Konu Dışı Mesajlar, Sohbet, Muhabbet

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Anladım veli abi.teşekkürler
Burada önemli olan şey, her ikinizin rehberini buhar etmeden sağlam bir şekilde düzene koyabilmek... Her ikinizin rehberi olan dosyayı ya hafıza kartına ya buluta veya bilgisayara Vcf dosyası olarak kaydetmen en başta yapılacak iş, daha sonra Murat'ın anlattığı şekilde iki ayrı telefona rehber yüklenir ve ihtiyaç olmayan kişiler her iki telefondan ayrı ayrı silinir... ;)

mustafayk

Aktif
Araç Markası
Nissan maxima 2.0
Araç Renk ve Tip
Gri-bronz
Burada önemli olan şey, her ikinizin rehberini buhar etmeden sağlam bir şekilde düzene koyabilmek... Her ikinizin rehberi olan dosyayı ya hafıza kartına ya buluta veya bilgisayara Vcf dosyası olarak kaydetmen en başta yapılacak iş, daha sonra Murat'ın anlattığı şekilde iki ayrı telefona rehber yüklenir ve ihtiyaç olmayan kişiler her iki telefondan ayrı ayrı silinir... ;)
Ulen ne işler aştık başımıza yahuuu:agla::agla::agla:

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sonuçlandıralım.
Bugün PTT ye kadar gittim.Kayserinin meşhur ayazını bolca yiyerek.Gittiğimde memur beyler isim ile kargo veremeyeceklerini track no sunu istedi. O değil de sabahın köründe,dünyanın ayazını yiyen bu noyu bilmeyen biride olabilirde.Ya da takipsiz kargoları nasıl verdiklerinide merak ettim.Anlayacağınız memur beyler kıllık yapıyor.1 haftadır ne halta bekletiyorsunuz dediğimde ise adresin tam çıkmadığı için dağıtıcı tarafından PTTye geri geldiğini söyledi.Halbu ki verdiği pakette ebemin adına kadar yazıyordu.
Nereye el atsan buram buram üşengeçlik olduğu sürece kimse bu ülkeden kalkınma vs beklesmesin.Ulu Önder ne diyordu;
"Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır!"
Üşenmeden gerekli şikayetleri yapman lazımki birşeyler düzelsin

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bununla ilgili bir çok atasözü var. Buraya yazmayayım.
Değişeceğinden ümidim olsa yapardım,senin var galiba :)
Ha birde şikayet olayına mesafeliyim. Bu günlerde moda olan bir çok hat vsevcut. Yaradan çok zarar veriyor...

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek

Eşim bu kurumda çalışıyor. Özellikle işe girişleri eski olan memurların yaptıklarını anlattığından yukarıda paylaştığım linkten şikayetiniz varsa bildirmenizi tavsiye edebilirim. Maalesef "bugün git yarın gel" mantığı hala var bu kurumda da..

