Mazda 323 BG (1989-94) Klima Kompresöründen Gelen Ses

Burcin94

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323F
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hatchback
Merhaba herkese,
92 model 323 BG Hb aracıma komple klima seti bulup arkadaşımla beraber kendimiz taktık. Üflemesinde ve de soğutmasında hiçbir problem yok gayet iyi ancak klima devreye girince rölantide hatta 1500 devre kadar çok rahatsız edici bir ses geliyor kompresörden, 1500 devir sonrası tamamen ses kesiliyor ve sfıır sorun. İçerden çok duyulmuyor ancak dışarıdan baya geliyor. İnternetten baktığımda Mazda'larda başka modellerde de benzer sorun gördüm, hatta videosunu da buldum direkt aynısı ancak çözüm belirten ya da başka kompresör takmasına rağmen çözemeyenler olmuş. Belki benzerini yaşayıp çözen olmuştur diye son çare buraya sormak istedim. Anladığım kadarıyla ses kompresörün içindeki bıçaklardan geliyor.
Ses tam olarak bu videodaki gibi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Kompresör değişimi ile ses gelmeye devam ediyorsa kronik sorunu bu mu acaba??

1500 devir sonrası ses kesiliyorsa kompresör içindeki rulman veya bıçak (ne varsa) balansı bozulmuştur.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Benim aracımda da aynı sorun vardı. Bu araçlarda kronik bu bence. Çıkmacıya yeni kompresör sorduğumda, benden alacağından aynı ses gelmeyeceğini garanti edemem demişti. Manyak ustanın biri uğraşıp çözer bence ama o manyak usta nerededir, bilemiyorum. facebook da Tarık ustamıydı neydi oradaki gruba da sor belki oradan bir şey çıkar..

Burcin94

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323F
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İngiliz 323 Mazda grubuna sorduğumda yağ eklet kompresöre diye birisi yanıt verdi kendisinde de benzer sorun olup bu şekilde çözmüş. Ben gazla beraber yağ da bastırmıştım ama bilemedim. Şuan merak ettiğim tek şey BG kasanın olmasa da BA kasanın gaz miktarını bulabilmiştim ve 600gram yazıyordu. Benim usta 450 gram bastı benim arabaya. Acaba sorun bundan kaynaklı olabilir mi ? Devir yükselince devirdaim ve sistem içi basınç arttığından ses kesiliyor olabilir mi ? BG kasa için ne kadar gaz basmak gerekiyor bilen var mı acaba ?

Üst Alt