Honda Accord 2.4 Ağır Bakım

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Dün sabah yetkili servisin yapmış olduğu kelekten dolayı, bu sabah soluğu ustamın yanında aldım. Tüm yapılacakları ve kontrol edilmesi gereken parçaları kullanım kılavuzu ve internetten yapmış olduğum araştırmayla oluşturmuştum.

Kontroller neticesinde sol rot başının arızalı olduğu fark edildi ve sağ-sol takım olarak değişti. Diskler ve balataların 5000 km. civarı ömürlerinin kaldığını öğrenince onları da değiştirdik kafa rahatlığı için. Sübap ayarına gerek duyulmadı, rot ayarı yapıldı. Tüm filtreler ve sıvılar değişti. @MutluTEKİR 'in önerisiyle hidrolik değişimi de yapıldı, özellikle fren hidroliği çok kötü durumdaydı.

Şimdilik araçta yapılması gereken bir şey kalmadı. Tüm işlemler toplam 6 saat sürdü, normalde 2-3 saatte biterdi ama ustam benden daha pimpirikli. Bazı konularda kafasına göre iş yaptığı için ona gitmek istemiyordum ama onun kıymetini bir kez daha anladım...

Bakımdan sonra özellikle şanzıman yağının faydasını fazlaca hissetim. @domestos Veli abi'ye bahsettiğim bir ses vardı, o ortadan kayboldu ve vites geçişlerini artık hiç hissetmiyorum. Değiştirilen parçalar aşağıda listeledim, fiyat bana oldukça uygun geldi. Disk balata değişimi olmasa 500 TL daha az tutacaktı, olmuşken tam olsun kafamız rahat etsin.

Not: İridyum buji alacaktım, ama ustam bu motor için tavsiye etmedi, bilginiz olsun...
Motul ve Valvoline markaları hakkında bir çok yerde olumlu yorum okumuştum, o yüzden seçimim bu şekilde oldu.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arabaya da böyle bir bakım yakışırdı zaten... Allah kazasız belasız günlerde eskitmeyi nasip etsin Murat... Fiyat çok çok iyi olmuş, özellikle işçilik. :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Hayırlı olsun.Allah kaza Bela vermeden kullanmayı nasip etsin.

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Olsun Murat abi, 1 kere adam gibi yaptırmış oldun. Herşey aradan çıktı.
Keşke şanzıman yağını değiştirirken radyatörden şanzımana dönen boruyu çıkartıp flush yaptırsaydın da, tamamen değişseydi yağ. 3 lt değiştirilerek %50 si bile değişmiyor yağın. 20-40 bin km. sonra yağın rengine bakarak yine flush yaptırmanı tavsiye ederim.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Hayırlı olsun abi kafa rahat olması için iyi bir bakım olmuş diskler ve balatalar mga değilde farklı daha iyi bir marka olsaydı daha iyi olmaz mıydı

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı olsun abi kafa rahat olması için iyi bir bakım olmuş diskler ve balatalar mga değilde farklı daha iyi bir marka olsaydı daha iyi olmaz mıydı

Daha önce bu markayı ustam başka araçlarda kullanmış ve şikayet almamış. O yüzden tercih ettik. 3 ay birebir değişim garantisi var. Farkını verip başka markada alabiliyoruz. Haziran sonu tatile çıkmadan, genel kontrollerde disklere bakacağız.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hayırlı olsun @Murat, gönül rahatlığıyla binersin, motul ve valvoline üst segment yağlardan

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt