Lpg Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
lpo.JPG

Otogaz istasyonunda 20 yıl çalışmış ve çalışmaya devam eden pompa görevlisi ile yaptığımız söyleşi sayesinde yaklaşık dört milyon LPG'li araç sahibinin merak ettiği depoya gaz yerine hava basılır mı?, aracımın deposu 40 litre 43 litre gaz aldı, akaryakıt pompalarda hile yapılır mı? Sorularına cevap aradık.

İstasyondan istasyona Alınan Yakıtta Kalite ve Km Farkı Olur mu?

Bir çok araç sahibi şu istasyondan yakıt aldım fazla km yaptı, diğer istasyondan aldım az gitti hava bastı gibi soruların cevabını merak etmekte bu sorulara ne tür yanıt verirsiniz.

Cevap: Hiç bir araç sahibinin ve çoğu pompacının bilmediği saklı tutulan bir gerçeği itiraf etmeliyim ki sadece Türkiye'de değil tüm dünyadaki gaz pompalarında büyük bir üretim hatası var. Bu sebepten dolayı her LPG'li on araç sahibinden üçü hangi istasyondan yakıt alırsa alsın ortalama 2 -3 litre yakıt eksik aldıkları halde fazla para ödemekteler. Sonrada şu istasyondan gaz aldım az km yaptı, hava basıyolar gibi şikayette bulunmaktalar. Bu sorunun sebebi gaz basılan tabancanın ucuna gaz kesici valf monte edilemediğindendir. Şunu herkes bilmeli ki iyi gaz kötü gaz diye birşey yok hepsi aynı gemiden tankerlere yüklenen sonrada iç piyasada satışa sunulan Otogazdır.

Neden 3 Litre Eksik Yakıt Alındığı Halde Müşteri Fazla Para Ödüyor?

Cevap: Otogaz basınçlı bir yakıt olduğundan pompayı kapalıyken bile, bitik depoya gaz dolum tabancasını takar takmaz hortum içerisinde bulunan 2 - 3 litre yakıt aracın yakıt tankına boşalır. Herkesin anlayacağı dilde söyleyecek olursak, diyelim ki aracınızın 40 litrelik gaz deposu var ve yakıtınız sonuna kadar bitti 20 tl lik yakıt almaya her hangi bir istasyona gittiniz pompacı 20 tl lik yakıt dolmasına rağmen, çeşitli nedenlerden dolayı pompayı geç çıkartı, tankı bitirip geldiğiniz için araçtaki tankta basınç kalmadığından pompa hortumundaki 2-3 litre basınçlı gaz aniden deponuza bedavadan dolacaktır.

Böylelikle sizin arkanızdan gelen müşteriye pompa açılır açılmaz, pompanın hortumundan boşalan, 2- 3 litre yakıt tekrar hortum dolduktan sonra müşterinin aracına yakıt vermeye başlayacaktır. Böylelikle araç sahibi sizin aracınıza giden 2-3 litre yakıtın parasını boş yere ödemiş olur. Daha sonra depoya hava bastılar, aracın ayarı bozuk, gazı fazla alıyor şamandra bozuk gibi şikayetlerle yakınıp hatta Otogaz servisine LPG yedek parça değişimi veya gaz ayarı gibi gereksiz yere para harcamış olurlar.

Bazı uyanık müşteriler daha doğrusu Allah korkusu olmayan kişiler bu işi alışkanlık haline getirerek gazı tam bitirip istasyona giderek 20 tl lik gaz deyip tam yakıt dolacağı sırada 200 tl gibi tüm para verip muhabbet ederek pompa görevlisini oyalama taktikleri ile depoya 3 litre gazın gitmesi için elinden geleni yapmaktalar.

Araca Otogaz Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1: Eğer mümkünse istasyonda fazla araç yok veya boş ise aracı bir kenara park edip pompaları gezerek ekranda daha önce en az 50 tl ve üzeri yakıt verilmiş gaz pompasından alınız. Böylelikle yakıtı eksiksiz almış oluruz.

2: En dikkat edeceğiniz konu Otogaz yakıt istasyonu görevlisine araca gaz dolum tabancasını takmadan önce pompayı açmasını ekranda sıfır yazısını gördükten sonra takmasını söylediğiniz zaman aracınıza eksiksiz gaz almış olursunuz. Aksi halde almadığınız iki üç litre yakıtın parasını boşa ödeyen yüzde 30'luk kesimin içinde sizde olabilirsiniz.

3: Yakıt alacağımız otogaz istasyonunun yakıt tankı yerin altında olduğuna dikkat etmeliyiz. Özellikle yaz aylarında LPG'nin sıcaklık farkından oluşan miktar değişimlerinden dolayı otogazın genleşerek hava karışımı ile eksik yakıt vermesi söz konusudur.

4: Yakıt alacağımız istasyonun fiyat panosunda belirtilen fiyatla pompadan çıkan fişteki litre fiyatını karşılaştırmalıyız. En çok yaşanan Otogaz İstasyonu hileleri arasında ilk sırada gelen yöntemdir.

Otogaz Pompalarında Müşteriye Hile Yapılırmı?

Cevap: Tabiki her işin hilesi olduğu gibi otogaz'ında çeşitli hileleri var. Bu soruya geçmişten günümüze değişerek gelen hile yöntemleri başlayalım.

