İlahi Dinler

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar şu sıralar din hakkında bazı konulara bakıyorum. Sistemli bi şekilde araştıramıyorum, telefon ile zor oluyor.
Hoşgörülü arkadaşlarla bilgi fikir alışverişi yapabiliriz bence.
Yönetim daha önce denedik olmadı diyorsa konu kapatılabilir.
Çok ilginç iddialar var. Belki bu konular sizin için yenidir ama ben ilk kez böyle bir araştırma yapıyorum.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Arkadaşlar şu sıralar din hakkında bazı konulara bakıyorum. Sistemli bi şekilde araştıramıyorum, telefon ile zor oluyor.
Hoşgörülü arkadaşlarla bilgi fikir alışverişi yapabiliriz bence.
Yönetim daha önce denedik olmadı diyorsa konu kapatılabilir.
Çok ilginç iddialar var. Belki bu konular sizin için yenidir ama ben ilk kez böyle bir araştırma yapıyorum.
Cok ilginc iddialar derken?
Merakimi kazandiniz :)
Yonetim sıcak bakmaz bu işe benden demesi :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Sıcak bakamadı :D Hocam bir yerde olay kopuyor, gönüller kırılıyor, hep böyle oldu, çoklu düşüncenin olduğu yerde bunu sağlamak çok zor oluyor, çünkü herkesin kırmızı çizgisi farklı yerde başlıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
En çok istediğim şey, toplumun aynası olan her şeyin forumda da "gerektiği gibi" tartışılmasıdır, ancak olay bir noktadan sonra "faşizm" kaynaklı ithamlarla, bir birinin dediğini beğenmeyince, topu taca atma eğilimleri yaşanıyor. Sonrasında da, olay farklı yerlere gidiyor... Kişisel görüşlerle, forumdaki işleyişi bir birine karıştıranlar oluyor/oldu... (Maalesef) Sonrasında da, gözün üstünde kaşın var muhabbetleri ile olay küsmeye kadar vardı... Bu benim için çok önemli değil ama ortam için hoş değil...

Bekleyelim görelim bakalım, en küçük sıkıntıda konu yoruma kapatılır, görünümden kaldırılır peşinen belirteyim... ;) Herkesin düşüncelerine, inançlarına ve söylemlerine (suç teşkil etmedikten sonra) herkesin saygı duymasını bekliyorum... :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kaldıramayacak olanlar yazmasın o zaman :) :) :)
Öncelikle şunu söyleyelim; ne bir peygamberin ne de Allah'ın sizin savunmanıza ihtiyacı yok, birbirimize ağır konuşmadıktan ve dalga geçmedikten sonra bence tartışılabilir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Vay anasını, forum içten içe tutuşuyormuş bu konu için :) :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Kaldıramayacak olanlar yazmasın o zaman :) :) :)
Öncelikle şunu söyleyelim; ne bir peygamberin ne de Allah'ın sizin savunmanıza ihtiyacı yok, birbirimize ağır konuşmadıktan ve dalga geçmedikten sonra bence tartışılabilir.

Vay anasını, forum içten içe tutuşuyormuş bu konu için :) :)
Yasaklar cezbedicidir :p

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Soru 1 ; 1 erkeğe neden 4 kadın( uygulansa ben çok dindar olurum :) ) , neden 2 kadının şahitliği 1 erkeğe denk. Bu soruları geçiyorum , burada en başta dursun sadece...
Peygamber efendimiz neden hz. Hatice ölene kadar ikinci evliliğini yapmamış.

Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.

Elinizin altındaki( cariye nikahsız mı oluyor) cariye köle mi? Elinizin altındaki diğer kadınlar kim?
Arkadaşlar ben bunları ilk kez okuyorum ve gerçekten cevap arıyorum. Cevaplarınız ve ya cevap aradığınız sorularınız varsa siz de yazın...

