Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu lastik içinde olumlu yorum oldukça fazla sitemizde kullanan oldu mu bu ölçüde bilemedim
@HakanEMRE hocam bakıyordu ama aldımı almadımı hatırlayamadım.
Kendim için şimdilik düşünmüyorum ama gözüme çarpan bir lastik, biraz daha araştırayım,
Arkadaşın aracı kullanacağım bakalım continantel premium contact 6 var aynı ölçü merak ettim sürüşünü...
Aracım 2012 Dizel impressive
2020 mart ayında 2019 üretimi CPC 6 aldım.
Zaten bizim araçlar sert olduğu için bu lastikten pek memnun değildim. Yol tutuşu filan harika ama ses ve konfor beklentilerimi karşılamadı. Hatta şunu da belirtmek isterim; Continental TS860 kışlık lastikler daha konforlu geliyordu.
Falken deneme fikri hep aklımdaydı ama ekonomik olarak buna hazır değildim ki 2016 Corolla sahibi olan bir arkadaşım idareten ucuz yollu yazlık lastik araştırdığını söyledi. Corolla daha yumuşak bir karakterde olduğu için benim CPC 6 lastikleri teklif ettim. 1000 TL karşılığında bıraktım lastikleri. Geçen ay kışlıkları çıkarma zamanı gelince 'Falkenci ...' abinin yolunu tuttum. Bugüne kadar yönlendirdiğim müşterilerin karşılığı olarak '0121' tarihli Ziex Ze 310 lastiklerimizi 1200 liraya almış olduk. Kışlıklarımızı da otelinde ağırlayacak bakalım eşantiyon olarak. Ayrıca yol yardımı bitmeden bir hafta önce haberver yenileyelim dedi. Benim için oldukça kârlı bir alışveriş oldu.
Sonuç kısmına gelecek olursak;
Benim kullandığım CPC 6 eski üretim değildi ama belki de saklama koşulları düzgün olamadığı için bozulmuştu. Bütün CPC 6 lastikler o kadar sert ve konforsuz mudur bilemem ama ben Falken kullanmaya başlayınca ve üstüne bir de uzun yola (Adana-Saimbeyli. 150 km/2 saat. Toplam tırmanış 1024 metre. 1756 viraj) çıkınca bugüne kadar aracımı lastiksiz kullandığımı anladım. Henüz 2000 km oldu ilerleyen zamanlarda bu memnuniyet devam eder mi bilmem ama bir sorun olursa mutlaka yazarım buraya bilgilendirme amaçlı.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@Ozanihat çok teşekkürler görüşleriniz için,
Tercihim continantel premium contact 6 oldu, 2 ay kadar oldu kullanıyorum konfor beklentimi biraz geri plana attım ama bu lastikler de küt sert değil ısınınca özellikle bana beklentimi karşılayacak düzeyde konfor sağlıyor briston dan geçtiğim için de olabilir , ama michelin premacy 4 de benim lastiğim olabilir miş onu bir daha ki değişime takarım,
Yol tutuşu çok memnun kaldım önceki briston lar ile araba yüzüyormuş resmen viraj içinde arabanın dönüşü çok hoşuma gidiyor her viraj da biraz daha direksiyonu kırıyorum maşallahı var ee nede olsa testlerin 1. Sini aldık :)
Su tahliyeleri de çok güzel suyu görünce hiç laşırmadan yolunda gidiyor
Düz yolda giderken elim çok rahatladı lastiğin yolu izlemesi gayet başarılı gerçi yol tutuşsa bahsettik
Lastikler 71 db ama bunu hiç anlamadım 69 db lastikler den geçmeme rağmen bunlar normal asfaltta daha sessiz bozuk yollarda sesli ama bana çok gelmedi zaten kriterim değildi,
Lastik seçmek zor işmiş arayışta olup bazı konuları kafalarına takanlar için şimdiden kolaylıklar diliyorum
Lastikler ile ilk pozumuz ;
56458
56459

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@DarK PaSSenGeR yazlıkta başka markalara yönel bence.
Nokian fiyattan bana da çok uygun gelmedi; alternatif falken veya sıkıntısı yoksa riken de olabilir diye düşündüm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

195 60 15 aldım babamlarin arabasına pişman oldum, fark küçük gibi görünüyor ama takınca hiç de öyle olmuyor.

Ne açıdan olumsuzluk oldu? Normalde orijinal ölçü 60 15, 65e göre biraz daha konforsuz gelmiş olabilir belki.
@aurora Senin kullandığın ebat nedir Can?

