Mazda 3 BL (2009-13) Katlanır Ayna Kapanma Sorunu

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Dişli tamiri 400 tutmaz yahu :snzdglsn:
Pleksiden dişli kesebilecek var mı :p

Pleksiden dişli olmuyor maalesef
Güç uygulandığında sıkıya geldiği an cam gibi kırılıp gidiyor. Çok kırılgan bir malzeme. Teflon gibi bir tabakadan yapılabilir anca.

Ayna modülü yaparken elektrik şemasını fln inceledim ama dişli mekanizmasını söküp bakmadım @Murat Yılmaz .
Sökülüp bakılması lazım tabi, olur veya olmaz demek zor. Bir malzeme vardı bi ara almıştık teflon gibi bişeydi. Basınç ve yük dayanımı yüksek. Çizip dişli yapmıştık. Orjinalinden uzun süre dayanmıştı. En kötü o tarz bir uygulama olabilir. Veya muadil bir parça uygulanabilir. Söküp incelemek şart.

Hanbey15

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Pleksiden dişli olmuyor maalesef
Güç uygulandığında sıkıya geldiği an cam gibi kırılıp gidiyor. Çok kırılgan bir malzeme. Teflon gibi bir tabakadan yapılabilir anca.

Ayna modülü yaparken elektrik şemasını fln inceledim ama dişli mekanizmasını söküp bakmadım @Murat Yılmaz .
Sökülüp bakılması lazım tabi, olur veya olmaz demek zor. Bir malzeme vardı bi ara almıştık teflon gibi bişeydi. Basınç ve yük dayanımı yüksek. Çizip dişli yapmıştık. Orjinalinden uzun süre dayanmıştı. En kötü o tarz bir uygulama olabilir. Veya muadil bir parça uygulanabilir. Söküp incelemek şart.
Sanırsam benim aynanın motoru arızalı,Araç çalışır durumdayken sürekli.aynadan motor sesi geliyor.Motoru stop ettiğim zaman belirli bir süre çalışıyor ses kesiliyor.Herhalde servislik olduk

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sanırsam benim aynanın motoru arızalı,Araç çalışır durumdayken sürekli.aynadan motor sesi geliyor.Motoru stop ettiğim zaman belirli bir süre çalışıyor ses kesiliyor.Herhalde servislik olduk
Takılı kalmış gibi, aslında anlayan birisi sökse belki de basit bir şeydir...
Dişli kırıldı ise aynayı yerine oturana kadar o sesi yapar , kontak kapattıkdan sonrada 40sn süresi oldugu için ses yine devam ediyor.

Dişli kırık oldugu kesin , elektriksel sıkıntı olmadıgı kesin , ama ezber yapmayalım yinede bakmak lazım.

Rvmli ayna ise 1700tl değil ise 1000tl ~

Hanbey15

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dişli kırıldı ise aynayı yerine oturana kadar o sesi yapar , kontak kapattıkdan sonrada 40sn süresi oldugu için ses yine devam ediyor.

Dişli kırık oldugu kesin , elektriksel sıkıntı olmadıgı kesin , ama ezber yapmayalım yinede bakmak lazım.

Rvmli ayna ise 1700tl değil ise 1000tl ~
Tam sizin anlattığınız gibi bir durum var..P.tesi servise götürüp baktıracam.Herkese ayrı ayrı tşk.edrm.Hayırlı Bayramlar

Hanbey15

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar bozulan sağ aynam için servise gittim söküp taktılar,Dişli kırılmış tamiri olmaz dediler yenisine RVM'li(Kör noktalı)olduğu için 1850 tl fiyat verdiler ama bu arada aynayı söküp takarken biraz zorlamışlar olsa gerek aynanın yuvasındaki dişliyi tam oturtamışlar ayna yuvasında boşda gibi duruyordu,ayar yaparken takılma olmaya başladı.Ayrıca daha önceden gelen motor açma kapama seside gelmiyordu sanırım çalışan motoruda bozdular.Tekrar servise gittiğimde bana daha öncede sökülmüş oynamışlar diye cevap verdiler.Fazla üstelemedim ayna zaten bozuk diye...Netten Biraz araştırma yaptım.Maslak'da bir aynacı buldum.Önce telle görüştüm.Sonra ustaya gittim.Aynayı komple söktü dişli kırılmış motor çalışmıyordu.Başka orjinal çıkma bir aynadan hem dişli hem motoru taktı.şimdilik güzel oldu kanısındayım.İnşaAllah önümüzdeki günlerde sıkıntı çıkarmaz..İşcilik olarak 300 tl verdim ama değdi.Ayna eskisi.gibi oldu..Bilgilendirmek için yazmak istedim.Saygılar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaşlar bozulan sağ aynam için servise gittim söküp taktılar,Dişli kırılmış tamiri olmaz dediler yenisine RVM'li(Kör noktalı)olduğu için 1850 tl fiyat verdiler ama bu arada aynayı söküp takarken biraz zorlamışlar olsa gerek aynanın yuvasındaki dişliyi tam oturtamışlar ayna yuvasında boşda gibi duruyordu,ayar yaparken takılma olmaya başladı.Ayrıca daha önceden gelen motor açma kapama seside gelmiyordu sanırım çalışan motoruda bozdular.Tekrar servise gittiğimde bana daha öncede sökülmüş oynamışlar diye cevap verdiler.Fazla üstelemedim ayna zaten bozuk diye...Netten Biraz araştırma yaptım.Maslak'da bir aynacı buldum.Önce telle görüştüm.Sonra ustaya gittim.Aynayı komple söktü dişli kırılmış motor çalışmıyordu.Başka orjinal çıkma bir aynadan hem dişli hem motoru taktı.şimdilik güzel oldu kanısındayım.İnşaAllah önümüzdeki günlerde sıkıntı çıkarmaz..İşcilik olarak 300 tl verdim ama değdi.Ayna eskisi.gibi oldu..Bilgilendirmek için yazmak istedim.Saygılar.
Öncelikle geçmiş olsun sonrasında gittiğiniz yeri paylaşırsanız sonraki nesiller için iyi olur.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
10 lira maliyeti olmayan dişli için 1850 lira istemek... VVT üretebiliyorsun ama 10 liralık plastiği 100 liraya değiştirecek düzeni kuramıyorsun. İnsan gerçekten hayret ediyor.
Maalesef abi bütün markalarda bütün servislerde durum böyle. Sanayi tam olarak burda devreye giriyor.

