İmar Barışı ve İskan İşlemleri Hakkında

Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Valla bugün haberi okumuştum ve merak ettiğim birşey var bende onu soracağım size.

Bundan 50 yıl önce bankadan kredi ile alınan bir arazi var bu arazi kredi ile alınırken ipotek konuyor araziye daha sonra arazinin kredisi bitiyor ve ipotek kaldırılması unutuluyor. Daha sonra o araziden imar geçerken ipotek sahibi olan bankaya arazi yazılıyor ve geçiliyor. 50 senedir üzerinde oturduğumuz arazimiz şuanda bankanın görünüyor resmiyette. Bu arazi için geçerli olur mu bu imar barışı ?

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Beyan verebilmeniz için tapunun üzerinize olması gerekiyor tapuyu üzerinize aldıktan sonra imar barışına başvurup binanızı ruhsatlı hale getirebilirsiniz.

By_Nisay

Katılımcı
Merhabalar
Köydeki evimiz ve ahır için tapu cıkartabilir miyiz bu uygulama dahilinde? Evi dedem köye yapmış fakat tapusu felan yok, yanında ahır var önündede ufak bir bahçe. Ev kullanılıyor fakat ahır boş şuan. Bura için ne yapılabilir nasıl degerlendirilir. İşleyiş-Süreç nasıl olur?
Şimdiden teşekkür ederim.

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Yakın zamanda müteahhite verilmesi planlanan binalar için çıkarılmasının manası yok diye düşünüyorum. Doğru mu?

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Yakın zamanda müteahhite verilmesi planlanan binalar için çıkarılmasının manası yok diye düşünüyorum. Doğru mu?
Evet müteahite verilecekse almanın bir faydası olmaz uzun süre oturmayı düşünenler ve iskan alamadığı için elektriğini suyunu ayıramayanlar için faydalı olacaktır. Yoksa eviniz ruhsatsız diye yikicaklarini düşünmüyorum
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Merhabalar
Köydeki evimiz ve ahır için tapu cıkartabilir miyiz bu uygulama dahilinde? Evi dedem köye yapmış fakat tapusu felan yok, yanında ahır var önündede ufak bir bahçe. Ev kullanılıyor fakat ahır boş şuan. Bura için ne yapılabilir nasıl degerlendirilir. İşleyiş-Süreç nasıl olur?
Şimdiden teşekkür ederim.
Tabi alabilirsiniz bunun için e devlete girip başvuru yapacaksınız başvuru sırasında evin m2 sini soracaklar bunun için evi ölçüp m2 sini girersiniz sonrasında bir harç çıkacak size bilgi mesajı gelecek harcı ödedikten sonra bir kaç gün içinde yapı kayıt belgeniz oluşacak belgeyi e devletten alabileceksiniz. Fakat bence tapuyu almanın koy yerinde size bir faydasının olacağını düşünmüyorum boş yere para ödemiş olabilirsiniz.

Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Yakın zamanda enişteme ait tapuda arsa görünen ama üzerinde 3 kat ev olan mülke e-devletten Yapı Kayıt Belgesi aldım. Yapı kayıt belgesi anladığım kadarı ile binanın onaylanması ve sonrasında yapılacak tadilatlar için yasal bir belge, peki bildiğimiz tapu daha sonrasında verilecek mi?

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Köydeki dedemizin emekle yaptıgı yıgma taş evi. buranın tapusunu almak iyi birşey degil mi_?
Tabi ev resmi olarak tanınsın istiyorsanız iyi birşey

Yakın zamanda enişteme ait tapuda arsa görünen ama üzerinde 3 kat ev olan mülke e-devletten Yapı Kayıt Belgesi aldım. Yapı kayıt belgesi anladığım kadarı ile binanın onaylanması ve sonrasında yapılacak tadilatlar için yasal bir belge, peki bildiğimiz tapu daha sonrasında verilecek mi?
Evet kayıt belgesi binanizin ruhsatı olmuş oluyor her daire için ayrı tapu almak istiyorsanız binanizin mevcut durumunun projesini çizdireceksiniz o proje ve yapı kayıt belgesi ile tapuya başvuracaksiniz yine yapı kayıt belgesine ödediğiniz kadar bir harç ödeyerek tapularinizi alabileceksiniz ama tapular için bir yönetmelik çıkacak çıktığı zaman bu işlemi yapabileceksiniz.

