Mazda 3 BL (2009-13) Klima Soğutmuyor

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Oto klima işinde tecrübeli ve referanslı bir yere gidip klima tesisatına komple baktırmanız yerinde olur. Buna benzer bir süreç yaşadım ve en sonunda genleşme valfi (expansion valf diye de biliniyor) değişimi ile mesele neticelendi.

Bu değişime kadar 3-4 yere uğradım bir kaçı direk kompresöre suçu attı, bir yer basınç testleri yaparak kompresörün sağlam olduğunu altına basarak belirtip, nem kurutucu filtreyi değiştirdi ancak o da çare olmadı. En son gittiğim yer de topu doğrudan kompresöre attı. Daha önceki tamiratları anlatıp kompresörün sağlam olabileceğini, genleşme valfi hariç sistemin test edildiğini belirttimse de tereciye tere satmamak için kenara çekilip seyrettim. En sonunda kompresörün elden geçirilmesine rağmen istenen sonuç elde edilemeyince genleşme valfi değişimi ile buz gibi bir soğutma elde edilebildi, bingooo! :)

Not: En son gittiğim yerde kompresöre yoğunlaşılırken genleşme valfine ilk bakın diye ısrar etmeyişimin bir sebebi de genleşme valfi ve evaporatör gibi parçalar için göğsün komple inmesi gerekiyor diye bir bilgim olduğundandı. Marka model konusunda yetkin olmayan ellerde titreşim, ses gibi sorunlara sebep olup beni araçtan soğutacağına kompresör sorunlu olsun, fazla para vereyim ama araçtan soğumayayım diye düşündüm. Ancak bu parçalar için komple göğsün sökülmesi gerekmiyormuş. En azından benim 99 model 626 için bu böyle. Klima borusunun kabine girdiği yerdeki somun gevşetilip torpido arkasındaki evaporatör ve genleşme valfi yerinden çıkarılabiliyor.

Bireysel olarak klima kokusundan rahatsız olup evaporatör temizliğini gözünde büyütenler için faydalı olur diye belirmek istedim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Oto klima işinde tecrübeli ve referanslı bir yere gidip klima tesisatına komple baktırmanız yerinde olur. Buna benzer bir süreç yaşadım ve en sonunda genleşme valfi (expansion valf diye de biliniyor) değişimi ile mesele neticelendi.

Bu değişime kadar 3-4 yere uğradım bir kaçı direk kompresöre suçu attı, bir yer basınç testleri yaparak kompresörün sağlam olduğunu altına basarak belirtip, nem kurutucu filtreyi değiştirdi ancak o da çare olmadı. En son gittiğim yer de topu doğrudan kompresöre attı. Daha önceki tamiratları anlatıp kompresörün sağlam olabileceğini, genleşme valfi hariç sistemin test edildiğini belirttimse de tereciye tere satmamak için kenara çekilip seyrettim. En sonunda kompresörün elden geçirilmesine rağmen istenen sonuç elde edilemeyince genleşme valfi değişimi ile buz gibi bir soğutma elde edilebildi, bingooo! :)

Not: En son gittiğim yerde kompresöre yoğunlaşılırken genleşme valfine ilk bakın diye ısrar etmeyişimin bir sebebi de genleşme valfi ve evaporatör gibi parçalar için göğsün komple inmesi gerekiyor diye bir bilgim olduğundandı. Marka model konusunda yetkin olmayan ellerde titreşim, ses gibi sorunlara sebep olup beni araçtan soğutacağına kompresör sorunlu olsun, fazla para vereyim ama araçtan soğumayayım diye düşündüm. Ancak bu parçalar için komple göğsün sökülmesi gerekmiyormuş. En azından benim 99 model 626 için bu böyle. Klima borusunun kabine girdiği yerdeki somun gevşetilip torpido arkasındaki evaporatör ve genleşme valfi yerinden çıkarılabiliyor.

Bireysel olarak klima kokusundan rahatsız olup evaporatör temizliğini gözünde büyütenler için faydalı olur diye belirmek istedim.
Sürecin Ankara ayağında ben de vardım :) Güle güle kullan hocam.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Yazdığınız iyi oldu, Küheylan'ın klima sistemini temizleyecektim bu ara üstüne iyi geldi. :)

By_xray

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İstanbul icinde isinin ehli olduguna emin oldugunuz klimaci varsa yazabilir misiniz arkadaşlar.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Sürecin Ankara ayağında ben de vardım :) Güle güle kullan hocam.
Bursa ayağında da aklımdaydın abi :) senle başladık seninle bitirelim istedim ama neredeyse tüm gün uğraşıldı ki gününü böyle harcamak istemedim. Hatta seninle birlikte @ALPEREN58 hocama da haber verip bir organizasyon yaparız diye düşündüm ama günlerden Cuma idi, her ikinizin de işine gücüne engel olmamak için haber vermek istemedim.

@HakanEMRE 'de sürecin sonunda yardımını esirgemeyenlerden sağolsun. Her şey güzel oldu, klimanın tadına bakacağız derken kalorifer rezistansı bozuluverdi. Başladık akşam üstü parça aramaya, sıfır bulmak imkansız, çıkma bulalım derken Hakan abiyi de rahatsız ettik. Sağolsun yönlendirmeleriyle o da yardımcı oldu sürecin tamamlanmasına. :)

Yazdığınız iyi oldu, Küheylan'ın klima sistemini temizleyecektim bu ara üstüne iyi geldi. :)
Daha önce sprey ile koku mücadelesi yaptığınızı hatırladım, o sebeple son not kısımları belirtirken siz de aklıma gelmiştiniz abi.

Süreci biraz daha aydınlatmak için birkaç resim yükleyeyim.

45272

45273

45275

45271
Son resimdeki parça kalorifer rezistansı. Öyle kolay bozulacak cinsten bir parça değildi ancak yerine takılmadan klima denemeleri yapıldığı için yeterince soğuyamayınca arıza verdi. Aynı gün çıkma bulma imkanı olmayınca ustalar tamir ettiler parçayı.

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
İstanbulda klima/kalorifer rezistansı tamiri yapan bir usta var mı?
Benim aracımın da rezistansında arıza var. Ben kısmi çözümlerle çalışır hale getirip kışı geçirdim ama yaz ayları yanmaya başladım ve acil bir usta arıyorum :)

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Benim aracımın da rezistansında arıza var. Ben kısmi çözümlerle çalışır hale getirip kışı geçirdim ama yaz ayları yanmaya başladım ve acil bir usta arıyorum :)
Kalorifer rezistansı fan devri kontrolü içindir.Son yani en yüksek devri çalışır. 626 için çıkma takmak sanırım en ucuz ve kolayı olur.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Rezistansa diyot, röle falan koyup tamir edenler var ama rezistansı değiştirmek daha sağlıklı. Veysel otoda sıfır orijinal olabilir, çıkması ellerinde vardır büyük ihtimalle

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Öner ustada çıkma var, en olmadı onu alacağım ama tamir kurarmıyor, ben bir kere tamir ettim ve çalışır hale geldi, arac toplarken değinmiş olmalıyım. Mecburen çıkma ile yola devam edeceğim şimdilik. :)

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
2 yıl kadar önce benim araçta da böyle bir sorun olmuştu klima kompresörünü değiştirdim düzeldi..

Üst Alt