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Arkadaşlar merhaba. Bu aynanın neresinde bulunuyor bu dişli gurubu. Aynanın olduğu parçada mı yoksa alttan gövdeye bağlı olduğu parça içerisinde mi? Birde bunun tam olarak nasıl söküleceğini anlatan bir kaynak var mı? Dün bayağı bir araştırdım ama bulamadım. Benimde sol ayna motoru sürekli çalışıyor fakat kapatma yapmıyor dünden beri. İnternette gördüğüm kadarı ile 30 dişli ve 48 dişli çarkları olduğunu gördüm. Sorun hangisinde bilemiyorum. Şimdilik soketi çıkartarak elektrik bağlantısını kestim. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Taşovalı

Sessiz
Arkadaşlar merhaba. Bu aynanın neresinde bulunuyor bu dişli gurubu. Aynanın olduğu parçada mı yoksa alttan gövdeye bağlı olduğu parça içerisinde mi? Birde bunun tam olarak nasıl söküleceğini anlatan bir kaynak var mı? Dün bayağı bir araştırdım ama bulamadım. Benimde sol ayna motoru sürekli çalışıyor fakat kapatma yapmıyor dünden beri. İnternette gördüğüm kadarı ile 30 dişli ve 48 dişli çarkları olduğunu gördüm. Sorun hangisinde bilemiyorum. Şimdilik soketi çıkartarak elektrik bağlantısını kestim. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar ...
Aynı şekilde benim sol ayna arızalandı siz nasıl halledebildiniz.sorunu

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
n11.com'dan Mazda 3 MK2 2010-2013 İçin Yan Ayna Katlama Dişlisi 48-Diş seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!

Taşovalı

Sessiz
Merhaba Kadir bey , aynayı araç üzerinden söktüm. Ama dişliye nasıl ulaşırım onu kestiremedim

Ekli dosyalar

• 16512141885045667480215399082291.jpg
    16512141885045667480215399082291.jpg
    230.6 KB · Görüntüleme: 32

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İşaretli yeri sökmen lazım
IMG_20220429_093733.jpg

Taşovalı

Sessiz
Görünen tırnaklardan mı söküyoruz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynayı çevreleyen dış muhafazası sökmelimiyim? Nasıl sökebilirim?

Ekli dosyalar

• 16512165264693161871260062721567.jpg
    16512165264693161871260062721567.jpg
    363.4 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Görünen tırnaklardan mı söküyoruz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynayı çevreleyen dış muhafazası sökmelimiyim? Nasıl sökebilirim?
Altda 3 vida var ayna gövdesi ile kapı gövdesi arasında onuda ayır.

Sonra yine resim atarsın.

Elimde olmayınca tarifi zor oluyor :(

Bütün kablo soket vs iyice resimle toplama sırasında lazım olacak.

Taşovalı

Sessiz
Tamam Kadir bey , önce dişliyi sipariş edeyim geldiği zaman sökmeye başlarım . Şimdilik yerine taktım aynayı ama yukarı aşağ ayar yapmıyor acaba aynayı oturtanadimmi?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tamam Kadir bey , önce dişliyi sipariş edeyim geldiği zaman sökmeye başlarım . Şimdilik yerine taktım aynayı ama yukarı aşağ ayar yapmıyor acaba aynayı oturtanadimmi?
Öncesinde yapıyorsa şimdi yapmıyorsa oturmamıştır büyük ihtimal

Üst Alt