Mazda 323 BG (1989-94) Lambaların Sönük Olması Veya Parlaması.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Her yerini Söktüm Ama Alttaki Düz Civatanın Mantığını Çözemedim Bu Yüzdende Sökemedim.
Arkasına Civata Kaynak Yapılıp mı Sökülüyor Acaba
56778

Mesaj otomatik birleştirildi:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
O Düz Vida Orjinal Olarak Üstündeymiş Sökülmüyormuş.
Şarj Dinamosu Dip Kısmı 2 Parçadan Oluşuyor.1. Parça Konjektör 2. Parça Diot Tablası.
Konjektörün Yapısı Sağlam Benimkinin Ama Diot Parçası Sıkıntılı.
Bu Yüzden Tahminim Voltaj Dengesizliği Oluyordu.Tabiki Sadece Tahmin.Yenisini Alınca Ortaya Çıkacak.Yanlız Bakır Kabloyu Çok İyi Lehimlemişler.Zorlandım Bayağı Sökerken.
56779

56781

56782

56783

56784

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O Düz Vida Orjinal Olarak Üstündeymiş Sökülmüyormuş.
Şarj Dinamosu Dip Kısmı 2 Parçadan Oluşuyor.1. Parça Konjektör 2. Parça Diot Tablası.
Konjektörün Yapısı Sağlam Benimkinin Ama Diot Parçası Sıkıntılı.
Bu Yüzden Tahminim Voltaj Dengesizliği Oluyordu.Tabiki Sadece Tahmin.Yenisini Alınca Ortaya Çıkacak.Yanlız Bakır Kabloyu Çok İyi Lehimlemişler.Zorlandım Bayağı Sökerken.
Ekli dosyayı görüntüle 56779
Ekli dosyayı görüntüle 56781
Ekli dosyayı görüntüle 56782
Ekli dosyayı görüntüle 56783
Ekli dosyayı görüntüle 56784
Sorunu çözemesen de (inşallah çözülür) bence çözmüş gibi oldun... Tebrikler Teşekkürler. :harika:

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
İyi Akşamlar Arkadaşlar Bu Tip Diot Tablası Bulmakta Zorlandım.Birkaç Yerden Haber Bekliyorum.Kafama Birşey Takıldı Size Sormak İstedim.Acaba Diyorum Üzerindeki Şarj Dinamosu Değiştirdimi Daha Önce Doğrusumu Takıldı.Çünkü Diot Tablaları Genelde Birleşik Olarak Ya 6 Yada 8 diotlu Ve 60 Amper Bulmak Nerdeyse İmkansız.
Üzerindeki Şarj Dinamosunun Resmi Aşağıda Bunun Benim Araca Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarım Acaba.Genelde Parçacılar Bir Program Ve Şase Üzerinden Bakıyor.O Program Bende Yok Ve İsmi Nedir Bilmiyorum.Programdan Olan Varsa Yada Aracın ( Klimalı Olandan ) Üzerindeki Şarj Dinamosundan Etikete Bakabilirmi Acaba 12 Volt 60 Ampermi.Şimdiden Teşekkürler.
56787

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi Akşamlar Arkadaşlar Bu Tip Diot Tablası Bulmakta Zorlandım.Birkaç Yerden Haber Bekliyorum.Kafama Birşey Takıldı Size Sormak İstedim.Acaba Diyorum Üzerindeki Şarj Dinamosu Değiştirdimi Daha Önce Doğrusumu Takıldı.Çünkü Diot Tablaları Genelde Birleşik Olarak Ya 6 Yada 8 diotlu Ve 60 Amper Bulmak Nerdeyse İmkansız.
Üzerindeki Şarj Dinamosunun Resmi Aşağıda Bunun Benim Araca Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarım Acaba.Genelde Parçacılar Bir Program Ve Şase Üzerinden Bakıyor.O Program Bende Yok Ve İsmi Nedir Bilmiyorum.Programdan Olan Varsa Yada Aracın ( Klimalı Olandan ) Üzerindeki Şarj Dinamosundan Etikete Bakabilirmi Acaba 12 Volt 60 Ampermi.Şimdiden Teşekkürler.
Ekli dosyayı görüntüle 56787
Böyle uğraştıktan sonra emeğinin karşılığını almanı senin kadar çok istiyorum. :)

