İlahi Dinler

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Üstat ben incirinaltı hocaya cevaben yazmamıştım.İnanmayan birine ya da inanıpta dini kabul etmeyen birine inandığım kitabın realitesini sunuyorum.Yani ortada doğru ya da yanlış bir kitap var,o kitab doğru ise din doğru olmuyor mu?O kitabı bir insan yazmamış ise Allah var olmuyor mu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hepimiz Ahura Mazda'nın müridleriyiz. :p

Heh işte abi böyle bir durumda bizler şu hatayı yapıyoruz. Nedir bu?: İslamiyet'e inanmayan birine (karşıdaki inanmaya meyilli olsa bile) verdiğimiz örnek yine Kuran'dan oluyor. Ya sıkıntı burada başlıyor zaten. Adam ona inanmıyor sen ikna için oradan örnek veya delil veriyorsun? Adam ona inansa zaten Müslüman olur. Müslüman değil ki bu soruyu soruyor? :rolleyes: Sonra başlıyor kısır döngü. İşte burada olayı daha farklı yerlerden tutarak ikna etmek veya durumu anlatmak gerekiyor ve çoğunluğumuz da bu konuda dini babadan oğula geçen bir kültür olarak aldığımızdan dolayı başarılı olamıyoruz.
Dine göre "xxx konusunda peygamber, tanrının yyy olarak belirttiğini zzz kutsal kitabında belirtilmiştir" dedik karşımızdakine. Soruyor sonra haklı olarak "nerede yazıyor bu?" diye. Cevap: "kutsal kitapta". Kim belirtti? Cevap: "peygamber". Kimin sözünü? Cevap: "tanrının". Şimdi bu üçüne zaten bu adam inanmazken buradan örnekler vererek doğru yolu göstermeye çalışmak bizlerin en büyük eksikliği. O yüzden düşünerek, taşınarak, fikir yürüterek tanrıya ya da kutsal kitaplara inanmayan birinin "kendi düşüncesi konusunda" (doğru ya da yanlış) daha sağlam bastığını ve daha bilinçli olduğunu düşünüyorum. En azından adam düşünmüş, araştırmış ve bir şeyleri temellendirmiş; bizler ise sadece bir tane kitap var ve onu da okumamışız. Handikap çok fazla yani...
Hadi okuduk ve hepsine inandık. Burada da şu ortaya çıkıyor. Okumadan önce zaten inanmıyor muyduk? İnandığımız bir şeyi okurken ne kadar bizi kendinden uzaklaştırabilir veya ne kadar sorularımızı yanıtsız bırakabilirdi ki zaten? İnandığımız için mi tekrardan inanıyoruz; yoksa hepsi tüm sorulara yanıt verdi ve tüm yazılanlar mantıklı geldi de mi? Başka bir dine mensup olsaydık yine elimize aldığımız Kuran'ı okuyunca ya da dinle ilgili diğer argümanları araştırınca yine "evet, budur!" diyecek miydik?
Konuya dönersem: Ben dinler konusunda kesinlikle yeterli bilgiye sahip değilim. Az önce dediğim gibi tahmin ettiğim üzere "konunun açılış amacı" bir şeyi öğrenmek, bir inanca ulaşmak ise direk hedeften yani kutsal kitaplardan verilen örnekler işe yaramıyor, onu biliyorum... ;)
Bunları sen mi yazdın :)
Konu tehlikeli falan diyordun be oldu, kitabın ortasından konuşuyorsun valla. Kitaplar işe yarar; daha önceden bilinmeyen bilimsel ya da bilimsel olmayan bilgiler içerir o zaman işe yarar.
Mesela beni etkileyen , ayetlerdeki kafiye uyumu , gramer olarak hatasız olması( hata bulmuşlar ama nedir inceleyemedim).

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
İbrahim -> peygamber
İbrahim'in oğulları (İshak ve İsmail) -> peygamber
İbrahim'in torunu (Yakub) -> peygamber
İbrahim'in torununun oğlu (Yusuf) -> peygamber

Bunu yeni öğrendim, bişeyi daha merak ediyorum bi araştırayım; peygamberler hep aynı coğrafyadan mı çıkmış...
Hz İshak tan yahudiler,Hz İsmailden araplar.Yani Peygamber Efendimizin soyu Hz İsmaile dayanıyor diye biliyorum.
Hz Yakubun oğlu Hz Yusufun hikayesi de gözüme çarpan Kuranda en detaylı anlatılan biyografi mi desem bilemedim konu.Hz Yusufun hayatı okunması ve ibret alınması gereken bir konu bence.
Hatta bir ilave;
Hz Yusuf un Yehuda adında bir kardeşi var.Filmin sonunda muhteşem bir replik koymuş adamlar.Yehuda Hz Yusufa kibir ve kıskançlık ile bakarak;
"Acaba bizim soyumuzdan gelenlere yehudi mi yoksa Yusufi mi diyecekler göreceğiz"

