Mazda 323 BG (1989-94) Gösterge Aydınlatması Sorunu

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bunun bu plastik kısmı tek degişiyormu acaba abi bu çizikler geçmezse napıcaz komple mi alıcaz?
Plastix ile cilalayın derim. Ama çok iyi bir bez kullanmanız lazım ki çizmesin. Ya da farlar gibi 3000/4000 kum ince zımpara ile zımparalayıp akrilik sprey vernikle tekrar cam gibi yapabilirsiniz. Burası çok ellenen dokunulan bölge olmadığı için astar atmaya gerek olmayaBİLİR kanaatimce. Farlarda uzun ömür için astar gerekiyordu

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Bende gosterge ampullerini iptal edip serit led ile gosterge etrafini cevirip yaptim ama bu serit led isinmadan dolayi tesisati ordanda arabanin yanmasina kadar gidebilir dediler. Durum boyle olunca bende cekindim serit ledden simdi orjinal ampulleri yerine led dipsiz ampul takiyayim diyorum ama en iyi sekilde verim alabilcegim led nasil bisey olmali netten baktim bir sürü var ama kafam karisti.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Şerit led o kadar ısınmaz ya. Hatta ampulden daha az ısı üretir.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Şerit led o kadar ısınmaz ya. Hatta ampulden daha az ısı üretir.
LED ısısı en düşük olan ampul teknolojisi değil mi
Valla ne bileyim gosterge isiklandirma islerini yapan bi arkadas var face grubunda erdem adi hatta o oyle dedi bende daha az isinir diye biliyorum ama yakarsin falan deyince icimde bi şüphe oldu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Problemi çözmenize sevindim. Ben kendi aracımı aldığımda ilk göstergelerin ışık yetersizliğinden dolayı tüm ampülleri iptal edip şerit led ile aydınlatmayı değiştirdim. Şimdi çok daha iyi durumda hatta dimmeri tam açamıyorum
Sen serit ledi ne kadar zamandir kullaniyorsun usta.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bende gosterge ampullerini iptal edip serit led ile gosterge etrafini cevirip yaptim ama bu serit led isinmadan dolayi tesisati ordanda arabanin yanmasina kadar gidebilir dediler. Durum boyle olunca bende cekindim serit ledden simdi orjinal ampulleri yerine led dipsiz ampul takiyayim diyorum ama en iyi sekilde verim alabilcegim led nasil bisey olmali netten baktim bir sürü var ama kafam karisti.
Sizin ampuller nasıl bilmiyorum ama T5 ledler genelde oluyor

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Şerit ledler tesisatı yakacak kadar ısınmaz onu söyleyen biraz sallamış :) fazla voltaj verseniz bile tutuşacak kadar ısınmaz kendi içi yanar çevreye zarar vermez. Normal ampüller içlerindeki rezistans telin ısınmasıyla oluşan kızarma ile ışık verir doğal olarak ısı yayar. Şerit ledleri demet halinde toplayın 24 saat çalıştırın avuç içi sıcaklığını az biraz geçer hepsi o. Ben senelerdir kullanıyorum bir problem yaşamadım. Tavan lambası, parklar, 3.stop, bağaj aydıtlatma gibi birçok yerde şerit led var. Herşeyden önemlisi çektiği akım düşük olduğu için akünün ömrünü yemiyor. Tercih sizin benim fikrim ve uygulamam bu şekilde.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şerit dene istersen sen bilirsin ama deneyimimi paylaşayım geçen hafta orjinal dipsiz ampülleri değiştim internetten t10 kırmızı dipsiz led ampül aldım 5 tanesi yetiyor başka yok yeri zaten bir tanede t5 lazım ama benzinle hararet göstergesinin ampülü küçük orası beyaz kaldı bende t5 almadım.

Kırmızı çizdiğim t10 büyük diğer yeşil ise küçük t5 oluyor heralde oda _20181006_114042.JPG

buda aldığım led ampül tanesi 1,75 tl parlak falan değil eskisi gibi yanıyor yanındaki küçük ampul kafanı karıştırmasın o hararetle yakıt göstergesinin ışığı küçük t10dan

Ekli dosyalar

• IMG-20180928-WA0003.jpg
    IMG-20180928-WA0003.jpg
    176.9 KB · Görüntüleme: 62

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Şimdi kafam rahatladı valla şerit ledde baya güzel olmuştu olmucak diye üzülmüştüm gece fotolarınıda çekip atarım yapmak isteyen arkadaşlar olursa görüp dur bende yapayım diyebilir. :D

Şerit dene istersen sen bilirsin ama deneyimimi paylaşayım geçen hafta orjinal dipsiz ampülleri değiştim internetten t10 kırmızı dipsiz led ampül aldım 5 tanesi yetiyor başka yok yeri zaten bir tanede t5 lazım ama benzinle hararet göstergesinin ampülü küçük orası beyaz kaldı bende t5 almadım.

Kırmızı çizdiğim t10 büyük diğer yeşil ise küçük t5 oluyor heralde odaEkli dosyayı görüntüle 38606

buda aldığım led ampül tanesi 1,75 tl parlak falan değil eskisi gibi yanıyor yanındaki küçük ampul kafanı karıştırmasın o hararetle yakıt göstergesinin ışığı küçük t10dan
Anladım saolasın şimdilik şerit led ile kullanıcam ustam ama bu led dipsizlerdende alayım yedekte dursun ne olur ne olmaz sen nerden aldın bi link falan atabilirmisin mümkünse 1,75 e nerden aldın merak ettim :D

Son düzenleme:

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Dreamcar Dipsiz Led Ampul T10 Beyaz 2'li 5631003 - GittiGidiyor

bu linkteki beyaz 2'lilerden 4 adet alırsan işini görecektir.
Resimdeki altta kalan siyah başlıklı olanlarda panel iç aydınlatmadır. onları işaretlememişsin.
beyaz renk olursa pleksideki yeşil biraz daha açık renkli olacaktır.
istersen yeşil olanınıda tercih edebilirsin.
ben yansımadan ışık kaybı olmaması için tüm saat içini 5630 yeşil led ile dolaştım ve sıcak silikon ile sabitledim.
devir saati üzerindeki kırmızı rakamların altında sadece kırmızı şerit led olacak şekilde ek yaptım.
ayrıca tüm ibreleri parlak kırmızı oje ile boyadım :)
fırsat olursa bir ara resimlerim.

