Mazda 3 BM Skyactiv Klima Problemi

djinalite

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Selamlar! Benim (2014 yılı 11. ayı) kayıtlı yani 2015 model Mazda Axela aracım var. Bir sorun oluştu. İçerden klimayı açmak istediğim zaman fanı çalıştırdım fakat fan çalışmadı. A/C butonuna bastım klima motoru çalışır gibi ses gelir yalnız fan çalışmaz. Bu sorun nerden kaynaklanmış olabilir?

djinalite

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Klima butonuna bastığında klima motoru çalışır görünür çünkü devreye girer gibi gözükür. Sağ taraftaki fan düğmesi hareket ettiririm hiçbir şekilde üfleme yok. Klimayı çalıştırmasam bile herhangi bir üfleme yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle sigortaları kontrol etmende fayda var, anladığım kadarıyla içeriye üfleme olmuyor, fakat klima motoru devreye giriyor.

djinalite

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aynen doğru söylediniz. Klima motoru çalışır. Fakat fan hiç işlemez. Bütün seviyelere çeviririm hiç hava vermez.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Klima manuel mi otomatik mi? Otomatik ise soldaki sıcaklık düğmesini ortam sıcaklığının altına getirin ve auto yazan düğmeye basın. Bi de klima üfleme kanallarına tek tek bakın hepsi kapalı konumdadır belki.
Buraya klima kontrol ünitesinin fotoğrafını yüklerseniz daha bilgi verici olabilir.

djinalite

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Klima manueldir. Tamam çekeyim resmini bir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

20180823_195437.jpg

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
En sağdaki düğmeyi en sola çevir ve AC yazan düğmeye bas bakalım bi, bu şekilde de orta menfezden hava gelmiyorsa sigorta kutusundan başlayarak blower fanının neden çalışmadığını aramamız gerekecek

djinalite

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
20180823_195437.jpg

Ön panele verdim hava çıkışını A/C düğmesini on veya off yapsam bile hiçbir şekilde hava gelmez. Sigorta kutusu kontrol edildi. Hem kaput altında hem de içerden. A/C için sadece sigorta var. O da çalışır zaten. Fan için sigorta yoktur. Sadece alt torpido altına inen fan kablosu var oraya elektrik gelmediğini tespit ettik. Fan düğmesini çok hareket ettiririm. Acaba onu bozmuş olabilirim?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Soket çıkmış olabilir veya temassızlık vardır, en kötü ihtimalle ayar düğmesi işlevini yitirmiştir.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 36599

Ön panele verdim hava çıkışını A/C düğmesini on veya off yapsam bile hiçbir şekilde hava gelmez. Sigorta kutusu kontrol edildi. Hem kaput altında hem de içerden. A/C için sadece sigorta var. O da çalışır zaten. Fan için sigorta yoktur. Sadece alt torpido altına inen fan kablosu var oraya elektrik gelmediğini tespit ettik. Fan düğmesini çok hareket ettiririm. Acaba onu bozmuş olabilirim?
Fan için de sigorta olmalı. Blower diye geçiyor, yarın bi kontrol edeyim yerini bulabilirsem söylerim

Son düzenleme:

djinalite

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda Axela
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok teşekkür ederim. Sigorta kapağının altında sanırım 4-5 tane fan yazardı ama hiçbiri değil sanırım. Blower dediğini hiç görmedim. İnşallah paneli sökmek zorunda kalmam! Çevirme düğmesi bozulduysa işim zor.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Çok teşekkür ederim. Sigorta kapağının altında sanırım 4-5 tane fan yazardı ama hiçbiri değil sanırım. Blower dediğini hiç görmedim. İnşallah paneli sökmek zorunda kalmam! Çevirme düğmesi bozulduysa işim zor.
Kılavuz ve kapaktakileri karşılaştırdım, net bir şey yazmıyor, ama sigorta kompleksi diye bir şey var sanırım orada ilgili sigorta. Kılavuz da orayı ellemeyin diyor :bsmagryr:

Üst Alt