Mazda 626 GE (1991-97) Kumanda İle Bagaj Açma Montajı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhaba tekrardan forumdaşlar,
Gün geçmiyor ki can sıkıntısı insana yeni şeyler yaptırmasın. :rolleyes:
Bildiğiniz üzere bizim guzular içeriden bagaj açma koluna sahip fakat o zamanlar uzaktan kumanda olmadığı için ya da 626'larda kullanılmadığı için kumandadan bagaj açma yok. Biz de Japon amcaların eksikliklerini günümüz teknolojisi ile gidermeye çalışıyoruz. Merak edenler için @aurora ile kendi çapımızda yaptığımız çok fazla ustalık, alet edevat istemeyen ufak çaplı diğer uğraşımlar için hemen linklerimizi de paylaşalım: :harika:

Mazda 626 İç Kapı Kolu Aydınlatması

Mazda 626 Far Yıkama Montajı

Bu montajda bu sefer Can'ın yerine Tosun Usta yardımcı oldu. Onu da kendim gibi manyak yaptım... :koptum:

Konumuza dönersek, ihtiyacımız olan malzemeleri saymak istiyorum hemen:
- 1 adet kapı kilit otomatiği (ya da kapı açma motoru da deniyor)
- 4-5 metre kablo
- 1 adet kapı kilit motoruna takılan kelepçeli çubuktan (adını tam bilmiyorum)
- Lehim makinesi
- Yan keski, tornavida, 1-2 adet vida, elektrik bandı vs.
Başından belirteyim, bu işlemi yapabilmek için tabi ki uzaktan kumanda modülünüzde bagaj açma özelliği olması gerekiyor.
Öncelikle bir adet motor alıyoruz. Küçük boy olanlarından seçmekte fayda var. Ben Renö'cüdan aldım 15 TL'ye. :ssrtcbya:

IMG_1998.JPG

Bu otomatiğin iki ucuna iki kablo lehimleyip bir kenara koyuyoruz. (Çok iyi lehim atarım) :koptum:

IMG_1999.JPG

Sonra bagaj kapağımızın altındaki döşemenin sağ tarafındaki klipslerini çıkartıyoruz. Yan keski ile çıkabilir ama asıl bunları çıkarmak için kullanılan klips sökücüler var, bunları kullanmanızı tavsiye ederim.

IMG_1997.JPG

Döşemeyi yarım açık vaziyette içeriye baktığınızda bagajdaki anahtar giriş yerinin arkasından bagajın ortasındaki dile giden uzun bir çubuğu göreceksiniz.

IMG_1996.JPG

Üstteki resimde görülen küçük deliklerden hangisine uygun gelirse motoru oraya vidalıyoruz. Yetmezse kendiniz de bir delik açabilirsiniz (guzunuza kıyarsanız :asik:) ya da cırt kelepçelerden faydalanabilirsiniz. Sonrasında alttaki resimde görünen tam adını bilmediğim, motora takılan uzun çubuğu uygun uzunlukta kesip bir ucunu motora diğer ucunu da kelepçeleri ile bagajda bulunan çubuğa takıyoruz.

IMG_2001.JPG

Tabi bunları yaparken taktığınız yere göre eğip bükerek açıyı ayarlamayı unutmayın.

IMG_2003.JPG

Motoru monte aşamasından sonra bagaj kapağını öylece bırakıyoruz. Çünkü motorun açma komutunu hangi kutuptan vereceğini bilmediğimizden hemen ön tarafa geçip modüldeki bagaj açma kablosuna, aldığımız uzun kabloyu ekliyoruz. Burada iki yöntem var: Şasiyi de modülden alıp bagaja kadar çift kablo döşeyebilirsiniz ya da benim yaptığım gibi sadece akımı alıp şasiyi bagajdan ya da motoru taktığımız yerin hemen yanında bulunan stop lambalarına giden kablolardan alabilirsiniz.

Bu arada bir es vereyim. Normal şartlarda bu işlemi yapmaya geçen hafta başlamıştım. Fakat bagaj açması var zannettiğim modülün aslında komut vermediğini öğrendim. Biraz kurcalayıp, bir kaç kablo değdirip uygun soketi bulma denemesinden sonra komple modülü yaktım. :hhhhhh: Bu hafta yenisini taktırdım. Canım sağolsun. :cool:

Kaldığımız yerden devam edersek; modülde uygun yere bağladığımız kabloyu bagaja doğru kamufle ederek döşemelerin altından uygun bir şekilde uzatıyoruz. Aşağıdaki resimde yatmakta olan parçayı çektiğinizde kolayca çıkıyor. Ses çıkarırsa korkmayın kırılmaz. ;)

IMG_2082.JPG

Guzunun pirüpak fotoğrafları için kusura bakmayın, bir dahaki buluşmayı bekliyorum. :komik:
Sonrasında emniyet kemerinin geçtiği parça ve arka kapı eşiğindeki parçayı da çıkarıp arka koltuğun hemen kenarından kabloyu bagaja ulaştırıyoruz. Buradan da hoparlörlerin bulunduğu kısımdan güzelce geçirip bagaj kapağını tutan kolların sağ taraftakinden sardırarak motora ulaştırıyoruz.

IMG_2083.JPG

Motora ulaşan kabloları deneme yanılma yöntemiyle uygun yerlerine bağlıyoruz. Kutupların değişimine göre kilitleme ya da açma olarak yani motorun ucundaki parça ileri ya da geri olarak tepki verdiğinden uygun kabloları en fazla iki deneme ile bulabiliyoruz. :harika:
Haydi hayırlısı olsun. ;)
Sonuç aşağıdaki videoda:

Bagaj yayı montajından sonra açılma videosu;

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık Hamdi. :) harika bi uygulama daha olmuş.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Merhaba tekrardan forumdaşlar,
Gün geçmiyor ki can sıkıntısı insana yeni şeyler yaptırmasın. :rolleyes:
Bildiğiniz üzere bizim guzular içeriden bagaj açma koluna sahip fakat o zamanlar uzaktan kumanda olmadığı için ya da 626'larda kullanılmadığı için kumandadan bagaj açma yok. Biz de Japon amcaların eksikliklerini günümüz teknolojisi ile gidermeye çalışıyoruz. Merak edenler için @aurora ile kendi çapımızda yaptığımız çok fazla ustalık, alet edevat istemeyen ufak çaplı diğer uğraşımlar için hemen linklerimizi de paylaşalım: :harika:

Mazda 626 İç Kapı Kolu Aydınlatması

Mazda 626 Far Yıkama Montajı

Bu montajda bu sefer Can'ın yerine Tosun Usta yardımcı oldu. Onu da kendim gibi manyak yaptım... :koptum:

Konumuza dönersek, ihtiyacımız olan malzemeleri saymak istiyorum hemen:
- 1 adet kapı kilit otomatiği (ya da kapı açma motoru da deniyor)
- 4-5 metre kablo
- 1 adet kapı kilit motoruna takılan kelepçeli çubuktan (adını tam bilmiyorum)
- Lehim makinesi
- Yan keski, tornavida, 1-2 adet vida, elektrik bandı vs.
Başından belirteyim, bu işlemi yapabilmek için tabi ki uzaktan kumanda modülünüzde bagaj açma özelliği olması gerekiyor.
Öncelikle bir adet motor alıyoruz. Küçük boy olanlarından seçmekte fayda var. Ben Renö'cüdan aldım 15 TL'ye. :ssrtcbya:

Ekli dosyayı görüntüle 12272

Bu otomatiğin iki ucuna iki kablo lehimleyip bir kenara koyuyoruz. (Çok iyi lehim atarım) :koptum:

Ekli dosyayı görüntüle 12273

Sonra bagaj kapağımızın altındaki döşemenin sağ tarafındaki klipslerini çıkartıyoruz. Yan keski ile çıkabilir ama asıl bunları çıkarmak için kullanılan klips sökücüler var, bunları kullanmanızı tavsiye ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 12271

Döşemeyi yarım açık vaziyette içeriye baktığınızda bagajdaki anahtar giriş yerinin arkasından bagajın ortasındaki dile giden uzun bir çubuğu göreceksiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 12270

Üstteki resimde görülen küçük deliklerden hangisine uygun gelirse motoru oraya vidalıyoruz. Yetmezse kendiniz de bir delik açabilirsiniz (guzunuza kıyarsanız :asik:) ya da cırt kelepçelerden faydalanabilirsiniz. Sonrasında alttaki resimde görünen tam adını bilmediğim, motora takılan uzun çubuğu uygun uzunlukta kesip bir ucunu motora diğer ucunu da kelepçeleri ile bagajda bulunan çubuğa takıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 12274

Tabi bunları yaparken taktığınız yere göre eğip bükerek açıyı ayarlamayı unutmayın.

Ekli dosyayı görüntüle 12278

Motoru monte aşamasından sonra bagaj kapağını öylece bırakıyoruz. Çünkü motorun açma komutunu hangi kutuptan vereceğini bilmediğimizden hemen ön tarafa geçip modüldeki bagaj açma kablosuna, aldığımız uzun kabloyu ekliyoruz. Burada iki yöntem var: Şasiyi de modülden alıp bagaja kadar çift kablo döşeyebilirsiniz ya da benim yaptığım gibi sadece akımı alıp şasiyi bagajdan ya da motoru taktığımız yerin hemen yanında bulunan stop lambalarına giden kablolardan alabilirsiniz.

