Konu Dışı Mesajlar, Sohbet, Muhabbet

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Bugun kardeş okul projesi kapsamında, öğrencilerimize yardım dağıtıldı. Idaremiz sınıf başına üç öğrenci belirlenmesini istedi. Neyse, ismini verdiğimiz öğrencilere mont, bot vs. Teslim edildi. Son ders Suriyeli öğrencimin velisi geldi. "Neden çocuğuma mont, ayakkabı vermedin?" dedi o_O Sanki ben babamın dükkânından mal dağıtıyorum. Kaldiki Suriyeliler birçok projeden yardım aldılar, bizim öğrenciler ağzı açık izlemek zorunda kaldılar defalarca. Neyse... Onlardan daha muhtaç ailelerin olduğunu izah etmeye çalıştım. Kadın sürekli Suriyeli olduğunu tekrarlayıp durdu. En sonunda biraz daha vurgulu cümlelerle, sınıftan çıkmasına yardımcı oldum.:acpsnr:

Hadi bakalım. Okuduğumuzu anladık mı cevap verelim kısmına geçelim. :ckskc:
Bugün diğer öğretmen arkadaşlardan daha beterlerini duydum. Onlar bizim değil mi neden başkasına veriyorsunuz diye drift yapanlar varmış.

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Mazda 3 BL Polen Filtresi

Ekli dosyayı görüntüle 41030
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

@ibrasoft bak yan sanayiyi nasıl da aldı ama :)
Satılık polen filtresi var ;)

@kadir la sen bosch polen filtresi aldın mı ki hiç de boschdan daha iyi olduğunu düşünüyorum demişin ? Hani mazda onaysız almıyordun sen :komik:
Milleti yanlış yönlendiriyorsun bide. Boschtan iyi değil mal, satmak için iyi diye algı yaratıyorsun demi çakal tuning seni :koptum::D:koptum:

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@kadir la sen bosch polen filtresi aldın mı ki hiç de boschdan daha iyi olduğunu düşünüyorum demişin ? Hani mazda onaysız almıyordun sen :komik:
Milleti yanlış yönlendiriyorsun bide. Boschtan iyi değil mal, satmak için iyi diye algı yaratıyorsun demi çakal tuning seni :koptum::D:koptum:
Daha eski mesajlarda komşum için bomboş seti aldık demiştim.

Bana bomboşdan daha iyi geldi.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

+ben zaten yeni değiştim sayılır.
Daha zaman var ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Doğalgaz faturalarınız ne geliyor merak ettim ey garaj-ül cemaat :)

Bana bu ay, Urfa gibi bir sıcak bir şehirde hatta ısınamadığım halde (evin son kat olmasındanda kaynaklı) epey kabarık bir fatura gelmiş. 55-60 derece arasında yakıyorum, son ayarda yaksak 700-800 den aşağı gelmicek galiba :islik:
41051
Abone numarasını paylaştım ödiyveren olursa hayır hasenat işlemiş olur :D:D

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2014 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB

Bana bu ay, Urfa gibi bir sıcak bir şehirde hatta ısınamadığım halde (evin son kat olmasındanda kaynaklı) epey kabarık bir fatura gelmiş. 55-60 derece arasında yakıyorum, son ayarda yaksak 700-800 den aşağı gelmicek galiba :islik:
Ekli dosyayı görüntüle 41051
Bizim buralarda doğalgaz yok, haliyle faturası da yok, kafa rahat :D

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Apartman yönetimi sağolsun Yüksek Hızlı Tren gibi kaloriferleri yakıyor :D , geçen yöneticiye uğradım adam don atlet kapıyı açtı sıcaktan öyle dolaşıyordur diye düşündüm :D :D
Geçen kış en yüksek 350 TL vermiştik bu sene ne olur bilemiyorum..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Doğalgaz ile bağımı 2012 yılında Kocaeli'den ayrılınca kestim, Aydın da, henüz müşerref olamadım... Site aidatı olarak (yakıt, hizmetli, ortak giderler) her ay 180 Lira ödüyorum, mutfakta 2 ayda bir 100 liraya 12'lik tüp harcıyorum... Aylık ortalama yaz kış 120-140 arası da elektrik faturası ödüyorum... Güneş enerji sistemi olmasa azıcık da oradan yük binerdi herhalde... Az biraz güneş olduğu müddetçe sıcak su sorunumuz yok fakat havalar kapalı olursa, elektrikli şofben imdadımıza yetişiyor...

Ortalama olarak evin giderleri;
Yakıt, aidat, ortak giderler: 180
Elektrik : 130
Su : 70
İnternet, telefon : 200
Tüp : 50
Kira : 700
Toplam: 1.330 Tl

Yani asgari ücret kadar evin sabit gideri var... :islik:

* * *

Belgeselde izlemiştim, İngiltere'nin en kuzeyinde, soğuk ve rüzgarlı bir iklimde deniz kıyısına ev yapıyorlar ve yıllık yakıt masrafı 40 Sterlin oluyor demişti... Şimdi gogıl amcadan baktım; 266 Türk lirası yapıyor... Soğuk iklimde yıllık ısınma maliyeti için bedava... Evi yaparken, devlet gelip yalıtımını kontrol ediyor, eğer istenilen seviyede değilse sana ruhsat vermiyor, o evi yaptırmıyor, yapsan bile oturtmuyor... Bizde önce kaçak göçek evi yapıyorsun sonradan af çıkarıyorlar ve ruhsata bağlıyorsun, Negzelll !! 1996 yılında yapılmış apartman yıkılıyor, belediye açıklama yapıyor "ruhsatı yoktu" ŞAKA GİBİ... Evet ruhsatı yoktu, fakat bu insanlar o binada nasıl oturuyordu, elektrik, su, doğalgaz, telefon bağlarken kimse "ruhsatı yoktu" demedi... Belediye su faturası, çöp faturası tahsil ederken, ruhsatınız yok demedi...:mad:

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Üst kattaki komşu 1-2 ay önce taşındı.

Evi ısıtmakda sorun yaşıyoruz normalde 38-40 arasında kullanırız kombiyi hep komşu gittiğinden beri 45lere dayandı.

Gecen dikkat ettim komşu evin camını açık bırakmış.

Hemen komşuyu aradım yokluğun belli oluyor abi ev ısınmıyor bide üstüne camı açık bırakmışsın dedim.

Hemen gelip kapatıyorum dedi.

Ve kombi tekrar 38-40 ayarlarına geldi ;)

Holydao

Araç Markası
2014 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Doğalgaz ile bağımı 2012 yılında Kocaeli'den ayrılınca kestim, Aydın da, henüz müşerref olamadım... Site aidatı olarak (yakıt, hizmetli, ortak giderler) her ay 180 Lira ödüyorum, mutfakta 2 ayda bir 100 liraya 12'lik tüp harcıyorum... Aylık ortalama yaz kış 120-140 arası da elektrik faturası ödüyorum... Güneş enerji sistemi olmasa azıcık da oradan yük binerdi herhalde... Az biraz güneş olduğu müddetçe sıcak su sorunumuz yok fakat havalar kapalı olursa, elektrikli şofben imdadımıza yetişiyor...

Ortalama olarak evin giderleri;
Yakıt, aidat, ortak giderler: 180
Elektrik : 130
Su : 70
İnternet, telefon : 200
Tüp : 50
Kira : 700
Toplam: 1.330 Tl

Yani asgari ücret kadar evin sabit gideri var... :islik:

* * *

Belgeselde izlemiştim, İngiltere'nin en kuzeyinde, soğuk ve rüzgarlı bir iklimde deniz kıyısına ev yapıyorlar ve yıllık yakıt masrafı 40 Sterlin oluyor demişti... Şimdi gogıl amcadan baktım; 266 Türk lirası yapıyor... Soğuk iklimde yıllık ısınma maliyeti için bedava... Evi yaparken, devlet gelip yalıtımını kontrol ediyor, eğer istenilen seviyede değilse sana ruhsat vermiyor, o evi yaptırmıyor, yapsan bile oturtmuyor... Bizde önce kaçak göçek evi yapıyorsun sonradan af çıkarıyorlar ve ruhsata bağlıyorsun, Negzelll !! 1996 yılında yapılmış apartman yıkılıyor, belediye açıklama yapıyor "ruhsatı yoktu" ŞAKA GİBİ... Evet ruhsatı yoktu, fakat bu insanlar o binada nasıl oturuyordu, elektrik, su, doğalgaz, telefon bağlarken kimse "ruhsatı yoktu" demedi... Belediye su faturası, çöp faturası tahsil ederken, ruhsatınız yok demedi...:mad:
Veli abi, home & entertainmentl kanalinda Grand Designs isimli bir program var. Hic sıkılmadan butun gun izleyebilirim, bu ayri bir konu :) İngiltere'nin bir cok yerinde (Londra'nın gobeğindeki su kulesinden tut, köy, kır, arazi, hatta mağaranın icine bile ev yapildigini gorduk) yapilan evleri gosteriyor, evleri yapanlar da öyle trilyoner falan degil, genelde mimarlar kendi evlerini tasarlayip yapiyor. Cogu zaman ailecek amelelik yapiyorlar, eşten dosttan yardim talep ediyorlar, boşa baska eve kira vermemek icin birkac ay tamamlanmamis insaat haldeki evde yasayan bile oldu... Gelelim esas mevzuya, adamlar eve oturma izni alabilmek icin sokagin mimarisine, köyün tarihine uygun yapmak zorundalar (evin dış cephesini koydeki tum evler oyle diye camurla hatta tezekle sivayan vardi, evin orjinali 18 yy'dan kalma ahır olan vardi mesela, eski binayi yiktirmadilar orjinalligi bozulmasin diye yanina devam etti adam). Hemen hemen hepsi evin kör cephesini ya da çatıyi gunes panelleriyle kaplayarak kendi elektrigini uretiyor İngiltere gibi gunes gormeyen bir cografyada. Yalitimdan bahsetmeye bile gerek yok zaten...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi, home & entertainmentl kanalinda Grand Designs isimli bir program var. Hic sıkılmadan butun gun izleyebilirim, bu ayri bir konu :) İngiltere'nin bir cok yerinde (Londra'nın gobeğindeki su kulesinden tut, köy, kır, arazi, hatta mağaranın icine bile ev yapildigini gorduk) yapilan evleri gosteriyor, evleri yapanlar da öyle trilyoner falan degil, genelde mimarlar kendi evlerini tasarlayip yapiyor. Cogu zaman ailecek amelelik yapiyorlar, eşten dosttan yardim talep ediyorlar, boşa baska eve kira vermemek icin birkac ay tamamlanmamis insaat haldeki evde yasayan bile oldu... Gelelim esas mevzuya, adamlar eve oturma izni alabilmek icin sokagin mimarisine, köyün tarihine uygun yapmak zorundalar (evin dış cephesini koydeki tum evler oyle diye camurla hatta tezekle sivayan vardi, evin orjinali 18 yy'dan kalma ahır olan vardi mesela, eski binayi yiktirmadilar orjinalligi bozulmasin diye yanina devam etti adam). Hemen hemen hepsi evin kör cephesini ya da çatıyi gunes panelleriyle kaplayarak kendi elektrigini uretiyor İngiltere gibi gunes gormeyen bir cografyada. Yalitimdan bahsetmeye bile gerek yok zaten...
Evet, o kanalda izlemiştim bende... İnsan izledikçe kahroluyor orası ayrı. :(

Holydao

Araç Markası
2014 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Evet, o kanalda izlemiştim bende... İnsan izledikçe kahroluyor orası ayrı. :(
Kahrolmuyorum açıkçası, hic bir zaman o seviyeye gelemeyecegimizi dusundugumden dogal olarak da hic o yonde bir beklentim olusmuyor. Ha olsa fena mi olur, tabii ki efsane olur ama beklentisizlik insanin kahrolmamasina olanak taniyor :)

Daha cok evlerin dizaynı buyuluyor beni, harika urunler cikiyor ortaya. Tasarim işi her zaman ilgimi cekmistir, bir yonetmenin filmi nasil bize aktardigi, yazarin olaylari nasil iç içe gecirerek aktardigi, bir mimarin elindeki alani nasil ustaca optimize ettigi... Kimileri filmin sonunda şu adam ölüyor dediginizde filmi izlemeyi birakir ya, ben hic orali olmam, cunku esas izlenesi olan şey o adam ölünceye neler oldugu, yonetmenin bizi o noktaya hangi yollardan goturdugudur.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Geçen ay 116 TL gelmişti. Bu ay için de 20 gün oldu ama şimdiden 300 TL'yi aşmış görünüyor. Sanırım biz de 450'yi göreceğiz bu ay. Tüm petekler açık, sıcaklık da gece 22 derece, gündüz 18 dereceye ayarlı.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Benim evde 7 petek var 4'ü açık sadece. Bende hepsini açsam ve dereceyi sona dayasam 1000 gaymeyi görürüm herhalde :)

Üst Alt