Kia Sephia Mavi Boncuk

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracınız ve yaptığınız bakımlar hayırlı uğurlu olsun. Konuyu görmemişim. Kazasız belasız inşallah. :)

Ben de 626'yı almadan önce 7-8 bin fiyat bandında Sephia görmüştüm, hatta bir tanesini sanayide kontrole yollamıştım da bir Sephia parası daha masrafı çıkınca vazgeçmiştim bir daha da bakmamıştım. Sonra iyi ki 626 nasip oldu. :)
626 Sephiadan üstün. Tombaklari bilmiyorum ama eski makyajlı 626 im ile Sephia arasında çok ciddi farklar mevcuttu.
Sephialarin rakibi 323 olabilir ancak.
323 demisken az önce bir 323 sahibi amca ile trafikte tartıştık. Aslinda tek taraflı bir tartışma.Yani o söylenip içerden el kol hareketleri yaptı. Baktım yaşlı hiç sesimi cikarmadim. Sanırım birşey yapmayinca amca gaza gelip iyice abartı hareket ve söylemleri. Yine kendimi tutup büyüktür diye ses etmedim. Yeni nesil işte...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Burayı unuttum bir kaç şey yazayım.
Aracı tekrar aldığımda aks körüğünü değiştirmiştim ancak bir kaç ay sonra baktık ki geri yırtılmış.Esasen biliyordum körüklerin orjinal yada kaliteli yan marka olmasını ancak aceleye gelmişti.Neyse aceleye gelmesede pek farkı olmayackmış zira kaliteli yan sanayi bulamadım,bir satıcının övmesiyle markayı hatırlamıyorum onu alıp yağ değişimi ile aradan çıkarttım. Buna 2-3 ay oldu ve körük henüz yırtılmamış :) Yağ olarak maceraya girerek Doill 5-50 kullanmıştım.Aracın km sine bağlı olarak yağı sentetik tutup kalınlaştırmak mantıklı geliyor bana. 5 bini devirdik yağla alakalı bir sıkıntı görmedim.Eğer tabi içine 10-40 ı basmadılarsa :)
Bayram tatili için Kocaeli yaptım.1500 km de herhangi bir sıkıntı olmadı şükür.Tek sıkıntı geri gelirken Kızılcahamamı geçtikten sonra kendi kendime sövmem oldu.Hay kafama diyerek. Millet yeşil ile mavinin eşssiz buluşması derken bize kahverengi ve sarıdan başka birşey yok :)
Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise yolda kalan otobüs sayısı.Eskiden bu kadar otobüs kalmazdı,giderken 3-4 gelirken 2 otobüs kenarda bekliyordu.
Ha birde Bolunun köylerine yerleşmekten vazgeçtim :) Yabancıyı sevmiyor ve arazi satmıyorlarmış.Bende rotomı Balıkesir tarafına çevirdim,tabi ki hayallerimizde :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Varya hep böyle oluyor. Gidemeyeceğiz ya, hemen imkan çıkıyor.Gidecek olsam çıkmaz.Arabada hep böyle oluyor.Aradığın zaman çıkmıyor aramadığın zaman çıkıp içini cızlatıyor.Hatta otobüs veya tramwayda da durum böyle.Beklesen gelmez beklemediğim zaman zırt bırt otobüs tramway geçiyor :)
Düşünmen yeterli hocam çok teşekkür ederim.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Arkadaşlar şöyle bir durum hasıl oldu. Ne zamandır var bilemiyorum geçenlerde dikkatimi çekti. Araç rölantide çalışırken hele ki ilk çalıştımada yani motor soğuk iken debriyajdan ayağımı çekince hırıltı şeklinde ses geliyor.Basınca duruyor. Aynı sesi dikkatle dinledim,araç seyir halinde iken gaza basıncada veriyor. Hırıltı yada harıltı şeklinde desek yeridir. Baskı balatamda herhangi bir sıkıntı yok.Bunun için baskı balatayı değiştirmek olur mu? Araştırmalarım doğrultusunda sesin prizdirek rulmanıdan gelebileceği ihtimali mevcut lakin açılmışken sette değişir.
Birde teker bilyalarınıda değiştirmek istiyorum,ön iki tekeride değişelim çıksın aradan.Bunların periyodik bir değişme aralığı var mı yoksa ses yapmaya başlayana kadar gitmeli mi?Siz ne dersiniz?Yoksa kaşıntımı bendeki...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
teker bilyaları ses yapıyorsa ertelemeden değiştir, kilitleme yaparsa Allah korusun kaza yaptırır. Baskı balata konusunda tecrübeli değilim çok şükür. :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
teker bilyaları ses yapıyorsa ertelemeden değiştir, kilitleme yaparsa Allah korusun kaza yaptırır. Baskı balata konusunda tecrübeli değilim çok şükür. :)
İlla ses mi yapması lazım abi?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Arkadaşlar soruyu şöyle yenileyim. Baskı seti ve teker rulmanları değiştirirsem o arada değiştirmem gereken parçalar nelerdir?Hazır açılmışken yani...

