İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır?,

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu sistem tamamen güvenlik odaklı olarak 1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunmuş ve 1958 yılında yine kendisi tarafından patenti alınmıştır. Gelişen dünya koşullarında; artan hırsızlık olaylarıyla beraber kullanımı standart hale getirilmiştir. İlk olarak İngiltere’de 1997 yılında devlet tarafından kullanımı zorunlu kılınmıştır. Bunu takiben diğer ülkeler de zaman içerisinde immobilizer sistemini standartlaştırmıştır. Günümüzde tüm yeni model araçlarda bu sistem kullanılmaktadır. Çalışma Şekli

İmmobilizer sistemini kullanan bir otomobilin kontağı ve anahtarı özeldir. Kaputun altına gizlenmiş bir bölgede ana ünitesi bulunmakta olup anahtar uyumsuzluğunda motora yakıt gönderilmesini veya ateşleme sisteminin bujileri tetiklemesini elektronik olarak engeller. Bu sayede filmlerde sıkça gördüğümüz düz kontak yapılarak otomobil yürütme olayı tarihe karışmıştır. Sistemin özel bir çip barındıran anahtarı kontağa takıldığında ana üniteden bir elektrik sinyali gönderilerek manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alana maruz kalan anahtar çipi kendisine entegre bobin vasıtasıyla şarj edilerek üzerindeki şifreli kodu radyo frekanslarıyla ana ünitenin okuyucu alıcısına gönderir. Alıcı, kodun doğru olması durumunda motorun çalışmasına izin verir ve marş motoru, distribütör ve yakıt pompası tetiklenir.

Anahtar kontağa takıldıktan milisaniyeler içinde gerçekleşen bu işlem döngüsü anahtar kontaktan çıkarıldığı an devre dışı kalmaz. Eğer anahtar çıkarıldıktan 20sn. sonra tekrar araç çalıştırılmak istenirse, immobilizer sistemi devreye girmez ve doğrudan motor çalışır. 20sn. dolduğunda ise immobilizer sisteminin sağladığı tüm güvenlik unsurları aktifleşir.
Otomobil hırsızlığını tüm dünya verilerinde ortalama %75 oranında azaltan bu sistemin de zayıf noktaları bulunmaktadır. Kaput açılıp immobilizer ana ünitesine ulaşılırsa kolay birkaç işlemle devre dışı bırakılabilmektedir. Bu nedenle immobilizer’e güvenmek tek başına yeterli olamamaktadır. Oto alarm sistemleri bu noktada güvenlik artırıcı unsurların en başında gelmektedir. Tabi teknolojinin ilerlemesiyle immobilizer sistemlerinde de ulaşılmasını ve devre dışı bırakılmasını zorlaştırıcı önlemler geliştirilmiştir.

İmmobilizer sistemi eskiden çok pahalı ve üst segment araçlarda kullanılan bir donanımken, şu an oldukça makul seviyelerde tüm araçlara fabrika çıkışlı olarak bağlanıp piyasaya sürülmektedir. Bu sistemin en sıkıntılı noktalarından biriyse, anahtarın kaybedilmesidir. Bu durumda birçok kullanıcı çok yüksek fiyatlar sebebiyle mağdur kalmakta olup orjinal anahtarın yenisini temin etmekte zorluk yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda profesyonel destek sağlayan ve kaybolan anahtarın neredeyse birebir yedeğini sağlayabilen özel kuruluşlar bulunmaktadır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim anlamadığım nokta; bu sistem varken nasıl bu kadar araç peynir ekmek gibi çalınabiliyor?? :rolleyes:

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Merhaba, benim arabada bu immobilizer ışığı motor duruyorken devamlı yanıp sönüyor, halbuki kitapçığından 20sn sonra kendiliğinden söner yazıyor ama benim ki devamlı yanıp sönüyor, sadece arabayı çalıştırdığım da sönüyor. Anlam veremedim normal mi acaba bu durum?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba, benim arabada bu immobilizer ışığı motor duruyorken devamlı yanıp sönüyor, halbuki kitapçığından 20sn sonra kendiliğinden söner yazıyor ama benim ki devamlı yanıp sönüyor, sadece arabayı çalıştırdığım da sönüyor. Anlam veremedim normal mi acaba bu durum?

Son derece normal... :) İlk aracı aldığımda eşim de o yanıp sönen ışıktan tırsmış, bi gün dedi ki sanırım arabayı bozdum, kapıları kilitliyorum göstergede bi ışık yanıp sönüyor dedi... :)

Durumu bildiğim için; "senden kıymetli mi, bozulursa bozulsun" diyerek artı puan almıştım...

(Bazen forumu açıp okuyor, inşallah buraya denk gelmez)

:p

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Eyvallah abi. bende 20sn sonra sönecek diye beklerken dedim bozdum galiba. niye kitapçıkta öyle yazıyor anlamadım acaba 2. defa mı kitlenmek gerekiyor diye düşündüm. Ama 2. Defa kitlemek kapıların içerden açılmasını kapatıyormuş.
Gün geçtikçe seviyorum keratayı.

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Son derece normal... :) İlk aracı aldığımda eşim de o yanıp sönen ışıktan tırsmış, bi gün dedi ki sanırım arabayı bozdum, kapıları kilitliyorum göstergede bi ışık yanıp sönüyor dedi... :)

Durumu bildiğim için; "senden kıymetli mi, bozulursa bozulsun" diyerek artı puan almıştım...

(Bazen forumu açıp okuyor, inşallah buraya denk gelmez)

:p

akşam akşam güldürdün beni allah da seni güldürsün :D:D:D

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bizim guzunun anahtarını eski sahibi kaybedip yenisini almış ancak immobilizer kilit kodu ayarlanmadığı için aracı çalıştırmıyor. Bunu Adem ustaya sormuştum yetkili serviste halletmemiz gerekiyor diyerek Merser'e yönlendirmişti. Ne kadar sürüyor bilmiyorum ama artık benim de yolum ne zaman o tarafa düşerse bi uğrayıp kodlatacağım.

Ya da ben Merser'e gitmeden Müslüm babayı mı çağırsak, hizmet ücretini de öderiz :)

mazdasever

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
İmmobilizer nedir:

1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunan İmmobilizer sistemi; günümüzde artan hırsızlık olaylarıyla beraber tüm otomobil üreticilerinin kullandığı bir teknoloji haline gelmiştir. İmmobilizer kelimesi İngilizce’den gelmiş olup, Türkçe’deki anlamı “hareketsiz hale getirmek” olan, immobilize kelimesinden türetilmiştir. Sona gelen “-er” takısı, “Hareketsiz Hale Getirici” anlamına getirmiştir bu kelimeyi. Dilimizde, “çipli oto anahtarı sistemi” de denilmektedir. Kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır, günümüzde hemen tüm araçlarda immobilizer teknoloji kullanılmaktadır. İmmobilizer ile ilgili tüm bilgileri ben bu yazıdan öğrendim: İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? | Bilgihanem

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yıllardır anlayamadığım nokta, bu sisteme sahip araçların yine de çalınıyor olması.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yıllardır anlayamadığım nokta, bu sisteme sahip araçların yine de çalınıyor olması.

Sokak aralarında bütün anahtarcılar bu çipleri kopyalıyor. El kadar cihazın yapamadığı şey yok, bu iş bu kadar kolay ve denetimsiz yapılmamalı. Araç çalanların da immoyu devre dışı bırakan bir cihazı vardır muhtemelen...
Mesela yedek anahtar yaptırmaya gittim, anahtarcı bana yedek yaparken bir tane de kendine yapabilir :) Burası Türkiye...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Üst Alt