İlk Aracınız Neydi ve Mazda ile Tanışmanız Nasıl Oldu?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Bize nasip olan araçlar:
Opel Corsa 2005 1.3 CDTI Essentia 3 yıl
Fiat Linea 2012 1.3 Multijet Active Plus 1 yıl
Honda Jazz 2012 1.4 Fun CVT 1 yıl
Mazda 626 2001 GLX 2.0 136 hp 1 yıl
Renault Clio 2001 RTE 1.6 8V 1 yıl
Mazda 323 2003 1.6i AT 1 yıl dolmadı

1. Derece akrabalarımdan kullandığım araçlar ise:
Renault Fairway 1993?
Doğan SLX ?
Opel Astra 1.6 1998
Fiat Doblo 1.3 Multijet 2008
Fiat Punto 1.3 Multijet 2010
Audi A3 1.6 TDI AT 2015 ( Hala bizde)
Citroen C3 1.4 TDCI 2008 (Hala bizde)
Audi A4 2.0 AT 2015 ( Hala bizde)
BMW 320D X Drive 2016
Citroen C Elysee 1.6 TDCI 2015
Ford Focus 1.6 TDCI 2015
Skoda Fabia 1.4 MPi 2003

Yakın çevremde ve akrabalarımda benden başka Mazda sahibi yok. Birçoğu benle tanıdı Mazda'yı. Listelediğim araçlar içerisinde en çok unutamadıklarım önce BMW, daha sonra ise 626. Hanım ise Honda Jazz'ın satıldığı günü hala unutamıyor.
Mazda'ya nerden aşık olduk sorusunun cevabı ise Mazda sevdalısı bir arkadaşın 626'sı diyelim. "Abi bunlar çok güzel de Türkiye'de tutulmuyor ya" tarzında cümlelerle başlayan muhabbet Mazda sahibi olmakla devam etti.

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Kullandığım araçlar
1) Toyota corolla efsane kasa:) (yosma)
2) 2012 Mazda 3 impressıve (adolf kare plaka ile hitler bıyığı gıbıydı oğlumun duruşu:)
3) 2015 Renault megane hb (plakaya atıf afife )
4)2017 Mercedes c180 (Şehrazat)
5) 2010 Mazda 3 impressıve kızım Venüs (Venüs mıtolojıde ideal aşk demek ayrıca cıplak gözle gördüğünüz tan yeri ağarırken ilk yıldız )

İlk Mazda'ya servısı eve yakın olduğu içim sürüş denemesi yapmak için uğradım ve evet sürüşten sonra bunu kesın alıyoruz oldu cevap :) Mazda olmaz satılmaz Pazarı yok çok yakar bakımı ağır Turkıyede tutmaz laflarına rağmen dönüşüm tabiki yıne mazdaya oldu. Mazda kaportanın aşka bürünmüş halidir cumlesıne tamamen katılıyorum:)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
İlk aracım Lada Vega idi. Kendi segmentinde fiyatı ile tepede duran model.Sadece motor hesaba katılırsa Mazdadan daha sağlam.Elektronik aksam girerse işin içine Tofaştan hallice.Bir Ladaya motor yedirmek epey zor.Tam bir eşek yada katır.
İkincisi Mavi boncuğum Sephia. Şu ana kadar en sevdiğim aracım.Türkiyede kıymeti İhlas sayesinde bilinememiş güzellik.Beni Mazda ile tanıştıran köprü.Sadakat,güven denince ilk aklıma o araç gelir.Ah birde donanım ve güçde olsaydı son aracım olabilirdi.Hala bende sayılır.
Üçüncüsü 626, anlatılmaz yaşanır.Kaporta azizliği nedeni ve bir önceki sahibinin araca hor binmesi nedeni ile daha fazla masraf yapamadığım yarım kalan aşkım.
Şu an bindiğim Almera.626 nın yanında ezik büzük kalan mahallenin dışlanmış çocuğu.En fazla istemeyerek bindiğim araç konusunda liderlik elinde.Umarım hep onda kalır...

audiocu

Katılımcı
Tüm Mazda sever kardeş ve ağabeylerime selam olsun :)
Konuyu baştan sonra tek tek okudum ve anladım ki Mazda için söylenenler ülkemizin geneline yayılmış durumda..
''Satamazsın, güzel araba ama parçası çok pahalı, parçasını bulamazsın,pişman olursun, gel sana civic alalım, o paraya passat alırım" tabuları ülke geneline yayılmış...
Önceleri arabaları sevmeme rağmen pek ilgilenmiyordum ama yaklaşık 1 senedir inanılmaz derece de her aracı her markayı araştırıp yorumlarını okuyor testlerini izliyor elime geçerse bizzat deneyerek test ediyorum..
Bilgisiz olduğum dönemlerde akrabalar arasındaki sanayicilere sorup sözlerine itimat ediyordum lakin artık hiçbirisini dinlemiyorum çünkü ülke genelinde özellikle sanayide şu mantık var "binmek için değil satmak için araç al ona göre araba bak satarken zorlanma"
ah benim güzel gardaşım bu nasıl bir mantıktır yahu??? madem para kazanmak istiyorsun git ticaret veya yatırım yap, araba binmek içindir, niye gidip iyisi varken kötüsünü alayım?
Daha dün yeni bir olay yaşadım, 22 yaşında amcaoğlum var yaklaşık 7 senedir sanayide kaporta üzerine çalışıyor usta olmuş durumda, dün kahveye indim öyle araba muhabbeti açıldı dedi ne alacaksın? dedim MAZDA 626, laa oğlum napacan sen o arabayı senin aklını ........mm o arabaya para verilirmi manyakmısın sen ne parçası var ne başka bişeyi.. başka bir motor ustası amcaoğlum ise laa oğlum ne buluyon o arabada hiçbir b*ka benzemiyor git efsane kasa coralla al (efsane kasa coralla dediği bizim guzumuzun yarı özelligini taşımaz ve fiyatı daha yüksek :))) nasıl efsaneyse..)
Kısaca anlatmak istediğim herkes kendi sevdiği markalara veya araçlara yönlendiriyor insanları fakat her insanın beklediği ve aradığı özellikler farklı olduğundan ortak bir noktada buluşulmuyor.
Ben buraya üye olmasaydım sürekli araştırıp takip etmeseydim bilmeyecektim ve dedikleri laflara belkide uyacaktım ama inanın bu işin içinde olmak gerçekten bilmek çok güzel bir durum.. şimdi bana çevremde herkes alma etme diyor ben ise inatla mazda diyorum inatla 626 diyorum, ve alacağım da ve bakın görün aldıktan sonra da buraya yazarım ama şimdiden söylüyorum aldıktan sonra hepsinin dibi düşecek "bu neymiş beaa, sen bunu nerden buldun getirdin, vaooovv 94 modelde bir de klimamı var, hey maşallah gemi gibiymiş gardaşım, neeey şehir içi 25 kuruşmu yakıyor" gibi laflarla gelecekler.
Aslında onlara kızmıyorum iyiki bu şekilde davranıyorlar bizde yok parasına kaliteli araba biniyoruz, onlar civic,passat,corsa binmeye devam etsin biz Mazda bineceğiz..
@domestos VELİ ağabey senin o tabuları yıktığın gibi bende çok yakın bir zamanda o tabuları yıkıp hayalime kavuşacağım.
Bekle beni guzum az kaldı kavuşacaz.. :)

audiocu

Katılımcı
@audiocu insanımızın okuma, araştırma gibi özellikleri olmadığından ağızdan çıkan inanıyorlar. Ama bu okuma, araştırma özelliği olmayan insanlar bir kesimin çok işine yarıyor...
Evet tamamen kulaktan dolma lafları ezberleyip herkese aynı şeyleri söylüyolar, halbuki parça ise parça, usta ise istanbul da adem usta, izmirde tosun usta gibi imkanlar var, ayrıca araç ne marka olursa olsun bakımlı ve temiz olduktan sonra her türlü satılır.. Ama bu passatçı mantık bunu bir türlü anlayamadı.. Vel hasıl kelam vuslat yakındır :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
Mazda 6 2010
Karaoğlan (2007 Mazda 3)
Küheylan (2001 Mazda 626)
Tufan (2010 Mazda 6)
Benim kısa biyografım bu :D Bana ait bir aracım olmadan önce 2-3 yıl babanım bora(1999) çok kahrımı çekmiştir.