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Güncelleme geçelim :(
Sabah aracı, baskısı için ustaya götürdüm. Kaputtan usta bir şey yok normal desede içeri davet ettim ustayı :) Debriyaja basıp çekince içerdeki hırıltıyı duydu.Sonra bir kullanalım dedi,200-300 mt sonra şanzuman ölmüş değişmesi gerek dedi hiç alıştırmadan.İn lan dedim ve onu orda bırakıp uzaklaştım. Yahu biraz alıştırsaydın pat diye söylenecek şey mi bu? Şanzumanın fiyatları borsa gibi gözlerimin önünden geçerken ustanın sesi tekrar dünyaya döndürdü beni. Yapılırsa randıman alamazsın boşuna para verirsin en iyisi komple çıkma bulup takmak. Dedim ya usta ben bakımını ıvırını zıvırını hiç eksik etmedim,manuel şanzuman ne ara bozulup gitti sebebi nedir?Usta yağsız kalmıştır falan desede yağını geçenlerde değiştiğimi biliyordum. Ayrıca şanzuman bulmayıda bana bıraktı,olası bir problemde ben sorumluluk alamam diye.Araştırıp şansa bir tane çıkma şanzuman buldum.1000 tlye aldım.Getirip taktık,hazır inmişken baskı setide değişti(Valeo:425 tl).Toparladık ve sesimin kesildiğini gördük.Aracın değil benim ya.Usta bir su ikram etti,sesim düzeldi araca bindik bereket onunda sesi kesilmiş.Yağ olarak Shell 75-90 kullandık,3 lt 240 tl.Esasen benim markanın(Doill) 75-90 ı litre fiyatı 22 tl idi ama usta tantana eder diye ses etmedim:).Totalde 2075 tl ye mal oldu benim umursamadığım ses.
Debriyaj kuş gibi hafifledi ve araçta gerçekten epey ses varmış.Şu an lpg enjektörlerini net olarak duyuyorum.Teker bilyası için çok az bir ses var,bir ara bakarız deyince onu elletmedik.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Usta 100 m kullandı ve şanzıman değişecek dedi, sen de gidip çıkma aldın direkt ve hallettin :D Mübarek bu ampul mü değişim yapıyorsun anında, şanzıman bu şanzıman :D Cesaretine hayranım yiğidim.. Geçmiş olsun, güle güle kullan.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Usta 100 m kullandı ve şanzıman değişecek dedi, sen de gidip çıkma aldın direkt ve hallettin :D Mübarek bu ampul mü değişim yapıyorsun anında, şanzıman bu şanzıman :D Cesaretine hayranım yiğidim.. Geçmiş olsun, güle güle kullan.
Valla hocam ustaya güvendim. Söyle ki bunu yaparım deyip, sıfır parça aldırıp sonrada randıman alamama ihtimalin büyük. Hatta bazen daha kötü ettikleri bile oluyormuş. Zaten en az çıkma parasını harcayaksin, aldığın çıkma temiz çıkarsa en mantıklısı olur deyince kafama yattı. Önceden şanzıman ile ilgili hiç bilgi tecrübe ve sorun sahibi olmadığım için uydum imama dedim. Yapılabilir miydi yapılıyor muydu pek bilgim yok. Şanzıman yaptıran var mı burda acaba?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Valla hocam ustaya güvendim. Söyle ki bunu yaparım deyip, sıfır parça aldırıp sonrada randıman alamama ihtimalin büyük. Hatta bazen daha kötü ettikleri bile oluyormuş. Zaten en az çıkma parasını harcayaksin, aldığın çıkma temiz çıkarsa en mantıklısı olur deyince kafama yattı. Önceden şanzıman ile ilgili hiç bilgi tecrübe ve sorun sahibi olmadığım için uydum imama dedim. Yapılabilir miydi yapılıyor muydu pek bilgim yok. Şanzıman yaptıran var mı burda acaba?
Önce geçmiş olsun, sonra hayırlı olsun diyeyim. Bence iyi etmişsiniz, şanzımanı açıp kapattırmaya zaten 1000 TL'den fazla isterler. Sizin araç için bilemiyorum tabi ki ama bizim 626'larda manuel şanzımanlardaki işlemler için ortalama 2500-3000 TL civarı fiyat biçiyorlardı. Ustada ustaya değişiyor tabi fiyat.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@aurora hocam teşekkür ederim, epey pahalıymış o zaman yaptırmak. Benim araç 323 ile aynı motor ve şanzıman a sahip. Usta "yaparım deyip bir kısmı sıfır kalanı eski parça olunca içine sinmez yapılan iş" sıfır takılan parçalar ile eski parçaları uyumsuz oluyormuş deyince fiyatı konusmamistim bile. Hatta o ben bulasmam baskasinida bulaştırma gibi birşeyler de ilave edince yaptırmayı çıkarmıştım aklımdan.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@aurora hocam teşekkür ederim, epey pahalıymış o zaman yaptırmak. Benim araç 323 ile aynı motor ve şanzıman a sahip. Usta "yaparım deyip bir kısmı sıfır kalanı eski parça olunca içine sinmez yapılan iş" sıfır takılan parçalar ile eski parçaları uyumsuz oluyormuş deyince fiyatı konusmamistim bile. Hatta o ben bulasmam baskasinida bulaştırma gibi birşeyler de ilave edince yaptırmayı çıkarmıştım aklımdan.
Aslında arızanın ne olduğu da tam teşhis edilmemiş sanırım, bu nedenle çok da üzerinde durmaya gerek yok bence. Ufacık bir parça da arızaya neden olmuş olabilir, belki bunu değiştirince sorun çözülecekti falan. Yapılması gerekenlerden biri yapılıp arızadan kurtulunduğuna göre bu saatten sonra arabanın keyfini sürün derim. :)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Geçmiş olsun az para değil ama başa gelen çekilir. Ayrıca tak tak sorun hallolmuş ıvır zıvır gel git uğraşmamışsınız bardağın dolu tarafı

