Lastik Seçimi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Dikkat edilmesi gerek şeylerin başında emniyet gelir. Sonra sürüş konforu, dayanıklılık, sessiz sürüş gibi özellikler lastik alırken önem sırasına göre değerlendirilmelidir. Fakat tüm aranan özelliklerin bir arada olduğu bir lastik daha üretilmemiş olmakla beraber bilinmelidirki bazı özellikler ön plana çıkdıkca diğer aranılan değerler azalır. Mesela, konforlu bir sürüş için alınacak yumuşak bir yapıya sahip olan lastiklerin fren mesafesinin orta sertlikde olanlarınkine göre daha uzun olacaktır.

Lastik seçimi yaparken sürücün kendini ve otomobilini tanıması çok önemlidir. Hızlı ve sert araç kullanan otomobil sahiplerinin, kullandıkları lastiklerden konfor beklentilerinin çok fazla olmaması gerekir. Eğer aracınızı sert ve hızlı sürüyorsanız mutlaka araç üreticilerinin önerdiği hız kodlarındaki lastikleri kulanınız.

Kısacası lastik alırken öne çıkan en önemli kriter otomobilinizi nasıl kullandığınızdır. Sonra yol koşulları ve iklim şartları gelmektedir. Yol koşullarının çok iyi olmadığı ülkemizde yumuşak yapı özelliğine sahip olan lastiklerin darbelere karşı mukavemetinin az olacağıda unutulmamalıdır.

İklim özellikleri; her lastiğin tüm iklim koşullarında aynı tepkileri vermesi beklenmez. Lastikler yapıları itibariyle iklim koşullarına göre farklılıklar gösterir burda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise kış koşullarının ağır geçtiği bölgelerde kış lastiği kullanılmasıdır.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araçtaki Lastiklerin Başka Ne Gibi Görevleri Vardır?:

Araçlarda lastik aksamı o aracın öncelikle ağırlığını sırtlamıştır. Aynı zamanda motordan kaynaklanan döndürme hareketini zemine aktararak hareket sağlar.

Bir diğer görevi yoldan kaynaklanan sarsıntı ve darbeleri bünyesinde yok ederek araç içi konfora katkı sağlar.

Sürücü Yavaşlamak istediğinde frenin potansiyel gücünü ve virajlarda direksiyon kontrolünde sürücülere kolaylıklar sağlar.
Hangi tür yol olursa olsun farketmez (şose, asfalt, toprak) ve hava şartları ile birlikte ( yağmur, çamur, kar, buz) bütün bu durumlarda en iyi şekilde yola tutunmayı sağlayacak özellikte imal edilirler.

Günümüzde otomobil bilinci gelişmiş bir çok vatandaşımız, araç lastikleri konusunda güvenlik ve konforla birlikte başka özellikleri de lastiklerinde görmek istiyor. Günümüzde gelişmiş modernizasyonu yapılmış olan lastik sistemleri sayesinde artık araç içinde çok daha hafif hissedilen sarsıntı sağlaması ve gürültüyü olabildiğince emmesi, düşük yuvarlanma direncine gibi özellikler ile yakıt tasarrufuna katkı sağlaması da lastiklerden beklentiler arasında yer alıyor. Açıkçası günümüz teknolojisi ile tüm bu isteklerin ve beklentilerin tek bir lastikte toplanması pek mümkün görünmüyor. Aradığımız en ideal lastik bu özelliklerden en fazlasını barındırabilen lastik olacak.

Lastik Alımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Birincisi ebatlar; Otomobil firması o araç veya model için hangi ebatlarda lastiği uygun görmüşse o ebatlarda bir lastik almak olacak. Göze daha güzel görünmesi veya diğer sebeplerle lastik ebadını değiştirirken dikkatli olmak gerekir. Zira virajlarda dönüşlerde sıkıntı yaratabilir veya yol tutuşu zayıflayabilir. Bunun yanında ıslak zeminde kızaklama ihtimali de artmış olur. Diğer bir husus araçtaki km sayacı lastik ebatlarına göre çalıştığı için bu ebatların değişmesi göstergenin de size yanlış bilgiler sunmasına neden olabilir. Bu değişikler otomobillerin düzeninde de bazı arızalar çıkarabilir.

