Mazda 3 BK (2003-09) Klima Gazı Tamamlaması

Xoansis

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir aklımda idi ihmal ediyordum. Aracı alalı 6-7 yıl oldu ancak hiç klima gazı için ilgili servise gitmemiştim. Geçtiğimiz ay Pursaklar Oto Sanayinde bir klima servisine gittim. İlk önce ölçüm yaptılar 155 gr gaz var dendi. Olması gereken 650 gr mış. Eksik kalan gazı bastırdık 60 TL ücret ödedim. Gözle görülür şekilde klima performansı arttı. Kışık özellikle ihtiyaç olmasa bile ara ara çalıştırın bu şekilde gaz kaybı olmaz dendi.

Bilginize...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Klima gazı, klimayı açmamakla eksilemez. Umarım sisteminizde kaçak yoktur

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bilmiyorum. Benim 2 haftada bir açıp kapattığım birşey yok

Gaz olarak değilmiş :rolleyes:
Kışın da klima arada bir çalıştırılmalı, devir daim yapması sağlanmalıdır. Haftada bir 10 dakika yeterlidir. Bu klima contalarının da kurumayıp yağlı kalmasını sağlar.

Yapmak faydalı olacaktır buna inanıyorum sanada tavsiye ederim.Bende kısmen yapmaya çalışıyorum unutkanlık oluyor arada.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yeri gelmişken
Klima gazlarında kullanılan yağ farklı bi yağ (mazda modellerine göre yağ ve gaz listesi paylaşmıştım diye hatırlıyorum ) klimacı bi arkadaşımla konuşmuştum kullanılan yağlarda motor yağı kullanan var demişti.

Farklı bi ustada

Araç içindeki gaz vakumla alınıyor yeni eski gaz birlikte tekrar basılıyor ben ise araçda gazı uçuruyorum (çevre faktörü kısmı ) direk yeni gaz basıyorum demişti.

Aynı usta

Bide 2 tane gaz var

Xxx (hatırlayamadım ) marka 750 tl
Dunlop (marka öyle kalmış aklımda ) 1000 tl ben dunlop kullanıyorum demişti.

Her uygulamada maliyet farklı olacagından fiyatda farklı oluyor tabiki.

Mazdanın orjinal klima yağı için uğraşmıştım biraz sanırım 1 sene önce 1 araçlık yağ fiyatı 250 tl idi :(

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Açmayınca olan neydi ? 2 haftada bi açın falsn deniyor
Bilmiyorum. Benim 2 haftada açıp kapattığım hiçbişey
Gaz olarak değilmiş :rolleyes:
Kışın da klima arada bir çalıştırılmalı, devir daim yapması sağlanmalıdır. Haftada bir 10 dakika yeterlidir. Bu klima contalarının da kurumayıp yağlı kalmasını sağlar.

Yapmak faydalı olacaktır buna inanıyorum sanada tavsiye ederim.Bende kısmen yapmaya çalışıyorum unutkanlık oluyor arada.
Kışın zaten ön camdaki buğuyu almak için klima panelinde bir düğme var. Bastığım zaman klimayı açıp yönlerdimeyi cama veriyor, dolaylı yoldan klimayı çalıştırmış oluyoruz.
Klima contası dediği boru bağlantılarındaki oringler olsa gerek. Onların bir ömrü var, borularda delik yoksa kaçak onlardan oluyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Xoansis

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar klima motoru bilyesi arızalandı. Değişim vs yaklaşık 300 TL masraf oldu. Fransız malı 120 TL tutarında ustanın söylediğine göre kaliteli bir bilye ile değiştiler. Ancak dikkatimi çeken gazı boşaltıp yeniden bastılar ancak bu sefer farklı bir klima servisini kullandık 470 gr bastılar. Dedim geçen sefer 650 gr dı bu araca 470 gr basılır dendi. Neyse belki de fazla gaz yüzünden bilye arızası oldu. Herkese kazasız arızasız günler dilerim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt