Kia Sephia Mavi Boncuk

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Buzlu badem gibi, fena fikir değil aslında... :ssrtcbya:
Ya Veli Baba sen yapma bari.Kıllandım tamam kabul ediyorum. O zaman soru sorayım cevap verin anlayan üstatlar, yolda seyir halinde iken 50-80 km arası hızlarda şanzımandan harıltı,uğutlu şeklinde gelen bağırma sesi neyin işaretçisidir.Baskı balata ile düzelir miydi yoksa şanzıman revizyonu gerekli miydi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Ya Veli Baba sen yapma bari.Kıllandım tamam kabul ediyorum. O zaman soru sorayım cevap verin anlayan üstatlar, yolda seyir halinde iken 50-80 km arası hızlarda şanzımandan harıltı,uğutlu şeklinde gelen bağırma sesi neyin işaretçisidir.Baskı balata ile düzelir miydi yoksa şanzıman revizyonu gerekli miydi?
Çalışmadığım yerden geldi bu soru... Ama mantıklı olarak düşününce üretilen çözüm bana uydu yani. Bülent ile sana takıldığımıza bakma sen... İşin gırgır tarafı orası. ;)

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Elbette ki gırgır kısmı o, ama usta harbiden kökten çözümcü, stilini sevdim :D

Diferansiyel sesi değildi dimi o, hem öyle olsa ses kesilmezdi zaten.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Elbette ki gırgır kısmı o, ama usta harbiden kökten çözümcü, stilini sevdim :D

Diferansiyel sesi değildi dimi o, hem öyle olsa ses kesilmezdi zaten.
Konuyu mahvettik sayın yöneticiler.Sıradan bir üye olarak bana düşmez :D
Usta Kayserili ya hocam, kolay ve kesin çözüm.Olmazsa da yeni indirip bindirme için karlı çıkacak kendisi.E şanzımanı bulmayıda bana bıraktı, mırın kırında edemem. Bu arada usta ile ilgili şunuda söyleyeyim.Bu adama 2.gidişim,pek bilmiyorum kendisini. İlk gidişimde ki ilgilden dolayı terar tercih etmiştim.Baktım orda Kianın eski kamyonetlerinden bir tanesi var,sahibi yanıma gelip benim aracın modelini vs sordu.Bende adama ustayı sordum. 15 yıldır buraya geldiğini ama arabasını getiremediğini söyledi.Aracı Dacia mış ve usta ben buna bakmam diyormuş.Artık Dacia nasıl bir mühendislik ile yapıldıysa :)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Konuyu mahvettik sayın yöneticiler.Sıradan bir üye olarak bana düşmez :D
Usta Kayserili ya hocam, kolay ve kesin çözüm.Olmazsa da yeni indirip bindirme için karlı çıkacak kendisi.E şanzımanı bulmayıda bana bıraktı, mırın kırında edemem. Bu arada usta ile ilgili şunuda söyleyeyim.Bu adama 2.gidişim,pek bilmiyorum kendisini. İlk gidişimde ki ilgilden dolayı terar tercih etmiştim.Baktım orda Kianın eski kamyonetlerinden bir tanesi var,sahibi yanıma gelip benim aracın modelini vs sordu.Bende adama ustayı sordum. 15 yıldır buraya geldiğini ama arabasını getiremediğini söyledi.Aracı Dacia mış ve usta ben buna bakmam diyormuş.Artık Dacia nasıl bir mühendislik ile yapıldıysa :)
adam haklı fransızla uğraş uğraş bitmiyor heralde usta giden araba bir daha gelmesin istiyor :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Güncelleme geçelim :(
Sabah aracı, baskısı için ustaya götürdüm. Kaputtan usta bir şey yok normal desede içeri davet ettim ustayı :) Debriyaja basıp çekince içerdeki hırıltıyı duydu.Sonra bir kullanalım dedi,200-300 mt sonra şanzuman ölmüş değişmesi gerek dedi hiç alıştırmadan.İn lan dedim ve onu orda bırakıp uzaklaştım. Yahu biraz alıştırsaydın pat diye söylenecek şey mi bu? Şanzumanın fiyatları borsa gibi gözlerimin önünden geçerken ustanın sesi tekrar dünyaya döndürdü beni. Yapılırsa randıman alamazsın boşuna para verirsin en iyisi komple çıkma bulup takmak. Dedim ya usta ben bakımını ıvırını zıvırını hiç eksik etmedim,manuel şanzuman ne ara bozulup gitti sebebi nedir?Usta yağsız kalmıştır falan desede yağını geçenlerde değiştiğimi biliyordum. Ayrıca şanzuman bulmayıda bana bıraktı,olası bir problemde ben sorumluluk alamam diye.Araştırıp şansa bir tane çıkma şanzuman buldum.1000 tlye aldım.Getirip taktık,hazır inmişken baskı setide değişti(Valeo:425 tl).Toparladık ve sesimin kesildiğini gördük.Aracın değil benim ya.Usta bir su ikram etti,sesim düzeldi araca bindik bereket onunda sesi kesilmiş.Yağ olarak Shell 75-90 kullandık,3 lt 240 tl.Esasen benim markanın(Doill) 75-90 ı litre fiyatı 22 tl idi ama usta tantana eder diye ses etmedim:).Totalde 2075 tl ye mal oldu benim umursamadığım ses.
Debriyaj kuş gibi hafifledi ve araçta gerçekten epey ses varmış.Şu an lpg enjektörlerini net olarak duyuyorum.Teker bilyası için çok az bir ses var,bir ara bakarız deyince onu elletmedik.
Üstatların yorumlarından sonra bir şey eklemeye lüzum duymuyorum ama hakikaten bir kaç yüz metrelik gezinti ile hem manuel şanzımanı ve hemi de bir günde değiştirdiğin için tebrik ederim seni :)

