Mazda 3 BK (2003-09) İçeriden Bagaj Açma Butonu Ekleme

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yine bi çatal klasiği :koptum:

@mustafayk nın araçına içerden bagaj kapagı açmak için buton ekledik
kendi araçıma aldıgım butondan almıştık ama buton farklı geldi ama daha iyi oldu bu butonu daha çok sevdim.
-BK dada bagaj kapağı bcm modulu üzerinden açılıyor.

-kilit üzerinden bize lazım olan açık kontagı bulduk ve paralel hat çektik kablomuz yine 2x0.75 di.
-Bu kabloyuda körük içinden geçirdik.
-Benzin kapağı açma yerine butonu ekledik
-Operasyon tamamdır artık bagajımız içerden alçılıyor.
not:sanırım Türkiyedeki tek içerden bagaj kapağı açılan ilk BK @mustafayk aracı oldu.
IMG-20170930-WA0007.jpg
IMG-20170930-WA0010.jpg
IMG-20170930-WA0009.jpg
IMG-20170930-WA0008.jpg
IMG-20170930-WA0011.jpg

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tebrikler Kadir, eline sağlık, güle güle kullan Mustafa. Buraya bir de videosu eklenmeli.

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@kadir Hocam yine çok güzel işler çıkarmışsın. Emeğinize sağlık. ;)
Bu konuyla ilişkili olaraktan üç şey sormak isterim:
1. Oraya koyduğunuz üniversal bir buton mu yoksa Mazda'nın başka modellerinde olan bir parça mı? Benim de temin etmem gerekiyor, aldığınız yerin linkini paylaşırsanız sevinirim. Bizim guzularda modül olmadığı için sadece bagaj kapağına takacağım motoruna tetik olacağından dolayı böyle bir buton da bizim işimizi görür mü?
2. Bir de bu buton bas-çek mi, yani tek basışta aktif oluyor mu, yoksa butona kısa bir süre basılı tutmak mı gerekiyor?
3. Eğer ki basıp bırakmak yetiyor ise bunun süresini uzatabilecek bir röle takmak mümkün müdür? Ben kendi aracımda da aynı yere buton koyup yapmak istiyorum ama basıldığında değil de 2-3 saniye basılı tutulduğunda bagajın açılmasını istiyorum. Buna göre röleler var mıdır özetle, varsa özel bir adı veya elektronik kodu falan mı oluyor yoksa özel olarak mı yaptırılıyor?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
1. Oraya koyduğunuz üniversal bir buton mu yoksa Mazda'nın başka modellerinde olan bir parça mı? Benim de temin etmem gerekiyor, aldığınız yerin linkini paylaşırsanız sevinirim. Bizim guzularda modül olmadığı için sadece bagaj kapağına takacağım motoruna tetik olacağından dolayı böyle bir buton da bizim işimizi görür mü?
2. Bir de bu buton bas-çek mi, yani tek basışta aktif oluyor mu, yoksa butona kısa bir süre basılı tutmak mı gerekiyor?
3. Eğer ki basıp bırakmak yetiyor ise bunun süresini uzatabilecek bir röle takmak mümkün müdür? Ben kendi aracımda da aynı yere buton koyup yapmak istiyorum ama basıldığında değil de 2-3 saniye basılı tutulduğunda bagajın açılmasını istiyorum. Buna göre röleler var mıdır özetle, varsa özel bir adı veya elektronik kodu falan mı oluyor yoksa özel olarak mı yaptırılıyor?

Fotoğraftakinden farklı model geliyor, altı vidalı değil.
Tahmini Teslimat Zamanı

Buton tek basımlık, basılı tutma olayı yok.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

-sağolasın
1-@murat abinin dediği gibi buton resimdekinden farklı geliyor ben karamioyaya aldıgımda altdan somunlu idi.
Somunsuz olan yani sağ ve soldan vidalı olanı almanı tavsiye ederim.
Somunluda kapak altındako demiri bükmen gerekiyor.
2-buton açık kontak yani bas çek şekilde.
3-neden 2-3 saniyeye ihtiyaç duyuyorsun
Röle ile yaparsın ama kablo kalabalıgı olur.
Röle olarakda 1-10 saniye ayarlı röle kullanabilirsin.
4-sende bcm olmadıgı için butondaki ledi bile kullanabilirsin.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Basılı tutmaya gerek yok ki. Zaten bu buton bagaj kapağının butonunun çalıştığı zamanlarda iş görüyor. BK da nasıl bilmiyorum ama benim bl de vites P'de olmadan açmıyor. Zaten bagaj üstündeki buton da olmadık zamanlarda açılmasın diye bir önlem almış mazda. Manuel viteslerde de sanırım el freninin çekili olması gerekiyor diye biliyorum. Bu şartlar sağlanmadıkça o buton çalışmaz.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sağol Kadir hocam bilgiler için.
Bende bizim arka cam rezistans butonlarından fazla olarak var artık ondan kullanırım. Sizin aldığınız da zaten bas-çekmiş. Fakat bu butonlardan konsola taktığımda yanlışlıkla basılıp bagajın açılmasını önlemek istemediğimden röle takmayı düşünüyorum. Röleyi de bagaj kapağı altına monte ederim artık fazlalıklar görünmez. ;)