Bu arada bir es vereyim. Normal şartlarda bu işlemi yapmaya geçen hafta başlamıştım. Fakat bagaj açması var zannettiğim modülün aslında komut vermediğini öğrendim. Biraz kurcalayıp, bir kaç kablo değdirip uygun soketi bulma denemesinden sonra komple modülü yaktım. :hhhhhh: Bu hafta yenisini taktırdım. Canım sağolsun. :cool:

Kaldığımız yerden devam edersek; modülde uygun yere bağladığımız kabloyu bagaja doğru kamufle ederek döşemelerin altından uygun bir şekilde uzatıyoruz. Aşağıdaki resimde yatmakta olan parçayı çektiğinizde kolayca çıkıyor. Ses çıkarırsa korkmayın kırılmaz. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 12275

Guzunun pirüpak fotoğrafları için kusura bakmayın, bir dahaki buluşmayı bekliyorum. :komik:
Sonrasında emniyet kemerinin geçtiği parça ve arka kapı eşiğindeki parçayı da çıkarıp arka koltuğun hemen kenarından kabloyu bagaja ulaştırıyoruz. Buradan da hoparlörlerin bulunduğu kısımdan güzelce geçirip bagaj kapağını tutan kolların sağ taraftakinden sardırarak motora ulaştırıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 12276

Motora ulaşan kabloları deneme yanılma yöntemiyle uygun yerlerine bağlıyoruz. Kutupların değişimine göre kilitleme ya da açma olarak yani motorun ucundaki parça ileri ya da geri olarak tepki verdiğinden uygun kabloları en fazla iki deneme ile bulabiliyoruz. :harika:
Haydi hayırlısı olsun. ;)
Sonuç aşağıdaki videoda:

Yok artık daha neler:Dabi çok güzel olmuş ya harikasın eline yüreğine sağlık.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Güle güle kullan abi. Hep aklımda olan bir çalışma benimde ama icraata dökemedim bir türlü.
Forumda Mazda 3 üne uygunlayan üyemiz vardı. Bagaj kapağı yukarı kadar açılıyordu. Bunu uygulama şansı olabilir mi acaba?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hemen ilave edeyim bagaj kapağınız videdaki gibi zor kapanıyorsa tampon kısmındaki kilidin dilinin geçtiği yeri azıcık yukarı alın. İki tane somun var onları azıcık gevşetiyorsunuz ve yukarı alıp sıkıyorsunuz. Ben bugün düzelttim ama fotoğraflamayı unuttum zaten çok kolay bir işlem. Kapak şimdi üfleyince kapanıyor. :)

Güle güle kullan abi. Hep aklımda olan bir çalışma benimde ama icraata dökemedim bir türlü.
Forumda Mazda 3 üne uygunlayan üyemiz vardı. Bagaj kapağı yukarı kadar açılıyordu. Bunu uygulama şansı olabilir mi acaba?

Bagaj kapağı içeriden açtığımızda da bu kadar kalkıyor. Çünkü bu kasaların kapaklarında senin bahsettiğin gibi amortisör, hidrolik, yay benzeri şeyler yok. (belki unutmuşsundur diye hatırlatayım dedim) :D Takılır ama zahmetli olabilir.
Aslında sadece kapağa gergi uygulayacak olan iki adet yay takmayı düşünmüştüm geçenlerde, hatta incelediğim kadarıyla kapağı tutan U şeklindeki kollarda delik bile mevcut. Fakat kapak kilitten kurtulduğunda yukarıya doğru sert bir kalkış yapar korkusuyla üzerinde durmamıştım.

Bana bunlarla gelin canımı yiyin :D Harika bir konu harika fikir harika paylaşım. Ellerinize sağlık ;)

Di mi di mi? Hep sorun hep problem nereye kadar? :komik:

Konular akıyor bu akşam maşallah :)
Ellerinize sağlık, hem ucuz hem çok pratik ;) Tosun ustaylada tanışmak lazım :)

Tosun Usta da memnun olur. ;) Bir tane anahtar çektirip yakında onun dükkanını garaj olarak kullanacağım zaten. :p Sağolsun yardım ediyor kendisiyle ilgili olmayan, aksesuar konularında bile. Aracın şurasına şöyle yapalım, burasına böyle yapalım falan diyor. Eski sanayicilerden kim kaldı be? :koptum:

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@bayraktar on numara bir uygulama. Güle güle kullan, havalar düzelsin aynısından bende yapmaya çalışayım..

Aslında biraz daha geliştirilip tampona uçan tekme atınca açılanlardan yapmak lazım. :eek:
Yeni Ford'larda vardı sanırım. :D

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Eline sağlık güzel iş çıkarmışsın, artık bende yaparım.

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aslında biraz daha geliştirilip tampona uçan tekme atınca açılanlardan yapmak lazım. :eek:
Yeni Ford'larda vardı sanırım. :D

Guzuları parçalamak için güzel bi yöntem :)
Biraz araştırdım, ayakla bagaj kapağı açma muhabbetini; sistem anahtarsız çalışma sistemi ile entegre çalışıyormuş. Anahtarsız çalıştırma sisteminde, araca belli bir mesafe yaklaşan anahtardan alınan sinyalle sistem hazır hale gelip ayağı gösterdik mi bagaj açılıyormuş.
Bu sistemi anahtarsız çalıştırma sistemi olmadan araca uygularsak, altından kedi- fare geçer bizim bagajlar açılır :)
Araştırmaya devam edeyim bakalım yaza kadar neler bulabilirim....

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ebay'de gezinirken şöyle bir şey buldum. Bizim guzuların bagaj kapağı açma motoru yazıyor ama bazı sitelerde de merkezi kilit motoru diyor. ;) Bizde her halükarda yok tabi. :(
Orijinal kullanmak isteyenler için parça kodu: GA8A62350A

s-l1600.jpg

Üst Alt