İmar Barışı ve İskan İşlemleri Hakkında

Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Valla bugün haberi okumuştum ve merak ettiğim birşey var bende onu soracağım size.

Bundan 50 yıl önce bankadan kredi ile alınan bir arazi var bu arazi kredi ile alınırken ipotek konuyor araziye daha sonra arazinin kredisi bitiyor ve ipotek kaldırılması unutuluyor. Daha sonra o araziden imar geçerken ipotek sahibi olan bankaya arazi yazılıyor ve geçiliyor. 50 senedir üzerinde oturduğumuz arazimiz şuanda bankanın görünüyor resmiyette. Bu arazi için geçerli olur mu bu imar barışı ?

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Beyan verebilmeniz için tapunun üzerinize olması gerekiyor tapuyu üzerinize aldıktan sonra imar barışına başvurup binanızı ruhsatlı hale getirebilirsiniz.

By_Nisay

Katılımcı
Merhabalar
Köydeki evimiz ve ahır için tapu cıkartabilir miyiz bu uygulama dahilinde? Evi dedem köye yapmış fakat tapusu felan yok, yanında ahır var önündede ufak bir bahçe. Ev kullanılıyor fakat ahır boş şuan. Bura için ne yapılabilir nasıl degerlendirilir. İşleyiş-Süreç nasıl olur?
Şimdiden teşekkür ederim.

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Yakın zamanda müteahhite verilmesi planlanan binalar için çıkarılmasının manası yok diye düşünüyorum. Doğru mu?

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Yakın zamanda müteahhite verilmesi planlanan binalar için çıkarılmasının manası yok diye düşünüyorum. Doğru mu?
Evet müteahite verilecekse almanın bir faydası olmaz uzun süre oturmayı düşünenler ve iskan alamadığı için elektriğini suyunu ayıramayanlar için faydalı olacaktır. Yoksa eviniz ruhsatsız diye yikicaklarini düşünmüyorum
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Merhabalar
Köydeki evimiz ve ahır için tapu cıkartabilir miyiz bu uygulama dahilinde? Evi dedem köye yapmış fakat tapusu felan yok, yanında ahır var önündede ufak bir bahçe. Ev kullanılıyor fakat ahır boş şuan. Bura için ne yapılabilir nasıl degerlendirilir. İşleyiş-Süreç nasıl olur?
Şimdiden teşekkür ederim.
Tabi alabilirsiniz bunun için e devlete girip başvuru yapacaksınız başvuru sırasında evin m2 sini soracaklar bunun için evi ölçüp m2 sini girersiniz sonrasında bir harç çıkacak size bilgi mesajı gelecek harcı ödedikten sonra bir kaç gün içinde yapı kayıt belgeniz oluşacak belgeyi e devletten alabileceksiniz. Fakat bence tapuyu almanın koy yerinde size bir faydasının olacağını düşünmüyorum boş yere para ödemiş olabilirsiniz.

Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Yakın zamanda enişteme ait tapuda arsa görünen ama üzerinde 3 kat ev olan mülke e-devletten Yapı Kayıt Belgesi aldım. Yapı kayıt belgesi anladığım kadarı ile binanın onaylanması ve sonrasında yapılacak tadilatlar için yasal bir belge, peki bildiğimiz tapu daha sonrasında verilecek mi?

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Köydeki dedemizin emekle yaptıgı yıgma taş evi. buranın tapusunu almak iyi birşey degil mi_?
Tabi ev resmi olarak tanınsın istiyorsanız iyi birşey
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yakın zamanda enişteme ait tapuda arsa görünen ama üzerinde 3 kat ev olan mülke e-devletten Yapı Kayıt Belgesi aldım. Yapı kayıt belgesi anladığım kadarı ile binanın onaylanması ve sonrasında yapılacak tadilatlar için yasal bir belge, peki bildiğimiz tapu daha sonrasında verilecek mi?
Evet kayıt belgesi binanizin ruhsatı olmuş oluyor her daire için ayrı tapu almak istiyorsanız binanizin mevcut durumunun projesini çizdireceksiniz o proje ve yapı kayıt belgesi ile tapuya başvuracaksiniz yine yapı kayıt belgesine ödediğiniz kadar bir harç ödeyerek tapularinizi alabileceksiniz ama tapular için bir yönetmelik çıkacak çıktığı zaman bu işlemi yapabileceksiniz.

Son düzenleme:
Üst Alt