Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Benim ölçülerde diğer markalar uçuk fiyatlar malesef, o yüzden falken e yöneldim. Çok fazla şikayette görmemiştim araştırdığım kadarıyla
Evet fiyat konusu dediğiniz gibi lastik tercihinde büyük bir etken. Hele ki ebatlar vs. büyüdüğünde, karşımıza itici boyutta meblağlar çıkıyor :(

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Ömrünü tamamlamış Michelin'lerden Falken 195/65 R15'lere geçeceğim yarın. Etiket değerleri ile fiyat endeksi makul seviyede olduğu için tercih ettim. Yoldaki yansımalarını tecrübe edince göreceğim ancak nette genel olarak beğeniyle bahsedilen yorumlar yapılmış Falken için.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ömrünü tamamlamış Michelin'lerden Falken 195/65 R15'lere geçeceğim yarın. Etiket değerleri ile fiyat endeksi makul seviyede olduğu için tercih ettim. Yoldaki yansımalarını tecrübe edince göreceğim ancak nette genel olarak beğeniyle bahsedilen yorumlar yapılmış Falken için.
Falken ve özellikle Dunlop (aynı banttan çıkıyor Türkiye'de) daha çok performans/sport sürüşe yönelik üretilen lastikler olduğu için Michelin'in konfor ve yumuşaklığını yakalayamayacaktır diye tahmin ediyorum.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benimde Michelin ler ömrünü tamamladı, görüşlerinizi bekliyorum. Gerçi eskilerden sonra ne taktırırsan pamuk gibi gelecektir:):)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Falken ve özellikle Dunlop (aynı banttan çıkıyor Türkiye'de) daha çok performans/sport sürüşe yönelik üretilen lastikler olduğu için Michelin'in konfor ve yumuşaklığını yakalayamayacaktır diye tahmin ediyorum.
Bizde uçup kaçıp performanslı kullanacağımız bir lastik arıyoruz zaten :p

Şaka bir yana ucuz etin yahnisinin bizi ihya etmesini beklemiyorum zaten abi ama ömrünü tamamlamış ve hafif ıslak yolda bile güven vermeyen Michelinden sonra en azından viraja girdiğimde hop oturup hop kalkmayacağım bir lastik diye düşünüyorum Falken'i. Ayrıca bulunduğum bölgede genel olarak yollar soğuk asfalt olduğundan yumuşak lastiğin konforunu da zaten pek alamıyorum.

Hatta 2017 üretim Nokia lastikler neredeyse Falkenle aynı paraya gelecekti GittiGidiyor'da. Ama Nokian'ı hem yumuşak hamur olarak bildiğimden hem de bir yıl eski oluşunun süreç içerisinde daha çabuk ömrünü tamamlanmasına sebep olacağından Falken'i tercih ettim.

Kullanım sonrası tecrübeleri de paylaştığımızda bakalım öngörülerimiz bizi doğru tercihe mi yönlendirmiş yoksa yanlış tercih mi yapmışız.

Benimde Michelin ler ömrünü tamamladı, görüşlerinizi bekliyorum. Gerçi eskilerden sonra ne taktırırsan pamuk gibi gelecektir:):)
Bizim Mazdalardaki sert süspansiyonu sadece lastik değiştirmekle keşke Alamanlaştırabilseydik ne yahşi olurdu değil mi :)

Yumuşak ve en konforlusundan lastik de alsak bizim araçlarda tam olarak istediğimiz sessizlik ve konforu bulabilmek mümkün olmayacak sanırım.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Biraz baktım da bu fiyatlar ne ......
En ucuz lastik 350 lira civarında.. 2 senede bir lastik değiştirmem gerekiyor. Brigstone Turanza vardı 350 liraya, nokian, falken brigstonedan daha mı iyidir...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bir de 2017 üretim meselesi var, bir lastiği 5 yıl kullanan var mı :) :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Falken'i Nokian'a mı tercih edin, abowwww :eek:
Akla ziyan işler yapıyorum ağabey :D

Almadan önce foruma sorsaydım linç edilmekten korktuğum için engin hoşgörüsüyle @ALPEREN58 hocama sordum, benim Gonzalesin önleri de Falken deyince bu iş olur didim. :)

Biraz baktım da bu fiyatlar ne ......
En ucuz lastik 350 lira civarında.. 2 senede bir lastik değiştirmem gerekiyor. Brigstone Turanza vardı 350 liraya, nokian, falken brigstonedan daha mı iyidir...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bir de 2017 üretim meselesi var, bir lastiği 5 yıl kullanan var mı :):)
Falken Bridgestone'dan iyi değildir, farklı sitelerdeki fiyatları da incele Mustafa abi.