Mutlu hocam bendeki araç 97 model 626, kara düzen yani. :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Basılı tutmaya gerek yok ki. Zaten bu buton bagaj kapağının butonunun çalıştığı zamanlarda iş görüyor. BK da nasıl bilmiyorum ama benim bl de vites P'de olmadan açmıyor. Zaten bagaj üstündeki buton da olmadık zamanlarda açılmasın diye bir önlem almış mazda. Manuel viteslerde de sanırım el freninin çekili olması gerekiyor diye biliyorum. Bu şartlar sağlanmadıkça o buton çalışmaz.
O olaya uyuz oluyorum Avm girion adam bagaja bakcak bagaj acikmio vitesi P al adam bi daha dener ugrasir curcuna

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sağol Kadir hocam bilgiler için.
Bende bizim arka cam rezistans butonlarından fazla olarak var artık ondan kullanırım. Sizin aldığınız da zaten bas-çekmiş. Fakat bu butonlardan konsola taktığımda yanlışlıkla basılıp bagajın açılmasını önlemek istemediğimden röle takmayı düşünüyorum. Röleyi de bagaj kapağı altına monte ederim artık fazlalıklar görünmez. ;)

Mutlu hocam bendeki araç 97 model 626, kara düzen yani. :)
Sendeki benzin kpagı açma yeri bizimle aynı değilmi?

O olaya uyuz oluyorum Avm girion adam bagaja bakcak bagaj acikmio vitesi P al adam bi daha dener ugrasir curcuna
Kap 2 tane malt gel sana buton ekleyelim :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
302983782_tn50_7.jpg

Kadir Hocam teşekkürler yardımların için. Son bir şey daha: Ben şimdi neyi nereye bağlayacağım? Burada 5 tane yer var... o_O
VCC ye gelen akımı, GND'ye de şasiyi mi bağlayacağım sanırım ama çıkışta üç tane yer var? :harika: Bir de zaman ayarı nereden yapılıyor ki? :hhhhhh:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 23299

Kadir Hocam teşekkürler yardımların için. Son bir şey daha: Ben şimdi neyi nereye bağlayacağım? Burada 5 tane yer var... o_O
VCC ye gelen akımı, GND'ye de şasiyi mi bağlayacağım sanırım ama çıkışta üç tane yer var? :harika: Bir de zaman ayarı nereden yapılıyor ki? :hhhhhh:

Konuşarak daha hızlı çözeriz sonra buraya yazar fikir alırız sizin kapak nasıl bilmiyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Vcc +
Gnd -
Com ortak uç
No açık kontak
Nc kapalı kontak

-Motorun - ucundan ek alıp gnd ye girecen.
-motorun + ucundan ek alıp butona , butondan vcc ye girecen.
-kapakdaki açma butonu kablosundan ek alıp birini com a digerini no ya girecen.
-röle üzerinde ayar vidası var süreyi ordan ayarlayacaksın.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Sen de paralel hat çek, milletin bulmasını beklemek zorunda kalma. :)

gerçekten çok güzel bir çalışma elinize sağlık bende yapmayı düşünüyorum. hangi renk kablolardan tetik aldınız.
?

karşılama için tavan, ambiyans için torpido aydınlatmadan. kabloların artı eksi uçları ledlerle rahatça bulunabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
gerçekten çok güzel bir çalışma elinize sağlık bende yapmayı düşünüyorum. hangi renk kablolardan tetik aldınız.
?

@mustafayk çektiğin resimden kablolar belli olmuyor :)
@Ilgaz-p ilk resimdeki sökete bakarsan ve söketi resimdeki gibi tutarsan sağ tarafdaki alt ve üstdeki resimler.

Üst Alt