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Üstat ben incirinaltı hocaya cevaben yazmamıştım.İnanmayan birine ya da inanıpta dini kabul etmeyen birine inandığım kitabın realitesini sunuyorum.Yani ortada doğru ya da yanlış bir kitap var,o kitab doğru ise din doğru olmuyor mu?O kitabı bir insan yazmamış ise Allah var olmuyor mu?
Kitabı İnsan yazmamış ise Allah var tabi, senin verdiğin arı örneği güzel ama yetersiz, çünkü arı ile ne bilinip bilinmediğini bilmiyoruz. Piramitler var açıklanamayan, hatta piramitlerden çok daha ilginç şeyler var. insanlık eskiden ne kadar gelişmişti bilmiyoruz.
Bi de şu mesele var , (biliyorum daldan dala atlıyorum çünkü sistemli gidemedim, keşke soruları, ilginç gelen şeyleri not alsaydım) biz çocuklara ilk İnsanların avcılık ve toplayıcılık yaptığını daha sonra tarımı öğrendiğini anlatıyoruz ama bütün bilgilerin Hz. Âdeme verildiği söyleniyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'ta Paylaş Linkedin'dePaylaş Pinterest'te Paylaş Whatsup'da Paylaş
Kur'ân-ı Kerim'de ismi geçen ve geçmeyen peygamberlerin hemen hemen hepsi coğrafî tabiriyle Akdeniz Havzası (Suriye, Lübnan, Filistin, İsrail, Mısır), Mezopotamya (Irak, Ürdün, İran'ın bir kısmı) ve Arap Yarımadasında çıkmış ve tebliğ vazifelerini burada yürütmüşlerdir.

Esas itibariyle bu meseledeki gerçek sebep "kader-i İlâhînin bir remzidir."(Mesnevî-i Nuriye , s. 91) Yâni, Cenab-ı Hakk'ın takdir ve iradesi peygamberlerin Şarkta gönderilmesini icap ettirmiş, gerektirmiştir. Peygamberleri, kendi emirlerini ulaştırmak maksadıyla Cenab-ı Hak gönderdiği gibi, hangi memlekete, hangi insanı peygamber olarak göndermeyi de yine O istemiştir. Bunda kulların bir tesir ve dahli yoktur.
Meselenin hikmet cihetine gelince;bu hususun pekçok hikmeti olmakla birlikte, akla gelebilen ilk bir iki hikmeti şunlardır:
- Bir defa insanlığın ilk atası olan Hz. Âdem (as), Havva validemizle bugün Mekke yakınlarındaki Arafat Dağı yakınlarında buluşmuşlardır. İnsan neslinin çoğalması da yine bu civarda başlamıştır. Hz. Âdem (as)'in oğulları ne kadar çoğalmış olsalar da, meselâ kendisinden sonra peygamber olan iki oğlu Hz. Şit (as) ve Hz. İdris (as), Mekke'de tebliğ vazifelerini yürütmüşlerdir.
Yine Hz. Âdem (as) ile Hz. Nuh (as) arasında uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen, Hz. Nuh (as) bugünkü Kufe civarında yaşamış ve ümmetine tebliğ vazifesini orada yapmıştır. Hz. Salih, Hz. İshak, Hz. Eyyûb, Hz. İlyas (aleyhimüsselam)'ın Şam ve civarında, Hz. Zekeriyya, Hz. Yahya, Hz. Davud, Hz. Süleyman ve Hz. İsa (aleyhimüsselam) da Kudüs'te yaşamıştır. Hz. Hûd (as) Yemen'de, Hz. Musa (as) ve Hz. Yusuf (as) Mısır halkına peygamber olarak gönderilmiştir.
Diğer peygamberler de hep bu civarda gelmişlerdir. Zaten peygamberler insanlara ve insanlığın toplu olarak bulunduğu bölgelere gönderilmiştir. Çünkü, insanlık hep bu bölgelerde yaşıyordu. Peygamber kıssalarından, tefsirlerden ve İslâm tarihi ile ilgili eserlerinden öğrendiğimize göre, Hz. İsa (as)'a kadar, insanlık başta belirttiğimiz bölgelerde yaşıyordu. Zaten o zamanlar insanlığın nüfusu birkaç yüz milyon denebilecek kadardı. Bunun için dünyanın her tarafına yayılma, dağılma ihtiyacı da yoktu. Ne zaman ki, dünya nüfusu kalabalıklaştı, ondan sonra Avrupa ve Asya içlerine kadar yerleşilmeye başlandı.
Başka bir husus, peygamberler sadece Arap milletine gelmiş değildir. Bir kere Kur'ân'ın dışındaki semavî kitaplar İbranî dilinde gönderilmiştir. Hz. Yusuf ile Hz. Musa'nın kavmi bugünkü Mısırlılar ve Kıptîlerdi. Şam, Irak ve diğer bölgede yaşayanların hepsi Arap değildi, farklı milletlere mensuptular. Pek çok peygamberin İsrailoğullarına geldiği düşünülürse, peygamberlerin ekserisinin Araplara gelmediği gerçeği ortaya çıkar. Diğer peygamberler belli bir kavme ve topluluğa geldiği halde, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (a.s.m.) son peygamberdir ve bütün insanlığa gönderilmiştir. Peygamberimizin (asm) neslen Arap, Kur'ân'ın Arapça olması bu hakikati değiştirmez. Zaten bugün hemen her ırk ve milletten Müslüman bulunması bu gerçeği ortaya çıkarmaktadır.
Amerika kıtasında peygamber gelip gelmediğine gelince; bilindiği gibi, Amerika'nın bir yerleşim bölgesi haline gelmesi iki yüz küsur senelik bir meseledir. Amerika'nın keşfinden önce yerliler varsa da, onların oraya hangi asırda gittikleri bilinmemektedir. Hz. İsa (as) ve İslâm'ın çıkışından sonra olmadığı ne malûm! Bundan da onların atalarının bir hak din ve bir peygamber tebliği duymuş olmaları gerekir.
Bütün bunlarla birlikte, Çin, Avrupa ve diğer kıtalara da peygamber gelmemiş diye bir kayıt yoktur. Gelmişse de, ya bunu tarih kaydetmemiş veya sonradan o bölgede çıkan bâtıl dinler kanalıyla unutturulmuştur. Bu arada şu âyet-i kerimeyi de hatırda bulundurmak lâzımdır:
"Biz bir peygamber göndermedikçe hiç kimseye azap etmeyiz." (İsrâ, 17/15)