• Ahzab Suresi, 50. ayet: Ey Peygamber, gerçekten Biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden sağ elinin malik olduğu (cariyeler) ile seninle birlikte hicret eden amcanın kızlarını, halanın kızlarını, dayının kızlarını ve teyzenin kızlarını helal kıldık; bir de, kendisini peygambere hibe eden ve peygamberin kendisini almak istediği mü'min bir kadını da, -mü'minler için olmaksızın yalnızca sana has olmak üzere- (senin için helal kıldık). Biz, kendi eşleri ve sağ ellerinin malik olduğu (cariyeleri) konusunda onlar (mü'minler) üzerine neyi farz kıldığımızı bildik (size bildirdik). Böylelikle senin için hiçbir güçlük olmasın. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

Bu ayeti akraba evliliklerinde bir sakınca olmadığını anlatmak istediğine yordum
Şu kısmı soru işareti;
"Sadece sana mahsus olmak üzere helal kıldık"

Savaş esirleri ne oluyor...

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Şunu en başta belirteyim hocam; İslam Dini; şartlara bağlıdır, ameller de niyetlere göredir ve bütün bunları senden benden en iyi bilen, Yüce Yaradan'dır... Ben bu konularda kendimi fazlasıyla bilgili görmüyorum, söylediklerim kendimin bildikleri ve uyguladıklarıdır, Cruyf'un dediği gibi "futbol basit bir oyundur, önemli olan bu oyunu basit oynayabilmektir" sözünden yola çıkarak, Din için belirli kriterler vardır ve bu kriterleri bildiğinde ve uyguladığında (bilmek yetmiyor) dünyevi işlerle ne işin olur ne de kafana takılan şeyler olur... ;) Hayatın gayesini ve insanoğlunun kendisine yüklenilen misyonu (Kader) çözen insan, bu dünyada mutlu olur...

Din için en önemli başka bir nokta da; insanoğlunun kendi beyni ile "Vahiy" i sorgulama cesaretini gösterip, bunun peşinden gitmesidir... ;) Yani; Seni yaradanı anlamadan, yaratılış felsefesini özümsemeden, kendi beynimizde nedenleri ve niçinleri sorgulamaya başlarsak, bir süre sonra inandığın din; din olmaktan çıkar, senin beyninin sana dayattığı fikirler olur...

* * *

Bir erkeğe dört kadın mevzusu şartlara bağlıdır, birden fazla nikah kıymak istediğin kadınların bir birinden razı olması ve her biri için aynı adaleti sağlamak temel şarttır... Hal böyle olunca; bu şartlar yerine gelmesi imkansıza varan bir durum olduğu için erkeklerin iki ve daha fazla kadını nikahına almaları "İslam Dinine Göre" mümkün görünmüyor... ;) Navigasyon cihazındaki kadın sesini kıskanan hatun, nasıl ve ne şekilde ikinci veya daha fazla hemcinsini evin içinde ister? :D :D

Bu temele oturtulan birden fazla nikah doğrudur, haricinde ise değil... ;)

* * *

Ali İmran Suresi 7.Ayet de Yüce Yaradan diyor ki;

"Bu muazzam kitabı sana indiren O’dur. Onun âyetlerinin bir kısmı muhkem olup bunlar Kitabın esasıdır. Âyetlerin bir kısmı ise müteşabihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar sırf fitne çıkarmak, insanları saptırmak ve kendi arzularına göre yorumlamak için müteşabih kısmına tutunup onlarla uğraşır dururlar. Halbuki onların hakikatini, gerçek yorumunu Allah’tan başkası bilemez. İlimde ileri gidenler: "Biz ona olduğu gibi inandık. Hepsi de Rabbimizin katından gelmiştir." derler. Bunları ancak tam akıl sahipleri düşünüp anlar."