2005 yılı öncesi otogaz pompaları mekanik endeksli yani sayaçlı ATC ölçüm cihazı olmayan basit parçalardan oluşuyordu kısacası günümüzde olduğu gibi EPDK yeterli elman olmadığı için litrede 1000 de beş hatayı fazla denetlenmiyordu, kötü niyetli akaryakıt istasyonları bu fırsattan yararlanarak sayaç ve index ayarları ile oynayarak litrede 1000 de 50 varan hileler yaparak haksız kazanç elde edebiliyordu. Hatta pompa üzerinde bulunan litre fiyatlarını çeşitli yöntemlerle değişerek o günün litre fiyatında gösterip sayacın daha pahalı litre fiyatından dönmesini sağlayanlar vardı.

Günümüzde ise yeni nesil akaryakıt pompaları atc cihazı alınan yakıtın sıcaklık değerlerini kısacası araca eksik yakıt vermesini engelleyen yanısıra litre ve pompa fiyatlarını elektronik sayaçlar mecburi hale gelmiştir. Tabi bu demek olmuyor ki artık aldığım otogazda hile olmaz günümüzde yeni otogaz hileleri mevcuttur.

Örneğin istasyon totemindeki fiyatı ucuz gösterip pompadaki litre fiyatını fazla gösteren ve atc ölçüm cihazına uzaktan kumanda vasıtası ile devre dışı bırakan istasyonları duymaktayız.

Otogaz dolum tankı yer altında olmayan istasyon sahipleri yaz aylarında atc cihazını devre dışı bırakarak gelen müşterinin aracına eksik yakıt verdiklerini sıkça rastlanan hile durumlardır. Nadirende görünse Otogaz istasyonundaki yakıt deposuna hava kompiresörü vasıtası ise gizli bağlantı yapılarak pomyaya giden yakıtın basıncı yükseltilerek pompa indexsinin hava ve gaz karışımı ile atmasını sağlayıp hile yapıp aracın tankına Otogaz yerine hava basıp haksız kazanç elde eden istasyonlar mevcuttur.

Kaynak

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Güzel bilgiler teşekkürler. İçime sinsin diye markaların kendi işlettiği istasyonlardan yakıt almaya çalışıyorum :)

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende öyle yapıyorum abi alışkanlıkmı pimpiriklikmi bilmiyorum :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Teşekkür ederim bilgiler için. Söverek okudum. Böylelerinin gözünü toprak doyursun. :mad:
Akaryakıt alırken dikkat edeceğimiz noktalar hakkında bu tarz bir bilgi verdi mi pompacı arkadaş?

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Teşekkür ederim bilgiler için. Söverek okudum. Böylelerinin gözünü toprak doyursun. :mad:
Akaryakıt alırken dikkat edeceğimiz noktalar hakkında bu tarz bir bilgi verdi mi pompacı arkadaş?
bunu bir sayfada okumuştum lpg sorunlarına çözümsayfası

bunun gibi hileler sadece lpg de değil abi malum diger iş bölümlerindede var artık insanlar mı diyeyim yoksa başka bişeymi bilemiyorum diyecek söz bulamıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
geçen sene sanırım bir benzin istasyonuna ugradım lpg almak için bu bar seviyelerine bakıyorum bende bi girdim 6 gösteriyor dedimki abi bunun seviyesi niye düşük adam bişey diyemedi normal onlar deyip geçiştirdi bende sinirlendim almadan çıktım gittim. biz alınterimizle para kazanıp insan gibi harcayalım ihtiyaçlarımızı giderelim derken millet oturduğu yerden milleti nasıl sömürürüm deyip yol aramaya çalışıyor.....

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
kozyatagi yan yolda lpg yi2.85 den satan aytemiz gecen gun 2.65 gorunce hemen yanaştim dip fiyat yapmissiniz dedim
-eleman abi taksiciler cok sikayet etti dedi.
ama deposu nerde pompa sifirlama bunlari kendilerine soracam bakalim ne olacak?

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Şu hortumdaki lpg’nin bedavadan alınması olayını tam anlamadım.

Diyelim bizden önceki boş tankla geldi. Tabancayı taktı ve 50 liralık alacam dedi. Yani depoyu tam doldurmayacak. Az alacak. Hortumdaki lpg aracın tankına ilk başta boşaldı. Sonra lpg doluma başladı ve pompa 50 liralık lpg’yi bastı.

Pompa kendi hesabına göre 50 liralık basıp kapattığında bu sefer boruda lpg kalacak. Yani arabanın boş tankla gelip borudaki lpg’yi alma uyanıklığı, pompanın, en sonda boş hortumu doldurmasına gidecek. O hortum dolu olarak bırakılacak. Sayaç işlemesine rağmen araba, sayaçtan geçen lpg’yi alamayacak.

Tek nokta var, tabancayı geç çıkarmak. O da 1-2 saniyede 2 kuruş atıyor. Yani 1 dk kalsa 1 lira civarında kar eder ki bunla kimse uğraşmaz.

Şimdi hile tam olarak nasıl oldu ben anlamadım :)

Tabi, tabancada neden kesici yok. Onu da anlamış değilim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hortumdaki yakıt olayı mantıksız zaten. Ancak istasyon kurulduktan sonra pompadan ilk alacak kişi için bir kayıp olur mantıken. Fakat istasyon kurulduktan sonra da illa ki pompalar test edilir ve hortumdan yakıt geçer. Dolayısıyla hiçbir şekilde bedava yakıt olayı gerçekleşmez benim mantığıma göre.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Biz millet olarak sedece enerjinin korunumu yazasına değil her türlü fizik yasasına muhalefet etmeyi severiz. :cool:

Üst Alt