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Birşey Soracağım Şarj Dinamosu Yada V Kayışı Öne Doğrumu Dönüyordu Acaba.Tam Hatırlayamadım.Çünkü Kömürleri Ona Göre Takacağım.İyi Günler.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Diot Tablasının Yenisini Taktım Fakat Sorun Çözülmedi.Yanlız Ön Sigorta Kutusundan Ptc 30A Yazan Sigortayı Çıkardığımda Elektrik Kuvvetli Geliyor.Fakat Şarj Lambası Ve Fear Yani Fren Lambası Sorunu Lambası Yanıyor.AkımÖlçer İle Ölçtüğümde İse Gayet Güzel Yani 14.4 Voltaj Geliyor.Yani Şarj Lambası Yanıyor Fakat Aküyü Şarj Ediyor Dinamo Sadece İkaz Lambası Yanıyor Göstergede.
Sigortayı Taktığımda İse Işıkların Parlaklığı Düşüyor Belkide Dengeliyordur.Başka Mazda İle Karşılaştırma Yapmam Lazım Denk Gelirse.
Kısacası Şunu Söyleyeyim Bence Şu Ptc 30A Denen Sigortayı Yapmasalarmış Çok İyiymiş Herşey Çok Güzel Ve Seri Çalışıyor Tabi Eğer Diğer Mazdalardada Böyleyse Bir Bildikleri Vardır Herhalde.
Şimdilik İlerleme Bu Kadar Ancak.Karşılaştırma Yapana Kadar.
56994

56995

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Diot Tablasının Yenisini Taktım Fakat Sorun Çözülmedi.Yanlız Ön Sigorta Kutusundan Ptc 30A Yazan Sigortayı Çıkardığımda Elektrik Kuvvetli Geliyor.Fakat Şarj Lambası Ve Fear Yani Fren Lambası Sorunu Lambası Yanıyor.AkımÖlçer İle Ölçtüğümde İse Gayet Güzel Yani 14.4 Voltaj Geliyor.Yani Şarj Lambası Yanıyor Fakat Aküyü Şarj Ediyor Dinamo Sadece İkaz Lambası Yanıyor Göstergede.
Sigortayı Taktığımda İse Işıkların Parlaklığı Düşüyor Belkide Dengeliyordur.Başka Mazda İle Karşılaştırma Yapmam Lazım Denk Gelirse.
Kısacası Şunu Söyleyeyim Bence Şu Ptc 30A Denen Sigortayı Yapmasalarmış Çok İyiymiş Herşey Çok Güzel Ve Seri Çalışıyor Tabi Eğer Diğer Mazdalardada Böyleyse Bir Bildikleri Vardır Herhalde.
Şimdilik İlerleme Bu Kadar Ancak.Karşılaştırma Yapana Kadar.
Ekli dosyayı görüntüle 56994
Ekli dosyayı görüntüle 56995
Ptc elektrik hatlarında sık sık kullanıyoruz.

Neden niçin ne sebep ile kullanıyoruz??
PTC dediğimiz aslında bi sensör gibi sıçaklığa göre direnç değerleri değişir.
Burda senaryo kısmı önemli biz kendi yaptıgımız işde ptc bilgilerini alıp bi cihaza giriyoruz burda istenen bi senaryo (çalışma mantıgı) bunu ayarlıyoruz bu cihazda ona göre fan sistemi devir vs ayarları ile oymayıp sistemin istenilen sıçaklık değerinde stabil olmasını sağlıyor.Ama ptc bağlantısını koparırsak cihaz ptc bilgisini görmediği için full çalışıyor!!!

Özet : ptc sensörlerinden gelen bilgilere göre sistemin soğumasını sağlıyoruz.

Arabada nasıldır??

Mantık yine aynıdır istenilen yerin soğumasını veya ısıtılması için kullanılır.

Acaba sizdeki o sigorta neresi için kullanıyor

Mantık yürütüyorum ne kadar doğru bilemiyorum sizide yanlış yönlendirmek istemem.

Şarj dinamosunda ptc mi var acaba?? Dinamonun sıçaklık bilgilerini okuması mı gerekiyor? Bu bilgilere göre şarj dinamosunun akım kısmı ile oynuyor olabilir mi?