Kurtlandıracak nice cümleler için çok geç olduğundan aracın keyfine odaklanılması gerek bu saatten sonra, içesi gazla hocam :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Üstatların yorumlarından sonra bir şey eklemeye lüzum duymuyorum ama hakikaten bir kaç yüz metrelik gezinti ile hem manuel şanzımanı ve hemi de bir günde değiştirdiğin için tebrik ederim seni :)

Kurtlandıracak nice cümleler için çok geç olduğundan aracın keyfine odaklanılması gerek bu saatten sonra, içesi gazla hocam :)
Sağolasın hocam. Bir tespitim daha var. Malum mazdalarin kronik rölanti sorunu bendede vardı. Söyle ki araç far,fan açıkken fren yapıp durdugumda rölanti salınım yapıyordu. Tekrar gaz verip bıraktığında normale dönüyor idi. Değişim sonrası bu olayı yaşamıyorum. Acaba şanzıman üzerinde sensör vs mi var ki bilemedim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sağolasın hocam. Bir tespitim daha var. Malum mazdalarin kronik rölanti sorunu bendede vardı. Söyle ki araç far,fan açıkken fren yapıp durdugumda rölanti salınım yapıyordu. Tekrar gaz verip bıraktığında normale dönüyor idi. Değişim sonrası bu olayı yaşamıyorum. Acaba şanzıman üzerinde sensör vs mi var ki bilemedim.
Vites boşta müşürü var etkileyebilecek aklıma gelen. Sanırım bu sensör şanzımanın yükte olup olmadığını iletiyor, detayını araştırmadım. Mantıken de debriyajla bağlantılı. Örneğin yokuş aşağı durdunuz, rölanti 750-800'de, boştayken frenden ayağınızı çektiniz ve araç yerçekimi nedeniyle hareket etmeye başladı, hareketten kısa süre sonra rölanti 1100-1200 seviyesine geliyor otomatik olarak. Tekrar frene basıp durdunuz, rolanti eski yerine geliyor. Ben hep bu müşürden dolayı bu hareketi algıladığını ve rölanti motoruna bilgi iletildiğini düşünüyorum.

Bir ara araştırayım. Yeni konu çıktı bana da. :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Vites boşta müşürü var etkileyebilecek aklıma gelen. Sanırım bu sensör şanzımanın yükte olup olmadığını iletiyor, detayını araştırmadım. Mantıken de debriyajla bağlantılı. Örneğin yokuş aşağı durdunuz, rölanti 750-800'de, boştayken frenden ayağınızı çektiniz ve araç yerçekimi nedeniyle hareket etmeye başladı, hareketten kısa süre sonra rölanti 1100-1200 seviyesine geliyor otomatik olarak. Tekrar frene basıp durdunuz, rolanti eski yerine geliyor. Ben hep bu müşürden dolayı bu hareketi algıladığını ve rölanti motoruna bilgi iletildiğini düşünüyorum.

Bir ara araştırayım. Yeni konu çıktı bana da. :)
Vites boştayken aşağı yönlü aracı bıraktık hız arttıkça devir de mi yükseliyor..?

Sizin araç @Emrullah hocadayken o da böyle bir ifade kullanmıştı diye hatırlıyorum ancak benim araçta böyle bir durum yok. Araç isterse 160 ile giderken vitesi boşa alıp kendi haline bırakın rölanti yine gelip 800'de duruyor.

Acaba makyajlı kasa da daha farklı bir modifiyeden mi geçti 626'lar...