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hocam ben "ben de dahil" yaptığımız genel hatadan bahsediyorum, genel olarak. Size ithafen yazmadım kesinlikle yalnız bakın şuan yine yapıldı o hata. Daha detaylı anlatmaya çalışayım ki din konusunda yetkin forumdaşlarımız kafa karışıklığı olan herkese yardımcı olabilsinler. Gerçekten ricamdır. Ben yetkin olsam yapacağım da o bilgi yok maalesef. :( Neyse nedir buradaki döngü?, hemen anlatayım:

O kitap doğru ise kesinlikle din doğrudur.
Karşıdaki kitabın doğruluğunu öğrenmek istiyor. Biz doğruluğunun delilini yine kitaptan sunarak şu hatayı yapıyoruz: "Kitabın gerçek olduğu kitapta yazıyor." Birinci yanlış. Bizler bu kişiye ne sunabiliriz bu durumda?

O kitap doğru ise din doğru olmuyor mu?
Kitabın içeriğinin doğru olması onun illa ki kutsal bir güç tarafından yazıldığını gösterir mi?

O kitabı insan yazmamış ise kesinlikle Allah vardır.
Kitabın insan elinden çıkmadığını öğrenmek istiyor karşımızdaki. Biz yine doğruluğunu "Kitabın insan eliyle yazılmadığı kitapta yazıyor" cümlesiyle ispatlamaya çalışıyoruz. İkinci yanlış.

O kitabı insan yazmamış ise Allah var olmuyor mu?
Yine aynı soru tam burada gelebilir, dedim ya bu sorulara maruz kalmış biriyim ve cevap verememe konusunda tecrübeliyim. Evet bence de Allah var ama bu durum kitabın realitesini göstermez, denecektir.

Bunları sen mi yazdın :)
Konu tehlikeli falan diyordun be oldu, kitabın ortasından konuşuyorsun valla. Kitaplar işe yarar; daha önceden bilinmeyen bilimsel ya da bilimsel olmayan bilgiler içerir o zaman işe yarar.
Mesela beni etkileyen , ayetlerdeki kafiye uyumu , gramer olarak hatasız olması( hata bulmuşlar ama nedir inceleyemedim).
Ben diyorum gel bizim cemaate diye... Ne tür bir tehlike var ki abi burada? İlahi abi sen de... :p
İşin şakası ben kendimi sorguluyorum aslında. Bu sorular bir çok gayrimüslim tarafından bana soruldu ya da tartışmada geçti ve ben o sırada anladım "tatlı su müslümanı" olduğumu. Sonra imama yolladım vatandaşı, son çare... :D

İlave: Tekrar belirtmek istiyorum, kimse yazdıklarımı lütfen yanlış anlamasın. Benim mesajlarımda eleştirdiğim kısım kitaplar, peygamberler, tanrı varlığı/yokluğu vs. değildir. İnançlı biri olarak konuya hakim olamamamız ve bu konuda yardım isteyip, soru soranlara yanlış kaynaklardan cevap vermemizdir. Şahsi görüşümdür.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yine takıldığım bir nokta kölelik...
Ben şunu da anlayamıyorum;
Hz Muhammet islamı açıkladığında o dönemde tapılan putların yanlış olduğunu söyleyebiliyor, ama kölelik, cariyelik v.b şeyler için o anki ortamın uygun olmadığını , kademeli düzelttiğini savunuyorlar( bunu hiçbir yerde okumadım kendi gördüğüm çelişkidir). Peygamberim diyebilen kişi köleliği de kaldırmalıydı. Daha sonra köleliği kaldırdı mı bilmiyorum, veda hutbesinde Arab'ın Arap olmayana, beyazın siyaha ... üstün olmadığını anlatıyor ama kölelik ne oldu öğrenmedim henüz...

Son bir husus ile bu gece kendi adıma kapatıyorum konuyu;
Hristiyan forumlarında Kurandaki incilden alınan ayetlerin aslında değiştirilmiş sahte incil ayetleri olduğu savunulmakta.
İ