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bununla ilgili bir çok atasözü var. Buraya yazmayayım.
Değişeceğinden ümidim olsa yapardım,senin var galiba :)
Ha birde şikayet olayına mesafeliyim. Bu günlerde moda olan bir çok hat vsevcut. Yaradan çok zarar veriyor...
Değişeçegine ümidin yoksa , yarın gelmeye devam edeceksin ;)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@universitely76 hocam bu işler şikayet ile duzelmez.Egitimcisiniz daha iyi biliyorsunuzdur. Çünkü sorun bana yapılan oay değil, zihniyet. PTT de böyleyken hastane de durum farklı değil. Bankada farklı değil. Nüfus müdürlüğü hiç değil.Sikayet edilen merci farkli mi peki?
Bir öğretmen arkadaşım bilgi amaçlı okuldaki çay demlemenin okul elektriği ile yapılmasının sakıncalı olup olmadığını sormuş. Devamında il genelinde arkadasinda ismi ile okullara bunun yasak olduğunu belirten yazı göndermişler.
Hastanede gözü bile zor gören teyze ya da amcaları rahat rahat iki kat yukarı yada aşağı gonderebilen mur varken aynı amca yada teyzeleri saatlerce kuyrukta bekleten hastamızda var. Kimi şikayet edelim şimdi?
Mesele insanlar degiy, zihniyet. Bunuda siz eğitimciler düzeltecek. Bunda ilk sorumlular öğretmenler.Öyle öğretmenlik kutsal meslek,bana harf ogretenin kölesi olurum sözleri ile övünen hocalarımızın yeni nesilin de kendi eserleri oldugunu unutmadan yılmadan çalışmaları gerekliliğidir.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
@romulus hocam, son yıllarda şikayet mekanizmasının bilinçsizce/muhatabı kasıtlı olarak tüketme amaçlı kullanılmasını ben de tasvip etmiyorum. Ancak bilinçli bir şekilde yapılan şikayetleri, sonuca ulaştırıldığında toplum için ibret/emsal olabilme noktasında oldukça faydalı buluyorum. Size tavsiye ettiğim site üzerinden yapılan şikayetlerde ptt merkezi ilgili şube ve şikayet edilen memurdan savunma istemektedir. Bu noktada üstünü kapatmak biraz daha zor denilebilir. Gerçekten memurların ihmal ve keyfi tutumlarıyla alakalı şikayetiniz varsa ister istemez savunma yiyen ve bu durumdan haberdar olan diğer görevliler daha dikkatli çalışmak zorunda kalacaklardır..

Eğitim konusuna ise girmesek daha iyi gibi... Popülist siyasete kurban gideli çok oldu eğitim sistemimiz.

*Iyi insanların yetiştirdiği pırıl pırıl çocuklarımızı tenzih ederek.

Konusu geçtikçe forumda çokça değerlendirdik öğretmenliğin toplum inşasındaki durumunu. Ancak şu an gelinen nokta insan yetiştirmekten çok babayla birlikte eve gelir getirmek "zorunda" bırakılan annelerden sonra çocukların güvenli merkezlerde toplatılmasından ibaret. Öğrenci merkezli bakış açısıyla hiçbir meziyeti bulunmayan/vasıfsız/idrak seviyesi negatife düşmüş kitleleri, kolay sınıf geçme sistemiyle günden güne egolarını arttıran, büyüğüne saygı duymayan, başka insanları sevmeyen, dünyayı tv dizilerindeki gibi bir yer sanan insancıklar haline getiren bir sistemden ibaret.

Kısacası sadece yeni nesillerin değil toplumdaki herkesin öğretmeni elindeki telefonu, izlediği televizyonu olmuş durumdayken öğretmenliğin kutsallığı falan kalmamıştır. Bana inanmıyorsanız medyadaki öğretmen haberlerin neredeyse yarısından fazlasının sapık, tacizci, dövülen, sövülen, bıçaklanan, öldürülen... vb. konuları üzerine "kurgulandığına" bakabilirsiniz. Kurgulandığı diyorum çünkü bizi bizden iyi bilen düşmanlarımız bizi nasıl çökerteceklerini çoktan öğrenmişler, medya ile bunu sürekli göstere göstere nasıl yapılacağını zihinlere nakşediyorlar artık...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hocam ben şikayet mevzusuna çok ciddi mesafeliyim. Sistem yanlış. Bana yada haklı olanlara has değil ki. Önüne gelen iş yapanida eleştiriyor. Neydi sizleri şikayet ettiğimiz hattın nosu? Böyle bir mantik olabilir mi? Veli öğretmen i şikayet edecek. Sonrada orda iş bekleyeceksin. Temeli yanlış. Daha geçen gün, denyonun biri hastanede doktoru telden şikayet ediyor. Neymiş efendim,saat 9 olmuş hala doktor gelmemiş. Teli kapatıp dediği ilk laf ne biliyor musun? Bir daha geç gelsinde görsün .ezevenk.
Hasta kim oluyor da doktoru şikayet edebiliyor. Bir doktoru takip etmesi gereken oranın başhekimi, öğretmen in müdürü vs..
Kısacası şikâyet in faydadan çok zararı var.
Çok pardon konunun da cilkini çıkardım.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Eskiler "Marifet iltifata tabiidir." derlerdi biz marifeti şikayete tabii eyledik. Yönetici kesim 6 ayda bir yapılan seçimler sebebiyle kapısını çalmak zorunda oldukları için " halk her zaman haklıdır" bakış açısı geliştirdiler, memurunu, personelini ezdirmek moda haline geldi. Hatta ezmek için de bir bahane... Her kesimde bunu rahatlıkla görüyoruz. Hele ki olay medyatik hale de heldiyse o meselenin diyeti ağır olur şikayet edilen insan için.

