Mazda 323 BJ (1999-03) Hoparlör İçin Kablo Döşemesi

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
2000 / 1.5 / sedan. Arka kapılarda hoparlör yeri olmasına rağmen hoparlör ve de kablosu yok. Kablo olmadığı için buraya kablo çekmek istiyorum. Bu kapılara cam ve kilit kabloları direkleri içinden geliyor ve körükle birlikte kapıya giriyor. Aynı yerden hoparlör kablosu çekmek için görselde de görülen kısmı nasıl sökebilirim?

Söksem buradan kanlı geçirmem mümkün mü? Nasıl bir yol izlemeliyim? Lütfen tecrübelerinizi paylaşın.
a78c51a7dd7ad579eb5fb1d72606dba5.jpg

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Teybin arka kısmında 4 kapı için kablolar mevcut olması lazım. Arka kapı içlerinde olmasa dahi orta direkte kablolar olabilir öncelikle kontrol edin. Yanlış hatırlamıyorsam orjinal hoparlörler fișli bağlantı oluyor boşta duran fişler varsa kontrol edin. Eğer kablo hiç yoksa sağ ve sol ön kapılara gelen kablolar ile aynı şekil kablo çekip on kapı hizasına getirin. Sonra resimlerdeki yerlerden kabloları geçirip kolayca arka kapıya kabloları ulaştırabilirsiniz. İkinci resimdeki plastik parçayı çekerseniz kolayca çıkar altında kablolar geçer zaten onların yanından kablo bağı ile bağlayarak devam edin, orta kapı direğinin plastigini de soküp yine bir kablo bağını kılavuz olarak kullanarak kabloları kapı lastiğininden geçirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• IMG_20180815_150744.jpg
    IMG_20180815_150744.jpg
    196.4 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_20180815_150750.jpg
    IMG_20180815_150750.jpg
    263.2 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20180815_150754.jpg
    IMG_20180815_150754.jpg
    207.7 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20180815_150803.jpg
    IMG_20180815_150803.jpg
    195 KB · Görüntüleme: 72

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teybin arka kısmında 4 kapı için kablolar mevcut olması lazım. Arka kapı içlerinde olmasa dahi orta direkte kablolar olabilir öncelikle kontrol edin. Yanlış hatırlamıyorsam orjinal hoparlörler fișli bağlantı oluyor boşta duran fişler varsa kontrol edin. Eğer kablo hiç yoksa sağ ve sol ön kapılara gelen kablolar ile aynı şekil kablo çekip on kapı hizasına getirin. Sonra resimlerdeki yerlerden kabloları geçirip kolayca arka kapıya kabloları ulaştırabilirsiniz. İkinci resimdeki plastik parçayı çekerseniz kolayca çıkar altında kablolar geçer zaten onların yanından kablo bağı ile bağlayarak devam edin, orta kapı direğinin plastigini de soküp yine bir kablo bağını kılavuz olarak kullanarak kabloları kapı lastiğininden geçirebilirsiniz.
Hocam hakkını helal et o kadar fotoğraf çekmişsin. Teşekkür ederim. Tam da almak istediğim cevap. Kabloların o alttaki plastik altından geçtiğini bilmiyordum. Artık bir şekilde arka kapıya kadar kabloyu uzatacağız.

Muhtemelen teybi arkasında çıkış bulamayacağım bildiğim kadarıyla teybi 4 çıkışlı. Bu yüzden ön kapı hoparlörün kablosundan çıkartacağım arka kapıya ulaştıracağım, ses biraz kötü olacak belki ama bir deneme yapacağız. Artık.

Hemen hemen merak ettiğim herşeyi öğrendim. Teşekkürler.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hocam ben birkaç gün önce ekranlı double teyp bağladım ve arkada tüm orjinal kablolar duruyordu bilseydim fotoğraf çekerdim ama şimdi söküp takmak çok zor.Orjinal kablo mutlaka vardır teybin arkasında oradaki kablolara bakın ve kapı içinde boşta kablo veya fiş varsa teybin arkasındaki kablolarla denkleştirmeye çalışın muhtemelen sorununuz çözülecektir.Ama kablo çekmek çok zor değil.Teybin arka kısmından iki kablonun birini torpido içindeki yuvarlak demire bağlayarak diğerini direksiyon altındaki plastik parçayı sökerek yine aynı boruya bağlayarak sağ ve sol kapılara ulaştırabilirsin. Zaten bahsettiğim yerlerde kablolar geçiyor onların yanına kablo bağı ile bağlayabilrsin. Kullanacağın kablonun dış yalıtımı sağlam ve kaliteli olsun zamanla sıcak soğuktan ve kapıyı açıp kapatırken yıpranıp zarar görmesin. Eğer isterseniz ufak bir video çeker youtube yüklerim.

