Mazda 626 GE (1991-97) Klima Bakımı - Evaporatör Temizliği (Alternatif)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İstanbul'dan döndükten bir süre sonra ilk açılışta klimada bir koku vardı. Onu çözmek için Liqui Moly klima temizleyici setini almıştım ama sorunu tam çözmedi, daha doğrusu sonradan anladım ki çözüm için tarif edilenden daha fazla detay gerekiyormuş aslında.

Önceki kullandığım set bu;

liqui-moly-klima-fresh-bomba-klima-temizleme-sprey-seti__1319639134994748.jpeg

Bu nedenle sonradan aldığım Stac marka (İtalyan) klima temizleyiciyi uygularken biraz daha detaylı davranmaya karar verdim.

Stac Marka Klima Temizleyici diye bahsedilen ürün de şu;

IMG_1463.JPG

Klima kokusunun neden olduğu internette çokça anlatılmış, bu nedenle tekrar etmeyeyim. Özellikle bizimki gibi eski araçlarda hava kanallarını temizlemek yetmeyebilir, kokudan komple kurtulmak için gerekli olan şey evaporatörü temizlemek. Bunun için de havalandırma ızgaralarından hortumu sokmak çare olmuyor. Çünkü ızgaralardan sokulan hortum sadece hava kanallarını temizliyor. Koku kaynağı olan evaporatöre etkisi çok az oluyor ve dolayısıyla koku devam ediyor. Bu nedenle evaporatöre ulaşmak gerekiyor.

626 GE'lerde (en azından benimki gibi ilk jenerasyonlarda) evaporatöre ulaşmak için 2 yol buldum. Bunlardan birisi tahliye hortumu, fakat motor sıcak olduğu için tahliye hortumundan sağlıklı giriş yapamadım, hava zaten sıcak, motora yaklaşılmıyor, elim kolum yandığı için bu seçeneği çok kısa sürede eledim. :D

Diğer aklıma gelen yer ise iç hava sirkülasyonunun kaynağı, bunun için de önce torpido kapağının altını çıkarıyoruz;

IMG_1456.JPG

Klipsler sökülünce arka tırnakları da sökmek gerekiyor.

IMG_1457.JPG

IMG_1458.JPG

Daha sonra torpido kapağını açmak gerekiyor ki arkasına ulaşabilelim. Kapak kenarlarını iki yandan içe doğru esnettiğimizde kapağı tutan tamponları yerinden çıkarıyoruz ve kapak aşağı doğru iyice açılıyor. Artık rahatça çalışabilecek alanımız var.

IMG_1455.JPG

IMG_1459.JPG

Kapağı aşağı alınca, artık evaporatörle selamlaşabiliriz. :) Karşımızda klima evaporatörü. :p Kırmızı ile işaretlediğim alan da hava yönlendirici. Şu anda kapalı gibi görünüyor çünkü dışarıdan hava alma fonksiyonunda, eğer iç sirkülasyon düğmesine basarsam kapak açılıyor ve havayı içeriden çekiyor. Temizleyicinin hortumunu da buradan salıyoruz.

Dikkat: İşaretli alanda fan var ve fan açıkken çalışmak çok riskli. Çünkü dönen pervaneye hortumu kaptırmak parçayı kırabilir veya bozabilir. Bu nedenle o bölümün içinden evaporatöre temizleyiciyi sıkmak için hortumu sokarken fan kesinlikle kapalı olmalı!!!

Havayı en iyi nerede çekiyor diye sigara dumanı testi yapıyordum. :p

IMG_1460.JPG

Gördüğünüz gibi sigara dumanı görünmüyor çünkü direkt olarak yönlendirme kapağına çekiliyor. Peki torpido kapalıyken havayı nereden çekiyor? Yolcu ayak bölümünün solunda ayrı kanal mevcut.

Fan kapalıyken hortumu kapağın içinden sola gönderiyoruz ve temizlik başlıyor.

