Karbon Polen filtresi

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Arkadaşlar son günlerde hem forumda hem internette bazı konularda bu tip filtreler ile ilgili merak oluşmaya başladığından biraz açıklama yapmayı uygun buluyorum. Gerçek aktif karbonlu polen filtreler normal filtrelere göre havayı daha iyi süzerler ama burda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Karbon filtrenin en makul olanı kağıt ve/veya elyaf katmanlarının arasında toz granül halinde karbon bulunan tipidir, fakat piyasada bu filtreleri bulmak nerdeyse imkansıza yakındır cunku maliyeti oldukça yuksek oldugundan hem uretimi hemde ithalatı yok denecek kadar azdır, bu filtrelerde toz granül parcacıklı karbonu elinizle elyafa dokundugunuzda hissedebilirisiniz. Bir diğer carbonlu filtre tipi ise iki kat elyaf arasında parça granul şeklinde karbon bulunan filterlerdir, bu filtrelerde kucuk kucuk parca parca karbonu elinizle elyafa dokundugunuzda hissedebilrisiniz.
Yukarıda bahsettiğim her iki tip filtrede kullanılan kagıt/elyaf normal polen filtresinden çok daha kalındır ve elinizlede karbonu rahatça dokunarak hissedebilirsiniz, aşağıdaki resimde fark rahatlıkla görülebiliyor.

2ag22ar.jpg

Ve geldik dikkat edilecek en önemli kısıma

Tüketicilerin son dönemdeki bu karbon filtre tercihini farkeden bazı filtre imalatçı ve ithalaçıları karbonlu filtre adıyla bazı imalatlar ve ihtalatlar gerçekleştirmekteler, şahsen filtre işini gayet iyi bildiğim için burada sizi uyarmayı bir borç biliyorum, bu 3. tip karbon adıyla satılan filtrelerin ise karbonla uzaktan yakından alakası yoktur. Karbonlu filtreyi dısardan anlamanın en kolay yöntemi dısardan siyahımsı görüntüsü oldugundan bazı uyanıklar iki kat ince beyaz elyaf arasına siyah elyafı koyuyorlar ve bunu ısıl işlem ile tek katman haline getirip filtre üretiyorlar ve piyasayada bunlar karbon filtre olarak satılıyor, bunu turkiyede de uretiliyor uzakdogudan da ithal ediliyor. Aşağıdaki resimdeki filtre bu tarz bir filtredir.

30hl92g.jpg

Peki gerçeğini ve sahtesini biririnden nasıl ayıracagız ?

Bunu anlayabilmenin en pratik yolu filterye dokunmaktır, elinizle eger kagıt/elyaf'ın içinde toz granul veya parcacık hissediyorsanız büyük ihtimal filtre gercek karbunludur, ama dokundugunuzda eğer bir fark yok normal kagıt/elyaf dokusu var ama sadece rengi siyaha yakın ise buyuk ihtimal 3. tip sahte filtrelerdendir. Bir diğer nokta ise fiyat unsudur, karbonun maliyeti düşünüldüğünde 15 lira gibi bir fiyata buldugunuz karbonlu oldugunu iddaa eden filtrede cok cok buyuk ihtimal sahtedir.

Alıntıdır.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aktif karbon, kötü kokuları hapsetme özelliğine sahiptir. Özellikle mutfaklarda aspiratörlerde kullanılır.
Şahsen ben karbon filtre kullanımına gerek duymuyorum. 10bin km.de 1 değiştirilen filtre kirlenmeye fırsat bulamadan değiştirmiş oluyorsunuz. Yaz, kış havalandırmayı sürekli kullandığımızdan sağlığımız daha önemli. Bu nedenle sık değişim de tavsiye edilir.
Ayrıca değişimden önce bakteri temizleyici (klima temizleyici) spreyleri kullanmanız ve polen filtresinin olduğu bölümü bir güzel silip temizlemenizi de tavsiye ederim.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aktif karbon, kötü kokuları hapsetme özelliğine sahiptir. Özellikle mutfaklarda aspiratörlerde kullanılır.
Şahsen ben karbon filtre kullanımına gerek duymuyorum. 10bin km.de 1 değiştirilen filtre kirlenmeye fırsat bulamadan değiştirmiş oluyorsunuz. Yaz, kış havalandırmayı sürekli kullandığımızdan sağlığımız daha önemli. Bu nedenle sık değişim de tavsiye edilir.
Ayrıca değişimden önce bakteri temizleyici (klima temizleyici) spreyleri kullanmanız ve polen filtresinin olduğu bölümü bir güzel silip temizlemenizi de tavsiye ederim.
Kağıt mı karbonlu mu ona karar vermedim. Mersin nemli memleket, yaz ve kış klima istiyor. Havalandırmayı açınca toz kokusu geliyor burnuma, Tufan bir klima bakımı istiyor :) Tüm arabalarıma, tüm Mazdalarıma(ikisi de aynı kapıya çıkıyor:)) bahsettiğin temizliği yapmıştım ama Filtreyi karbonlu mu kağıt mı tercih etmeli, kararsızlık vardı. Tavsiyelerin mantıklı geldi hocam. Sağolasın ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kağıt mı karbonlu mu ona karar vermedim. Mersin nemli memleket, yaz ve kış klima istiyor. Havalandırmayı açınca toz kokusu geliyor burnuma, Tufan bir klima bakımı istiyor :) Tüm arabalarıma, tüm Mazdalarıma(ikisi de aynı kapıya çıkıyor:)) bahsettiğin temizliği yapmıştım ama Filtreyi karbonlu mu kağıt mı tercih etmeli, kararsızlık vardı. Tavsiyelerin mantıklı geldi hocam. Sağolasın ;)