Son düzenleme:
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bugün imar barışı bürolarına uğradım, Istanbul K. Çekmece'deki 5 katlı aile apartmanımız için. Zamanındaki denetimsizlik süresince peş peşe 5 daire yapılmış ancak ruhsat ve iskan alınmamış, arsa tapusu var sadece. Ruhsatsız ve iskansız olmasının dışında ne elektrik, ne su bağlanma sorunu var, dask yapılabiliyor, her yıl emlak vergileri ödeniyor.

Devlet bizimki gibi mevcutta kullanılan dairelere sorun çıkarmadığı için bizim imar barışından tek beklentimiz daireyi krediye uygun hale getirerek satışını kolaylaştırmak. Büroda bunu sorduğum yetkili kişi krediye uygunluk bizim vereceğimiz yapı kullanım belgesi ile olmuyor, bu belge ile bu daireye kredi çıkıyor mu bankalar ile görüşmeniz lazım diye bir bilgi verdi.

Alanlarınıza girdiği için @muratdmrbas, @Rcm, dairemizi krediye uygun hale getirebilmek için yapı kullanım belgesi yetiyor mu, yetmiyorsa ekstra neler gerekiyor?

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Tam emin değilim ama, tapu varsa kredi çıkıyor diye biliyorum... Arsa tapusu olması kredi çıkmasına engel değil. Kocaeli'de kat irtifakı tesis edilmemiş ortak mülkiyet tapusu ile kredi almıştım. İskan da yoktu daha ortalıkta. :)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Bugün imar barışı bürolarına uğradım, Istanbul K. Çekmece'deki 5 katlı aile apartmanımız için. Zamanındaki denetimsizlik süresince peş peşe 5 daire yapılmış ancak ruhsat ve iskan alınmamış, arsa tapusu var sadece. Ruhsatsız ve iskansız olmasının dışında ne elektrik, ne su bağlanma sorunu var, dask yapılabiliyor, her yıl emlak vergileri ödeniyor.

Devlet bizimki gibi mevcutta kullanılan dairelere sorun çıkarmadığı için bizim imar barışından tek beklentimiz daireyi krediye uygun hale getirerek satışını kolaylaştırmak. Büroda bunu sorduğum yetkili kişi krediye uygunluk bizim vereceğimiz yapı kullanım belgesi ile olmuyor, bu belge ile bu daireye kredi çıkıyor mu bankalar ile görüşmeniz lazım diye bir bilgi verdi.

Alanlarınıza girdiği için @muratdmrbas, @Rcm, dairemizi krediye uygun hale getirebilmek için yapı kullanım belgesi yetiyor mu, yetmiyorsa ekstra neler gerekiyor?
Mimari projeyi çizdirdikten sonra bir LİHKAB'a başvuracaksınız. Burada cins tashihi işlemini başlatacaksınız. Kadastro kontrolünden sonra dosya tapuya gelecek. Bu arada bir defa daha yapı kayıt belgesi için ödenen miktar kadar tekrar para yatırmanız gerekecek. Artı vergi dairesine cins tashihi harcı yatırılacak. Tapuda cins tashihi yapıldıktan sonra kat mülkiyetine geçilecek. Ondan sonra krediye hazır hale gelir tapunuz. Bu aşamaya gelene kadar her yerde para harcanacak tabi. Proje çizimi, lihkab, kadastro, tapu; taksimetre durmuyor valla:)

Tam emin değilim ama, tapu varsa kredi çıkıyor diye biliyorum... Arsa tapusu olması kredi çıkmasına engel değil. Kocaeli'de kat irtifakı tesis edilmemiş ortak mülkiyet tapusu ile kredi almıştım. İskan da yoktu daha ortalıkta. :)
Abi bankalar artık kılı kırk yarıyor. Geçen bi projeyi bulamadık diye eksper bankaya değer bildirmedi. Başımız belaya giriyordu az daha.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB

dairenin krediye uygunluğu önce iskan sonra yapı durumuna bakılarak yapılır. sadece iskan ve yapı kullanımı ile kredi çıkmaz. binanız 99 deprem öncesi ise zor kredi çıkar. ama lokasyonu çok iyiyse yaşına bakmazlar ve kredi çıkabilir.

zaman zaman belediyeler iski ve bedaş iskanı olmayan evlere sayaç takılmasına müsade etti. onlardan faydalanıp siz de taktırmışsınız.

