Kol Saatleri Hakkında Genel Konu

mtanhu

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp. At
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Arkadaşlar merhaba,

Forumda saatler ile ilgili bir konu bulamadım, varsa affola:)

Bir Seiko 5 saatim var, otomatik olması tercih sebebimdi, bozulana kadar (saatin ölümüne) çalışacak olması mekanik olarak heyecan verici geliyor bana :)
Bir Seiko saatim daha olsun istiyorum, Sportune serisinden bakıyorum 44-45 mm.

Fakat kafama takılan bir diğer konu da Seiko Solar saatler?

Solar teknolojide bir saat almak doğru olur mu? İleride 5-10 yıl gibi süre zarfında solar pillerinin biteceğinden ve değişiminin de biraz pahalı olacağından bahsedenleri okudum.

Bu konuda bir bilgisi olan var mı acaba?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu solar serisindeki saatlerin sadece pilleri mi farklı? Başka bir özelliği yok ise bir pil için tercih sebebi olmaz gibime geliyor. Kaldı ki saatin pili kaç senede biter ki? Şuan kullandığım saatin pilini yaklaşık 3 yıldır değiştirmedim. Saatin kodu Seiko Choronograph snda57p1 imiş, ben de bilmiyordum şimdi merak edip baktım. :D Sevmediğim özelliği saniye ibresinin sadece kronometre aktif olarak çalışması, normal şartlarda içindeki ilave üç kadranın soldaki saniyeyi sayıyor. Kronometre açık değilken haliyle diğer ikisi ve ana saniye ibresi sabit. Çin malı saatlerin iç kısımlarında sadece görsel olarak koyulan kadranlar vardır ya hani, bunlar da öylece durmakta yani. Sizin almak istediğiniz Sportune serisinde de bu böyle midir bilemem ama ben hiç sevmiyorum bu özelliğini, saat durmuş gibi görünüyor. Bir daha saat alsam tüm kadranları her an aktif olan yanarlı dönerli bir şey alırım herhalde... :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Güzel konu için teşekkürler... :) Çocukluğumdan beridir saat merakım veya hobim ya da her neyse ondan vardır bende. :) Rahmetli dayıcığım 1979 yılında (6 yaşındayım) şimdinin Casio F 91w tarzında olan saatimi hediye ettiğinde sevinçten uyuyamamıştım ama benim pis merakım yüzünden ertesi günü; içini açıp saati bozup, aile efradından sopayı yiyene kadar sürmüştü bu sevindirik durum...

O günden sonra uzun bir süre benim için "saat" kelimesi hep üzüntü ve pişmanlık olarak kaldı. Tam hatırlamıyorum ancak 2-3 yıl sonrası olabilir, Velismarka saatim oldu, kesinlikle benim talebim değildi tamamen ismime yakın marka olması Allah'ın denk düşürmesiydi... Saat iyiydi fakat kolumdayken top oynamaya veya mendereste yüzmeye dayanıklı olmadığı için her su kaçtığında güneşin altında akşama kadar bekletmem dışında memnun kalmıştım... :)

Meşhur Seiko 5 saatim ile tanışana kadar saat benim için içine su kaçan zımbırtı veya ertesi günü bozulan edevattı adeta. :) Seiko 5'in çalışma prensibini öğrenince Japonlara ilk hayranlık kıvılcımları yüreğime atılmış oldu galiba. Hatta, bu saatimin çabuk heder olmaması için 90'lı yılların başında gerçekten Casio F91W almıştım... Askere de bununla gittim diye biliyorum. :)

Seiko'mun beni ne zaman yarı yolda bıraktığını hatırlamamakla birlikte hayranlığımı kazanan ikinci Japon Casio olmuştu. Tarihini tam hatırlamamakla birlikte ikinci saatim, telefon numaralarını hafızasında tutan Databank olmuştu artık. :) Askerde Iğdır'a yakın olması sebebiyle Doğubeyazıt gezisinde piyasaya göre uygun fiyatı olması sebebiyle ve Databank'ın bir üst segmenti gibi durması nedeniyle artık yeni saatim Casio Dbc-62 olmuştu... Plastik kordonlu Casio'ların tek olumsuz tarafı zamanla kordonlarının kırılıp kopması olmuştur.

Bu olumsuzluğu dikkate alarak, dördüncü Casio saatim metal kordonlu "güya" balık bulan bir Casio AW-82 D saatti artık. Balık bulma özelliği benim tercihim değil, tamamen fiyatının bana yurt dışından çok uyguna gelmesinden kaynaklıdır. :D Metal kordonlu olması, dayanıklılığını arttırmıştı benim açımdan... :)

Sonrasında Beverly Hills Polo Club saatimi indirimden almıştım. Yine güzel bir indirim ile Hislon saat almıştım... Son olarak aldığım saat yine bir indirim ve güzel bir indirim neticesinde Seiko oldu, beni markadan dolayı hem çocukluğuma götürdü hemde çok hoşuma gitti. :)