Toz kokusunun gelmesi ya filtrenin ömrünün dolmasından ya da nemli kalmasından ötürü bakteri yuvasına dönmesindendir. Eğer bakteri yuvasına döndüyse de boğaz yollarına, gözlere, sinüzlere zarar verebilir.
Karabük'te ben de yaz kış klimayı açık tutarım. Ama mümkün olduğunca dışarıdan almam. Hem toz, hem kirli hava filtreyi daha çabuk kirletir sonuçta.
Hepsiburadadaki modacar klima temizleme spreyini öneririm. Uzunca hortum takılıp sıkılan spreyi. Çok güzel temizliyor bakterileri. Poleni değişmeden önce yuvayı temizleyip (ıslak mendille bolca) ardından bu sprey uygulamasını yapıp üstündeki yönergeleri takip ederek (5 dk soğuk, 5 dk sıcak vs.) kesin çözüm sağlar.

Aldığım filtre de, n11 den mazda 3 bosch filtre seti. İşimi görüyor, sıkıntısını da görmedim.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb

Biz ne yapıyoruz; klima kullanımından sonra arabayı stop edip aracı kilitleyip gidiyoruz, klima borularının içinde kalan soğuk hava sıcağın etkisi ile neme dönüşüyor, kapalı ortamda bulunmasından dolayı da bu nem doğal olarak o kötü kokuya sebebiyet veriyor...
Gelelim çözümüne;
Arabayla klima açık seyir halindeyiz ve varacağımız yere 300-500 metre var, klimayı kapatıyoruz ama kalorifer fanı üflemeye devam ediyor, varacağımız yani aracımızı stop edeceğimiz yere varana kadar bu üfleme dışarıdan gelen normal havayı içeriye vermeye başlıyor ve boruların içinde kalan hava nem yaparak kötü kokuya sebebiyet vermiyor... Veya; aracı stop etmeden klimayı kapatarak üflemeye devam ettiriyoruz ve 1 dakika kadar araç çalışmaya devam ediyor, normal hava sıcaklığını üflemeye başladığında da kapatıyoruz...

@domestos veli abiden alıntı ben bugun denedim işe yarıyor:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biz ne yapıyoruz; klima kullanımından sonra arabayı stop edip aracı kilitleyip gidiyoruz, klima borularının içinde kalan soğuk hava sıcağın etkisi ile neme dönüşüyor, kapalı ortamda bulunmasından dolayı da bu nem doğal olarak o kötü kokuya sebebiyet veriyor...
Gelelim çözümüne;
Arabayla klima açık seyir halindeyiz ve varacağımız yere 300-500 metre var, klimayı kapatıyoruz ama kalorifer fanı üflemeye devam ediyor, varacağımız yani aracımızı stop edeceğimiz yere varana kadar bu üfleme dışarıdan gelen normal havayı içeriye vermeye başlıyor ve boruların içinde kalan hava nem yaparak kötü kokuya sebebiyet vermiyor... Veya; aracı stop etmeden klimayı kapatarak üflemeye devam ettiriyoruz ve 1 dakika kadar araç çalışmaya devam ediyor, normal hava sıcaklığını üflemeye başladığında da kapatıyoruz...

@domestos veli abiden alıntı ben bugun denedim işe yarıyor:)
Ford Focus aracı olan bir arkadaşım bu koku sebebiyle aracın bütün iç aksamını söktürüp, temizletmiş serviste ancak doğal olarak koku kesilmemiş, arabayı satma noktasına geldim dedi, yöntemi anlattım bir süre sonra telefon açıp, abi Allah razı olsun, koku moku kalmadı dedi... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ford Focus aracı olan bir arkadaşım bu koku sebebiyle aracın bütün iç aksamını söktürüp, temizletmiş serviste ancak doğal olarak koku kesilmemiş, arabayı satma noktasına geldim dedi, yöntemi anlattım bir süre sonra telefon açıp, abi Allah razı olsun, koku moku kalmadı dedi... :)
Halbuki bunu düşünmek o kadar da zor değil :)

Üst Alt