Mazda 3 BK (2003-09) Kumandadan Bagaj Kapağı Açma Özelliği

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık bir ay önce 2009 model M3 BK aracımın anahtarının birini kaybettim. Anahtarda normalde iki düğme vardı. Kumandadan cam kaldırma indirme aktifti.
Bir anahtarcıya anahtar yaptırmaya gittiğimde çok güzel şık bir anahtar gösterdi ve fiyatta anlaştık, kumanda da bagaj açma düğmeside vardı "ustam bu işe yaramayacak 3 düğmeli istemiyorum, 2 düğmelisi yokmu bunun" dedim, usta "Sen bana bırak o işi dedi" ve kumanda kodlama işlemini yaptı. Orjinal eski kumandasında düğmesi bile olmayan bagaj kapağı aktif hale geldi. Daha önce böyle birşeyden haberim bile yoktu, çünkü kumanda da yoktu. Çok sevindim, hemen kendi kendime hayaller kurdum buna ben bi hidrolik amortisör alırım takarım of yemede yanında yanında yat. Yapacağı anahtar aşağıdaki gibi, çok hoşuma gitmişti.
45817
45818

Herşey tamam, usta anahtarı teslim ederken dur bakalım ustam birde cam indirme kaldırma deneyelim dedim. Hüsran. Çalışmıyor. Usta üşenmedi bende öğrenmiş olurum neden olmadığını diyerek internetten aradı bilgi yok, kumanda için M3 yazılımı 4-5 çeşit varmış tek tek denedi yok. Üstüne 3-4 adette uygun çip varmış onları denedi yine yok.
Kumandadan cam indirme kaldırma sevdiğim bir özellik olduğundan anahtarı yaptırmadan geri döndüm. Usta iki kumanda daha getirteceğim onlarlada deneyelim dedi.
Ertesi gün geldiğimde 3 tuşlu normal M3 kumandasıyla karşılaştım. Güzel o da sorun yok, kumandayı kopyaladı v.s. kumandadan camlar aktif oldu ama bu seferde bagaj kapağı tekrar eskisi gibi kullanılamaz hale geldi. Yani düğme var ama işlev yok.
45819

Bu yeni kumanda da bagaj kapağı düğmesi var ve aslında bagajın kumandadan açılabildiğinide öğrendik. Acaba diyorum bagaj kapağının başka bir çeşit kodlamasımı var. Adem ustamızın konusunda belirtilenden ayrı olarak birşeyler dahamı yapılıyor. Gerçi Adem usta bu işin piri gördüğüm kadarıyla ama yinede bir sormak istedim.
Adem ustamızın konusunu hatırlamak isteyenler için:

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Böyle bir özellik olmasına rağmen japon amcalarımızın bunu neden aktif hale getirmediklerini merak ettim bende.
Bir bilen çıkar ümidiyle beklemeye devam diyorum :)

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bunu anlayamadım ?

Kumandadan mı camlar inip kalkıyordu ?
Evet hocam, bagaj kapağı açılmasından daha sevdiğim bir özellik olduğu için bunu seçmek zorunda kaldım.
Ama gerçekten garip, bagaj açma özelliği koymuşlar ama kumandaya tanıtmamışlar.

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Acaba Adem ustayı etiketlesek görüpte ufak bir bilgi verirmi bize :)
@Adem Usta

Üst Alt