Kimseyi hitap alarak yazmıyorum; yarım akıl ile İslam Dinini ne anlamak, ne de yaşamak mümkündür... ;)

Haramlar, helaller kesin hükümle belli iken, yapılacaklar yapılmayacaklar sıralanmışken, insanoğlunun Müteşabih ayetler peşinde koşması kendisine ne fayda getirir ne de doğru yol... ;)

Bu noktayı anlayamayan, bir başka noktayı anlamakta zorlanabilir. :)

Son düzenleme:

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Ben yaklaşık 3 aydır youtube'da süleymaniye vakfı videolarını dinliyorum. Abdulaziz bayındır önderliğinde Fatih Orum, Yahya Şenol, Erdem Uygan (Cenk Erdem'deki Erdem) gibi konuşmacılar oluyor.
Kur'an ayetlerini açıklamaya çalışıyorlar. Hadislerin sadece kuranı destekleyenlerini bulmaya çalışıyorlar vs. Müslümanlığın devlet adamları tarafından zamanla kendilerine uydurularak çarpıtıldığını, bu yönde hadis ve sünnetlerin uydurulduğunu iddia ediyorlar. Mezheplere özellikle karşı çıkıyorlar.
Kuranmeali.com sitesinden karşılaştırmalı kuran meallerine bakabilirsin.
Abdülaziz bayındır bu ayette şöyle söylemiş;

Ey Nebi! (Şu sayılanları) özel olarak sana helal kıldık: Mehirlerini verdiğin eşlerini[1], Allah'ın sana fey olarak verdiğinden hâkimiyetin altında olanı[2], seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını[3] ve eğer nikâhlamak istersen kendini sana[4] hibe eden kadını[5], diğer müminlere değil, sadece sana helal kıldık. Müminlerin eşleri ve yönetimleri altındaki esirlerle ilgili hangi hükümleri koyduğumuzu elbette biliyoruz. Bütün bunlar sana bir sıkıntı olmasın diyedir. Çünkü Allah bağışlar, ikramı boldur.*

[*] Tevrat ve incil, bir sınırlama yapmadan çok eşliliği kabul ettiği gibi Cahiliye dönemi Arapları da kabul ederlerdi. Evliliği dört kadınla sınırlayan Nisa 3. ayet indiğinde Nebîmiz'in dokuz eşi vardı. Bu âyet, eşlerini tutmasına iznini sadece ona verince dörtten fazla eşi olanlardan, eş sayısını dörde indirmeleri istendi. On eşi olan Gaylan b. SeIeme onlardandı. (Tirmizi, Nikah, 33, hadis no:1047)
[2] Fey, savaşmadan elde edilen, ganimet ise savaş sonucu elde edilene şeylere denir. Fey ile ilgili âyet şudur: "Allah'ın, o kentlerin halkından alıp Elçisine fey olarak verdiği şeyler; Allah için, elçisi ve yakınları için, yetimler, çaresizler ve yolda kalmışlar içindir. Böylece onlar, içinizden zenginler arasında dolaşan bir servet haline gelmez." (Haşr 59/7) Ganimetlerle ilgili âyet de şudur: "Eğer Allah'a ve inanıp güveniyor, doğru ile yanlışın ayrıldığı o gün, yani o iki ordunun çarpıştığı gün, kulumuza indirdiğimize de inanıyorsanız, bilin ki aldığınız her ganimetin beşte biri Allah'ın, elçisinin, elçinin en yakınlarının, yetimlerin, çaresizlerin ve yolcunundur. Her şeye bir ölçü koyan Allah'tır." (Enfal 8/41) Ganimetin 4/5'i savaşçılara verilir ama feyde savaşçıların payı yoktur. Bu. âyet, Bizans'ın Mısır genel valisi. Mukavkıs tarafından Nebîmize hediye edilen Mâriye'nin ona helal olduğunu bildirmektedir. Bu hüküm ona özeldir, diğer müminlerin böyle bir hakkı yoktur. Savaş sonucu elde edilen esir kadınlarla nikahsız birliktelik mümkün değildir (Nur 24/32-33). Esirler ya fidye karşılığı veya karşılıksız serbest bırakılırlar (Muhammed 47/4) Gelenekte fey'e ganimet anlamı verilerek bir çarpıtma yapılmış ve bu âyet, cariyelerin cinselliğinden yararlanma suçuna alet edilmiştir. Bu, ne büyük bir iftiradır!
[3] [*] Bu âyette iltifat vardır, Meal, bu sanat yok sayılarak verilmiştir. Ayrıntı için bkz. 8. âyetin dipnotu. [5*] Mehir almadan evlenmek isteyen kadın da sadece Nebîmize helaldir. Bir mümin erkek, bir kadınla mehirsiz evlense evlilik geçerli olur ama ona denk bir kadının mehri kadar mehir vermesi gerekir. Böyle bir eşi, ilişkiye girmeden boşayan da ona mal vermek zorundadır (Bkz. Bakara 236).