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@Bayraktar ustat, ben seni yanlış anlamıyorum merak etme. Lakin dediğin şeyde yanlışlık var.Şöyle ki;
Ben kitabın doğruluğunu kitapta "bak Allah vardır,ben doğruyum bana inan" cümlelerinden çıkarırsam amenna lakin kitabın içinde geçen ve o dönemde ki bir insanın bilemeyeceği bilgileri paylaşarak bu sonucu çıkartıyorum.Yani benim için arıya dişilik ile ifade edilmesi....Kovan gibi günümüz belgesellerinde bile ne olup bittiği tam açıklanamayan bir yerden bahsediyoruz.Ben o dönemde bir beşerin arıların cinsiyeti üzerinden ne iş yaptığını bilmesini imkansız kabul ederim,mantığım bunu diyor vicdanım değil.Dişi arının bal yapması erkek arının elini eteğini sürmemesi o dönemde bilinemez. Hadi yavrulasa falan ordan anladılar dicemde o işide yapmadan onların dişi olduklarını bilmek insan işi değil.Yani demek istediğim bazı bilimsel gerçekler olmadan bilinemeyecek bilgidir bu.Kız çocuklarını diri diri gömen bir uygarlıktan bahsediyoruz,yaptığı helvaya tapan bir uygarlıktan bahsediyoruz.Bilimle günümüzde bile uzaktan yakından ilişiği olmayan bir uygarlıktan bahsediyoruz.
Misal Demir suresi ile ilgilide işte tam demir kelimesinin geçtiği ayet 26.ayettir ile benzer bir durum değil bu.Ya da hocamın dediği gibi piramitler vs ile ilgili de olmuyor.Oda başka bir konu insanlık ya da herhangi bir uygarlık mimari alanda gelişmiş olabilir.Ama bir böceğin cinsiyetini bilecek kadar ileri bilimde olduklarını sanmıyorum.
@incirinaltı hocam,bunu nasıl diyorlar. İncilin essahı var mı ki sahtesi olsun.Kendileri de biliyor bunu.Ama Kuranın kendi içinden de geçtiği kadarıyla bozulmayacak tek kitap ve hala o iddiasını koruyor.Buda bir mucize anlayana....
Kölelik ile ilgili birşey yazmayacağım.(Bence Efendimiz fikirleri ile kaldırmış köleliği).Ama bir hususu da yazmadan geçmeyecğim.Atatürk üde sorgulayan çok bilgili beyfendiler o dönemin siyasal durumunda bihaber tonlarca fikir yürütebiliyor.Bir şeyi sorgularken dönemin siyasi dinamiklerini bilmek gerekir.

Son düzenleme:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
@Bayraktar ustat, ben seni yanlış anlamıyorum merak etme. Lakin dediğin şeyde yanlışlık var.Şöyle ki;
Ben kitabın doğruluğunu kitapta "bak Allah vardır,ben doğruyum bana inan" cümlelerinden çıkarırsam amenna lakin kitabın içinde geçen ve o dönemde ki bir insanın bilemeyeceği bilgileri paylaşarak bu sonucu çıkartıyorum.Yani benim için arıya dişilik ile ifade edilmesi....Kovan gibi günümüz belgesellerinde bile ne olup bittiği tam açıklanamayan bir yerden bahsediyoruz.Ben o dönemde bir beşerin arıların cinsiyeti üzerinden ne iş yaptığını bilmesini imkansız kabul ederim,mantığım bunu diyor vicdanım değil.Dişi arının bal yapması erkek arının elini eteğini sürmemesi o dönemde bilinemez. Hadi yavrulasa falan ordan anladılar dicemde o işide yapmadan onların dişi olduklarını bilmek insan işi değil.Yani demek istediğim bazı bilimsel gerçekler olmadan bilinemeyecek bilgidir bu.Kız çocuklarını diri diri gömen bir uygarlıktan bahsediyoruz,yaptığı helvaya tapan bir uygarlıktan bahsediyoruz.Bilimle günümüzde bile uzaktan yakından ilişiği olmayan bir uygarlıktan bahsediyoruz.
Misal Demir suresi ile ilgilide işte tam demir kelimesinin geçtiği ayet 26.ayettir ile benzer bir durum değil bu.Ya da hocamın dediği gibi piramitler vs ile ilgili de olmuyor.Oda başka bir konu insanlık ya da herhangi bir uygarlık mimari alanda gelişmiş olabilir.Ama bir böceğin cinsiyetini bilecek kadar ileri bilimde olduklarını sanmıyorum.
@incirinaltı hocam,bunu nasıl diyorlar. İncilin essahı var mı ki sahtesi olsun.Kendileri de biliyor bunu.Ama Kuranın kendi içinden de geçtiği kadarıyla bozulmayacak tek kitap ve hala o iddiasını koruyor.Buda bir mucize anlayana....
Kölelik ile ilgili birşey yazmayacağım.(Bence Efendimiz fikirleri ile kaldırmış köleliği).Ama bir hususu da yazmadan geçmeyecğim.Atatürk üde sorgulayan çok bilgili beyfendiler o dönemin siyasal durumunda bihaber tonlarca fikir yürütebiliyor.Bir şeyi sorgularken dönemin siyasi dinamiklerini bilmek gerekir.
Dini sorgularken dönemin koşulları önemli mi , Allah var işin içinde , yeni bir din gönderiyor , birçok şeyi kökünden söküp atıyor, zaman mekan önemli olmamalı Onun için...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Dini sorgularken dönemin koşulları önemli mi , Allah var işin içinde , yeni bir din gönderiyor , birçok şeyi kökünden söküp atıyor, zaman mekan önemli olmamalı Onun için...
Dönemin koşulları önemli olmasa kaç tane ayetin hangi olay nedeniyle indiği hiç belirtilmezdi hocam.Misal Efendimize belli süre tebliğ gizli sonradan alenen ilan et dendi değil mi?Niye , haşa Allah korktu mu şimdi pat diye ilan etmekten.Hicret etmek de o zaman kaçmak oldu.Ya da savaş için önce kaçınılırken sonradan vahiy ile emir gelmesi.İşin içinden Yaratıcının kudreti ile çıkılmak istenirse bende derim ki Allahın peygambere ihtiyacı mı vardıydı ki? Yaratıcı her şeye bir düzen vermek suretiyle yaratmış.Her şeye bir neden koymuş.İsteseydi koymazdı ama koymuş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
En başlarda yazdım... Temel olmadan, türlü sorular ile Din veya İslam öğrenilemez... Şartlar dedim... Şartlar oluşmadan hiç bir şey olmaz İslam'da...