Lastik alırken aşağıdaki hususları da araştırmanızı ve en uygun olanı seçmenizi öneririm:

Katagoriler

-Lastiklerin belirtilen fiyat aralığı
-Lastik için belirtilen dayanıklılık ve kullanım süresinin uzunluğu
- Lastik üretiminde kullanılan teknoloji
-Araç içi konfora etkisi
- Lastikler üzerinde yer alan desenler
-Lastiklerin ne zaman üretildiği de önemli bir konu
- Lastiklerin markası ve kullanım yaygınlığı
- Daha önce yaşamış olduğunuz tecrübeler
- Hangi ülkede üretilmiş olduğu

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok önem verilmesi gereken bir konu bence bu lastik konusu, bir çok kişi (söz meclisten dışarı) lastik alırken sadece markaya ve kaç inç olduğuna bakıp alıyor, oysaki fabrikasyon çıkışında lastiğin yük taşıma kapasitesi ve hız limitine göre uygun olan lastikle sunuluyor. Ama bu kodalara bakmaksızın gidip her hangi bir lastik alıp takan çok var.

Bazı eşya ve araç-gereç leri alırken hesap kitap yapar, hatta ikame ürün bile kullanabilirim belki gereksiz masraftan kaçmak için ama söz konusu lastik olunca bütçemi sonuna kadar zorlarım. Çünkü biliyorum ki arabam ne kadar teknolojik donanımlarla donatılmış olsa da benim yerle bağlantımı sağlayan ve bu teknolojiyi tam anlamıyla kullanabilmemi sağlayacak şey lastiktir. Lastik iyi olmadıktan, ya da önerilenin dışında bir tercih yapılmışsa arabanın özellikleri devreden çıkıyor kısmen de olsa.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
İyi akşamlar arkadaşlar, kafama takıldı da bu lastiklerde H grubu ile V grubu arasında ne fark var? Bir de kış için ilk defa kışlık lastik kullanacam, sadece önlere iki tane petlas aldım. Zaten Burada en fazla iki hafta kar kış ya olur ya da olmaz. Sizce mantıklı mı, yoksa dört tane birden almalıyım, fikirlerinizi alabilir miyim?
Teşekkürler.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İyi akşamlar arkadaşlar, kafama takıldı da bu lastiklerde H grubu ile V grubu arasında ne fark var? Bir de kış için ilk defa kışlık lastik kullanacam, sadece önlere iki tane petlas aldım. Zaten Burada en fazla iki hafta kar kış ya olur ya da olmaz. Sizce mantıklı mı, yoksa dört tane birden almalıyım, fikirlerinizi alabilir miyim?
Teşekkürler.
Hız endeksini gösterir o harfler. Lastiğin dayanabileceği maksimum hızın harf sembolüyle gösterilmiş şeklidir.

V=240 km/saat
H=210 km/saat
T=190 km/saat
S=180 km/saat gibi...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Teşekkürler.
Lastik Üzerindeki İşaretlerin Anlamı

Elbette ki 4 tekerin değişmesi doğru olandır hocam, ama yüksek hızlara hiç çıkmam ve zaten kar kış buz nadir olur dersen idare eder tabi ki.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Hız endeksini gösterir o harfler. Lastiğin dayanabileceği maksimum hızın harf sembolüyle gösterilmiş şeklidir.

V=240 km/saat
H=210 km/saat
T=190 km/saat
S=180 km/saat gibi...
Teşekkürler hocam.

Lastik Üzerindeki İşaretlerin Anlamı

Elbette ki 4 tekerin değişmesi doğru olandır hocam, ama yüksek hızlara hiç çıkmam ve zaten kar kış buz nadir olur dersen idare eder tabi ki.
Kışın şehir içinde zaten çıkmayız,en fazla olacağı yüzdür. :)

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Teşekkürler.

yamuluyorsam biri düzeltsin ama lastik farkları aracın yol tutuşuna ciddi etki edeceği için, yol tutuşta ciddi azalma, virajlarda savrulma gibi problemler doğuracaktır diye tahmin ediyorum.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
yamuluyorsam biri düzeltsin ama lastik farkları aracın yol tutuşuna ciddi etki edeceği için, yol tutuşta ciddi azalma, virajlarda savrulma gibi problemler doğuracaktır diye tahmin ediyorum.
Ben 2 sene bu şekilde kullanmıştım. Çekiş olan ön tekerlerimde kış lastiği mevcuttu. Karlı yollarda virajlarda aracın ön tarafı dönüyor, araç biraz hızlı ise arka tarafı drift yapıyordu. Kar olmayan yollarda bir sıkıntı yaşamadım. Karlı buzlu yollarda ekstra temkinli olarak sürerseniz sıkıntı olmaz.
Yollar buz tutmuşsa arka tekerler kış lastiği değilse el freni tek başına görevini yerine getiremiyor.
Bir akşam iş çıkışı aracı çalıştırdım ısınsın diye, el frenini çektim araçtan indim. Arkadaşlarla muhabbet ediyoruz. Oradan birisi araba gidiyor, araba gidiyor diye seslendi. Arkama bir döndüm. Benim araba usul usul kayıyor aşağı doğru :D. Allahtan hızlanmadan yetişebildim.

Üst Alt