tampona ya da benzin kapağı içine konulması gerekiyor.
Aparatı sen taşıyorsun hocam, lpg alırken kendin takarsın, sonra içeriden ödeyip gelesiye kadar zaten pompacı da sökmüş oluyor demişti Ediz hoca.
LPG montajı 2015'in Mart ayında yapılmış. 2017 Mart ayındaki muayenede herhangi bir problem çıkmadı ve değişiklik yapmamız gerekmedi. Fakat muayene ertesinde o kadar çok değişiklik konuşuluyor ki şaşırdım kaldım desem yeridir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şu aparat ucu filtreli olanlar var sırf onun kullanmak için yukarı aldırcam.amaç ilk girişden filtrelemek.

Hayırlı olsun mutlu.

@Ebubekir seninki farklıydı sanırım

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şu aparat ucu filtreli olanlar var sırf onun kullanmak için yukarı aldırcam.amaç ilk girişden filtrelemek.

Hayırlı olsun mutlu.

@Ebubekir seninki farklıydı sanırım
Sağolasın Kadir. Ucu filtreli olanlar nasıl?
Bence çok da gerek yok, gaz kesici filtreyi ve ana filtreyi zamanında değiş yeterli.
Benim tampon altında uzanması zor yerdeydi bir de pompacılar kapağını takmıyordu, toz pislik ne varsa dolum ağzındaydı. Bir yandan bunun için de istedim benzin kapağı içine almayı. Aparat takılı halde kapağın kapanması da iyi oldu tak çıkar derdinden kurtuldum. Benzin almaya da engel değil de oldu da engel oldu 2-3 ayda 1 benzin alırken aparatı çıkarırım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sağolasın Kadir. Ucu filtreli olanlar nasıl?
Bence çok da gerek yok, gaz kesici filtreyi ve ana filtreyi zamanında değiş yeterli.
Benim tampon altında uzanması zor yerdeydi bir de pompacılar kapağını takmıyordu, toz pislik ne varsa dolum ağzındaydı. Bir yandan bunun için de istedim benzin kapağı içine almayı. Aparat takılı halde kapağın kapanması da iyi oldu tak çıkar derdinden kurtuldum. Benzin almaya da engel değil de oldu da engel oldu 2-3 ayda 1 benzin alırken aparatı çıkarırım.
Screenshot_2018-02-24-05-56-07-709.jpeg

Üst Alt