Mazda 323 BJ (1999-03) Hızlı Gonzales'e Adem Usta'dan Adam Gibi Bakım

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Sınıf öğretmeni olunca malum, en çok karşılaştığımız soruların başında "Öğretmeniiiiim başlık neee?" sorusu geliyor. Arkadaşlar başlık GONZİ'NİN ADEM USTA BAKIMI :D
Bakımımız yaz tatilinde yapıldı, paylaşmak şimdi nasip oldu. Adem Usta'yı randevu için aradığımda, daha ben geleceğimi söylemeden önce, "Nerelerdesin daha gelmedin?" sorusu ile karşılaştım. Vallahi istihbarat on numara dedim:D Tarihi netleştirdik ve soluğu Ekinci Oto'da aldık. Adem Usta ve kardeşleri ile tanıştık.
Adem Usta önce arabayı kaldırdı, ön inceleme yaptı. Bir yol haritası çıkardık. Daha önce Bursa'da üç farklı ustaya yaptırdığım kontrollerde ortaya çıkmayan birçok şeyi not ettik.

40282

40283

Aslında triger bakımı amacıyla gitmiştik fakat gelmişken ne var ne yok giriştik işe. Parçalar sipariş verildi. Tablo aşağıdaki gibiydi:

40284

40285

40286

40287

40288

Adem Usta işe başladı. Gerçekten araçları ezberlemiş. Hazır triger değişimi yapılacakken subap ayarı da yapıldı. Amortisör kuleleri (yanlış ifade kullanmış olabilirim) ters takılmış onlar düzeltildi. Arka tarafı değişmek epey zahmetliymiş, döşeme kısmını komple sökmek gerekti.

40289

40290

Yağ ve filtrelerin değişimi yapıldı. Adem Usta'nın şiddetle tavsiye ettiği, yeni gözdesi Eneos Sustina'yı denedik. Burada bir parantez açmak istiyorum. Adem Usta servisten alınan hava filtresini tavsiye etmiyor. NF marka hava ve polen filtresini kullandık. Hava filtresine Wd40 sıktı. Parçalanan amortisör takozlarını ve körüklerini değiştik. Diğer şeyler parça listesinde yazılı zaten.

Aşağıda gördüğünüz rulman 350 lira :eek: Rulmanı tutan ellerin değeri paha biçilemez. :)

40291

Öğlen yemeği ve ustalarımız. Yemek, biberler hariç çok lezizdi müdürüm afedersin :hhhhhh:

40292

Sağolsun Adem Usta insan üstü bir çaba ile 1 günde işimizi halletti ve bizi yolcu etti. Toplamda 2000 lira parça parası ve 1250 lira işçilik ücreti ödemiş olduk. @Adem Usta ve ekibine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum, kendisi bu işin piri. @Oğuzhan 'a ise Gonzi'ye harcadığı emekler için ve Adem Usta'nın yanında, telefonla araç geçmişi hakkında verdiği bilgilerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Ayriyeten tatil parasını Gonzi'ye yedirmeme rağmen beni eve alma yüceliğini gösteren ev halkıma teşekkür ediyorum:kptmya:

Adem Usta'nın garajının gülü Mercedes ile konuyu sonlandırıyorum. İyi akşamlar diliyorum.

40293

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@ALPEREN58 maşallah hocam sağlam bakım olmuş adem ustamın ellerine sağlık ;)
aynı araçtan kullandığım için bazı sorularım olacak :D
-parçalar bir yerden ve bir gün içeridindemi alındı (orası istanbul gerçi orda her an her şey olur :Dama merak ettim)
-benzin filtresi orjinalmi veya sakura gibi bir marka vardı omu? nereden tedarik edildiğini biliyormusunuz adem ustamdan bilgi alırımda yoğun adam size sorayım ;) bende değiştireceğim çünkü kutusunu göremedim.
subab ayarı ile bakım ballı kaymaklı olmuş.her şey bitince sürüş hissiyatı güzel olmuştur ama siz değerli hocam duygularını alalım

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@ALPEREN58 maşallah hocam sağlam bakım olmuş adem ustamın ellerine sağlık ;)
aynı araçtan kullandığım için bazı sorularım olacak :D
-parçalar bir yerden ve bir gün içeridindemi alındı (orası istanbul gerçi orda her an her şey olur :Dama merak ettim)
-benzin filtresi orjinalmi veya sakura gibi bir marka vardı omu? nereden tedarik edildiğini biliyormusunuz adem ustamdan bilgi alırımda yoğun adam size sorayım ;) bende değiştireceğim çünkü kutusunu göremedim.
subab ayarı ile bakım ballı kaymaklı olmuş.her şey bitince sürüş hissiyatı güzel olmuştur ama siz değerli hocam duygularını alalım
Vizyon Oto'dan alındı diye biliyorum. 40 dk civarı bir sürede tamamı geldi. Yağ ve benzin filtresi orjinal kullanıldı. Sedan 323'üme servisten aldığım benzin filtresi de kutusuz gelmişti. Bu arada 1.8 ve 1.6 benzin filtreleri birbirinden farklıymış onu da kenara not düşelim. Subap ayarını daha önce Oğuzhan kendi yapmıştı. Ayar bir subap hariç pek değişmemiş.
Bakım yaptırmanın verdiği psikolojik etki midir bilinmez, araba daha pürüzsüz bir sürüşe sahip olmuş gibi geldi bana.
Yağ biraz motor sesini artırdı sanki. Yakın zamanda Motul kullanıp farkını gözlemleyeceğim inşallah.

Üst Alt