Sistemde yanlış olarak değerlendirdiğim nokta şikayet edilmek değil şikayet ortaya çıktığında yöneticilerin tutumları. Şikayet aslında denetim mekanizması olarak kullanıldığında ve yöneticiler tarafından tarafsız ve vicdanlı olarak değerlendirildiğinde işleyişin olumlu yönde değişeceğine inanıyorum. Ancak liyakatin ortadan kalktığı günümüzde, onun dalkavuğu, bunun tanığını, şunun şeysi kriterleri yükselme kriterlerimiz olduğu için bunlardan da çok bir şey beklememek lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bu bakış açısının ışığında bir örnek vereyim, anlayan da anlasın durumu...

Üç beş arkadaş bir araya gelince bizde daha doğrusu her yerde ilgisiz şeyler konuşulur, o gün de öyle oldu ve konu yeni gelen Baş Müdürün ne kadar insanlıktan, vicdan sahibi olmaktan, haktan hukuktan uzak olduğuna geldi dayandı... Geldiği yerde ve üç dört görev yeri öncesinde de aynı karakterde olduğunu bilenler anlattı, duyanlar aktardı...

Yanımıza gelen ve merkez değil de ilçenin de en ücra köşesinde çalışan ve geleli bu baş müdür ile bir kez bile karşılaşmamış olan bir arkadaş geldi, konuyu önce anladı sonra da dedi ki; "ben çok memnunum bu baş müdürden" hepimizin bakışları biraz hayret, biraz merakla ona yöneldi, sebebini sormadan anlatmaya başladı...

Bu baş müdür geleli, benim doğum günüm ve evlilik yıl dönümümüz geçti ve adam ikisinde de telefonuma mesaj göndererek kutladı... İyi birisi ki; oturup personelinin yıl dönümlerini kutlamak için mesaj atıyor...

* * *

Geleceğim nokta şurası; demek ki, sistemimiz o kadar tıkır tıkır işliyor ki; bir iki şikayet ile her şey güllük gülistanlık olacak... Oysa ki; bir iki şikayet ile her şeyin düzeleceği bir sistemde, şikayet edilecek durum, konum, şartlar oluşmaz... ;) İşleyen bir sistem vardır ve bu sistem mağdur üretmez...

Onlar da biliyor ki; "ağlamayan bebeğe emzik verilmez" atasözünün olduğu bir toplumda, bu işler rutin olarak bu şekilde devam eder gider... Şikayet mi var, gereğini yapın, şikayet yok mu? Kim mağdur olsuysa bana ne canım...

* * *

Maalesef !!

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu bakış açısının ışığında bir örnek vereyim, anlayan da anlasın durumu...

Üç beş arkadaş bir araya gelince bizde daha doğrusu her yerde ilgisiz şeyler konuşulur, o gün de öyle oldu ve konu yeni gelen Baş Müdürün ne kadar insanlıktan, vicdan sahibi olmaktan, haktan hukuktan uzak olduğuna geldi dayandı... Geldiği yerde ve üç dört görev yeri öncesinde de aynı karakterde olduğunu bilenler anlattı, duyanlar aktardı...

Yanımıza gelen ve merkez değil de ilçenin de en ücra köşesinde çalışan ve geleli bu baş müdür ile bir kez bile karşılaşmamış olan bir arkadaş geldi, konuyu önce anladı sonra da dedi ki; "ben çok memnunum bu baş müdürden" hepimizin bakışları biraz hayret, biraz merakla ona yöneldi, sebebini sormadan anlatmaya başladı...

Bu baş müdür geleli, benim doğum günüm ve evlilik yıl dönümümüz geçti ve adam ikisinde de telefonuma mesaj göndererek kutladı... İyi birisi ki; oturup personelinin yıl dönümlerini kutlamak için mesaj atıyor...

* * *

Geleceğim nokta şurası; demek ki, sistemimiz o kadar tıkır tıkır işliyor ki; bir iki şikayet ile her şey güllük gülistanlık olacak... Oysa ki; bir iki şikayet ile her şeyin düzeleceği bir sistemde, şikayet edilecek durum, konum, şartlar oluşmaz... ;) İşleyen bir sistem vardır ve bu sistem mağdur üretmez...

Onlar da biliyor ki; "ağlamayan bebeğe emzik verilmez" atasözünün olduğu bir toplumda, bu işler rutin olarak bu şekilde devam eder gider... Şikayet mi var, gereğini yapın, şikayet yok mu? Kim mağdur olsuysa bana ne canım...

* * *

Maalesef !!
Malesef aynı pencereden bakamıyorum , hatta zıt penceredeyim.

Bişey düşünülüp yapılmıştır hayata geçmiştir , çarkda sorun çıkmıştır sende bunu giderir çarkın devam etmesini sağlarsın.
Çark yine sorun çıkarır ölçüp bakarsın kurtarmıyor farklı çark takarsın.

Sen ben o şikayet etmedikçe kim nerden bilecek mağduriyeti !

Çark yapılsın sorun çıktıgında oturdugun yerden yaz çiz ama bunu nereye şikayet edim zaman ayırımda fikrimi söyleyim hatta bi kaç kişi ile paylaşımda onlarında fikrini alayım o bi kaç kişi ile beraber şikayet edim vs vs vs.

Kendi adıma kendimi yaptıgımın doğru olduguna inanıyorum ve bu yolda devam ediyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Baş müdür kısmında ;

Taşıdıgı üniforma var bunun hakkını verecek , karşılıgını alması yada almaması önemli değil.

Aldıgı bi para var bunun karşılığını verecek.

Özel sektörde çalışanla devlet dairesinde çalışanlar arasında bana göre farklı olmak zorunda.

Devlet çalışanı özel sektörden az alabilir ama özel sektördekinden çok daha fazla çalışması lazım çünkü o devleti temsil ediyor.

Her zaman gözümde devlet çalışanı daha değerlidir heleki doğu kısımları...

Herkezin beklentiside farklı sen çok daha büyük şeyler bekleyebilirsin ama arkadaşın beklentisi o kadarmış ve yeterli sen buna bişey söyleyemezsin (söyledin demiyorum), arkadaşın için o melek olabilir , senin içinde şeytan herkez ona göre tavır alır.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Malesef aynı pencereden bakamıyorum , hatta zıt penceredeyim.

Bişey düşünülüp yapılmıştır hayata geçmiştir , çarkda sorun çıkmıştır sende bunu giderir çarkın devam etmesini sağlarsın.
Çark yine sorun çıkarır ölçüp bakarsın kurtarmıyor farklı çark takarsın.

Sen ben o şikayet etmedikçe kim nerden bilecek mağduriyeti !

Çark yapılsın sorun çıktıgında oturdugun yerden yaz çiz ama bunu nereye şikayet edim zaman ayırımda fikrimi söyleyim hatta bi kaç kişi ile paylaşımda onlarında fikrini alayım o bi kaç kişi ile beraber şikayet edim vs vs vs.

Kendi adıma kendimi yaptıgımın doğru olduguna inanıyorum ve bu yolda devam ediyorum.

Baş müdür kısmında ;

Taşıdıgı üniforma var bunun hakkını verecek , karşılıgını alması yada almaması önemli değil.

Aldıgı bi para var bunun karşılığını verecek.

Özel sektörde çalışanla devlet dairesinde çalışanlar arasında bana göre farklı olmak zorunda.

Devlet çalışanı özel sektörden az alabilir ama özel sektördekinden çok daha fazla çalışması lazım çünkü o devleti temsil ediyor.

Her zaman gözümde devlet çalışanı daha değerlidir heleki doğu kısımları...
Fikirler bir olaydı, koyunla kurt yan yana gezerdi demiş Aşık Veysel...

Düşüncelerine saygı duyuyorum, balığa denizi anlatmak mümkün değildir. ;) Ben diyorum ki; şikayet edilmeyen bir sistem olmalı, herkes için aynı, herkese eşit ve sorunsuz işleyen... Sen diyorsun ki; sistem ne kadar kötü olursa olsun önemli değil, mutlaka şikayet edilerek sonuca ulaşmaya çalışalım...

Kolay gelsin... Yüz yıllardır düzelmeyen, sistem şikayetler ile düzelsin o zaman... :harika:

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Emzik kısmı.

Ata sözlerini her zaman taktir etmişimdir cidden hep doğru sözdür bu sözünü kullanana göre yada sözü alıp beyaz / kara propagandasını yapana , karşı tarafının algısına yada o anki duruma göre değişir.

Fikirler bir olaydı, koyunla kurt yan yana gezerdi demiş Aşık Veysel...

Düşüncelerine saygı duyuyorum, balığa denizi anlatmak mümkün değildir. ;) Ben diyorum ki; şikayet edilmeyen bir sistem olmalı, herkes için aynı, herkese eşit ve sorunsuz işleyen... Sen diyorsun ki; sistem ne kadar kötü olursa olsun önemli değil, mutlaka şikayet edilerek sonuca ulaşmaya çalışalım...

Kolay gelsin... Yüz yıllardır düzelmeyen, sistem şikayetler ile düzelsin o zaman... :harika:
Zaten bir olmasını beklemek delilik olur ;) millete sorarlar siz ne içtiniz diye ;)

Sende gerekli şikayetleri muhabbet olsun diye sadece buraya yazıp geçiştirmezsen gerekli yerlere şikayet edersen düzelecektir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Emzik kısmı.

Ata sözlerini her zaman taktir etmişimdir cidden hep doğru sözdür bu sözünü kullanana göre yada sözü alıp beyaz / kara propagandasını yapana , karşı tarafının algısına yada o anki duruma göre değişir.

Zaten bir olmasını beklemek delilik olur ;) millete sorarlar siz ne içtiniz diye ;)

Sende gerekli şikayetleri muhabbet olsun diye sadece buraya yazıp geçiştirmezsen gerekli yerlere şikayet edersen düzelecektir.
Geciken kargo, vaktinde toplanmayan çöpler olsaydı derdim ilgili yerlere şikayet ederdim belki ama onlar benim için dert değil... Derdim bunların şikayete mahal vermeyecek bir sistemin ülke insanına sunulması...

Derdim olan şeylerin düzeldiğini görmedim... Görmem de mümkün görünmüyor. Burayı da, istediğimizi yazıp çizelim diyerek kurduk, kokuşmuş sistem ile az buçuk farkımızı en azından buradan haykıralım diye... :)

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geciken kargo, vaktinde toplanmayan çöpler olsaydı derdim ilgili yerlere şikayet ederdim belki ama onlar benim için dert değil... Derdim bunların şikayete mahal vermeyecek bir sistemin ülke insanına sunulması...

Derdim olan şeylerin düzeldiğini görmedim... Görmem de mümkün görünmüyor. Burayı da, istediğimizi yazıp çizelim diyerek kurduk, kokuşmuş sistem ile az buçuk farkımızı en azından buradan haykıralım diye... :)
Sende sistemi şikayet et abi.

Derdin olan neydiki nereye şikayet ettin ;)

Boş bir dağada istediğin kadar haykır sadece anlık içini rahatlatırsın.

Üst Alt