Mazda 3 BL (2009-13) Gösterge Panel Camında Bozulma

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar herkese öncelikle selamlar. Forum içinde arattım fakat bununla alakalı bir konu bulamadım o yüzden yeni konu açma gereksinimi duydum.

Araçımı geçen gün yıkama için oto yıkamaya verdim. Aracı teslim ederken özellikle ön gögüs bölgesine herhangi bir parlatıcı yada kimyasal sürülmemesini özellikle rica ettim. Aracı ilk aldığımda farkına varmadım fakat akşam işten çıkıp eve giderken haliyle karanlık olupta alltanda göstergelerin ışıkları yanınca gösterge panelinin üzerinde ki camda lekeler olduğunu gördüm. İlk başta iyi silinmemiş kalmış diye düşündüm. Ertesi gün ıslak bez ile sildim fakat çıkartamadım. Tekrar yıkamayıca gidip durumu anlattım. Tabiki hemen arkadaşlar savunmaya geçtiler "Bizde öyle şey olmaz bir kimyasal kullanmayız, Camları temiz bezle sileriz diye" yani işin kısası arkadaşlara kabul ettiremedim. Bende bugün ön tarafı komple söküp gösterge panelini çıkarttım. Sonra göster panelini kendi içinde ayrıdım en son camını çıkarttıp temizlemeye çalıştım. Sırasıyla;

1-İzopropil alkol

2-Çamaşır Suyu

3- İspirto

4- Sirke

Bunların hepsini denedim ama nafile hiç biri çıkartmıyor. Çok can sıkıcı bir duruma düştüm. Siz değerli arkadaşlar nasıl yardımcı olabilir siniz? Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

NOT: Bu resimleri başka bir oto yıkamacı arkadaşa gösterdim. Bu süt (parlatıcı) dedi. Camı bozmuş buraya parlatıcı sıkmışlar dedi.

Ekli dosyalar

• IMG_3273.JPG
    IMG_3273.JPG
    262.2 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_3274.JPG
    IMG_3274.JPG
    243.9 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_3275.JPG
    IMG_3275.JPG
    154.6 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_3276.JPG
    IMG_3276.JPG
    172.2 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_3277.JPG
    IMG_3277.JPG
    169.7 KB · Görüntüleme: 49

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun.
Ne desem bilemedim.
Camı komple sökerek, parlatmayı deneyin. Far temizliği veya cam çiziği gideren yerler çözüm bulacaktır diye tahmin ediyorum.

Konu hakkında @HakanEMRE bilgi verebilir belki.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Çamaşır suyu ile temizleye çalışmanız da ayrıca bir hata olmuş...

1500 ve 2000 zımpara ile 5'şer dk zımpara yapıp daha sonra kloformu bi çaydanlık demliğine koyup tüpte yada aygazda ısıtıp demlik ucunu cama (çıkan buhar cama denk gelecek şekilde) tutarsanız eski parlaklığına gelir diye düşünüyorum

Kloform en az 1 lt satılır genelde (45-50 ₺ falan) bir reklamcıdan rica ederseniz 100 ml falan verirse işinizi görür...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Benzer durumdan dolayı geçen gün söküp parlattım.
Orada kullanılan malzeme pleksi. Dökme pleksi olmadığı için alkol yüzeyinde matlaşma yapıyor. İpa, kolonya gibi alkol ürünü kullanırsanız lekelenme kaçınılmaz. Göstergeyi çıkarıp polisajla pasta cila yaparsanız geçer. Derin çizik ve fardaki gibi yüzeyinde vernik tabakası olmadığı için zımparaya gerek yok. El atmışken ikisini de polisajla parlattım.
Muhtemelen camı sildikleri İpa lı bezle dokunmuşlardır. Bazıları camı içerden silmek için ipa kullanıyor.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Denemelerimin hepsini görülmeyen kısımda yaptım. Sıktıkları parlatıcı akmış camın alt kısmında birikip donmuş. Hep orayı çıkartmaya çalıştım. Direk üzerinde denemedim. İnce pastanın işe yarayacağını söylediler. Bakalım deneyip göreceğim.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Salı günü için tanıdık oto yıkamacı bir arkadaştan randevu aldım. Biraz uzak ama yapacak bir şey yok. daha önce aynı şekilde arkadaşa opel corsa gelmiş aynı durumdaydı hallettik seninkini de hallederiz dedi. Ayrıca farlarda da sıkıntım vardı iyice kirlenmişti gitmişken onları da temizleteceğim. Duruma göre neticeyi bildiririm. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Salı günü için tanıdık oto yıkamacı bir arkadaştan randevu aldım. Biraz uzak ama yapacak bir şey yok. daha önce aynı şekilde arkadaşa opel corsa gelmiş aynı durumdaydı hallettik seninkini de hallederiz dedi. Ayrıca farlarda da sıkıntım vardı iyice kirlenmişti gitmişken onları da temizleteceğim. Duruma göre neticeyi bildiririm. Herkese çok teşekkür ediyorum.
Gelişmeleri bekliyoruz. :harika:

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bayram öncesi çok yoğunluk olduğu için yapmadık daha doğrusu arkadaşın işine mani olmamak için ben gitmedim. Malum bayram önü oto yıkamacıların harman zamanı o yüzden gitmedim. Bayram sonrası yapalım dedik ama arkadaş şu anda tatilde gelince inş.