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Geçmiş olsun az para değil ama başa gelen çekilir. Ayrıca tak tak sorun hallolmuş ıvır zıvır gel git uğraşmamışsınız bardağın dolu tarafı
Teşekkür ederim.Aynen en azından sanayide 1 hafta geçirebilirdim,takılan şanzıman sorunlu olup tekrar indir bindir bir dünya iş.Birde ben daha pahalı diye düşünmüştüm bin lira ucuzuma geldi.
@aurora aynen hocam,arıza tespit edilmedi.Araç seyir halinde iken şanzımandan bağırtı/uğultu geliyormuş yani ben motor sesi diye düşünüyordum ama değişince anlamış oldum.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
hayırlı olsun arızanızın giderilmiş olmasına sevindim.şimdi 323 şanzımanı mı aldınız başka ilden mi geldi ?
arızasız güzel günlerde kullanın inşallah :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
hayırlı olsun arızanızın giderilmiş olmasına sevindim.şimdi 323 şanzımanı mı aldınız başka ilden mi geldi ?
arızasız güzel günlerde kullanın inşallah :)
Sağolasın Süleyman hocam, çıkma olduğu için 323 mu Sephia mi bilemiyorum birebir aynısı. Burdan aldım. Başka ilden alınınca herhangi bir sorun çıktığında geri kargo vs çok uğraştırır.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Valla çok iyi fiyatti hocam. Burda anlayan usta bulsam hiç sektirmezdim bende.
Sen ki 100m sürüşte şanzıman değişecek diyen ve soruna nokta atış yapan ustası olan ve bir gününü almadan bulunduğun şehirde çıkma şanzıman bulan yiğitsin, böyle şeyler sana vız gelir tırıs gider.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Sen ki 100m sürüşte şanzıman değişecek diyen ve soruna nokta atış yapan ustası olan ve bir gününü almadan bulunduğun şehirde çıkma şanzıman bulan yiğitsin, böyle şeyler sana vız gelir tırıs gider.
Yahu hocam her şeyde yüzüme çarpma bunu. Ben unutmaya çalıştıkça tokat gibi yüzüme vurma :)
Usta nokta atışı yaptımi bilemiyorum sadece sorunu çözdü,dizlerimin bağı gibi...

Üst Alt