IMG_1464.JPG

IMG_1465.JPG

Sola gönderilmemiş halinin fotoğrafını çekmişim. :p

Şişenin yarısını bu şekilde evaporatöre ve yönlendiricideki fana sıktım. Sonra fan ve klimayı çalıştırdım, ilk başta ızgaralardan buharla sıvı taneciklerinin karışımını attı. Daha sonra klima açıkken hortum da fana değmeyecek şekilde sıkarak şişeyi neredeyse bitirdim ve kapıları kapatıp iç sirkülasyonda (soğukta) 10 dk klimayı çalıştırdım. Aynı şekilde 10 dk kadar da klima açık ama sıcakta çalıştırdım. Bu arada da tahliyeden pis su akıyordu.

IMG_1466.JPG

İşlem hemen hemen tamam gibiydi. Fanı ve klimayı durdurdum, kalan az miktarda temizleyiciyi tekrar yönlendirici içinden evaporatöre sıktım ve 1 tur daha soğuk-sıcak klima çalıştırdım.

Sonuç; işlemi yapalı 3 gün oldu. İlk çalıştırmada gelen kötü koku artık yok. Temizleyicinin kokusu devam ediyor. Hatta klima kapalıyken de araç temizleyici kokuyor. Arabaya binenler kokuyu sevdi. Benim de az biraz hoşuma gitti koku.

Son bir defa da köpüklü temizleyici alıp evaporatöre tekrar sıkacağım ve aynı işlemleri tekrar edeceğim. Amacım daha fazla temizlik tabi ki. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
ev klimalarını temizleyen servisin kullandığı bir dezenfektan var
Bahsettiğiniz dezenfektanı araçta kullanılmasını tavsiye etmem. Çok etkili bir madde.
Kayınçomdan pet şişe içerisinde almıştım. Bir hafta sonra pet şişenin kapak kısmını eriterek poşete akmıştı.
Araç plastiğine muhakkak zarar verir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bahsettiğiniz dezenfektanı araçta kullanılmasını tavsiye etmem. Çok etkili bir madde.
Kayınçomdan pet şişe içerisinde almıştım. Bir hafta sonra pet şişenin kapak kısmını eriterek poşete akmıştı.
Araç plastiğine muhakkak zarar verir.
O konudan çok emin olamadım şimdi. Sulandırılarak kullanılıyor zaten. Polietilen plastikler çözücülere karşı dayanıklı ama araçta nasıl bir plastik kullanıldığından emin değilim. Yine de klimacı arkadaşa bir danışayım bu konuyu. O yüzden tavsiyenizi dinleyerek konudan çıkarıyorum öneriyi. Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dün gece uykum geldiği için konuyu detaylı okumadım, güzel çalışma olmuş Can, ellerine sağlık, inşallah beklenen sonucu verir... Gerekli düzenleme de yapılmış bu arada. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok güzel bir çalışma Can eline sağlık, bakalım koku etkinliğini ne kadar süre koruyacak

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
3 hafta sonraki değerlendirme;

- köpüklü temizleyici kullanamadım yoğunluktan. Zaten Pis kokudan eser yok. Temizleyicinin kokusu zaman içinde epey azaldı. İlk çalıştırmada birkaç saniye hafif bir dezenfektan kokusu geliyor. Haricinde koku vs yok. Bu aralar şehiriçinde ve dışında sürekli kullanıyorum aracı. Havalar dolayısıyla klima sürekli aktif, binince açma, durunca kapatma yapmak aklıma bile gelmiyor yoğunluktan. Bu halde bile sıkıntı yok. Yaptığımız işlem en iyi şekilde sonuç verdi yani. :)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Önceden benim araçta da klimayı açınca toprak kokusu geliyordu, hani yağmur yağınca topraktan gelen o mis koku misali:) sonra en üstte verdiğiniz liki molinin hortumlu olan ürününü kullandım. Koku gitti, amma ve lakin kül tablasını aydınlatan lamba gitti, yansıyor artık. Nerde olduğunu da bulamadım, geceleri klima kumandasının o tarafı ve küllük karanlıkta

Üst Alt