Edit:
Konuyu saptırmamak için ilgili alana taşınabilir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Vites boştayken aşağı yönlü aracı bıraktık hız arttıkça devir de mi yükseliyor..?

Sizin araç @Emrullah hocadayken o da böyle bir ifade kullanmıştı diye hatırlıyorum ancak benim araçta böyle bir durum yok. Araç isterse 160 ile giderken vitesi boşa alıp kendi haline bırakın rölanti yine gelip 800'de duruyor.

Acaba makyajlı kasa da daha farklı bir modifiyeden mi geçti 626'lar...

Edit:
Konuyu saptırmamak için ilgili alana taşınabilir.
Hız arttıkça devir artıyor değil aslında, örneğin hız 2 km/sa olduğunda (hızı kafadan attım, aracın çok az hareket etmeye başladığını düşünün) devir otomatik olarak 1100-1200 bandına gelip sabitleniyor, ta ki tekrar duruncaya kadar. Bu konuda ustaların söylediği de anlattığım sistemin olması gereken ve orjinal halinin bu olduğu yönünde. Böyle olmadığı taktirde bir eksiklik olduğunu söylüyorlar. Eski aracımda da durum sizin anlattığınız gibiydi, sonra bakım oldu bir şeyler yapıldı gaz kelebeği sökülüp tıkanmış su kanalı temizlendi falan bir aralar bu dediğim sisteme dönmüştü diye hatırlıyorum. Tam emin olamadım şimdi ne halde bıraktığıma dair. Bak şimdi kafama da takıldı bu. :rolleyes:

O aralar @Bayraktar Hamdi'yle debriyaja bastıktan sonra devirin düşerken 1000 devir civarında 1 saniye kadar bekleyip tekrar indiğini falan gözlemleyip konuyu Tosun Usta'ya taşımıştık. Bir ara takmıştık yani bu duruma. :koptum: Hafızam zayıf, tam emin değilim süreçte neler olduğuna dair. Hamdi hatırlıyorsa söyler durumu.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bu dediğinize tam dikkat etmedim Can hocam. Yalnız bende Selçuk hocam gibi düşünüyorum sanki vitesi boşa attigimda devir normal rölanti ye iniyor diye biliyorum. Birazdan yola çıkacağım dikkat edeyim bakalım. Buraya yazarım.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hız arttıkça devir artıyor değil aslında, örneğin hız 2 km/sa olduğunda (hızı kafadan attım, aracın çok az hareket etmeye başladığını düşünün) devir otomatik olarak 1100-1200 bandına gelip sabitleniyor, ta ki tekrar duruncaya kadar. Bu konuda ustaların söylediği de anlattığım sistemin olması gereken ve orjinal halinin bu olduğu yönünde. Böyle olmadığı taktirde bir eksiklik olduğunu söylüyorlar. Eski aracımda da durum sizin anlattığınız gibiydi, sonra bakım oldu bir şeyler yapıldı gaz kelebeği sökülüp tıkanmış su kanalı temizlendi falan bir aralar bu dediğim sisteme dönmüştü diye hatırlıyorum. Tam emin olamadım şimdi ne halde bıraktığıma dair. Bak şimdi kafama da takıldı bu. :rolleyes:

O aralar @Bayraktar Hamdi'yle debriyaja bastıktan sonra devirin düşerken 1000 devir civarında 1 saniye kadar bekleyip tekrar indiğini falan gözlemleyip konuyu Tosun Usta'ya taşımıştık. Bir ara takmıştık yani bu duruma. :koptum: Hafızam zayıf, tam emin değilim süreçte neler olduğuna dair. Hamdi hatırlıyorsa söyler durumu.
İkinci dediğiniz durum bende de var, yüksek devirdeyken debriyaja uzun basınca veya boşa atınca 1000 devrin üstünde anlık duraklayıp sonra iniyor inmesi gereken seviyeye, bu konuda bir anormallik yok demekki.

Ancak boştayken rölantinin yükselmesi kurtlandıracak bir konu :)

Hatta kızımı alıp babamlardan dönerken video çekeyim dedim ama kızım akşam akşam madara etti arabamı :p

Yaklaşık 200 mt yokuş aşağı bıraktım aracı, rölantide herhangi bir yükselme söz konusu olmadı/olmuyor. Nette biraz baktım ancak net bir bilgi de bulamadım.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bende dün akşam denedim,yolda giderken.Hatta gece gece dağ başı gibi bir yerde emniyet şeridine çekip sonra ayağımı frenden çekip bıraktım rölantim 0,75 lerde iken 0,80 e doğru gitti ve orda sabitledi.Çok minimal bir artış oldu.Seyir halinde iken boşa atınca ise normal rölanti seviyesine iniyor.

Üst Alt