Mazda 323 BG (1989-94) Lambaların Sönük Olması Veya Parlaması.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Öncelikle selamlar arkadaşlar.Arızayı şöyle anlatayım mesela yolda giderken akşam gösterge ışıkları sönük yanıyor bazen bir bakıyorum aniden kuvvetleniyor normal çalışıyor tabii bu sadece orası için değil dikkat ettim kalorifer fanıda hızlanıyor.Genel olarak voltajı ayarlayan yerde yada bir yerde temazsızlık var sanırım.Fakat genel olarak tüm aksam kapı cam motorları bile cansız çalışıyor. Akü Yenidir.Voltajı ayarlayan nereler var acaba yardımcı olursanız sevinirim.Oralara bakmam lazım.iyi çalışmalar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şarj dinamosunu kontrol ettir öncelikle. Konnektör işini yapamıyor sanki. Bir de akünün şasi bağlantısına bak sağlam şasi alıyor mu?

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şarj dinamosunu kontrol ettir öncelikle. Konnektör işini yapamıyor sanki. Bir de akünün şasi bağlantısına bak sağlam şasi alıyor mu?
Konnektör Dediğiniz Bağlantı Yeri Oluyor Sanırım.Birde Sağlam Şasi Alıp Almadığı Nasıl Anlaşılır.Akımölçer İlemi Ölçmem Lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konnektör Dediğiniz Bağlantı Yeri Oluyor Sanırım.Birde Sağlam Şasi Alıp Almadığı Nasıl Anlaşılır.Akımölçer İlemi Ölçmem Lazım.
Şarj dinamosunda olur konnektör zaten iki önemli şey var şarj dinamosunda, kömürleri ve konnektörü.

Ölçme nasıl yapılır bilemem ama Akü ile şasi bağlantısını kontrol edebilirsin, kablo sağlam mı, bağlantı sağlam mı?

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Şarj dinamosunda olur konnektör zaten iki önemli şey var şarj dinamosunda, kömürleri ve konnektörü.

Ölçme nasıl yapılır bilemem ama Akü ile şasi bağlantısını kontrol edebilirsin, kablo sağlam mı, bağlantı sağlam mı?
Anladım.Şasi Kablo Bağlantı Sağlam.Şarj dinamosuna bir ara bakayım.Yanlız Şöyle bir durum var mesela araç çalışmıyorken kontak açıncada lambalar sönük yanıyor.Yani şarj dinamosu aktif değilken ondan kaynaklanan sorun olabilir mi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Anladım.Şasi Kablo Bağlantı Sağlam.Şarj dinamosuna bir ara bakayım.Yanlız Şöyle bir durum var mesela araç çalışmıyorken kontak açıncada lambalar sönük yanıyor.Yani şarj dinamosu aktif değilken ondan kaynaklanan sorun olabilir mi.
Akü yeni dediğine göre, tesisatta sorun olabilir... :rolleyes:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kontak kapalı iken
Parklar açıkken sönük dediğiniz olay varken

Kalın bi kablo ile akü eksikden şaseye bi deydirme sabitleme vs yaparmısın Boyasız bi yer olsun.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Hem stop halinde hem çalışırken Şaseden resimdeki elektrik kablo tipinden Ayrı hat Çekip Aracın Çeşitli Yerlerine değdirdim fakat hiç kıpırdama olmadı resimdeki gibi sönük kaldı.

Ekli dosyalar

• IMG_20210416_212109.jpg
    IMG_20210416_212109.jpg
    105.4 KB · Görüntüleme: 16
  • images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    7.1 KB · Görüntüleme: 14

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Öncelikle iyi bayramlar selamlar arkadaşlar.
Belki biliyorsunuzdur geçen ay bir sorun vardı.Bu sorun yıllardır vardı aslında elektirik sisteminin düşük olması bazen çok nadir dengeli olması sorunu.Herşey çalıştığı için pek önemsemedim.Yarımcı Olan Arkadaşlar Ayrı Şase Çek Dedi Ama Faydası Olmadı.Fakat son 3 gündür bir sorun daha başladı.eveli gün işten tam eve gidecem marşa bastım tek tık dedi marş basmadı kısacası.Takviye yaptık bir araç ile sonra 3 gündür kullandım hiç sorun olmadı.Fakat bugün markete kadar gittim tam park edeceğim dikkatimi çeken teyipin aniden gitmesi Oldu ve stop ettim ama tahminde etmiştim yine elektirik sorununun olduğunu.Korktuğum başına geldi bu sefer marşa bastığımda saydırarak tıktık yaptı ve çalışmadı.Şimdilik aküyü şarja bağladım.Fakat Akü yeni Bence şarj tutacak.Tabii Kaç Saat Şarj Edilmesi gerekli bilmiyorum ama Ben Bir 5 Saat Tutacam.
Soruna gelecek olursak Şarj dinamosu bazen şarj yapıyor bazen şarj yapmıyor sanırım.Çünkü hiç şarj yapmasa 3 gün kullanamazdım.Sizce tespitim doğrumu yoksa başka neden olabilirmi ?
Birde Sarj dinamosunu söktüğümde kömürleri ve bilyası varmış sanırım onları değiştireyim başka değiştirmem gerekli olan bir yeri varmı ? Herkese iyi Günler İyi Bayramlar Dilerim.
Not Olarak : Daha Önceki Aküm Mutlu İdi 2 Sene Ancak Dayandı Bu Marka Aldım.Eğer Şarj Dinamosunda Sorun İse Sanırım Mutlu Akü Bu Yüzden Fazla Gitmedi.Bu Akü Daha 9 Aylık.
IMG_20210514_084007.jpg

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle iyi bayramlar selamlar arkadaşlar.
Belki biliyorsunuzdur geçen ay bir sorun vardı.Bu sorun yıllardır vardı aslında elektirik sisteminin düşük olması bazen çok nadir dengeli olması sorunu.Herşey çalıştığı için pek önemsemedim.Yarımcı Olan Arkadaşlar Ayrı Şase Çek Dedi Ama Faydası Olmadı.Fakat son 3 gündür bir sorun daha başladı.eveli gün işten tam eve gidecem marşa bastım tek tık dedi marş basmadı kısacası.Takviye yaptık bir araç ile sonra 3 gündür kullandım hiç sorun olmadı.Fakat bugün markete kadar gittim tam park edeceğim dikkatimi çeken teyipin aniden gitmesi Oldu ve stop ettim ama tahminde etmiştim yine elektirik sorununun olduğunu.Korktuğum başına geldi bu sefer marşa bastığımda saydırarak tıktık yaptı ve çalışmadı.Şimdilik aküyü şarja bağladım.Fakat Akü yeni Bence şarj tutacak.Tabii Kaç Saat Şarj Edilmesi gerekli bilmiyorum ama Ben Bir 5 Saat Tutacam.
Soruna gelecek olursak Şarj dinamosu bazen şarj yapıyor bazen şarj yapmıyor sanırım.Çünkü hiç şarj yapmasa 3 gün kullanamazdım.Sizce tespitim doğrumu yoksa başka neden olabilirmi ?
Birde Sarj dinamosunu söktüğümde kömürleri ve bilyası varmış sanırım onları değiştireyim başka değiştirmem gerekli olan bir yeri varmı ? Herkese iyi Günler İyi Bayramlar Dilerim.
Not Olarak : Daha Önceki Aküm Mutlu İdi 2 Sene Ancak Dayandı Bu Marka Aldım.Eğer Şarj Dinamosunda Sorun İse Sanırım Mutlu Akü Bu Yüzden Fazla Gitmedi.Bu Akü Daha 9 Aylık.
Ekli dosyayı görüntüle 56764
İlk açtığın konu ile birleştirme yapılmıştır.

Şarj etmiyor veya edilen şarjı tutmuyor araç... Sıfır Akü iki yılda bitmez yoksa.

Öncelikle, Akü ve şarj dinamosunun ölçülmesi gerekiyor ki, sorunu bulunabilsin.

Hayırlı bayramlar.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
İlk açtığın konu ile birleştirme yapılmıştır.

Şarj etmiyor veya edilen şarjı tutmuyor araç... Sıfır Akü iki yılda bitmez yoksa.

Öncelikle, Akü ve şarj dinamosunun ölçülmesi gerekiyor ki, sorunu bulunabilsin.

Hayırlı bayramlar.
Akü Şarj Tuttu Şarj Aleti İle Zaten İhtimal Vermemiştim.Sorun Alternatörde Bazen Şarj Ediyor Bazen Etmiyor Tahmin Ettiğim Gibi.Arada Şarj Ettiği İçin Ölçüm Doğru Sonucu Vermez.Yada Şarjı Tutamıyor Ama Onuda Bazen Tutuyor Bazen Tutamıyor.Çünkü Eğer Tutmasaydı 2 Gün Beni Yolda Bırakırdı.Sıkıntılı Bir Durum Gelde Çık İşin İçinden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben En İyisi Şarj Dinamosu Bakım Yapayım.Bildiğim Kadarıyla Kömür Ve Rulmanı Değişiyormuş.Başka Değişen Bir Yeri Varmı Arkadaşlar.Birde Bunları Temin Edebileceğim Site Varsa Denk Gelirse Şayet Yardımcı Olursanız Sevinirim.Şimdilik Evde Şarj Et Taktiği İle Kullanacağım Bakım Yapıncaya Kadar.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akü Şarj Tuttu Şarj Aleti İle Zaten İhtimal Vermemiştim.Sorun Alternatörde Bazen Şarj Ediyor Bazen Etmiyor Tahmin Ettiğim Gibi.Arada Şarj Ettiği İçin Ölçüm Doğru Sonucu Vermez.Yada Şarjı Tutamıyor Ama Onuda Bazen Tutuyor Bazen Tutamıyor.Çünkü Eğer Tutmasaydı 2 Gün Beni Yolda Bırakırdı.Sıkıntılı Bir Durum Gelde Çık İşin İçinden.