ama mutlaka yapı kullanım belgenizi alın ve tapuya gidip daire tapularını çıkartın. eviniz kentsel dönüşüme girdiğinde veya başka bir durumda kat mülkiyeti evinizin tam değerinde işlem görmesini sağlar, başınız ağrımaz.

kredi olayı tamamen konut kredi ekspertizine bağlı. projeye gerek de olmayabilir. isterlerse proje ve yapı analizi çıkarmak gerekir. tamamen insiyatif yani.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Bu arada, bu belge için başvurduğunuzda yapının metrekaresini sakın eksik yazmayın. Yanlış beyan sonrası belgenin geçersiz sayılma durumu var. O yüzden fazla olsun eksik olmasın

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Her gün o kadar çok sıfır bina yapılıyorki bizim kenar mahalledeki deprem görmüş 5. kattaki, sokak olarak da konut imarı olmayan dairemize kredi çıkartmak fevkaledenin fevkinde bir zorluğa sahip olur herhalde abi :)

Mimari projeyi çizdirdikten sonra bir LİHKAB'a başvuracaksınız. Burada cins tashihi işlemini başlatacaksınız. Kadastro kontrolünden sonra dosya tapuya gelecek. Bu arada bir defa daha yapı kayıt belgesi için ödenen miktar kadar tekrar para yatırmanız gerekecek. Artı vergi dairesine cins tashihi harcı yatırılacak. Tapuda cins tashihi yapıldıktan sonra kat mülkiyetine geçilecek. Ondan sonra krediye hazır hale gelir tapunuz. Bu aşamaya gelene kadar her yerde para harcanacak tabi. Proje çizimi, lihkab, kadastro, tapu; taksimetre durmuyor valla:)
O taksimetreye kabulüm de bir iki detay işleri daha da zorlaştırıyor; yapı kullanım belgesi için tüm apartmanın başvurmasını şart koşuyorlar. Biz ise sadece tek hisseyiz, 3 hisseye sahip büyük amcalarla hem aramız limoni hem de onlar hep fakir :p "para olsa yaptırırız yavrum ama yok" cevabı alacağım büyük ihtimal.
Imar barışı bürosunda bu konuyla alakalı ne yapabiliriz diye sordum, siz tüm apartman için basvurursunuz daha sonra diğer daireler için icraya başvurursunuz cevabı aldım.

Hadi bu noktayı da aştık diyelim bu sefer de cins değişikliği sırasında mülkiyete geçmek için bu masrafları tüm daireler için şart koşarlarsa tam yandı gülüm keten helva.. Kan davalı olmak işten bile değil :)

dairenin krediye uygunluğu önce iskan sonra yapı durumuna bakılarak yapılır. sadece iskan ve yapı kullanımı ile kredi çıkmaz. binanız 99 deprem öncesi ise zor kredi çıkar. ama lokasyonu çok iyiyse yaşına bakmazlar ve kredi çıkabilir.

zaman zaman belediyeler iski ve bedaş iskanı olmayan evlere sayaç takılmasına müsade etti. onlardan faydalanıp siz de taktırmışsınız.

ama mutlaka yapı kullanım belgenizi alın ve tapuya gidip daire tapularını çıkartın. eviniz kentsel dönüşüme girdiğinde veya başka bir durumda kat mülkiyeti evinizin tam değerinde işlem görmesini sağlar, başınız ağrımaz.

kredi olayı tamamen konut kredi ekspertizine bağlı. projeye gerek de olmayabilir. isterlerse proje ve yapı analizi çıkarmak gerekir. tamamen insiyatif yani.
Öyle ya da böyle iskan ile kesinlikle kredi çıkar diyemiyoruz ama krediye bir adım daha yaklaştırır diyebiliyoruz herhalde...

Bizim apartmanın bir şanssızlığı da 2009 yılının yazında yaşanan Ayamama Deresinin taşması sonucu devletin dere yatağındaki tüm yapıların kaldırılacağı gerekçesiyle olayları yine ranta dökmesi oldu. Bulunduğumuz sokak derede falan değil ancak Basın Ekspress denilen yola bağlantı yolları üzerinde. Elim olaydan sonra bir müddet yapılaşma durdu, rezidans otel inşaatları yarıda kaldı ancak olay hatıralardan silinince Basın Ekspres'ın gökdelenler, rezidanslar, oteller bölgesi haline getirilmesi için düğmeye basılmış. (bilin bakalım o bölgede ilk dikkat çeken rezidans kime ait; My Office 212 Ağaoğlu!)

