Mazda 3 BL (2009-13) Komple Boya Macerası (Traktörün Yeniden Doğuşu Vol.6)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
adam lokal bölgede boyayı soyuyor. tamir yapıyor. yüzeyi düzeltiyor. astar boya vernik pasta cila yapıyor. mevcut boyayı koduna göre alıp, ton farkını kendi ayarlayıp, lokal boya yapıyor.
Zaten bir çok yerde bu şekilde yapılıyor sanırım siz yeni tecrübe ettiniz bu durumu. Anladığım kadarıyla biraz daha özenli yapıyor.
Fabrikada atılan boyanın ince olmasının sebepleri de var. Kalın boya darbelere karşı daha kırılgan olur esnekliğini yitirir. Fabrikada atılan boyaya pasta cila yapılır yeterki yapan kişi işinin ehli olsun.
Elle yapılan boya fabrikadaki boya ile mukayese edilmez bu doğru bir yaklaşım değil. Fırınlama dereceleri bile farklıdır. Fabrikada araç giydirilmeden yüksek ısılarda fırınlama yapılır boyanın dayanımı çok daha fazla olur. Sonradan atılan boyaların fırınlama süreçlerinde bu ısılara çıkılamaz.
Bunun gibi bir çok farklılık var ha siz diyorsanız otomotiv firmaları boya için devasa arge yapıp alt yapı kuruyorlar ama bu adamlar fabrikadan daha iyi boya yapıyor saygı duyarım görüşünüze fazlada tartışılacak bir konu yok :)

by3

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Aracı ilk aldığımdan beri aklımda olan işlem, nihayet geçen ay tamamlanmış oldu. 7 aylık süre içerisinde bir çok kişi ile fikir alışverişi yaptık. Yine bu süre içerisinde bir çok usta ile boya ve fiyat konusunda bilgi aldım.

Genel kanı; komple boya. Bölgesel boyada ren uyuşmazlığı sorunu olma ihtimali çok yüksekti. Ayrıca boyanacak parça sayısı çok fazla olduğu için bu fikri eledik.

Şubat ayının ortasında @kadir e gel sanayiye gidiyoruz dedim. Gittik konuştuk, anlaştık ve aracı takip eden salı günü Değişim Oto'ta bıraktım.

Esaret tam tamına 23 gün sürdü. 23 gün boyunca defalarca gittim, bıktılar artık aracı göstermedikleri bile oldu...

Sonunda 23 günlük esaret bitti ve 14 mart günü saat 3 gibi traktöre kavuştum...

Ekli dosyayı görüntüle 30889

Ekli dosyayı görüntüle 30890

Ekli dosyayı görüntüle 30887

Ekli dosyayı görüntüle 30888

Ekli dosyayı görüntüle 30892

Ekli dosyayı görüntüle 30885

Ekli dosyayı görüntüle 30895

Ekli dosyayı görüntüle 30880

Ekli dosyayı görüntüle 30881

Ekli dosyayı görüntüle 30882

Ekli dosyayı görüntüle 30883

Ekli dosyayı görüntüle 30884

Ekli dosyayı görüntüle 30886

Ekli dosyayı görüntüle 30891

Ekli dosyayı görüntüle 30893

Ekli dosyayı görüntüle 30894
Maşallah... Nazar değmesin :)

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
Merhaba arkadaşlar aracımı komple boyatmak istiyorum keyfi olarak ama korkuyorum, satışda boya varmı diye soruyorlar ve ben boyatınca muhtemelen komple boyalı demek zorunda kalacağım :) bu satışı etkilermi sizce ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar aracımı komple boyatmak istiyorum keyfi olarak ama korkuyorum, satışda boya varmı diye soruyorlar ve ben boyatınca muhtemelen komple boyalı demek zorunda kalacağım :) bu satışı etkilermi sizce ?
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var... Şahsen düzgün işçilikle yapılmış boyalı aracı, boyası solmuş görsel olarak kötü araçlara tercih ederim.

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var... Şahsen düzgün işçilikle yapılmış boyalı aracı, boyası solmuş görsel olarak kötü araçlara tercih ederim.
Sahsen bende boyali temiz araci tercih ederim ama bu youtubeda sahibinden de boyali aracdan uzak durun algisi veriyorlar surekli bende korkuyorum adama keyfi boyattim desem kesin suphe ile yaklasir diye dusunuyorum.
Eger boyatirsam bir video cekecem boyatmadan onceki halini :) boyanirkende cekime devam ederek ileride satarsam o kisiye gostermeyi planliyorum.

Üst Alt