Holydao

Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Sözüm meclisten disari olmakla beraber merak etmek, ogrenmek guzeldir lakin benim de anlamadigim bir nokta var.
Neden hep uç orneklerle ilgileniyoruz? Yani gercekten birden fazla eşle evlenmek isteyen var midir gunumuz sartlarinda? Savaş esiri goren var mi hic hayatinda? Ya da oruç tutarken sakız cignemek isteyen, iftari opuserek yapmak isteyen... Bunlar gunluk hayatta neredeyse hic karsilasmayacagimiz durumlar. Neden boyle uç örnekler uzerinden bir noktaya varmaya calisiyoruz ki?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Sözüm meclisten disari olmakla beraber merak etmek, ogrenmek guzeldir lakin benim de anlamadigim bir nokta var.
Neden hep uç orneklerle ilgileniyoruz? Yani gercekten birden fazla eşle evlenmek isteyen var midir gunumuz sartlarinda? Savaş esiri goren var mi hic hayatinda? Ya da oruç tutarken sakız cignemek isteyen, iftari opuserek yapmak isteyen... Bunlar gunluk hayatta neredeyse hic karsilasmayacagimiz durumlar. Neden boyle uç örnekler uzerinden bir noktaya varmaya calisiyoruz ki?
Mevzu bu değil ki;
Bu konuyu açmamdaki sebep @MetinU nun verdiği cevapları bulabilmek.
İslam bir olaydan bir tane olsa bile veya bir daha gerçekleşmeyecek olsa bile ona cevap vermek veya bulmak zorunda.

Denedik olmadı. Spor, din, siyaset olmuyor tartışılamıyor maalesef.
Bu konuda ben sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
Kur'anı Kerim ne diyor onu anlamaya çalışacaz.
Ben hadislerle ilgilenmiyorum, önce kitabı anlamaya çalışalım.

@MetinU ben de Süleymaniye vakfının açıklamalarına baktım, çok marjinaller ama tatmin edici cevaplar var. Ama daha yeni başlıyorum :)

Holydao

Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Mevzu bu değil ki;
Bu konuyu açmamdaki sebep @MetinU nun verdiği cevapları bulabilmek.
İslam bir olaydan bir tane olsa bile veya bir daha gerçekleşmeyecek olsa bile ona cevap vermek veya bulmak zorunda.
İslam alimleri ellerindeki mevcut bilgileri yorumlayarak her duruma ve konuya iliskin bir cevap verirler muhakkak. Dedigim gibi sizin sorunuz uzerine bunu demedim de hani hep tv'de sorulan sorular falan var ya, aklima onlar geldi... Sorunuza karsi bir cevap olarak algilamayin lutfen o sorumu, benim de din ve toplum uzerine olan bir merakim bu :)

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Allahın kitabına iman ediyorsak, kitabında hiçbir şekilde yalan yanlış ifadeler olmamalı. Var ise bu allahın kitabı olamaz.
Kafamızda tereddüt uyandıran ayetleri anlamaya çalışmak çok doğal.
İkinci olarak islamı öğrenmeye çalışan veya islama çamur atmaya çalışan kişilere bir cevap vermemiz gerektiği durumlarda verecek bir cevabımız olmalı. (@incirinaltı 'nın dediği gibi Allah'ın kulunun savunmasına ihtiyacı yoktur.)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
@MetinU ben de Süleymaniye vakfının açıklamalarına baktım, çok marjinaller ama tatmin edici cevaplar var. Ama daha yeni başlıyorum :)

