Mazda 3 BK (2003-09) Gösterge Panelinin Aküyü Bitirme Sorunu

Mazda3adana

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Kırmızı-Sdn
Arkadaslar benim kuzuda soyle bir sorunla karsi karsiyayim mazda 3 2006 aracimda gösterge paneline direk gelen kablo var ve artı şeklinde. Kontak kapalı şekilde araç kilitliyken bile aşırı elektrik tüketmesi sonucu akü 1 günde bitiyor. Kablo bağlantısı kesilerek denendiğinde akü sağlam olarak duruyor. Bunun sebebini bulamadılar. Burada anlayan fazla usta yok. Kablonun bağlantısı kesilince de; her çalıştırmada gösterge panelinin sıfırlanması can sıkıyor. Sigorta paneli kontrol edildi hata yok denildi. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu kablo ile bağlantı kesilince, göstergedeki sıfırlanma, yol bilgisayarında da oluyor mu?
Guzunun üzerinde orijinal Cd çaları mı var, yoksa sonradan montaj bir şeyler mi var?
Kontak kapalı iken, çalışmaması gereken herhangi bir donanım çalıştırıldığında çalışıyor mu? (Müzik sistemi, çakmak vs.)

* * *

Aküden kaçak akım çeken şey genelde, sonradan bağlanan ve doğrudan aküden elektrik alan donanımlar oluyor. İşinin ehli bir elektrikçi çözer gibi geliyor bana... Gelişmeleri bekliyoruz.

Mazda3adana

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Kırmızı-Sdn
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu kablo ile bağlantı kesilince, göstergedeki sıfırlanma, yol bilgisayarında da oluyor mu?
Guzunun üzerinde orijinal Cd çaları mı var, yoksa sonradan montaj bir şeyler mi var?
Kontak kapalı iken, çalışmaması gereken herhangi bir donanım çalıştırıldığında çalışıyor mu? (Müzik sistemi, çakmak vs.)

* * *

Aküden kaçak akım çeken şey genelde, sonradan bağlanan ve doğrudan aküden elektrik alan donanımlar yapıyor. İşinin ehli bir elektrikçi çözer gibi geliyor bana... Gelişmeleri bekliyoruz.
Bilgilerin8z ic8n tskedrim oncelikle sunu belirtmeliyimki sadece gostergelerde sifirlanma oluyor klima da sifirlanma yok aracta multimedya cihazi var onlarda denendi herhangibir kacak yok sorunu cozemiyoruz

Mazda3adana

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Kırmızı-Sdn
Hayir calismiyor kontaga bagli beyin arizasi olabilirmi acaba garip bir durum can skci okadar cok kontrol yapildiki bulunamadi ama tel care kabloyu kesmek oldu gosterge panelimi arizali acaba bilemiyorum

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hayir calismiyor kontaga bagli beyin arizasi olabilirmi acaba garip bir durum can skci okadar cok kontrol yapildiki bulunamadi ama tel care kabloyu kesmek oldu gosterge panelimi arizali acaba bilemiyorum
Gösterge paneli arızalı olabilir. Panel sökülüp hararet, yakıt vs gibi yerler akım çekiyormu bakmakta fayda var

Mazda3adana

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Kırmızı-Sdn
Yardimlariniz icin tesekkurler

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaslar benim kuzuda soyle bir sorunla karsi karsiyayim mazda 3 2006 aracimda gösterge paneline direk gelen kablo var ve artı şeklinde. Kontak kapalı şekilde araç kilitliyken bile aşırı elektrik tüketmesi sonucu akü 1 günde bitiyor. Kablo bağlantısı kesilerek denendiğinde akü sağlam olarak duruyor. Bunun sebebini bulamadılar. Burada anlayan fazla usta yok. Kablonun bağlantısı kesilince de; her çalıştırmada gösterge panelinin sıfırlanması can sıkıyor. Sigorta paneli kontrol edildi hata yok denildi. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
O kabloda bağlantı kesildiğinde gösterge sıfırlanıyorsa , o kablo aslında doğru kablo.
O kablo kontak ile bağlantılı olsa bu sefer kontak kapandıgındada sıfırlanırdı.
Peki neden kesildiğinde aküde sorun olmuyor???

O hat üzerinden kısa devre olan yani o hat üzerinden çalışan bişey var araçda ama ney?
Bunu bulmak lazım...

Peki nasıl bulunur.

Bu konuda kendimce devamlı denemeler yapardım.

Normalde Çalışmaması gerekn neler var ?
Kablo bağlı iken çalışıyormu bakardım.

Bide BK torpido kısmındaki ampullerden kaynaklı saçma gelen hatalar gördüğüm oldu.

Bütün ampülleri söker denerim.

Aslında bitane multimetreniz olsa Amper kısmında akünün + sını üzerinden geçirseniz ve o kablo bağlı iken çekilen amper ile bağlı değilken çekilen amperi kontrol edin?

Eğer akü o kablo yüzünden ise rakamları sallıyorum..

Kablo bağlı değilken 1A çeker , kablo bağlı iken 5 amper çeker.

Burda baktınız kablo bağlı 5 A çekiyor , siğorta kutusundan bütün siğortaları tek tek çıkarıp bakarım hangisi çıktıgında 5A , 1A düşüyor.

Bu arada Multimetreler genelde 10A kadardır. 10A den fazla akım geçerse içindeki siğorta atar.(kalitesine göre ya atar ya yakar )

Mazda3adana

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Kırmızı-Sdn
O kabloda bağlantı kesildiğinde gösterge sıfırlanıyorsa , o kablo aslında doğru kablo.
O kablo kontak ile bağlantılı olsa bu sefer kontak kapandıgındada sıfırlanırdı.
Peki neden kesildiğinde aküde sorun olmuyor???

O hat üzerinden kısa devre olan yani o hat üzerinden çalışan bişey var araçda ama ney?
Bunu bulmak lazım...

Peki nasıl bulunur.

Bu konuda kendimce devamlı denemeler yapardım.

Normalde Çalışmaması gerekn neler var ?
Kablo bağlı iken çalışıyormu bakardım.

Bide BK torpido kısmındaki ampullerden kaynaklı saçma gelen hatalar gördüğüm oldu.

Bütün ampülleri söker denerim.

Aslında bitane multimetreniz olsa Amper kısmında akünün + sını üzerinden geçirseniz ve o kablo bağlı iken çekilen amper ile bağlı değilken çekilen amperi kontrol edin?

Eğer akü o kablo yüzünden ise rakamları sallıyorum..

Kablo bağlı değilken 1A çeker , kablo bağlı iken 5 amper çeker.

Burda baktınız kablo bağlı 5 A çekiyor , siğorta kutusundan bütün siğortaları tek tek çıkarıp bakarım hangisi çıktıgında 5A , 1A düşüyor.

Bu arada Multimetreler genelde 10A kadardır. 10A den fazla akım geçerse içindeki siğorta atar.(kalitesine göre ya atar ya yakar )
Bunu kesinlikle deniyecegim acik ve net bilgileriniz icin tskedrim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bana sorun BK nın kronik sigorta kutusu probleminden kaynaklanıyor gibi geldi.

Üst Alt