Mazda 626 GE (1991-97) Kaliperden Yağ Kaçırma Sorunu

Tekneli

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo
bugun arac fren ısıgı yandı bende ustayla lıft kaldırdık arka sol kalıper yag kacırıyordu usta tamır olmaz bu dedı degısmesı gerek dedı frencıye gıttım oda ben sokmem sıkıntılı oluyor bunlar dedı cıkma bakcam mecburen ama yalovaya yakın tamır yapan bır yer varmı bırde mazdadan anlayan bır usta burdakı ustalar pek anlamıyor bundan once lantıs vardı ama hıc buyuk sorun cıkarmamıstı bana

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bugun arac fren ısıgı yandı bende ustayla lıft kaldırdık arka sol kalıper yag kacırıyordu usta tamır olmaz bu dedı degısmesı gerek dedı frencıye gıttım oda ben sokmem sıkıntılı oluyor bunlar dedı cıkma bakcam mecburen ama yalovaya yakın tamır yapan bır yer varmı bırde mazdadan anlayan bır usta burdakı ustalar pek anlamıyor bundan once lantıs vardı ama hıc buyuk sorun cıkarmamıstı bana
Bu konuda tecrübeli ve bilgili değilim ancak daha önce okuduğum tecrübelere dayanarak sorunun fren merkezi kaynaklı olduğunu tahmin ediyorum... Parçayı alacaksın ve ustalar değiştirecek, bu basit işlemi de yapacak bir çok usta vardır Yalova'da... :)

Fotoğraf;

arka fren merkezi.JPG

Link;

MERKEZ FREN ARKA R/L

Tekneli

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
benımde pek bılgım yok kalıper gelen yag bunlamı alakalı eger oyleyse super cunku kalıper baya yuksek fıyat bırde buralara yakın bır mazda ustası oneırı olursa adapazarı ızmıt fılan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
benımde pek bılgım yok kalıper gelen yag bunlamı alakalı eger oyleyse super cunku kalıper baya yuksek fıyat bırde buralara yakın bır mazda ustası oneırı olursa adapazarı ızmıt fılan

Kaliperde sorun hiç duymadım, fren merkezi olarak bir kaç yerde okumuştum. Muhtemelen fren merkezidir diyorum ama anlayan bir ustanın teşhis koyması şart.

Mazda Usta Tavsiyeleri

Usta tavsiyelerine yukarıdaki linkten ulaşabilirsin... Fakat aracını bu problem ile kullanmanı tavsiye etmiyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yanlış hatırlamıyorsam kaliper içindeki piston oringi nedeniyle bu kaçak oluyor. Tamir ediliyor ama ustası lazım.

Tekneli

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo
ıste yalovaya yakın usta onerısını ondan sordum artık bakacam bır caresıne adem ustaya gıtmek ıstedım ama freen olunca sorun uzun yol yapmak aklıma yatmadı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ıste yalovaya yakın usta onerısını ondan sordum artık bakacam bır caresıne adem ustaya gıtmek ıstedım ama freen olunca sorun uzun yol yapmak aklıma yatmadı

Bende ilk önce Adem Usta, sonrasında Kocaeli Yarımca'da Gülünce Otomotiv diye tavsiye edecektim ancak, bu şekilde gitmek riskli olduğu için tavsiyelerde bulunmadım. Yalova'da Mazda'dan anlayan usta bulursan tavsiyelerini bekliyoruz. Belki @universitely76 hocam usta konusunda tecrübelidir.

Tekneli

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo
Yalovada vardır belki ben bulamadan yani ras gelmedim ama hangi ustaya gitsem yaparız diyor ama beceremiyorum lantis zamanından biliyorum lantis için Orhangazi gidiyordum olmadı artık Kocaeli gideceğim gözü karartıp

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Benim 99 GF'de de buna benzer bir sorun yaşamıştım, sağ arka tekerden hidrolik yağı boşalmış elfreni ışığı sabit yanıyor idi, daha sonra Ankara Rem Oto'da güzel bir bakım sırasında hidrolik kaçağının arka fren merkezinden olduğunu söylemişti Ekrem usta. Fren merkezi frenciye gönderilmiş ve onarım sonrası sorun ortadan kalkmıştı.