Konuya dönecek olursam, günümüz tüketim felsefesine göre bir saatin zaten 8-10 yıl çalışacağına inanmıyorum. İçine ve cebine sinen bir saat olması bence yeterli gelir. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abi vallahi çocukluğuma gittim. F91-W zamanlarına yetişemedim de o bol tuşlu DBC-62 tarzı databank saatten ben de almıştım ortaokuldayken, harçlıklarımla yemeden içmeden... Hesap makinesi olduğu için sınavlarda da işe yarıyordu. Bir de kumanda özelliği de var mıydı bunların? Ben bir şeyiyle daha hava atıyordum ama neydi o ya? :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Abi vallahi çocukluğuma gittim. F91-W zamanlarına yetişemedim de o bol tuşlu DBC-62 tarzı databank saatten ben de almıştım ortaokuldayken, harçlıklarımla yemeden içmeden... Hesap makinesi olduğu için sınavlarda da işe yarıyordu. Bir de kumanda özelliği de var mıydı bunların? Ben bir şeyiyle daha hava atıyordum ama neydi o ya? :p
Dbc -62 efsanedir zaten... :) Benimkinin kordonu koptuğu için kordonsuz olarak bir yerlerde duruyor ve çalışıyor... Kumandalı olanları bunların bir üst modeli idi ve çok kaba olmasından dolayı bana hitap etmemişti ancak, kardeşim almıştı. :) Kanalları babamdan habersiz değiştirip eğlenirdik... :D

mtanhu

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp. At
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
F91-W den babam bize almıştı, uzun yıllar kullanmıştım. Alarmı yok muydu onun :) ne harikaydı..
Şimdi hatırladım, üniv'ye hazırlandığım yıl Casio CMD-40 saat almıştım, harçlıklarımdan biriktirerek. Uzaktan kumandalı bir saat bu, bilmeyenlere :) Böyle çay ocağında falan, misafirliğe gidince çaktırmadan tv'nin kanalını değiştirirdim, sesini yükseltir alçaltırdım. Güzel günlerdi.. Burda okuyana kadar bu saatilerimi unutmuştum, şimdi fiziksel olarak nerdeler bilmiyorum bile....

Benim halen hayran kaldığım saatler, kurmalı saatler ve otomatik saatler, Seiko ve Citizen başı çekiyor benim için.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bende var bı tane Tıssot T race ısteyene 600 e verırım 2 3 kez anca taktım kol saatı kullanmıyorum sıfırı 2600 tl dır. Fotograftakı urunun aynısıdır
29823_v_1424003647.jpg

Son düzenleme:

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan

mtanhu

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp. At
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Saat alışkanlığım ne yazık ki yok :( ara ara niyetlensem de bir süre takıp sonra kenara koyacağım için çok üzerinde durmuyorum. Tercihim ne olur derseniz Michael Kors ve Swis Military Hanowa olacaktır ( fiyatlarının yüksek olduğunu kabul ediyorum )

Michael Kors MK9013 Erkek Kol Saati - Saat ve Saat

SWISS MILITARY 06-4156.04.001.09 Kol Saati
Swis Military Hanowa olabilir. Michael Kors bildiğim kadarı Fossil tarafından tasarlanıp uzak duğuda üretilen bir saat. Bu kötü bir şey değil bence.

Saat konusunda işi gücü a'dan z'ye tamamen saat olan markalara yönlenmek daha cazip geliyor bana :)

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Saat takmadan duramayanlardanım , benim en büyük aksesuarım saat, aşırı pahalı saat almam veyahut çok pahalı saatlerin çakmalarından nefret ederim o yüzden makul fiyatlı, sağlam ve şık saatler tercihim . Birçok marka saatim oldu birçokta hediye geldi swatch , emporio armani ,adidas, puma ve son olarak aldığım lee cooper marka uygun fiyatlı ve güzel bir saatim var , beni en çok üzen ise geçen sene abimin yurt dışından aldığı Asus zenwatch 3 akıllı saatimin (ve armani saatimin )saat alındıktan 3 ay sonra eve giren hırsızın çalması olmuştur . Bugüne kadarki en pahalı ve güzel saatim doyamadan gitti :(

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Saat takmadan duramayanlardanım , benim en büyük aksesuarım saat, aşırı pahalı saat almam veyahut çok pahalı saatlerin çakmalarından nefret ederim o yüzden makul fiyatlı, sağlam ve şık saatler tercihim . Birçok marka saatim oldu birçokta hediye geldi swatch , emporio armani ,adidas, puma ve son olarak aldığım lee cooper marka uygun fiyatlı ve güzel bir saatim var , beni en çok üzen ise geçen sene abimin yurt dışından aldığı Asus zenwatch 3 akıllı saatimin (ve armani saatimin )saat alındıktan 3 ay sonra eve giren hırsızın çalması olmuştur . Bugüne kadarki en pahalı ve güzel saatim doyamadan gitti :(
O zman Tıssotu sana satayım 700 e helalesek :D

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Akraba ödünç almıştır :p

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Sakınılan göze çöp batarmış diye boşa dememişler. Çok sevdiğim pantolonuma da çamaşır suyu bulaştırmıştı annem hahaha :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Saat alışkanlığım ne yazık ki yok :( ara ara niyetlensem de bir süre takıp sonra kenara koyacağım için çok üzerinde durmuyorum. Tercihim ne olur derseniz Michael Kors ve Swis Military Hanowa olacaktır ( fiyatlarının yüksek olduğunu kabul ediyorum )

Michael Kors MK9013 Erkek Kol Saati - Saat ve Saat

SWISS MILITARY 06-4156.04.001.09 Kol Saati
Michael Kors güzelmiş. Severim iskelet saatleri. Çamaşır makinesini izlemek gibi bağımlılık yapıyor. :D

Üst Alt