Mazda 323 BG (1989-94) Kasada Bağımsız Süspansiyon Var Mı?

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
merhaba arkadaşlar forumda BG kasaların açıklamalarında 4 tekerlek bağımsız süspansiyon denilmiş bu bilgi doğru mu ? Evet konfor olarak aracım mükemmel geliyor ama örneğin viraja yüksek hızlarda girememesi veya 120 km hızdan sonra aracın güven çok vermemesi(zannımca araç hafif oluşundandır) gibi durumları baz alınca acaba süspansiyon bağımsız değil mi diye düşünmnüştüm,yardımcı olabilecek varsa bi bilgi daha edinmiş olabilirim:)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bağımsız süspansiyon olacağını tahmin etmiyorum, olsa bile 90'ların teknolojisiyle daha fazlası mümkün olmamış demektir. Zamanında benim 93 model 323 sedan aracım vardı, yüksek hızlara çıkıyordum ama o da hiç güven vermiyordu...

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
aracınızın arka tarafından eğilip tekerleklere ortadaki basit bir traversden (ön taraftaki gibi ahtapot gibi değil o yüzden basit dedim )gelen ayrı ayrı salıncakları ve denge kolunu görüp gurur duyabilirsiniz ;)ve hatta bunu mazdayı kötülemeye çalışanlarada eğiltip gösterebilirsiniz :)bir arkadaşım inanmamıştı 1994 de öyle olurmu falan arkadaşın 94 model bg de bakmıştık :)
bu zaman içinde tabiki çok geliştirildi 5yıllık civardaki aracların arka süspansiyonları neredeyse ön taraf gibi :eek:
ama mekanik olarak sizin aracınız bağımsız süspansiyon evet :)

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Resmi kaynaklar böyle diyor,

WP_20170921_18_06_35_Pro.jpg WP_20170921_18_01_52_Pro.jpg

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
aracınızın arka tarafından eğilip tekerleklere ortadaki basit bir traversden (ön taraftaki gibi ahtapot gibi değil o yüzden basit dedim )gelen ayrı ayrı salıncakları ve denge kolunu görüp gurur duyabilirsiniz ;)ve hatta bunu mazdayı kötülemeye çalışanlarada eğiltip gösterebilirsiniz :)bir arkadaşım inanmamıştı 1994 de öyle olurmu falan arkadaşın 94 model bg de bakmıştık :)
bu zaman içinde tabiki çok geliştirildi 5yıllık civardaki aracların arka süspansiyonları neredeyse ön taraf gibi :eek:
ama mekanik olarak sizin aracınız bağımsız süspansiyon evet :)
teşekkürler,mazdagaraj da bilgilerde öyle yazmış ama şaşırdım,yol tutuşu sadece süspansiyon değil biçok etken etkilediği için zayıf sayılır ama konfor harika:) şu 5 yıllık derken yani 2012 model maadaları mı kaastettınız?

41 kere maşallah mazdalarımıza:)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
şekkürler,mazdagaraj da bilgilerde öyle yazmış ama şaşırdım,yol tutuşu sadece süspansiyon değil biçok etken etkilediği için zayıf sayılır ama konfor harika:) şu 5 yıllık derken yani 2012 model maadaları mı kaastettınız?
sadece mazda değil bütün Premium ve kendini Premium hisseden markalarda önemli değişimler var :) son mazda 3 2017 dizel testinde araç yol tutuşu çok iyi geldi bana tabiri caizse tren gibi :D
sizin araç için bir alt takım kontrolü yaptırın belki eskimiş yenilenmemiş parçalar vardır biraz daha düzelme gösterebilir ;)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Selamünaleyküm forum bizim bordolunun kışın ön viraj denge kolu kırıldı sonra söküp kaynatmayı planlıyordum ama sökemedim elim girmedi uzun ek cırcır lokma uzattım yine olmadı daha önce başına gelen var mı nasıl sökücez bu veleti. Lütfen kolay olsun :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Selamünaleyküm forum bizim bordolunun kışın ön viraj denge kolu kırıldı sonra söküp kaynatmayı planlıyordum ama sökemedim elim girmedi uzun ek cırcır lokma uzattım yine olmadı daha önce başına gelen var mı nasıl sökücez bu veleti. Lütfen kolay olsun :)
Viraj denge kolu araç lift ile kaldırılmadan çok zor sökülür. Kaynak sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Düşününki viraja girdiğiniz aniden kaynaktan kırıldı, aracın dengesi kaybolur dikkat edin.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Viraj denge kolu araç lift ile kaldırılmadan çok zor sökülür. Kaynak sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Düşününki viraja girdiğiniz aniden kaynaktan kırıldı, aracın dengesi kaybolur dikkat edin.
Hocam şimdi sökebilsem zaten kaynak yapmak aptallık olur :) Aracın yol tutuşu 10 kat belki fark etti önceden zıpkın gibi oturuyordu yola şimdi reno gibi virajda yatıyor :( Benim anlamadım bir şey var şu an burçlardan söktüm varsaysak bir tarafı kopuk olduğundan zaten çekince gelicek ama yeni viraj demir çubuğu oraya girmez bence hareket etceği yer yok sanki ön takımı indirmek gerekiyor gibi bir yeerde okudum adam lantisde de öyle yaptırmış

Üst Alt