Bundan 10 yıl önce bir akrabanın sıfır aldığı 2004 model siyah Mazda 3'ünü görünce uzay mekiği gibi gelmişti bana(hala öyle:D). Daha da eskilere gidersek (benim hatırlayamadığım, beni mazda sevdalısı görünce bir arkadaşımın hatırlattığı bir anı); Biz lisedeyken bir bayan hocamızın kırmızı 323F(Farları afilli olandan, modelini bilmiyorum) vardı. Ben de baktım, ulan aynı paraya böyle bir ateş parçası varken millet tofaş'a neden biniyor demiştim. Arkadaşım anlatıp, 'O zamandan senin mazdacı olacağın belliydi' deyince hatırladım. Daha mazdanın detaylarındaki ezici üstünlüğü bilmeden, çoğumuzun çocukluğundan beri 'Ulan param olursa alacağım, vuracağım kırbacı' dediğimiz arabalardan ilk sıraları Mazda o zamanlardan almıştı benim için :)

Düğün dernek falan dedikten sonra nasip oldu ve ilk aracımı almaya niyetlendim. Ama beni mazdaya en çok çeken şey, yurdumun güzel insanının düz mantık (afedersiniz ama) koyun gibi araba marka fanatizmi oldu. Almandan şaşma diyenlere neden diye sorunca kem küm'leri beni mazdaya itti. Bu düz mantığın atladığı, tutulmuyor diye ucuza giden ama tutulanlardan kaliteli olan birşeyler kesin vardır dedim. İkinci elde haksızlığa uğrayanı, uzanılamayan ciğer olan ama görenin de içini cızzz ettireni aradım. Sonra bir baktım karaoğlanın direksiyonundayım :) Ve dediğim gibi mantık zamanla yerini aşka bıraktı :) Bu foruma dahil olduğum ilk günden beri görüyorum ki mazda bir tesadüf eseri beni bu foruma sürüklememiş. Kafalar genellikle aynı :D

İçimde hala çucukluğumdan kalan 'Buna da binmezsem gözlerim açık gider' dediğim arabalar var ama Tufana kıyamıyorum :) Kısmet artık zaman ne gösterir bakalım...

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
İlk aracım Ford Fiesta Flair 2000 model bir arabaydı. Mazda modellerine çocukluktan beri ilgim vardı, bankada 1-2 arkadaşımda da mazda vardı ve çok memnunlardı genel anlamda. Daha sonra fayda maliyet analizi yaptığımda en mantıklı aracın Mazda olduğuna karar verdim tabii Bülent abinin eski aracının Mazda olması ve mazdayı çok fazla övmesinin de etkisi var bu kararımda.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
İlk arabam mazda 3 du.ikinci aracımda mazda 3 :)herhalde sirkülasyon yapıyorum

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Ilk aracım 2006 toyota yaris
Ikinci aracım 2011 mazda 3
Araçtan en büyük beklentim sorunsuzluk ve sanayiye gidecek vakit bulamamam.
Bu nedenler toyota kullanıyordum hiç sorun çıkarmadı yaklaşık 40bin km kullandım bakımdan bakıma gittim.
Model yükseltmek için araç arayışındaydım auris, fiesta, clio, astra, mazda 3, megane gibi araçlara bakındım.
C sınıfı almaya karar verdim.
Aynı paraya diğer araçlardan daha çok donanım, kalite, yol tutuş vs. Sunduğu için mazda 3 almaya karar verdim. Almadan önce buradan ve diğer forumlardan birçok bilgi topladım. @MutluTEKİR hocamızın forumlarda blogunda paylaştığı deneyimleri de çok etkili oldu.
Iyiki almışım beyaz kaplan'ımı

Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Mazda ile Tanışma m 323 Practica ile oldu. Sürüşü o kadar keyifli ki anlatamam yaşamak lazım yanlız şu TPS sensörü ömrümü yicek. Rölanti de sorun yaşıyorum. Bide debriyaj sensörü var debriyaj basınca devir 0.5 lere kadar iniyor. Bilgisi olan var ise yardımcı olurmusunuz.

Üst Alt