Ben En İyisi Şarj Dinamosu Bakım Yapayım.Bildiğim Kadarıyla Kömür Ve Rulmanı Değişiyormuş.Başka Değişen Bir Yeri Varmı Arkadaşlar.Birde Bunları Temin Edebileceğim Site Varsa Denk Gelirse Şayet Yardımcı Olursanız Sevinirim.Şimdilik Evde Şarj Et Taktiği İle Kullanacağım Bakım Yapıncaya Kadar.
Şarj dinamosunda konnektör var. Muhtemelen o arızalı, Akü ile doğrudan işin yok. Kolay gelsin. :harika:

Özellikle bujileri ve farları ile beraber aküye elektriğin sağlanabilmesi adına konjektör büyük öneme sahiptir. Böylece akünün bitmesine engel olarak araca elektriğin düzenli şekilde aktarılmasına imkan sağlamaktadır.,/SPOILER]

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Şarj dinamosunda konnektör var. Muhtemelen o arızalı, Akü ile doğrudan işin yok. Kolay gelsin. :harika:

Özellikle bujileri ve farları ile beraber aküye elektriğin sağlanabilmesi adına konjektör büyük öneme sahiptir. Böylece akünün bitmesine engel olarak araca elektriğin düzenli şekilde aktarılmasına imkan sağlamaktadır.,/SPOILER]
Aynen Bugün Ölçtüm Hep 11 Volt Verdi Araç Çalışırkende Stop Halindede.

IMG_20210515_123628.jpg

Lambaların Sönük Olmasına Gelirsek Teyibi Çakmaklığı Sisleri Ve Fan Klimaya Giren Jakları İptal Ettim Düzelme Olmadı.Gaz Pedalının Yanında yerdede Jaklar Farkettim Bir Ara Onlarada Bakacağım.Onların Ne İşe Yaradığını Bilmiyorum Çünkü.

IMG_20210515_123628.jpg

Lambaların Sönük Olmasına Gelirsek Teyibi Çakmaklığı Sisleri Ve Fan Klimaya Giren Jakları İptal Ettim Düzelme Olmadı.Gaz Pedalının Yanında yerdede Jaklar Farkettim Bir Ara Onlarada Bakacağım.Onların Ne İşe Yaradığını Bilmiyorum Çünkü.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Ekli dosyayı görüntüle 56767

Ekli dosyayı görüntüle 56767

Şarj etmiyorki, anlık gelip gitmelerde anlık şarj etmeye veya anlık yükden olsa gerek

Alternatör ün çıkışından ölçsene bide

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Şarj Dinamosu Şarj Ediyor Arkadaşlar Ben Yanlış Bilgi Verdim.Gaza Basınca Yükseldiğini Unuttum.Sonradan Aklıma Geldi.Gaza Basınca Ölçtüm 18 e Kadar Çıktı.
Elektrikler de Dengesizlik Dediğiniz Gibi Konjektörde Olabilir.Şarj Dinamosunun Arkasında Oluyor Sanırım Konjektör.Bir Bakayım.

Şarj etmiyorki, anlık gelip gitmelerde anlık şarj etmeye veya anlık yükden olsa gerek

Alternatör ün çıkışından ölçsene bide
Alternatör Çıkışındanda Ölçeyim Yazarım Buraya.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şarj Dinamosu Şarj Ediyor Arkadaşlar Ben Yanlış Bilgi Verdim.Gaza Basınca Yükseldiğini Unuttum.Sonradan Aklıma Geldi.Gaza Basınca Ölçtüm 18 e Kadar Çıktı.
Elektrikler de Dengesizlik Dediğiniz Gibi Konjektörde Olabilir.Şarj Dinamosunun Arkasında Oluyor Sanırım Konjektör.Bir Bakayım.

Alternatör Çıkışındanda Ölçeyim Yazarım Buraya.
Ordan yanlışın var yada ölçü aletinde sıkıntı var.

Millet o 18v almak için ne kadar para harçıyor biliyon mu sana bedavadan vermezler onu :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bilgi vermesi açısından başıma gelen benzer şeyi paylaşayım.

Üst Alt