Sıçaklığa göre şarj dinamosu akım kısmını kısıp açıyordur belki :srnsml:

Ek bilgi:

Elektrikçi bi abiye sordum
Diyot taplası tek değişim olmaz kontejtör kısmınıda değişmesi lazım dedi.

Son düzenleme:

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Ptc elektrik hatlarında sık sık kullanıyoruz.

Neden niçin ne sebep ile kullanıyoruz??
PTC dediğimiz aslında bi sensör gibi sıçaklığa göre direnç değerleri değişir.
Burda senaryo kısmı önemli biz kendi yaptıgımız işde ptc bilgilerini alıp bi cihaza giriyoruz burda istenen bi senaryo (çalışma mantıgı) bunu ayarlıyoruz bu cihazda ona göre fan sistemi devir vs ayarları ile oymayıp sistemin istenilen sıçaklık değerinde stabil olmasını sağlıyor.Ama ptc bağlantısını koparırsak cihaz ptc bilgisini görmediği için full çalışıyor!!!

Özet : ptc sensörlerinden gelen bilgilere göre sistemin soğumasını sağlıyoruz.

Arabada nasıldır??

Mantık yine aynıdır istenilen yerin soğumasını veya ısıtılması için kullanılır.

Acaba sizdeki o sigorta neresi için kullanıyor

Mantık yürütüyorum ne kadar doğru bilemiyorum sizide yanlış yönlendirmek istemem.

Şarj dinamosunda ptc mi var acaba?? Dinamonun sıçaklık bilgilerini okuması mı gerekiyor? Bu bilgilere göre şarj dinamosunun akım kısmı ile oynuyor olabilir mi?

Sıçaklığa göre şarj dinamosu akım kısmını kısıp açıyordur belki :srnsml:

Ek bilgi:

Elektrikçi bi abiye sordum
Diyot taplası tek değişim olmaz kontejtör kısmınıda değişmesi lazım dedi.
Bende Aşağı Yukarı Öyle Tahmin Etmiştim.Sanırım Elektriği Dengeliyor.Bu Yüzden Sönük Yanıyor.Çünkü Ptc Sigortasını Söktüğümde Elektirik Tesisatı Bildiğin Fişek Gibi Oluyor.Aslında Sönük Değindiğim Sanırım Normali Olan O.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bende Aşağı Yukarı Öyle Tahmin Etmiştim.Sanırım Elektriği Dengeliyor.Bu Yüzden Sönük Yanıyor.Çünkü Ptc Sigortasını Söktüğümde Elektirik Tesisatı Bildiğin Fişek Gibi Oluyor.Aslında Sönük Değindiğim Sanırım Normali Olan O.
Elektrik sonuçda şakaya gelmez bi ustada vs bilgi alsanız sizin ve aracınız için çok daha sağlıklı olacaktır.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Elektrik sonuçda şakaya gelmez bi ustada vs bilgi alsanız sizin ve aracınız için çok daha sağlıklı olacaktır.
Vallahi Arkadaşım Araç Tamircilere Gittimi Daha Çok Bozuluyor Eskisi Gibi Olmuyor.Kendin Bakarsan Daha İyi Hiç Olmazsa Neresine Baktığını Bilirsin.Ayrıca Yolda Bir Arıza Yaparsa Deneyimin Olur Ne Nerede Konusunda.

Türküsever

Sessiz
Araç Markası
1994-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Üstatlar merhaba Mazda 323 94 model için şarj dinamosu bozuldu bşr kaç tane çıkma aldım taktım fakat hepsi sorun verdi sıfırı var mı veya başka Japon araçların olabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üstatlar merhaba Mazda 323 94 model için şarj dinamosu bozuldu bşr kaç tane çıkma aldım taktım fakat hepsi sorun verdi sıfırı var mı veya başka Japon araçların olabilir mi?
İşinin ehli elektrik ustası sorunu basitçe giderebilir.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Bakır Sarımı Sağlam İse İç Malzemelerini Al Değiştir.Ayrıca Çıkma Alırken Üzerindeki Kodlara Dikkat Ettinmi ? Ve Ne Gibi Sorunlar Verdi ?

Üst Alt