Benim nefes alıp vermediğimi söyleyen birisine benim bunu ispat etmeye çalışmamın anlamı olmaz, tıpkı Hamdi'nin bahsettiği vurgu gibi... İnanmayan birisine; neyi nasıl hangi şekilde inanmadığı konudan anlatabilirsin ki?

* * *

Yeryüzüne gelen her bebek (insan) Müslüman olarak gelir, hal böyleyken oradakilerin haberi var mı, yok mu denilemez, haberi vardır ve kendi aklı ile bir yaratıcının olduğunu bulacak donanımdadır. Ayet de de, belirtildiği üzere Peygamber gelmeyen kavme de azap yoktur... Günümüzde yapılan araştırmaya göre, Allah'ın dininde emrettiklerini, peygamberin yaşadıklarını yaşayan ülke neresi çıkmış biliyor musunuz? YENİ ZELANDA... Yani; Allah'ın yolunda gitmek için çok fazla çabaya veya detaya gerek yok, adamlar bilmeden, inanmadan İslam'ı yaşıyorlar, eksik olan ne? Farz olan ibadetler... E bunu zaten çoğu müslüman da yapmıyor... :p :p

Hiç araba kullanmamış birisi; direksiyona oturup, beşinci viteste kaç basar şimdi bu araba? diye sorması gibi şu konu içerisindeki yazdıklarımız... Bilmeyen birisine, temeli olmayan birisine, hatta bu yönde bakmayan birisine, sayfalarca yazsak, açıklasak OLMAZ...

Ne dedik? Şart meselesidir bu... Şartlar oluşuyorsa, olur, oluşmuyorsa da olmaz bu kadar net ve basit... Ben; Dine, Yaradana, Peygambere, gelen kitaba inanmıyorum arkadaş diyen birisi için imanın hangi şartı oluşuyor? Hiç biri, adam iman etmiyorsa bu çaba da beyhude olur...

Diyebilirsiniz ki; belki adam iman edecek? Müslüman olacak?

Mümkündür... Ama yolu bu değil, önce kendi inanacak Allah'ın varlığına birliğine, gelmiş geçmiş kitaplara, peygamberlere, var olan İslam dinine önce iman edecek, inanacak ve sonra bilmediği şeyleri sorgulayacak... Gelip, bu bardağın yarısı boş diyorsa, dolu tarafını yok sayıyorsa işe başlama noktası yanlıştır, dikiş tutmaz... ;)

Adem ile Havva neden cennetten gönderildi?
Gönderilince neler oldu?
Şeytan'ın görevi ve konumu nedir?
Bize hangi misyon ile bu hayat sunuldu?
Allah ne diyor? Ne demiyor?
Allah neden birden fazla kitap, din, peygamber gönderdi?
Mucize nedir? Allah'ın ve peygamberlerin mucizeleri nelerdir?

Varlığını ve bilincini bu yönde geliştirmeyen, bu yöne gitmeyen birisi için bizim şurada yazıp çizmemiz nafile...

* * *

Ben inanmıyorum arkadaş, diyen birisine Allah hidayet versin dersin ve inanmadığı konulara girmezsin, inanmayan da senin inandığın konulara girmez olur biter... Respect yani... :D

Mustafa hocam, Amerika'yı tekrar keşfe gerek yok... Konu İslam olacaksa, benim beklediğim sorular veya tereddütler bunlar değil... En başta senin de dediğin gibi, Allah'ın ortaya koyduğu dinin korunmasına, savunulmasına ihtiyacı yok ki; "kıyamete kadar sürecek" demiştir... Kullarım kıyamete kadar bunu koruyup, kollayacak dememiştir...

* * *

İslam dininin işleyişi ile ilgili mevzular olursa, bildiğimce yazmaya çalışırım, yoksa nefes alıp verdiğimizi ispata çalışmanın ne benim ne de başkalarının ihtiyacı veya gereği var... İnanan biri için; Din, Allah, Kitap, Peygamber nefes alıp vermektir yani bu kadar doğal ve rutin olarak yapılan ama çoğumuzun da farkında olmadığı... ;)

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
O kitap doğru ise kesinlikle din doğrudur.
Karşıdaki kitabın doğruluğunu öğrenmek istiyor. Biz doğruluğunun delilini yine kitaptan sunarak şu hatayı yapıyoruz: "Kitabın gerçek olduğu kitapta yazıyor." Birinci yanlış. Bizler bu kişiye ne sunabiliriz bu durumda?

O kitap doğru ise din doğru olmuyor mu?
Kitabın içeriğinin doğru olması onun illa ki kutsal bir güç tarafından yazıldığını gösterir mi?