Allahın kitabına iman ediyorsak, kitabında hiçbir şekilde yalan yanlış ifadeler olmamalı. Var ise bu allahın kitabı olamaz.
Kafamızda tereddüt uyandıran ayetleri anlamaya çalışmak çok doğal.
İkinci olarak islamı öğrenmeye çalışan veya islama çamur atmaya çalışan kişilere bir cevap vermemiz gerektiği durumlarda verecek bir cevabımız olmalı. (@incirinaltı 'nın dediği gibi Allah'ın kulunun savunmasına ihtiyacı yoktur.)
Aynen, din konuşulmayacak değil, tam tersine konuşulması gereken bir konu değil mi?

Şunu en başta belirteyim hocam; İslam Dini; şartlara bağlıdır, ameller de niyetlere göredir ve bütün bunları senden benden en iyi bilen, Yüce Yaradan'dır... Ben bu konularda kendimi fazlasıyla bilgili görmüyorum, söylediklerim kendimin bildikleri ve uyguladıklarıdır, Cruyf'un dediği gibi "futbol basit bir oyundur, önemli olan bu oyunu basit oynayabilmektir" sözünden yola çıkarak, Din için belirli kriterler vardır ve bu kriterleri bildiğinde ve uyguladığında (bilmek yetmiyor) dünyevi işlerle ne işin olur ne de kafana takılan şeyler olur... ;) Nayatın gayesini ve kendisine yüklenilen misyonu (Kader) misyonu çözen insan, bu dünyada mutlu olur...

Din için en önemli başka bir nokta da; insanoğlunun kendi beyni ile "Vahiy" i sorgulama cesaretini gösterip, bunun peşinden gitmesidir... ;) Yani; Seni yaradanı anlamadan, yaratılış felsefesini özümsemeden, kendi beynimizde nedenleri ve niçinleri sorgulamaya başlarsak, bir süre sonra inandığın din; din olmaktan çıkar, senin beyninin sana dayattığı fikirler olur...

* * *

Bir erkeğe dört kadın mevzusu şartlara bağlıdır, birden fazla nikah kıymak istediğin kadınların bir birinden razı olması ve her biri için aynı adaleti sağlamak temel şarttır... Hal böyle olunca; bu şartlar yerine gelmesi imkansıza varan bir durum olduğu için erkeklerin iki ve daha fazla kadını nikahına almaları "İslam Dinine Göre" mümkün görünmüyor... ;) Navigasyon cihazındaki kadın sesini kıskanan hatun, nasıl ve ne şekilde ikinci veya daha fazla hemcinsini evin içinde ister? :D :D

Bu temele oturtulan birden fazla nikah doğrudur, haricinde ise değil... ;)

* * *

Ali İmran Suresi 7.Ayet de Yüce Yaradan diyor ki;

"Bu muazzam kitabı sana indiren O’dur. Onun âyetlerinin bir kısmı muhkem olup bunlar Kitabın esasıdır. Âyetlerin bir kısmı ise müteşabihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar sırf fitne çıkarmak, insanları saptırmak ve kendi arzularına göre yorumlamak için müteşabih kısmına tutunup onlarla uğraşır dururlar. Halbuki onların hakikatini, gerçek yorumunu Allah’tan başkası bilemez. İlimde ileri gidenler: "Biz ona olduğu gibi inandık. Hepsi de Rabbimizin katından gelmiştir." derler. Bunları ancak tam akıl sahipleri düşünüp anlar."

Kimseyi hitap alarak yazmıyorum; yarım akıl ile İslam Dinini ne anlamak, ne de yaşamak mümkündür... ;)

Haramlar, helaller kesin hükümle belli iken, yapılacaklar yapılmayacaklar sıralanmışken, insanoğlunun Müteşabih ayetler peşinde koşması kendisine ne fayda getirir ne de doğru yol... ;)

Bu noktayı anlayamayan, bir başka noktayı anlamakta zorlanabilir. :)
Veli abi sorgulamazsam da din ibadet adına bişeyler yapmıyorum, oruç dışında. Belki bişeyler değişir bu araştırma sonucunda...