4/5 yıl genelde lastik hamurunun yol tutuşunun makbul seviyenin altına düşecek kadar sertleştiği seneleri oluyor. Sürekli şehiriçi sıcak asfaltta sakin kullanılan bir lastiğin 2 yılda bir değiştirilmesi bence gereksiz olur.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bizde uçup kaçıp performanslı kullanacağımız bir lastik arıyoruz zaten :p

Şaka bir yana ucuz etin yahnisinin bizi ihya etmesini beklemiyorum zaten abi ama ömrünü tamamlamış ve hafif ıslak yolda bile güven vermeyen Michelinden sonra en azından viraja girdiğimde hop oturup hop kalkmayacağım bir lastik diye düşünüyorum Falken'i. Ayrıca bulunduğum bölgede genel olarak yollar soğuk asfalt olduğundan yumuşak lastiğin konforunu da zaten pek alamıyorum.

Hatta 2017 üretim Nokia lastikler neredeyse Falkenle aynı paraya gelecekti GittiGidiyor'da. Ama Nokian'ı hem yumuşak hamur olarak bildiğimden hem de bir yıl eski oluşunun süreç içerisinde daha çabuk ömrünü tamamlanmasına sebep olacağından Falken'i tercih ettim.

Kullanım sonrası tecrübeleri de paylaştığımızda bakalım öngörülerimiz bizi doğru tercihe mi yönlendirmiş yoksa yanlış tercih mi yapmışız.

Bizim Mazdalardaki sert süspansiyonu sadece lastik değiştirmekle keşke Alamanlaştırabilseydik ne yahşi olurdu değil mi :)

Yumuşak ve en konforlusundan lastik de alsak bizim araçlarda tam olarak istediğimiz sessizlik ve konforu bulabilmek mümkün olmayacak sanırım.
Gerçekler bu kadar acı olmasaydı keşke.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Akla ziyan işler yapıyorum ağabey :D

Almadan önce foruma sorsaydım linç edilmekten korktuğum için engin hoşgörüsüyle @ALPEREN58 hocama sordum, benim Gonzalesin önleri de Falken deyince bu iş olur didim. :)

Falken Bridgestone'dan iyi değildir, farklı sitelerdeki fiyatları da incele Mustafa abi.

4/5 yıl genelde lastik hamurunun yol tutuşunun makbul seviyenin altına düşecek kadar sertleştiği seneleri oluyor. Sürekli şehiriçi sıcak asfaltta sakin kullanılan bir lastiğin 2 yılda bir değiştirilmesi bence gereksiz olur.
İki yolda 45-50 bin km yapıyorum, o yüzden öyle dedim. Şu an acil lastik ihtiyacım Yok, üzerindekiler 4 mevsim michelin, 1 yıl daha götürür. Ama fiyatlar çok uçmuş..

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Tabii bir de o var. Lastik sertleşmeden önce diş derinliği standardın altına düşüyorsa ömrü bitmiş kabul edilir.

Fiyatlar dölar ile çıktı da çıktığı gibi inemedi kaldı öyle.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
D7193FB2-6CBA-440D-AA70-A54475DE090B.png
Continental, havaların soğumaya başlamasıyla araçlarını kışa hazırlayan ve lastiklerini değiştirmek isteyen kullanıcılarına özel “4 Al 3 Öde” kampanyası düzenliyor! 16 Kasım- 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olan kampanya ile Continental marka 4 adet binek, 4×4 veya hafif ticari lastik alacak olan herkesi 4 al 3 öde fırsatı bekliyor. Üstelik Yapı Kredi Worldcard ile peşin fiyatına 7 taksit imkânı da sağlanıyor. :harika:

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek

Falken'le alakalı da bir güncelleme çekeyim.

Eski lastiklerim Michelin Energy Saver idi. Diş olarak kötü durumda değildi ama ömrünün son demlerini yaşadığı için ani frenlemelerde araç ABS'de iken kızaklıyordu. 50 km'nin altındaki hızlarda bile kolayca ABS devreye giriyordu. Yumuşak olmayan ve fiyatı uçmayan bir lastik olarak tercih ettiğim Falken'in özellikle ilk izlenim olarak beklentilerimi rahatlıkla karşıladığını söyleyebilirim. Islak zeminde yokuş aşağı 50-60 ile giderken bile 1-2 ABS tepkisiyle durmayı başarıyor artık araç. Benim için en önemli nokta da burasıydı zaten, eski lastikler artık güven vermez olmuştu. Lastiğin araç için önemini ve aracın tüm güvenlik sistemlerinin başında lastiğin geldiğini güzel tecrübe ettirdi bu süreç.

Ses konusunda da etiket değeri olarak güzel bir seviyesi var, 68 DB. İlk taktığım zamanlarda özellikle dikkat kesildim, hatta telefondan ses ölçümü yaptım. Michelin'den sonra (sertleşmiş hamurunun etkisi yadsınamaz) tüh müh ederek sesten rahatsız olmadım açıkçası. Michelin'in etiket değeri 70 DB'di bu arada.
42257

Üst Alt