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Daha önceki arabam kia için kadran tasarımı yapmıştım bir kaç kez.

en son resimdeki tasarımla uzunca bir zaman kullandım ve bu şekilde sattım aracı.
orjinallik takıntısı olmayanlar için fikir olsun diye paylaşayım dedim.
mevcut kadran pleksilerini tiner vasıtası ile temizleyip şeffaf hale getirebilir veya aynı ölçülerde aynı kalınlıkta pleksi kesebilirsiniz.
benimki gibi hazırladığınız tasarımı yapışkanlı kuşe kağıt üzerine fotokopicilerde yüksek kalite baskı ile alıp pleksilere muntazam bir şekilde yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• KADRAN FULL 2018 jpe.jpg
    KADRAN FULL 2018 jpe.jpg
    140 KB · Görüntüleme: 78

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Bu arada gosterge ana isiklari 5 adet ustteki resimdeki kirmizi ile isaretlenenler ben buyuklerin hepsi saniyordum led yaptim diye hepsini sokmustum baktim sinyaller calisiyor ama isigi yok soktum taktim ampullerini duzeldi sonra bi baktim bu seferde far acikken yanan isik yanmiyor tekrar soktum onunda ampulunu taktim duzeldi boyle isle ugrasicak olanlarin aklinfa bulunsun benim gibi sok tak sok tak yapmayin bosuna hatta bi zarari daha suan saat calismiyor bozduk herhalde sok tak yaparken bi ara tekrar sokup elektronikciye falan vericez sanirim saat icin.

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Benim aracı aldığımda da saat çalışmıyordu. LED için söküp kontrol ettiğimde saate giden devre yollarında kopukluk tespit ettim ve kopuk olan bir kaç yerin üzerini kazıyarak lehimledim. araç üzerine takmadan devre üzerindeki + ve - uçlara akım vererek kontrol yapabilirsiniz. mesela aydınlatma ampullerinin herhangi birisini söküp o hatlardan akım vererek tümünün yanıp yanmadığına bakabilirsiniz.

saatin hafızada kalması için olan hattına elektrik sürekli gelmesi gerekiyor. ekranın görünmesi için kontak açılınca akım gelen ayrı bir hatta var. saati çalıştırmak için - ucu bağladıktan sonra ( ACC ) ve ( BAT + ) uçlarına +12v akım vererek deneme yapabilirsiniz. burada en önemli olay aynı hatta + ve - akım kesinlikle bağlanmamalıdır. Anında hat eriyecektir. Tamiride zorlaşacaktır.

soketlerin takıldığı yataklardan itibaren hattın sonlandığı yere kadar devrenin takip edilmesi gerekir.
ölçü aleti varsa kısadevre modunda iken soket ucu ile son konum arasında ölçüm yapılabilir. kopuk hatlar için lehimleme işi biraz dikkat ister açıkçası. devre hatları mebran üzerine bakır olduğu için yüksek ısıda hemen eriyebiliyor.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Eyw cok güzel anlatmissin ama bu elektronik kartlarda cok narin oluyor ufacik bi hatadan baska seyleride bozmak istemiyom gerci dedigin gibi bende soktugumde kabaca sagina soluna yollara falan bakicam yapabilecegim bisey olursa yapmaya calisirim ama en iyisi baska bi yerini bozmadan bi elektronikciye falan vermek olucak sanirim.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dreamcar Dipsiz Led Ampul T10 Beyaz 2'li 5631003 - GittiGidiyor

bu linkteki beyaz 2'lilerden 4 adet alırsan işini görecektir.
Resimdeki altta kalan siyah başlıklı olanlarda panel iç aydınlatmadır. onları işaretlememişsin.
beyaz renk olursa pleksideki yeşil biraz daha açık renkli olacaktır.
istersen yeşil olanınıda tercih edebilirsin.
ben yansımadan ışık kaybı olmaması için tüm saat içini 5630 yeşil led ile dolaştım ve sıcak silikon ile sabitledim.
devir saati üzerindeki kırmızı rakamların altında sadece kırmızı şerit led olacak şekilde ek yaptım.
ayrıca tüm ibreleri parlak kırmızı oje ile boyadım :)
fırsat olursa bir ara resimlerim.
İşaretlemedim hocam çünkü alttakilerden biri uzun lambası diğeride yakıt bitti lambası toplam 5 tane t10 1 tanede t5 var başka yok

Şimdi kafam rahatladı valla şerit ledde baya güzel olmuştu olmucak diye üzülmüştüm gece fotolarınıda çekip atarım yapmak isteyen arkadaşlar olursa görüp dur bende yapayım diyebilir. :D

Anladım saolasın şimdilik şerit led ile kullanıcam ustam ama bu led dipsizlerdende alayım yedekte dursun ne olur ne olmaz sen nerden aldın bi link falan atabilirmisin mümkünse 1,75 e nerden aldın merak ettim :D
https://kolayoto.com/dreamcar-dipsi...MItuT20NPR3QIVFc-yCh3xxQFdEAQYAiABEgIe4vD_BwE bu ledlerin ışık gücü düşük onu söyleyeyim

Üst Alt