O kitabı insan yazmamış ise kesinlikle Allah vardır.
Kitabın insan elinden çıkmadığını öğrenmek istiyor karşımızdaki. Biz yine doğruluğunu "Kitabın insan eliyle yazılmadığı kitapta yazıyor" cümlesiyle ispatlamaya çalışıyoruz. İkinci yanlış.

O kitabı insan yazmamış ise Allah var olmuyor mu?
Yine aynı soru tam burada gelebilir, dedim ya bu sorulara maruz kalmış biriyim ve cevap verememe konusunda tecrübeliyim. Evet bence de Allah var ama bu durum kitabın realitesini göstermez, denecektir.
Tur Suresi 33-34. ayet
Ya da “Kur’an’ı kendi uydurdu” mu diyorlar? Aslında onlar sana güvenmiyorlar.
Sözlerinin arkasındaysalar Kur’an gibi bir söz getirsinler.

Kuran'ın kendisi haricinde (açık bir mucize gösterilmediyse) dine başka ne kanıt olabilir ki?
Peygamber olamaz. Tarih boyunca binlerce sahte peygamber ortaya çıktı.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
@incirinaltı Hocam akşamları vaktim olduğu müddetçe sorularınızı uzun uzun yanıtlamaya çalışacağım.
Çok güzel olur, böyle bir konuyu açmamın sebebi forumda araştırmış arkadaşlardan cevapları alabilmekti zaten :) :)

En başlarda yazdım... Temel olmadan, türlü sorular ile Din veya İslam öğrenilemez... Şartlar dedim... Şartlar oluşmadan hiç bir şey olmaz İslam'da...

Benim nefes alıp vermediğimi söyleyen birisine benim bunu ispat etmeye çalışmamın anlamı olmaz, tıpkı Hamdi'nin bahsettiği vurgu gibi... İnanmayan birisine; neyi nasıl hangi şekilde inanmadığı konudan anlatabilirsin ki?

* * *

Yeryüzüne gelen her bebek (insan) Müslüman olarak gelir, hal böyleyken oradakilerin haberi var mı, yok mu denilemez, haberi vardır ve kendi aklı ile bir yaratıcının olduğunu bulacak donanımdadır. Ayet de de, belirtildiği üzere Peygamber gelmeyen kavme de azap yoktur... Günümüzde yapılan araştırmaya göre, Allah'ın dininde emrettiklerini, peygamberin yaşadıklarını yaşayan ülke neresi çıkmış biliyor musunuz? YENİ ZELANDA... Yani; Allah'ın yolunda gitmek için çok fazla çabaya veya detaya gerek yok, adamlar bilmeden, inanmadan İslam'ı yaşıyorlar, eksik olan ne? Farz olan ibadetler... E bunu zaten çoğu müslüman da yapmıyor... :p :p

Hiç araba kullanmamış birisi; direksiyona oturup, beşinci viteste kaç basar şimdi bu araba? diye sorması gibi şu konu içerisindeki yazdıklarımız... Bilmeyen birisine, temeli olmayan birisine, hatta bu yönde bakmayan birisine, sayfalarca yazsak, açıklasak OLMAZ...

Ne dedik? Şart meselesidir bu... Şartlar oluşuyorsa, olur, oluşmuyorsa da olmaz bu kadar net ve basit... Ben; Dine, Yaradana, Peygambere, gelen kitaba inanmıyorum arkadaş diyen birisi için imanın hangi şartı oluşuyor? Hiç biri, adam iman etmiyorsa bu çaba da beyhude olur...

Diyebilirsiniz ki; belki adam iman edecek? Müslüman olacak?

Mümkündür... Ama yolu bu değil, önce kendi inanacak Allah'ın varlığına birliğine, gelmiş geçmiş kitaplara, peygamberlere, var olan İslam dinine önce iman edecek, inanacak ve sonra bilmediği şeyleri sorgulayacak... Gelip, bu bardağın yarısı boş diyorsa, dolu tarafını yok sayıyorsa işe başlama noktası yanlıştır, dikiş tutmaz... ;)

Adem ile Havva neden cennetten gönderildi?
Gönderilince neler oldu?
Şeytan'ın görevi ve konumu nedir?
Bize hangi misyon ile bu hayat sunuldu?
Allah ne diyor? Ne demiyor?
Allah neden birden fazla kitap, din, peygamber gönderdi?
Mucize nedir? Allah'ın ve peygamberlerin mucizeleri nelerdir?

Varlığını ve bilincini bu yönde geliştirmeyen, bu yöne gitmeyen birisi için bizim şurada yazıp çizmemiz nafile...

* * *

Ben inanmıyorum arkadaş, diyen birisine Allah hidayet versin dersin ve inanmadığı konulara girmezsin, inanmayan da senin inandığın konulara girmez olur biter... Respect yani... :D

Mustafa hocam, Amerika'yı tekrar keşfe gerek yok... Konu İslam olacaksa, benim beklediğim sorular veya tereddütler bunlar değil... En başta senin de dediğin gibi, Allah'ın ortaya koyduğu dinin korunmasına, savunulmasına ihtiyacı yok ki; "kıyamete kadar sürecek" demiştir... Kullarım kıyamete kadar bunu koruyup, kollayacak dememiştir...

