Mazda 3 BK (2003-09) Klima Soğutmama, Isıtmama Problemi

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Selamlar,

Nasılsınız? Umarım herkesin keyfi yerindedir. Geçenlerde farkettim, daha öncesinde problem yoktu diye hatırlıyorum ama klimam soğutmamaya ve ısıtmamaya başladı. Kaputu açıp dinlediğimde klima butonuna bastığımda tık tık klima motorunun sesi geliyor. Klimanın gazını da 1-2 sene önce değiştirtmiştim. Bakmam gereken önemli püf noktalar var mıdır?

Buraya sormamın sebebi bu forumdan öyle güzel bilgiler ediniyorum ki varolan konularda tamircilere gittiğimde problemleri direkt olarak söyleyip çözebiliyorum.
Aracı satma evresine girince böyle ufak problemler çıkıyor ve çözmek gerekiyor maalesef. Konuyu doğru yere açtığımı düşünüyorum, klima ile ilgili keywordleri arayıp baktığımda bir konu bulamadım. Varsa ve görmediysem kusura bakma @Domestos :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Klima, soğutma içindir, evlerdeki gibi ısıtma fonksiyonu yoktur. :)
Motor ısındığında, soğutma sıvısı ile kalorifer peteklerini dolaşan su ısıtır aracın içini.

Klima motoru sağlam ve sistem normal olarak devreye girip çıkıyorsa, klima gazı eksik olduğu için soğutmaz, işinin ehli bir klima ustasına kontrol ettirin.

Konu hassasiyetin için ayrıca teşekkürler. :harika:

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Klimaya bugün baktırdım. Gazını yeniledik ama soğutmuyordu. Klima motorunun önündeki kapak gibi şey çıkmış niyeyse onu taktık düzeldi. Bilginize.

Üst Alt