Koenigsegg Agera RS 457 km/h ile Dünya Hız Rekorunu Koşuyor!

mazdasever

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Koenigsegg’in Bugatti savaşı için hazırladığı hiper spor otomobili Agera RS, en yüksek hız rekoru için kokpitinden bir video daha gösterdi. Hızlı süper spor otomobil, hafifletilen gövde yapısına yerleştirilen sapkın güçlerle, daha önce de dünyaya geçilemeyeceğinin mesajını vermişti.

Görünüşte Agera’nın bazı parçaları absürt gelse de onlardan her biri yüksek hızlarda otomobili yerde tutmaya çalışıyor. Koenigsegg, dünyanın en hızlı yasal yol otomobili olarak lanse ettiği aracında ilk başta aerodinamik yapının kusursuz olmasına çalıştı.
https://paratic.com/2019-koenigsegg-en-hizli-wagon-shooting-brake-donusebilir/
Top speed için konuşulan 457 km‘ye ulaşmak için motorla beraber ön hava girişleri, yan etek ve arka spoyler gibi öğelerin kusursuz olmasına yoğunlaşıldı. Özellikle sizlere rüzgarlıktan bahsetmek istiyorum. Yapılan hesaplamalarda Agera RS 250 km/h hız sınırına geldiği zaman rüzgar kanadı, aracın arka tekerleklerine 1 ton kuvvet uygulamaya başlıyor.

Peki rekor hıza ulaşıldığı anda sizce rüzgar kanadı ne kadarlık bir downforce bastırma kuvveti uyguluyordur ? Sanırım bu hesap daha yapılamamış!

Kısaca İsveçli markanın Bugatti ile olan çekişmesin de son noktaya geliniyor gibi. Agera’nın 5.0L V8 motoruyla yaptığı 457 km hız rakamı onaylanmasa da bizler neler yapabildiğini en azından görmüş olduk.

Video Kaynak: https://paratic.com

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugatti yi şekli şemali yüzünden hiç sevemedim, Koenigseeg ise tamamen el emeğininin ürünü diye biliyorum. Bu yüzden sempatik geliyor bana, her ne kadar adını yazıp çizmek zor olsa... :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
O kadar güç ve torka rağmen 6 vites saydım ? Böyle bir aracın 10-12 vites olması lazım değilmi :p:p:D(5 te araç deliriyo fiko :komik:)

Üst Alt