* * *

İslam dininin işleyişi ile ilgili mevzular olursa, bildiğimce yazmaya çalışırım, yoksa nefes alıp verdiğimizi ispata çalışmanın ne benim ne de başkalarının ihtiyacı veya gereği var... İnanan biri için; Din, Allah, Kitap, Peygamber nefes alıp vermektir yani bu kadar doğal ve rutin olarak yapılan ama çoğumuzun da farkında olmadığı... ;)
Abi zaten benim sorularıma sende cevap yok zaten :) :) :)

Zaten zaten :) :)

Son düzenleme:

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
2006 Mazda 6 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah / Sedan
Bence islamiyet kalbiyle değil kılıç zoruyla müslümanlığı kabul eden soysuzlar tarafından bilinçli olarak yozlaştırıldı ve Emevi ve Abbasi halifelerinin Kuran dışı uygulamaları ile mezhepçiliği tetikleyerek müslümanlığın temeline dinamitleri döşemiştir. Kılıç zoruyla müslüman olanlar Mekkenin yönetiminde bulunan ve her türlü zenginliği kontrol eden Kureyşlilerdir. Kabe hizmetlerini yöneten Haşimilere neden peygamberlik geldiğini de bir türlü hazmedememişlerdir ve her türlü bozgunculuğu yapmışlardır.
Konu çok derin bir konu ancak özetlemek gerekirse ilk yapılacak şey; hadis ve sünneti hızlıca terk ederek Kurana geri dönmektir.. Hadisciliği 4 halife kesin kes yasaklamasına rağmen emeviler ve abbasiler bunu teşvik ederek binlerce hadis uydurarak islamiyeti akıl ve bilimden uzaklaştırmışlardır. Maalesef çok övündüğümüz Osmanlı da islamiyetin esas gayesini fark edememiş ve çok büyük zararlar vermiştir.
İslamiyet: Barış, Müslümanlık: Teslim olmak demektir. Allaha barış içinde teslim olma anlamına gelir. Tüm peygamberler ve kitaplar aslında bu temelde yollanmıştır ancak insanlar içinde yaşadıkları günün şartlarına göre buna farklı isimler takarak (hristiyanlık, yahudilik) farklı dinler varmış olgusu yaratılmıştır. Kuran hem İsa hem de Musa Peygamberler olmak üzere tüm peygamberleri üstün tutar, incil ve tevrat başta olmak üzere tüm kutsal kitapları kabul ve tasdik eder. Kuran-ı Kerim bir nevi güncelleme kitabıdır. Değiştirilen ve saptırılan Tevrat, İncil ve Zebur daki ana mesajların toplanmış halidir.
Çok ilginçtir 4 semavi dinin peygamberlerinin (bana göre hepsi islamiyet için yollanmıştı) hepsi Peygamberlerin babası olarak anılan Hz. İbrahim'in soyundan gelmektedir. İbrahim peygamberin 2 oğlundan Hz. İsmail'in soyundan ( Hz. Hacer eşinden olma) İslamiyet, İshak Peygamber'in soyundan (Hz. Sare eşinden) Yahudilik ve Hristiyanlık doğmuştur.. Yani "hepimiz din kardeşiyiz" lafı rastgele söylenen birşey değil doğrudur :)
Biraz karışık ve dağınık oldu ama bu işleri gerçekten doğru araştırmak ve analiz etmek gerekir. Benim vardığım en büyük sonuç: İslam dinini özellikle ülkemizde bazı kesimlerin tekelinden çıkarmak (hacı, hoca, nurcu, şucu bucu tayfa) ve gerçekten Kuran eksenli ehli-beyt davranış refleksiyle uygulamaktır.. Bunu bizim gibi, Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı laik kesim yapmazsa meydan Fetoya, Said Nursiye kalıyor ve Buharinin, Müslimin uydurduğu hadislerle çakma din hayatı yaşarız..

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
ilk yapılacak şey; hadis ve sünneti hızlıca terk ederek Kurana geri dönmektir.
Hadis ve sünneti katiyyetle reddetmek çok doğru olmaz bence. Kuran'ı anlamada tarihsel referanslar olarak kullanılabilir. Yeter ki kendimizi kurana ters sünnet ve hadislere göre şekillendirmeyelim.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
2006 Mazda 6 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah / Sedan
Hadis ve sünnet sömürülmeye çok müsait konulardır. Bu kadar gerekli ve önemli olsaydı dört halife döneminde yasak getirilmezdi diye düşünüyorum. Özellikle Hz. Ömer tarafından bu kuralın çok ama çok sert uygulandığını, valilere dini kaynaklardan hepimiz biliyoruz. Önceleri masum şekilde Peygamberimize olan derin sevgiden kaynaklı gösterilen saygı ve önem maalesef şeytanın devreye girmesiyle İslamiyeti yıkmanın ve yozlaştırmanın bir aracı haline gelmiştir.
Mekkeli müşrikler son ana kadar İslamiyeti reddetmişlerdir. Peygamberi tanımamışlardır. Kılıç boğaza dayandığında mecburen kabul etmekle birlikte bunların devam soyu çok sistematik şekilde İslamiyeti başta Ehli-beyti katlederek rayından çıkarmışlardır. Halife Osman döneminde Şam valisi yapılan muaviye köpeği önce Peygamber efendimizin göz nurları olan Hz. Hasanı karısına zehirletmiş, Hz. Hüseyini de oğlu yezid domuzu kerbela çöllerinde şehit ederek Peygamberimizin soyunu kurutmuştur.. En acısı da halk bu katliamlara ses çıkarmamıştır. Irak-Suriye-Lübnan-İsrail tüm ortadoğu topraklarında Peygamber ve soyunun kanları döküldüğü için bu topraklara hiçbir zaman huzur gelmeyecektir.