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Merhabalar, benim Mazda 3'te de gösterge paneli lekeli. İlk mesajda paylaşılan fotoğraflardaki durum var. Parlatıcı süt lekeleri. Problem etmiyorum ama eğer temizleme imkanım olursa çok daha güzel olur.

Bu lekeleri gösterge panelini sökmeden nasıl halledebilirim? Yazılanları okudum paneli sökerek halledenler olmuş ama ben paneli sökmeden halletmek istiyorum. Sökmeye çekindiğim için.

Fikirlerinizi, yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

IMG_3274.JPG

(Camın alt kısmında olan leke yoğunluğu her iki camda da mevcut)

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Meguiars Plastx gibi krem formunda bir ürün bulup uygulama pedi veya mikrofiber bez ile uygulayabilirsiniz. Ben gösterge için değil ama bilgi ekranı camına uyguladım güzel oldu.

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Meguiars Plastx gibi krem formunda bir ürün bulup uygulama pedi veya mikrofiber bez ile uygulayabilirsiniz. Ben gösterge için değil ama bilgi ekranı camına uyguladım güzel oldu.
Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz ürünü alıp deneyeyim o zaman. Benim bilgi ekranında da ufak leke vardı. Onu da halledebilirsem çok iyi olur.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhabalar, benim Mazda 3'te de gösterge paneli lekeli. İlk mesajda paylaşılan fotoğraflardaki durum var. Parlatıcı süt lekeleri. Problem etmiyorum ama eğer temizleme imkanım olursa çok daha güzel olur.

Bu lekeleri gösterge panelini sökmeden nasıl halledebilirim? Yazılanları okudum paneli sökerek halledenler olmuş ama ben paneli sökmeden halletmek istiyorum. Sökmeye çekindiğim için.

Fikirlerinizi, yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

Ekli dosyayı görüntüle 64050
(Camın alt kısmında olan leke yoğunluğu her iki camda da mevcut)
Ustam ben kendim yaptım çok kolay aslında. Sadece biraz el becerisi gerekiyor. Bende ilk sökmeden yapmaya çalıştım ama yeterli kuvvet uygulayamadığınz için olmuyor. Ben söktüm Pasta ile ovalayarak yavaş yavaş yaptım. Hiç bir sıkıntı kalmadı. Ben kaç kişiye götürdüm kimse yapmak istemedi yada uğraşmak istemedi.

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Ustam ben kendim yaptım çok kolay aslında. Sadece biraz el becerisi gerekiyor. Bende ilk sökmeden yapmaya çalıştım ama yeterli kuvvet uygulayamadığınz için olmuyor. Ben söktüm Pasta ile ovalayarak yavaş yavaş yaptım. Hiç bir sıkıntı kalmadı. Ben kaç kişiye götürdüm kimse yapmak istemedi yada uğraşmak istemedi.
Anladım hocam tamamdır ben de bir şekilde halledeceğim artık. Gösterge panelini komple söktükten sonra camları da kendimize doğru çekerek mi çıkarıyoruz? Baya video da izledim paneli sökme işini anladım ama camların nasıl söküldüğünü anlayamadım.

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
Selamlar, benim mazda 3'ümde de vardı aynı lekelerden çok can sıkıcı. üzerinden temizlemeye çalıştım olmadı gösterge panelini söktüm, camları önce zımparaladım sonra da plastik pastası ile parlattım. tüm işlemleri yapmam 6 saat civarı sürdü. ben orta da bulunan bilgi ekranını da parlattım. ayrıca kontağın yanında bulunan fanın da tozlarını temizledim sesi biraz olsun azalmıştı.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Anladım hocam tamamdır ben de bir şekilde halledeceğim artık. Gösterge panelini komple söktükten sonra camları da kendimize doğru çekerek mi çıkarıyoruz? Baya video da izledim paneli sökme işini anladım ama camların nasıl söküldüğünü anlayamadım.
Yanlış hatırlamıyorsam komple göstergeyi söktükten sonra altta köşelerde vidalar var onları söktükten sonra zaten gösterge tamamen ortaya çıkıyor. Gösterge camlarında 3 lü tırnak var diye hatırlıyorum onları yavaşca yerinden çıkarttıktan sonra zaten camlar kendiliğinden çıkıyor. Gösterge vidalarını söktükten sonra komple, camlar ise tek tek çıkıyor.

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Yanlış hatırlamıyorsam komple göstergeyi söktükten sonra altta köşelerde vidalar var onları söktükten sonra zaten gösterge tamamen ortaya çıkıyor. Gösterge camlarında 3 lü tırnak var diye hatırlıyorum onları yavaşca yerinden çıkarttıktan sonra zaten camlar kendiliğinden çıkıyor. Gösterge vidalarını söktükten sonra komple, camlar ise tek tek çıkıyor.
Anladım hocam, tamamdır.
Çok teşekkür ederim. İlk fırsatta ben de deneyeceğim. Umarım güzel bir sonuca ulaşırım.

Üst Alt