Neyse çok uzatmadan, biz bağlantı yolunun hemen üstündeyiz, üstümüzdeki sokak ile aramızda tek yapı var ve mesafe 7 metre değil. Ama üst sokakta var olan imar hakkı alt sokakta yok. Ticari ve hizmet olarak bir imar var ancak konut olarak imar kaldırılmış. Şimdi her türlü masrafı geçtim, bu imarsızlık bile bize yarın öbür gün kredi çekilmesine engel olur mu onu düşünüyorum. O kadar emek ver masraf et, rant bölgesi olduğu için elinde patlasın, olur mu olur...

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Öyle ya da böyle iskan ile kesinlikle kredi çıkar diyemiyoruz ama krediye bir adım daha yaklaştırır diyebiliyoruz herhalde...

Bizim apartmanın bir şanssızlığı da 2009 yılının yazında yaşanan Ayamama Deresinin taşması sonucu devletin dere yatağındaki tüm yapıların kaldırılacağı gerekçesiyle olayları yine ranta dökmesi oldu. Bulunduğumuz sokak derede falan değil ancak Basın Ekspress denilen yola bağlantı yolları üzerinde. Elim olaydan sonra bir müddet yapılaşma durdu, rezidans otel inşaatları yarıda kaldı ancak olay hatıralardan silinince Basın Ekspres'ın gökdelenler, rezidanslar, oteller bölgesi haline getirilmesi için düğmeye basılmış. (bilin bakalım o bölgede ilk dikkat çeken rezidans kime ait; My Office 212 Ağaoğlu!)

Neyse çok uzatmadan, biz bağlantı yolunun hemen üstündeyiz, üstümüzdeki sokak ile aramızda tek yapı var ve mesafe 7 metre değil. Ama üst sokakta var olan imar hakkı alt sokakta yok. Ticari ve hizmet olarak bir imar var ancak konut olarak imar kaldırılmış. Şimdi her türlü masrafı geçtim, bu imarsızlık bile bize yarın öbür gün kredi çekilmesine engel olur mu onu düşünüyorum. O kadar emek ver masraf et, rant bölgesi olduğu için elinde patlasın, olur mu olur...
my office arsası, ağaoğlu'na, ayamama deresi ıslahı karşılığında bedava verildi. o zamanlar ağaoğlu ile tayyip kankaydı. şimdi öyle değil.

dediğim gibi, siz krediye takılmayın. kredi, bir evin kağıt üstünde var olup olmaması anlamına gelmez. siz en kısa sürede imar barışından evinizin belgesini alın ve tapu'ya gidip kat mülkiyetinizi çıkartın. evinizin imarıyla ilgili yıkım ya da başka bir işlem yapılırsa tüm maddi haklarınızı almış olursunuz. eğer imar barışından faydalanmazsanız yarın bir gün orası için yıkım kararı veya kentsel dönüşüm kararı çıkarsa, arsa fiyatından payınız kadarını alabilirsiniz ancak.

Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Abi ne kadar harç yatırdın, bizim bina da 3 katlı yaklaşık 120 metrekare...

Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Arsa rayiç bedelleri şehir ve belediyelere göre farklılık gösteriyor, Kadıköy Acıbadem mahallesindeki 3 katlı evin ödemesi 25 bin civarı çıktı, Bodrum güvercinlikteki evin durumu biraz karışık ama orada denize sıfır olan ev için 15 bin küsür ödeme çıktı.
e devletten il ilçe mahalle bilgileri girildiğinde ortaya yaklaşık bir sonuç çıkıyor..

Arsuz Belediyesi - Arsa Rayiç Değeri Sorgulama

Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arsa rayiç bedelleri şehir ve belediyelere göre farklılık gösteriyor, Kadıköy Acıbadem mahallesindeki 3 katlı evin ödemesi 25 bin civarı çıktı, Bodrum güvercinlikteki evin durumu biraz karışık ama orada denize sıfır olan ev için 15 bin küsür ödeme çıktı.
e devletten il ilçe mahalle bilgileri girildiğinde ortaya yaklaşık bir sonuç çıkıyor..

Arsuz Belediyesi - Arsa Rayiç Değeri Sorgulama
Mahalle seçilemediği için sorgulama yapılmıyor, belediyeye sormak lazım..

Üst Alt