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Touring - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
Kuran bilindiği üzere kitap şeklinde dünyaya inmedi. Peygambere vahiy yoluyla iletildi ve çeşitli nesnelere yazıldı. Bunlar peygamber vefat ettikten sonra kitaplaştırıldı ve hangisi ayet hangisi hadistir bu kısım çok aydınlık değildir. Çünkü ayet olarak yazılanlar birilerinin şahitliğinde eklenmiştir ve bunların hadis mi ayet mi olduğu sadece o kişilerin tamam demesiyle eklenmiş. Bundan dolayı da hadisler ve ayetler şartlara göre söylendiği için de hadisi reddet ayeti kabul et gibi bir durum söz konusu olamaz ikisi bir bütündür.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Konuyu takibe almıştım ama sıcağı sıcağına takip edemeden çok derinlere inmiş. Maşallah Mazdacanlar bu alanda da epey donanımlıymış.
Bazı mesajlardaki ifadelerin yanlış olduğunu düşünüyorum.
Mustafa abiden yeni bir soru gelirse yazmayada vakit bulabilirsem bende bilgim dahilinde bişeyler karalarım inşallah :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Konuyu bende takipteyim hem bilgilerimi denetlemek hemde yeni bilgiler katmak adına son 2 yıldır önce arkeoloji ve onunla birlikte inanç konularına merakım arttı ve çok enteresan bilgilere rastladım.Sadece islam değil diğer dinleride çok geriden izleyince araştırmanın daha heyecanlı olduğunu anladım.Ve bugünde alfabelere taktım kafayı :D

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Konuyu takibe almıştım ama sıcağı sıcağına takip edemeden çok derinlere inmiş. Maşallah Mazdacanlar bu alanda da epey donanımlıymış.
Bazı mesajlardaki ifadelerin yanlış olduğunu düşünüyorum.
Mustafa abiden yeni bir soru gelirse yazmayada vakit bulabilirsem bende bilgim dahilinde bişeyler karalarım inşallah :)
Yukarıda cevaplanmamış sorular da var ama sorular soru işaretleri devam edecek tabi.

İslam dini ahlak, temizlik insanlık, vicdan yönünden mükemmel, bunda tereddütüm yok , ben de " dinimizde insanlara zararlı birşey var mı" sorusuyla İslamı savunanlardanım ama bu yeterli değil, ben öğrenmek istiyorum.

Kur'anda birbiriyle çelişen veya aynı konu ile ilgili farklı nicelik belirtilmiş midir?

alak suresi 2. ayet : allah insanı bir kan pıhtısından yarattı!

nur suresi 45 ayet : allah bütün canlıları sudan yarattı. işte bunlardan bir kısmı karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimisi dört ayak üzerinde yürür. allah dilediğini yaratır. çünkü allah her şeye hakkıyla gücü yetendir

hicr suresi 26. ayet : andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık

Başka bir ayet :

1- Bir Müslüman kaç kafire bedeldir?
Enfal-65. Ey Peygamber! Mü’minleri savaşa teşvik et. Sizden yirmi sabırlı kişi olsa, iki yüz kişiye üstün gelir. Sizden yüz kişi de kâfirlerden bin kişiye üstün gelir;çünkü onlar anlayıştan yoksun bir güruhtur.
Bu ayeti okuduğunuzda geçerli olduğunu düşünmeyin. Çünkü değişmiştir. Bu ayeti hükümsüz kılan ayet:
Enfal-66. Şimdi ise Allah sizde bir zaaf bulunduğunu bildiği için, yükünüzü hafifletti. Bu durumda, sizden sabreden yüz kişi olursa, iki yüz kişiye üstün gelir. Sizden bin kişi de Allah’ın izniyle iki bin kişiyi mağlûp eder. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

Başka 2 ayet:

Nisa-78. Kendilerine bir iyilik dokunsa “Bu Allah’tan” derler; başlarına bir kötülükgelince de “Bu senden” derler. “Hepsi Allah’tandır” de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar!
Ayette iyiliğin de kötülüğün de Allah’tan olduğu söyleniyorsa da yanılmayın, çünkü değiştirilmiştir:
Nisa/ 79. Sana gelen her iyilik Allah’tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir.

Ganimetlerle ilgili ayetler;
Enfal-1. Sana, ganimetlere dair soru sorarlar, de ki: Ganimetler Allah’ın ve Peygamberindir. İnanıyorsanız Allah’tan sakının, aranızdaki münasebetleri düzeltin, Allah’a ve Peygamberine itaat edin.

Enfal-41. Eğer Allah’a ve hakkı batıldan ayıran o günde, iki topluluğun karşılaştığı günde kulumuza indirdiğimize inanıyorsanız, bilin ki, ele geçirdiğiniz ganimetin beşte biri Allah’ın, Peygamber’in ve yakınlarının, yetimlerin, düşkünlerin ve yolcularındır. Allah her şeye Kadir’dir.

Son düzenleme:
Üst Alt