Sizdeki durum da buna benzerse fren merkezini kontrol ettirip kaçağın bu sebepli olmadığı anlaşılırsa kalipere yönelebilirsiniz.

Usta konusunda ise pek bilgim yok, bir ayağım İstanbul'da olduğu için ben genelde bakımlarımı Adem ustaya yaptırıyorum. Ancak sırf bu sebepli o kadar yola gerek yok. Yalova sanayii sitesinde gözünüze kestirdiğiniz bir kaç yere bakabilirsiniz. Var mıydı tam hatırlayamadım ancak Bosch Car Servis varsa daha kurumsal oldukları için danışılabilir. Burası da olmazsa Kocaeli en iyi seçenek kalıyor.

Tekneli

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo
Herkese çok teşekkür ederim burda baya bir usta gezdikten sonra bir arkadaşım yardımıyla Cevdet usta diye bir ustaya yönlendirdi beni usta ben yaparım dedi yaptı bir sure sonra kontrol ederim dedi simdilik çözülmüş gibi biraz fazla aldı ama helal olsun

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Herkese çok teşekkür ederim burda baya bir usta gezdikten sonra bir arkadaşım yardımıyla Cevdet usta diye bir ustaya yönlendirdi beni usta ben yaparım dedi yaptı bir sure sonra kontrol ederim dedi simdilik çözülmüş gibi biraz fazla aldı ama helal olsun
Hayırlı olsun. Fiyat ne tuttu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Sorun neymiş peki? Kaliperden mi kaçak var, fren merkezinden mi? Geçmiş olsun.

Tekneli

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo
Eve gelip aracı park edince anladım el freni artık hiç tutmuyor yaptım deyip 250lira aldı sahtekar pazartesi yanına gidecem buyuk ihtimal körledi orayı yag akmasın diye

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eve gelip aracı park edince anladım el freni artık hiç tutmuyor yaptım deyip 250lira aldı sahtekar pazartesi yanına gidecem buyuk ihtimal körledi orayı yag akmasın diye

Ne diyeceğimi bilemedim. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın... :( Aldığı 250 lira eline ayağına dolanacak ya, o yüzden tutmuyor o fren... Oysa, sen o paraya rağmen yapılan işleme razı gelmiştin.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun. Umarım çözülür probleminiz. Usta şanssızlığı büyük sıkıntı gerçekten. Fiyat da kallavi imiş.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Hocam sizin aracın arka frenleri diskmi oluyor yoksa normal tamburlu frenmi. Disk ise kaliper pistonunun keçesinden yağ kaçar ve bunların tamir takımları var değiştirilmesi de basit bir işlemdir. Takım olarak kaliper fiyatları çok fazla oluyor .
Yok normal tamburlu fren ise, onlarda da fren silindiri denilen parça mevcut. Yukarıda abim paylaşmış. Onların fiyatı uygun yine değişimide çok zor değil. Benim anlamadığım o nasıl ustalar ki bu kadar basit arızayı ben yapamam ben sökemem diyor ve 250 tl yi neye karşılık alıyor..
Bu arada el freni telini takmamış veya gevşek bırakmış olabilir.

Tekneli

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo
Valla denize düşen yılana sarılır misali yaparım diyince yap bari dedim fren olmasa zaten ya İzmit yada adem ustaya gidecektim ama fren olunca arızası cesaret edemedim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla denize düşen yılana sarılır misali yaparım diyince yap bari dedim fren olmasa zaten ya İzmit yada adem ustaya gidecektim ama fren olunca arızası cesaret edemedim
Pazartesi günü yaptığı işi düzgün yapması için tekrar götürün derim.

Üst Alt