Yaz sezonu geliyor malum.
Bizim Hayati.ye yazlık arıyorum.
Riken 185/65/14 yaz lastigi buldum adeti 285 lira, Petlas.tan, Mileston gibi yerli lastiklerden daha iyi oldugu kanaatindeyim.
Kışlık Barum aldım bu sene memnundum.
Üst limit adet başı 300 tl belirledim.
Daha evvel Riken kullanan, duyan, tecrübe eden oldu mu?
Sırp üretimi ve Michelin.in yan ürünü oldugunu ve köklü bir kuruluş olup zamanla el değiştirdigini gördüm.

Diger forumlarda gördügün igrenç esprisinide yapıyımda mesajı öyle bitiriyim :D:p
Deveye diken, Arabaya Riken... :islik:
Lastiği aldın mı hocam, son durum nedir?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Nokian fiyattan bana da çok uygun gelmedi; alternatif falken veya sıkıntısı yoksa riken de olabilir diye düşündüm.

Ne açıdan olumsuzluk oldu? Normalde orijinal ölçü 60 15, 65e göre biraz daha konforsuz gelmiş olabilir belki.
@aurora Senin kullandığın ebat nedir Can?

Lastiği aldın mı hocam, son durum nedir?
Ben orijinalinden bir alt ölçüyü aldım ve hem görüntü hem.kullanislilik hoşuma gitmedi. Rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim ama bir alt ölçü olduğuna eminim. Sen orijinal aliyormussun zaten, sıkıntı yok o zaman..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Riken hakkında biraz yorumlara baktım, genel olarak olumlu olsa da balans tutmama sorunu yazan vardı. Bir de şikayet olarak genelde ıslak performansının kötü olduğunu yazmışlar.

Alternatif olarak Falken de makul diye düşünüyorum

Sizin bu iki marka ile görüşleriniz nelerdir? Bunlara alternarif ne alınabilir?

Eğer alamazsam eski yazlıkları tekrar takarım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Riken hakkında biraz yorumlara baktım, genel olarak olumlu olsa da balans tutmama sorunu yazan vardı. Bir de şikayet olarak genelde ıslak performansının kötü olduğunu yazmışlar.

Alternatif olarak Falken de makul diye düşünüyorum

Sizin bu iki marka ile görüşleriniz nelerdir? Bunlara alternarif ne alınabilir?

Eğer alamazsam eski yazlıkları tekrar takarım

Riken'in üreticisi Michelin ise ben onu Fransız kökeni sebebiyle tercih etmezdim... :D

Fakat, fason üretim ise düşünürdüm... Sıfır lastiklerde üretim kaynaklı hata yoksa, son kullanıcının anlayabileceği fazla farkları olduğunu tahmin etmiyorum.

Yollar kaymak gibi değil hamd olsun, biz de ralli yapacak değiliz, araçlar da sıfır ses/yalıtımında değil. İlk takınca zaten hem psikolojik hem de yumuşak olduğu için araç içinde bir sessizlik meydana gelir.

Geri kalan rutin şeyler.

Özetle, verdiğin iki ürün arasında, oluşturulan 20 liralık farkı, sahada anlamak mümkün değil... :hhhhhh:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben Falken'in 4 mevsimini kullanıyorum. İstanbul şartlarında memnunum. Yoğun kar yağdığında biraz üzdü ama daha önceki michelin cross climate di oda benzer performans veriyordu. En azından yerli malı diyerek Falken tercih edilebilir.

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB

Brkm

Sessiz
Biraz gezindim yumuşak ve sessiz. Lastikçi de çok beğendi. Tavsiye ederim almak isteyene
Güle güle kullanın. Ben de çok araştırdım Nokian powerproof almayı düşünüyorum. Etiket değerleri çok iyi ve kullanıcı yorumları da gayet iyiydi. 205 50 r17 ebat için düşünüyorum.

Güle güle kullanın. Ben de çok araştırdım Nokian powerproof almayı düşünüyorum. Etiket değerleri çok iyi ve kullanıcı yorumları da gayet iyiydi. 205 50 r17 ebat için düşünüyorum.
Bir de 300 TL yakıt kartı var değil mi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Önümüzdeki hafta içi lastik işini halletmek istiyorum. Gönlüm nokiandan yanaydı ancak erken deformasyon, çatlama vs. gibi şikayetler olunca biraz geri adım attım. Powerproof olan modelde 15 jant ölçüsü yok, @Erçay yakın zamanda powerproof almıştı sanırım. Bizim ebatta wetproof var, bunun hakkında araştırma yapmışsındır sen :) Görüşlerini almak isterim.

Büyük ihtimalle alacağım lastik falken olacak gibi

Fiyatı bir tık daha yukarı çıkarırsak hankook var; ama o fiyat bandına çıkmaya gerek yok gibi

Bir iki bayiden falken fiyatı aldım, net ile hemen hemen aynı. Netten alıp sökme takma parası vermeye gerek yok. Yasaklardan denk getirebilirsem haftaya halledeceğim inşallah.

Üst Alt