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Hocam ben birkaç gün önce ekranlı double teyp bağladım ve arkada tüm orjinal kablolar duruyordu bilseydim fotoğraf çekerdim ama şimdi söküp takmak çok zor.Orjinal kablo mutlaka vardır teybin arkasında oradaki kablolara bakın ve kapı içinde boşta kablo veya fiş varsa teybin arkasındaki kablolarla denkleştirmeye çalışın muhtemelen sorununuz çözülecektir.Ama kablo çekmek çok zor değil.Teybin arka kısmından iki kablonun birini torpido içindeki yuvarlak demire bağlayarak diğerini direksiyon altındaki plastik parçayı sökerek yine aynı boruya bağlayarak sağ ve sol kapılara ulaştırabilirsin. Zaten bahsettiğim yerlerde kablolar geçiyor onların yanına kablo bağı ile bağlayabilrsin. Kullanacağın kablonun dış yalıtımı sağlam ve kaliteli olsun zamanla sıcak soğuktan ve kapıyı açıp kapatırken yıpranıp zarar görmesin. Eğer isterseniz ufak bir video çeker youtube yüklerim.
Valla zahmet olmasın. Ama yüklerseniz izlerim. Ben arka kapıları söktüm. Boştansoket ya da kablo yok. Sadece cam ve kilit kabloları var. Onlarda boşta değil. Onları takip ederek yapacağım artık

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sanırım 2 adet çıkışa , 4 hoparlör bağlayacaksınız.
Doğru mu anladım ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayır 4 çıkışlı teyp 6 hoparlör bağlayacağım 4 ünü bağladım zaten 2 tane de ekleyeceğim

Aynı kapı işte :)

Bu bağlanti şekillerini dikkat al bağlarken.

8 ohm yaparsan ses düşer ama teype çok yüklenmemiş olursun.
2 ohm yaparsan ses artar ama teype yüklenmiş olursun.

8ohm sorun olmaz ama 2 ohm çıkış özelliği varmı bakman lazım.

Screenshot_2018-06-26-07-24-36-424.jpeg
Screenshot_2018-06-26-07-24-26-710.jpeg

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Aynı kapı işte :)

Bu bağlanti şekillerini dikkat al bağlarken.

8 ohm yaparsan ses düşer ama teype çok yüklenmemiş olursun.
2 ohm yaparsan ses artar ama teype yüklenmiş olursun.

8ohm sorun olmaz ama 2 ohm çıkış özelliği varmı bakman lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 36290Ekli dosyayı görüntüle 36291
Hocam sen anlıyorsun galiba. Teyp bu Kamosonic KS-MX105BT Bluetooth Oto Teyp 4x50W -EN İYİ FİYAT- 230,00 TL yerine 109,99 TL
Kamosonic Ks-mx105bt Bluetooth Oto Teyp 4x50w -en İyi Fiyat- - n11.com 4x50wat diyor. Bu 4 çıkışlı demek değil mi ben Hoparlörleri de yeni aldım hepsi 4ohm. 2 ön kapı 2 pandizot.
Bu durumda çıkışların hepsi dolmuş olmuyor mu? Şimdi 2 tane de arka kapıya aldım. Bunun çıkışını en yakın kablodan yapmayı düşünüyorum sence nasıl olur

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hocam sen anlıyorsun galiba. Teyp bu Kamosonic KS-MX105BT Bluetooth Oto Teyp 4x50W -EN İYİ FİYAT- 230,00 TL yerine 109,99 TL
Kamosonic Ks-mx105bt Bluetooth Oto Teyp 4x50w -en İyi Fiyat- - n11.com 4x50wat diyor. Bu 4 çıkışlı demek değil mi ben Hoparlörleri de yeni aldım hepsi 4ohm. 2 ön kapı 2 pandizot.
Bu durumda çıkışların hepsi dolmuş olmuyor mu? Şimdi 2 tane de arka kapıya aldım. Bunun çıkışını en yakın kablodan yapmayı düşünüyorum sence nasıl olur

Netden döküman bulamadım, kutu içinden çıkan dökümanda yazıyormu?
2 ohm vs gibi bişey bakarmısın?

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Netden döküman bulamadım, kutu içinden çıkan dökümanda yazıyormu?
2 ohm vs gibi bişey bakarmısın?
Yok 4 çıkışlı diyor. Her biri 50watt ses bozulmaz herhalde örneğin ön kapı hoparlörün kablolarından paralel çeksem sorun olur mu

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yok 4 çıkışlı diyor. Her biri 50watt ses bozulmaz herhalde örneğin ön kapı hoparlörün kablolarından paralel çeksem sorun olur mu

Attıgım resim hariçinde bi bağlantı şekli yok.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb

Hapörlerlerin kaç watt ve kaç ohm hocam benim bildiğim çok yüklenirsen ses komple gider.

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Hapörlerlerin kaç watt ve kaç ohm hocam benim bildiğim çok yüklenirsen ses komple gider.
Son takacağım 60w sıkıntı olmaz 4ohm hepsine fazla ses az gelir ama konu o değil konu döşemesini yapacağım

Üst Alt