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Araştırırken özellikle "din" gibi suistimale açık,gideri bol olan bir pazarda olduğunuzu da unutmamak gerekir. Yoksa çok yanlış yerlere gidebilirsiniz. Mesela bahsi geçen vakıf ülkemizde imsak saatleri ile gündemde olmuş. Herşeyi halllettik bir imsak vakti kalmış gibi dikkat çekmek üzere prim yapmak adına ... Dinde prim yapan ne kadar STK,vakıf vs varsa iyi irdelemek ya da hiç irdelememek daha mı iyisi...
Nacizane ben,Mehmet Okuyan Hocayi, son zamanlarda dikkat le takip ettiğim birisi olarak tavsiye edebilirim.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
AHZAB-37 için 40 meâl bulundu. Mustafa İslamoğlu (33/AHZÂB-37: Hani bir zamanlar Allah'ın kendisine ikram ettiği, senin de iyilikte bulunduğun kişiye diyordun ki: "Eşini bırakma ve Allah'a karşı saygılı ol!" Ama Allah'ın açıklayacağı şeyi sen içinde saklıyordun; zira insanlardan çekiniyordun: oysa ki kendisinden çekinmen gereken sadece Allah'tı. En sonunda Zeyd o kadınla ilişkisini tamamen kesip boşayınca Biz onu seninle evlendirdik ki, evlatlıkları eşleriyle ilişkilerini kesip boşadıklarında kişilerin onlarla evlenmelerinin önünde hiç bir engel bulunmasın: sonuçta Allah'ın emri yerine gelmiş oldu.)

Bu ayet de ateistlerin tutunduklarından...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
AHZAB-37 için 40 meâl bulundu. Mustafa İslamoğlu (33/AHZÂB-37: Hani bir zamanlar Allah'ın kendisine ikram ettiği, senin de iyilikte bulunduğun kişiye diyordun ki: "Eşini bırakma ve Allah'a karşı saygılı ol!" Ama Allah'ın açıklayacağı şeyi sen içinde saklıyordun; zira insanlardan çekiniyordun: oysa ki kendisinden çekinmen gereken sadece Allah'tı. En sonunda Zeyd o kadınla ilişkisini tamamen kesip boşayınca Biz onu seninle evlendirdik ki, evlatlıkları eşleriyle ilişkilerini kesip boşadıklarında kişilerin onlarla evlenmelerinin önünde hiç bir engel bulunmasın: sonuçta Allah'ın emri yerine gelmiş oldu.)

Bu ayet de ateistlerin tutunduklarından...
Bu konuda @Holydao Onur en güzel şeye parmak bastı... Her şey bitti, bütün farzlar usulüyle yerine getirildi de, ikinci veya daha fazla eş, oruçlu denize girmek, gibi tali konular ile bu konuyu tartışmak kimseye bir şey kazandırmaz hocam...

Ateist ise bir kişi şahsen beni bağlamaz, Bir insan, ben Allah'a ve yarattığı/emrettiği şeylere inanmıyorum diyorsa, "Din" "Yaradılış" "Yaradan" konularında onunla tartışacak hiç bir şeyim olamaz... Örneğin; ben nefes alıp veriyorum dediğimde, birisi çıkıp bana hayır sen nefes alıp vermiyorsun, diyorsa, bu insana benim nefes alıp verdiğimi ispat edecek durumum olamaz. ;)

* * *

Mustafa İslamoğlu'nu kendi babası bile tasvip etmiyorken, Din ekseninde kendisini muhatap almak doğru değil bana göre... :)

Ayrıca; en başta verdiğim Ali İmran 7.Ayeti özümsemeden, Kur'an ne diyor diye işe girişmek en büyük yanlış olur. Aklın yetmediği yerde olmadık şekilde sorgulamaya başlamak yanlışa atılan ilk adımdır... Ben Müslümanım diyen birisi için; Allah'a ve O'nun vahyettiklerine iman etmek tek doğru yoldur...

Üst Alt